Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Největší oříšek státních maturit: Jak všechny srovnat jedním metrem?

Nová podoba státní maturity vyvolává u studentů obavy. Ty, kteří budou maturovat příští rok, už čeká zkouška dospělosti "ponovu". Čím se státní maturita liší od té stávající? A lze skutečně nastavit jeden standard jak pro studenty prestižních gymnázií, tak i průmyslovek?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vanitas

Kdybychom žili v ideálním světě,

dalo by se věřit tomu, že špatné školy budou následkem státních maturit zanikat. Ale ony se s tím i ty horší školy nějak vyrovnají a pojede se dál...

A co je opravdu utopie, je to automatické přijímání na VŠ bez zkoušek - tam, kde je malý zájem o studium, tak snad. Ale tam, kde bude převis zájemců, to stejně jinak nepůjde. Nebo přijmou toho, kdo se dřív přihlásí? No, u nás je možné všechno. 8-o

0/0
28.8.2010 16:18

tuan

Troškou do mlýna

přespěju i já.U soukromých škol se jaksi automaticky předpokládá,že za vložený obolus dostanu odpovídající zboží (maturitu).Vždyť jsem si to zaplatil !

0/0
28.8.2010 10:26

Peťulák2

Re: Troškou do mlýna

Špatně, chlapče. Ty sis zaplatil to, že tě budou mnohem víc buzerovat, nutit přemýšlet a vytahovat z tebe informace, abys na konci byl schopen VLASTNÍMI silami (nikoli za jejich postrkování) bez problémů tu maturitu složit. Protože maturita je TVOJE zkouška, ne jejich.

0/0
31.8.2010 15:10

noboty666

Re: Troškou do mlýna

Dobry!!!

Nominace na vtip roku Vas nemine ;-D;-D;-D

0/0
1.9.2010 19:41

Martin323

Re: Troškou do mlýna

Řekl bych, že přesně v tomto se liší pohled Čechů od zahraničí na západ od nás. Tam je státní škola něco méně, pro méně majetné, kteří chtějí dosáhnout aspoň nějakého vzdělání. Soukromé - více placené školy - si potom mohou dovolit lepší pedagogy, vybavení apod., čímž mohou přispět k vyšší kvalitě výuky.

Jako studentovi FS ČVUT mi je například trochu smutno z toho, že člověk, který přijde na VŠ odjinud než z průmyslovky, kreslí v písemkách soustruhy od prvního ročníku, ale kolikrát se zadaří je v reálu vidět až v ročníku třetím.

0/0
2.9.2010 9:50

tuan

Re: Troškou do mlýna

ad.Martin323......k tomu co jsem napsal chci dodat to, že nejsem zastánce takové zvyklosti v Česku.Abych nebyl špatně pochopen.

0/0
2.9.2010 13:36

killy

Jakej je rozdíl mezi.....

"prestižním gymnáziem  a "neprestižní průmyslovkou"?

Teď jsi mě, starýho průmyslováka, redaktůrku nadzved´!

0/0
27.8.2010 15:45

tuan

Re: Jakej je rozdíl mezi.....

....no,nechci polemizovat,ale před léty jsem byl v Británii na prázdninách a tam jsem ta slova ,prestižní škola,či fakulta,pochopil.

Ostatně v seriálu ,Jistě,pane ministře, to zaznělo taky.:-)

0/0
28.8.2010 10:39

enpassant

Slaboduchá argumentace

".... Maturita jako taková byla v České republice znehodnocena tím, že jde o závěrečnou zkoušku na různých typech škol nesrovnatelné úrovně, ale přitom je považována za rovnocennou.... ". Nutno podotknout, že i v rámci jedné školy byly a jsou velké rozdíly znalostí, protože ne každý maturuje na 1,1,1,1, ale třeba 4,4,4,4. Na vysoké škole se udrží stejně jenom kdo zná a přechod na zaškrtávání ve formuláři státní maturity tomu nepomůže. Kdo chce na vysokou školu nebo chce něco umět, stejně si bude vybírat podle pověsti školy. Bláboly o sladění státních maturit aby vyhověly všem neslučitelným požadavkům je jenom vytváření prostoru pro nikdy nekončící vývoj testů a jistý příjem.

0/0
26.8.2010 15:43

pedr64

" I skladník ve šroubárně si může přečíst

Vergilia v originále", proč by absolvent prumky nemohl diskutovat o Dostojevském. Ale proč proboha bude muset?

0/0
26.8.2010 14:20

jedle123

horší a lepší školy?

to by mě opravdu zajímalo, co je horšího třeba na středních zdravotnických školách, odborných školách ekonomických, zemědělských atp., kde se prostě učí především odboerné předměty a prostě už na cizí jazyky a češtinu a většinou (vyjma obchodek) na matematiku není tolik prostoru. Nebo by vám byla milejší sestřička v nemocnici, která ovládá kombinatoriku, ale neví, co s infuzí? Jak tedy může jedna zkouška srovnat všechny tyto nesourodé školy? Tak ať se nemluví o tom, že bojí se jen žáci horších škol....

A ještě dodatek, úplně to vidim, už se nebudou učit normálně, ale jen bifllovat testy, mimochodem, sleduju to a leckdy by mě fakt zajímalo, co tím chtěl autor otázek říct A ještě poslední - výhodu mají jednoznačneě ti, jež jdou po matematice, ale k čemu budou tyhle testy, které jsou "logické" uchazečům o filozofické a filologické obory, to fakt nevim...

0/0
26.8.2010 14:12

Buffalo007

Re: horší a lepší školy?

Vážený pane/paní opravdu jde vidět, že toho o dnešních školách moc nevíte. Obecně vzato existují dobré a špatné školy. Ty "špatné" jsou třeba učeliště s maturitními obory, nebo chcete-li například obory jako zámečník, elektrikář, apod. Tyto školy mají nasazenou laťku hodně nízko a ani se nedivím, že protestují.

Na druhé straně jsou průmyslovky, gymnázia, atd.. ty myslím, že s novou maturitou nebudou mít problém.

Sám jsem měl minulý rok možnost vyzkoušet novou maturitu a musím říci, že matematika byla extrémně lehká - samé slovní úlohy na úrovni základní školy. jako první příklad jsme měli znázornit několik zlomků na číselné ose - to zvládla i moje sestra, která ještě v tu dobu byla v šesté třídě.!

0/0
26.8.2010 14:43

Peťulák2

Re: horší a lepší školy?

Jenže učiliště nikdo nenutí, aby své obory zakončovala maturitou. Je-li někdo především zručný, má končit praktickou zkouškou a nemachrovat s tím "i naši absolventi mají maturitu". Buď ji mít budou, ale holt se na ni budou muset naučit jak na gymplu, nebo budou zakončovat jiným typem zkoušky a budou se na něj učit přesně to, co jejich obor vyžaduje.

0/0
31.8.2010 15:13

honzaf

Haňkův kec

Ten Haňka je génius. Jeho kec o maturitě z matiky má jenom jeden háček:

Na matfyz už dneska berou bez přijímaček každého. ;-D

0/0
26.8.2010 14:03

nnyky

Největší oříšek státních maturit je v tom,

jak se na nich napakovat a nebýt při tom přistižen ;-€

0/0
26.8.2010 13:58

fanfan tulipan

Re: Největší oříšek státních maturit je v tom,

;-D;-D;-DR^!!

0/0
26.8.2010 14:02

alierre

Re: Největší oříšek státních maturit je v tom,

Mám úplně stejný pocit. Kolik soukromých subjektů se již na projektu SM podílí, od dodávání Tatranek coby občerstvení na školení učitelů až po stěhovací firmu, která bude rozvážet testy do škol. Kolik peněz bylo takhle promrháno, když už ne na zvýšení mizerných platů učitelů, tak určitě na úkor výuky: v době, kdy by každá škola měla mít třídy vybavené interaktivními tabulemi, se ještě mnohde používají ty klasické, na křídu...Po důkladném auditu na Ministerstvu dopravy by měl přijít na řadu projekt SM - určitě by si to zasloužil, zvlášť, když na jeho vážné nedostatky už dlouhodobě upozorňuje učitelská veřejnost...

0/0
28.8.2010 9:23

Najdete na iDNES.cz