Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sháníme pro děti dobrou babičku. Zn.: Náhradní

Přibývá lidí, kterým chybí kontakt se starší generací. Hledají seniory, kteří by jim nahradili chybějící rodiče či prarodiče. Zájem stoupá i mezi staršími lidmi. V Česku se začíná prosazovat adopce seniorů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

_m-

Zírám

"....Důvod? Babičky bydlí daleko, pracují, případně o vnoučata prostě nemají zájem....."

První dva důvody naprosto nechápu - Když jsem se narodila měly moje babičky 47, resp.42 let, dědečkové 50, resp. 45 let. Všichni pracovali a bydleli cca 200 km od nás.  No, tak se nám přes školní rok nevěnovali, zato jsme  si je užili o prázdninách. U každých prarodičů měsíc, ti jedni naštěstí pracovali i bydleli v areálu školy takže práce  prázdninách moc nebylo, zato prostoru bylo dost, druhá babička si to taky uměla zorganizovat.  Vzpomínáme s bráchou do dneška (a to jsme už starší, než byly naše babičky....)

Třetí důvod  je asi nejproblémovější, ale rozhodně je v naprosté většině případů řešitelný.

Což neznamená, že mám něco proti adopci seniorů. Jen si myslím, že bychom měli nejprve zkusit narovnat vztahy ve vlastní rodině, aby si naše babičky a dědečky neadoptovala jiná rodina.......

0/0
23.8.2010 10:56

řehoř z řep

Re: Zírám

R^ Přesně tak. Řešit rodinné vztahy tím, že se stávajícími příbuznými přeruším kontakt a seženu si na inzerát náhradní? Úchylné.

Za chvilku by mohl být inzerát "vyměním své tříleté flegmatické dítě za pětiletého cholerika. Zn.: S tímto mne to nebaví"

0/0
23.8.2010 11:57

--Judith--

Re: Zírám

A když to nejde? Když střední generace seniora odkopne, protože ho zkrátka nepotřebuje (o odpovědnosti a slušnosti ani nechci mluvit)?

0/0
23.8.2010 12:07

_m-

Re: Zírám

No, o tom mluvím - zkusit narovnat vztahy ve vlastní rodině. Pochopitelně to nejde vždycky, ale znám případy, kdy jsem byla přesvědčená, že roztržka je definitivní - a nebyla.  Málokdy je vina jen jedna strana, to je stejné jako v manželství a vůbec v každém vztahu.

0/0
23.8.2010 12:19

--Judith--

Re: Zírám

A co může odkopnutý senior dělat? Když se s ním nikdo nebaví? Když se s ním rodina nudí?

0/0
23.8.2010 12:42

_m-

Re: Zírám

Mluvíš o sobě? To by se muselo konkrétně detailně prodiskutovat a vymyslet, vědět jaký je vztah k seniorovi (syn/dcera, vyženěné/vyvdané dítě, synovec/neteř), jak žije dotyčné "dítě" jak to máte daleko, jak a kdy došlo k roztržce  atdatdatd. Rozhodně by bylo možné něco vymyslte a aspoň zkusit.

0/0
23.8.2010 12:47

--Judith--

Re: Zírám

Ne. Ale domovy důchodců jsou takových případů plné. Vy to nevíte?

0/0
23.8.2010 12:54

_m-

Re: Zírám

A vy to víte? V nějakém domově pracujete? Protože jinak nevím, odkud máte takové informace. V DD mi zemřela babička a teď tam dožívá tchyně. Obě těžce dementní, nepoznávají ani vlastní děti, natož vnuky, Obě jsme navštěvovali, resp. navštěvujeme nejméně jednou týdně (a nemají jen nás,že?) a dokud to šlo, chodili jsme na procházky a brali si je občas domů.   A protože mám oči, tak vidím, kolik je tam pravidelně  návštěv i jak se chovají.

Nevěřím tomu, že dospělé děti svoje rodiče odkopnou proto, že pro ně nejsou zajímaví. Pokud k tomu dojde, je těch důvodů víc , jsou složitější, a ti "odkopnutí " rodiče na tomto stavu mají dost výrazný podíl. Pokud jsou fyzicky i psychicky natolik zdatní, že mohou dělat prarodiče cizím dětem, je zvláštní, že nedokážou totéž pro ty vlastní.

Nevím, jestli jste četla, co jsem napsala. Nemám nic proti náhradním prarodičům,  ne každý má babičku a dědečka, ale nechápu když někdo, kdo je má, hledá jinde z uvedených malicherných  důvodů.

0/0
23.8.2010 13:05

fitzie

Re: Zírám

klidně vysvětlím: "bydlí daleko" znamená, že nemohou pomoci s běžným provozem, což je dost podstatná věc. Tj. vyzvednutí ze školky, pohlídání prvňáka po škole, povození kočárku se spícím miminkem. je to nenáročné, zvládl by to leckdo, ale ten, kdo bydlí 200 km daleko, ten prostě ne.

důvod "nemají zájem" je zcela legitimní. znám dost lidí, co řekli svým dětem, že když si pořídili děti, tak se o ně mají postarat, že je to starost rodičů, ne prarodičů. rozhodně to není výjimka. no a pak jsou tady prarodiče s takovou povahou, že k nim dítě nedostanete. zvlášť pokud ho přes rok nevidí a není na něj zvyklé. (důvod "bydlí daleko")

0/0
23.8.2010 17:30

_m-

Re: Zírám

Zvláštní - moji rodiče bydleli 200 km od mých prarodičů, my 400 km od mých rodičů (manželovi rodiče bydleli "jenom" na druhém konci Prahy, ale na denní provoz byli nepoužitelní) - a nemám pocit, že bychom my, nebo moji rodiče běžný provoz nestíhali.  

Nechci být jedovatá, ale opravdu si myslím, že není povinností prarodičů a právem jejich dětí, aby se prarodiče zapojovali do běžného provozu, takže s tím, co píšete v druhém odstavci se naprosto ztotožňuju.  Pokud někdo není schopen zvládnout běžný provoz své rodiny, zvlášť v době praček, myček a jiných udělátek, která zjednodušují a minimalizují práci v domácnosti, měl by se zamyslet nad tím, co dělá špatně a ne shánět si další námezdní pracovní sílu. 

Vy myslíte, že dítě, které jezdí k prarodičům jen v době prázdnin si k nim nemůže najít cestu, protože "bydlí daleko"? Dneska, v době mobilů a internetu? Dodneška mám schované dědečkovy dopisy, mimochodem psané krásným rukopisem, ve kterých mi prozrazoval plány na prázdniny.

0/0
24.8.2010 11:58

2200

a pak

po babičce dědit;-DR^

0/0
23.8.2010 10:05

Klapacius

Bodejť by ne

Než se "mladí" rozhodnou mít vůbec děti, tak to jim dávno babičky vymřou ...

0/0
23.8.2010 9:43

Tw_ista

Re: Bodejť by ne

Tata umrel v padesati, mama v petasedesati... meli me po triceti. Nedozil se ani jeden, mama se aspon tesne dozila svatby. To jen pro ilustraci, ze ne vzdy to clovek nejak zasadne ovlivni.

Mozna by se dalo i spekulovat o tom, ze na to zadelali uz dnesni babicky a dedeckove tim, ze vlastni deti meli pomerne pozde, zatimce driv se lidi pomnozili kolem dvaceti, ve ctyriceti byli prarodice, v sedesati, pokud se dozili, tak i pradedove a prababicky.

Ale to bysme si rovnou mohli stezovat na to, ze jsme se za poslednich sto let o neco zcivilizovali a zmenili styl zivota.

0/0
23.8.2010 10:25

milla

Re: Bodejť by ne

Tak to  se pleteš. babičky nemohou  za  vše. Je mi  těsně před šedesátkou  a  děti  jsem měla  ve   22 a  26. V té  době jsem  byla  v porodnici  nejstarší  matka. Syn  má  první  dítě  ve  33, takže si  vnouče ještě užiju.  On  a jeho  žena  už  asi  moc  ne, jestli  se jejich  synek  potatí.

Dnešní  mladí  mají  mnoho jiných  priorit, děti  si  pořizují  těsně před  čtyřicíctkou  a to už  jsou jejich  rodiče jen  tak  tak  schopni  se postarat  sami  o  sebe, natož pak  o  vnouče.  A bude  to ještě horší, jenomže  je to jejich  životní  styl,  který  musí všichni  přijmout, ať už  se to  líbí nebo ne. Je to prostě tak.

Adopce  seniorů  není  špatný  nápad,  šance pro  to , kdo jsou osamělí.   

0/0
23.8.2010 10:32

kytickaaa

Re: Bodejť by ne

prosím Vás, neházejte všechny mladé do jednoho pytle. je sice pravda, že v dnešní době máme hodně možností jak pracovních, tak i možností v trávení volného času. což vy, jste zamlada neměli, protože tady byl komunismus a v podstatě skoro nic se nemohlo (do plození dětí naštěstí nikdo nezasahoval). dneska si ti zodpovědnější z nás musí především zajistit vlastní bydlení, s tím souvisí i lepší práce (aby bylo na hypotéky, že) a pak teprve se může tvořit rodina. takže je naprosto normální, že prvomatky jsou třicátnice.

0/0
23.8.2010 12:17

_m-

Re: Bodejť by ne

Není to normální. Je to běžné, ano, ale normální to není. Provomatky by měly být (z fyziologického hlediska) okolo 24-28 let. Z mnoha důvodů.

0/0
23.8.2010 12:21

kytickaaa

Re: Bodejť by ne

biologicky možná ano, ale většinou to možné není. jen nezodpovědný člověk přivede na svět dítě a nemá pro něj zajištěné bydlení... chápu, že se může stát, že dítě přijde na svět dřív, než se předpokládalo, vyjímky prostě jsou. ale ten kdo plánuje, že bude mít rodinu, tak by měl mít pro ni nejdříve vytvořené podmínky. a to se těžko podaří někomu, komu je 25 let a dříve.

0/0
23.8.2010 12:30

_m-

Re: Bodejť by ne

No i proto bývalo zvykem, že mezi manžely byl rozdíl 10-15 let - muž si připravil kariéru a potom se oženil. Staré přísloví říkalo "ženich na louce, nevěsta v kolébce"  - ženich na té louce pochopitelně sekal trávu, že, takže rozdíl cca 16 let.

Dneska jsme jinde, ale na to, že žena by měla rodit před třicítkou bychom měly myslet. Tedy my, ženy. Protože kariéru dohnat můžeš, prošvihnuté mateřství ne.

To není kritika současného života, to je konstatování fakt.

0/0
23.8.2010 12:36

bechernik

Re: Bodejť by ne

Spousta žen má představu, že s dítětem už žádnou kariéru nedoženou. A upřímně, velmi často to tak je...

0/0
8.9.2010 16:48

Scarlett from Scottland

moje babička byla božská

a cizí babičku bych nechtěla :-/

0/0
23.8.2010 9:39

Oerteplur

Hledají náhradní babičku

aby mohli dostávat příspěvky od státu. S tímto byznysem se roztrhl pytel.

0/0
23.8.2010 9:25

sud__Urquellu

Re: Hledají náhradní babičku

prdlajs! Nejde o obecny jev, v tomto vynika jiste minoritni etnikum. Jak jde o socialni prispevky, jejich "tvorivost" nezna mezi.

Nejprve se ale rodice musi zrici svych deti! A na to neni vetsina gadzu dost "tvrda".

0/0
23.8.2010 9:36

František . Pohřbený

Řešení nedostatku babiček

http://www.youtube.com/watch?v=gjbHIKwoXCM&feature=search

http://www.youtube.com/watch?v=BrD6WWudYcM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bUaDCVNjx38&feature=related

0/0
23.8.2010 9:21

Antihumanista Jochanek

A čo na to Mádl a Issová

;-D;-D;-D;-D

0/0
23.8.2010 8:58

vodka s džusem

Re: A čo na to Mádl a Issová

no, ty si udělali dobré ántré, ti dva. Že ten Mádl radši nezůstal u Kotka  a těch jejcih amerikanizujících superzábavných komediích pro teenagery, tedy pro ty tupější z nich.

0/0
23.8.2010 9:16

iuos

hmm

honíš si ego? ;-D

0/0
23.8.2010 10:49

vodka s džusem

Re: hmm

;-Dne, zabíjím čas

0/0
23.8.2010 10:57

s(h)arka

chtěla bych babičku-Marii Rosůlkovou

když hrála tu super babinu v Takové normální rodince - jen by mě nesměla zavraždit;-)

0/0
23.8.2010 8:54

s(h)arka

tak ať za dětma do školky chodí senioři..

a vypravují a hrají si s nimi...prospělo by to všem a děti by zase mohly chodit za nimi..v rámci vycházek...;-)

0/0
23.8.2010 8:53

sud__Urquellu

Re: tak ať za dětma do školky chodí senioři..

spojit materskou skolku s domovem duchodcu?

0/0
23.8.2010 9:27

osmera

Re: tak ať za dětma do školky chodí senioři..

Ale záhy zjistil, že se problematika starobince a sirotčince v mnohém shodují. Ukázalo se například, že všichni chovanci ústavu pro přestárlé jsou bez vyjimky sirotky. Z četby že mají nejraději pohádky, přednost dávají knížkám obrázkovým. Nejoblíbenějším jídlem je krupicová kaše, nejoblíbenější hrou kuličky, v zimě koulování. Nemají přesnou představu o tom, čím by chtěli v životě být.

0/0
23.8.2010 11:21

kytickaaa

Re: tak ať za dětma do školky chodí senioři..

hmmm proč ne. to není zas tak špatný nápad.

0/0
23.8.2010 12:18

vodka s džusem

co to je za blbost?

to už je krůček od toho blboho filmu Babičky dobíjejte přesně. ;-D

A v tom filmu ostatně odpověď je.

0/0
23.8.2010 8:51

Scarlett O Hara

Re: co to je za blbost?

Ten byl úžasnej :-)R^Na ten ráda vzpomínám...

0/0
23.8.2010 11:08

babacek

Babičky

Naše babičky také pracovaly a neřekl bych, že se nám vnoučatům nevěnovaly. Naopak na babičku vzpomínám dost často a to víc jak na jiné členy rodiny kteří již bohužel nejsou s námi. ;-(

Pak bych se zejména docela obával případných cizích dědečků aby děti nedopadly jako mnohé zneužívané děti.

0/0
23.8.2010 8:43

3032

Re: Babičky

Babacku, babacku, vidíte jak bych dopadl kdybych dělal náhradního dědečka. Dřív bylo v módě obvinění ze znásilnění, dneska pedofilie.:-P

0/0
23.8.2010 10:44

babacek

Re: Babičky

No přece to nechceš paušalizovat?

Znásilnění: To skutečně ´´ v módě ´´ bylo a stačilo aby si žena roztrhala halenku a byl to dostačující důkaz. To však dnes již dávno neplatí tak jako s dítětem následně pracují odborníci aby právě nedošlo k manipulaci děcka. Bohužel to není 100% metoda a na detektor dítě posadit nelze. ;-(

0/0
23.8.2010 14:30

3032

Re: Babičky

Paušalizovat nic nechci, ale člověk musí být opatrnej. Nikdy jsem nevzal stopařku a když se děcka chtěly podívat na štěňátka, tak musely přijít s rodičema.

Jinak náhradního dědečka bych dělal rád, případně nějakou lehkou výpomoc v domově důchodců, víc nezvládnu, ale vnucovat se nebudu.

0/0
23.8.2010 14:43

babacek

Re: Babičky

Tak pečovatelské domy by jistě pomoc uvítaly. Pokud mám dobré informace tak náhradní prarodiče v zahraničí fungují údajně bez problémů. :-/

0/0
23.8.2010 14:47

fitzie

jsem v podobné situaci

a sama bych babičku nebo dědečka adoptovala. ovšem problém je, že milých,  laskavých, trpělivých, děti milujících, zkrátka pohádkových babiček a dědečků rozhodně nejsou přehršle. potřebné vlastnosti pro vztah s dětmi si udrželi většinou jen ti, co sami měli více dětí a průběžně mají vnoučata. a to nejsou ti, co by hledali "adoptivní rodinu".

představa babičky s dětmi na kolenou je taková bukolická idyla, ale normální děti a děti ze Starého Bělidla, to jsou dvě dost různé věci.

nedovedu si představit, že bych neznámému seniorovi svěřila svoje děti. nesvěřuju je ani tchýni, protože vím, že s tou dvouletou si prostě neporadí. a děda, ten se před dětmi zamkne v pokoji.

0/0
23.8.2010 8:35

Eňa

Re: jsem v podobné situaci

Dobrý den, asi nejsem taková babička, jakou byste si představovala, bude mi 54, mám 3 dospělé děti (24,21,19), ale bohužel ještě ne ve věku, kdy by si chtěly zakládat rodinu, ale už mě moc nepotřebují , já sice  chodím do práce, ale najednou mám takový pocit zbytečnosti - ráda bych se vám o děti občas postarala, pokud budete mít zájem. 

0/0
23.8.2010 9:10

vodka s džusem

Re: jsem v podobné situaci

tak jim propíchejte kondomy;-D

0/0
23.8.2010 9:17

sud__Urquellu

Re: jsem v podobné situaci

Oni / ony to urcite zakerne jisti i antikoncepci.

;-D

0/0
23.8.2010 9:31

NumLk

Re: jsem v podobné situaci

prihodim jeste k tomu ze v dnesni dobe mi prijde ze nepracujici  babicky a dedecky litaji po doktorech a supermarketech a na vnoucata jim nezbyva cas  a kdyz nahodou vnouce maji u sebe  tak vetsinou nejsou spokojeni s tim jak je vychovane a kritizuji co se da , takovou babiccinu naruc  radeji ozelim 

0/0
23.8.2010 11:25

řehoř z řep

Re: jsem v podobné situaci

Určitá kritika a pnutí ohledně toho, jak vychovávat děti, byla samozřejmě mezi rodiči a prarodiči vždy. Však to je jedna z hlavních výhod dědečků a babiček - k dětem se chovají trochu jinak a tím jim rozšiřují obzory.

Samozřejmě nemá cenu cpát vnouče někomu, kdo o něj nemá zájem. Ale cpát ho někomu, kdo ho rád pohlídá, ovšem přitom si ještě užije trochu kritizování, v tom problém nevidím.

0/0
23.8.2010 11:53

Najdete na iDNES.cz