Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministerstvo chce regulovat školné. Zlevní obory, o které bude menší zájem

Ministerstvo školství zvažuje, že by pomocí školného motivovalo vysokoškoláky ke studiu určitých oborů. Výši školného by stát měnil podle toho, jaký by byl o obory zájem a jaká by byla poptávka zaměstnavatelů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petrph

jo jasně

Takže ministerstvo zjistí analýzou trhu práce že chybí určité VŠ profese, takže sníží školné a za 5 let bude pracovníků dost.Jestli teda o ně ještě bude někdo stát...;-D

0/0
27.10.2010 21:49

certik_bertik

myslím

že ten rektor má pravdu, dneska je obecně velmi obtížné najít místo s jakoukoli vysokou školou, technické nevyjímaje

0/0
18.8.2010 21:04

Bejvoc_

No konečně

Že by konečně ubylo sociologů, filozofů, filologů a podobné verbeže, co po studiích okupuje úřady práce??

0/0
18.8.2010 12:55

certik_bertik

Re: No konečně

no dneska jak je krize, tak absolventů technických vysokých škol potkáš na pracáku mraky

0/0
18.8.2010 21:03

Wabo

Racionální

Věcně racionální.

Kromě toho i politicky rozumné, bude se líbit pravici ("tržní signál, tj. cena-školné, ať reguluje") i levici ("když už školné, tak lepší nižší než vyšší". Kromě toho česká levice stále ještě dost tíhne k "materiální výrobě"  a k té má technika opravdu blíže než populární politologie, takže kouzlem nechtěného tady zájmy splynou.) 

0/0
18.8.2010 12:15

zdeseny obcan

Re: Racionální

Zkuste se na to podivat jinak. Inteligence je neco jako prirodni bohatstvi. Muzeme ho nechat ladem a nebo ho muzeme vyuzit. V kazdem narode je tak do 20% lidi kteri maji bunky na to vystudovat univerzitu (skutecnou univerzitu, ne podfuky typu plzenskych prav) a tem by se melo studium usnadnit a cesticka umest, jak jen to pujde, at pochazi z jakkekoliv vrstvy.

Naopak ti kteri na VS studium inteligenci nemaji by studovat nemeli a nebo by meli byt pri prvni prilezitosti vyhozeni. Zabiraji misto, narusuji motivaci tech schopnych a znehodnocuji vyznam studia pro zamestnavatele.

Kdybychom se chovali racionalne budeme rozhodovat podle schopnosti, ne podle papinkova mesce.

0/0
18.8.2010 12:24

Wabo

Re: Racionální

Nebuďte zděšený. 1. Dnes je většina vysokých škol soukromých, platí se na nich školné a vidíte: studentů mají až až! Přitom ani jedna z nich není technická, přírodovědná, nebo lékařská! Na těch se školné neplatí a většina z nich přesto dost vhodných uchazečů u studium nemá.

2. Ano, je správné, aby intelektuálně nejschopnější, kteří  jsou také připraveni STUDOVAT, a ne si chodit do školy jen pro podpisy, se dostali na nejlepší školy. Tomu školné vůbec nebrání, ale (možná zdánlivě paradoxně) prospívá, byť zprostředkovaně. Nicméně musíte mít přenastavený celý systém (sociální stipendia, prospěchová, přednostní zájem zaměstnavatelů o ty dobré, ne o protekční aj.), školné samo systém nezmění. Klíčové ale je, aby bylo názorně vidět, které školy jsou dobré a které špatné.  3.  Mezi prospěšnou "VŠ pro 21. století" a "univerzitou" není

ekvivalence. VŠ je mnohem širší okruh definovaný metodou, ne hloubkou a intelektuální náročností, studia.

0/0
18.8.2010 13:54

Wabo

Pokr.

VŠ by se od středních škol měly lišit důrazem na

samostatnost v práci, myšlení a úsudku, na kritické myšlení, na rozdíl od

memorování faktů a nalinkovaných receptů. V dnešním světě to k práci a

životu bude potřebovat většina lidí, VŠ 21.

století má být tréninkem na takový život. Jen malá část VŠ bude určena pro "učence". Jen ty by si měly mít právo říkat univerzity - a měly by k tomu mít adekvátně kvalitní pedagogy, zázemí a nároky. Dnes máte ovšem tzv. "univerzitu" v kdejaké díře, bez kvalitních vlastních pedagogů a (jen s mírnou nadsázkou) fungující v pronajatém nádražním domku. To je třeba pročistit.

0/0
18.8.2010 14:02

Najdete na iDNES.cz