Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zloděje láká starý papír, kvůli dvěma korunám za kilo drancují kontejnery

U kontejneru s papírem na pražském Jižním Městě zastaví stará škodovka. Řidička vystoupí, začne papír vyndávat z odpadové nádoby a pěchovat ho na zadní sedačky vozu. Tuto scénu vyfotografovali před časem pracovníci Pražských služeb. Případů krádeží starého papíru přibývá. Zloděje láká vyšší výkupní cena ve sběrnách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

drátek99

Fajn!

Jak uvidím bezdomovce vykrádat kontejnery s papírem, ihned volám MP;-D to bude švanda....

0/0
18.8.2010 10:43

Cocotus______Interruptus

Re: Fajn!

Nejen s papírem, jakékoliv kontejnery. A ano, i tohle je legitimní a průchodné řešení situace, kdy někdo hodlá aplikovat právo způsobem, který je zcela absurdní. Pokud příslušné orgány zcela zahltíme nesmyslnou agendou, tak se třeba konečně někdo zamyslí.

0/0
18.8.2010 10:49

_m-

zloději drancují kontejnery

Bohajeho, člověk by si myslel, že je v centru dění nějaké katastrofy a zatím bezdomovci, namísto žebrání pomáhají uklízet Prahu ;-D;-D

0/0
18.8.2010 10:18

BWooley

Mám doma tunu novin, prodám bezdomovcům

90 haléřů za kilo a vlastní odvoz ;-)

0/0
18.8.2010 10:13

libynn

Jestli se o ten papír začnou přetahovat,

roztrhnou ho! !!

0/0
18.8.2010 9:52

RAPHA

LOL

Jo jo, byznys je všude, chudáčci z tech. služeb nebudou mít na výplaty.. Co takhle nějakou provizi pro ty, co třídí? :-P:-P

0/0
18.8.2010 9:43

u.boat

Je to "popelnice"

a vyhozený materiál. Tudíž bych to neřešil - město nabytí papíru nic nestálo.

Jí jezdím vyhazovat docela slušné balíky papíru - pokud to zamknou nebudu to tam 2 hodiny soukat po jednom listu. Poletí do směsného, kde si ho bezdomovci vezmou legálně. Nebo je ta špína taky majetek města??

0/0
18.8.2010 9:11

Cocotus______Interruptus

Re: Je to "popelnice"

Špína v popelnici je taky majetkem obce podle zákona o odpadech, už jsem to rozebíral níže. Bezdomovcům ho tudíž nechávejte na chodníku a označte ho cedulkou "pro bezdomovce". ;-)

Jinak již ve starém Římě měli takovou úžasnou zásadu: "de minimis non curat praetor" - jadrně přeloženo: úředník se nestará o broskvoviny. Řešit, komu patří odpad hozený do koše, by tudíž nikoho nenapadlo. Pokrok civilizace holt nezastavíš. X;-€

0/0
18.8.2010 9:24

Zdendaz

Vyplatí se to

Zajímalo by mě jestli se jim to opravdu vyplatí to cpát do toho osobního auta a platit benzín. vždyt se tam toho papíru zas tak nevejde

0/0
18.8.2010 8:59

Lesní sběř

Re: Vyplatí se to

Schválně jsem si to tu spočítal... za benzín dáte dvě stě a stačí to na pět šest jízd podle vzdálenosti sběrny. Při každé jízdě si přijdete na čtyři sta až osm set korun, podle toho, kolik toho papíru máte a jak moc auto naložíte. V Praze a velkých městech se to pochopitelně vyplatí nejlépe, tam jsou papírové kontejnery na každém rohu. ;-)

0/0
18.8.2010 11:11

cornutodirepublicaceca

Zbytečný článek

a měšťáci ať raději dělají rozumější práci než buzerovat ale oni nic jiného neumí;-€Rv

0/0
18.8.2010 8:24

vsamotar

Náhradní služby

Vzhledem k tomu, že tu je jeden kontejner na papír na tři paneláky a vyvážejí ho jednou týdně (a druhé den po vyvezení je tudíž plný) jsem vcelku rád. Pokud to nerozhází po ulici a nevybírají s kraválem v noci, ať si to klidně vezmou! ;-)

0/0
18.8.2010 8:09

Králík z klobouku

Vhození není darování

Dalo by se diskutovat o tom, jestli vhozením odpadu do kontejneru je uzavřena darovací smlouva mezi vhoditelem a provozovatelem kontejneru. Když si opřu bicykl na cizím pozemku, tak to taky ještě automaticky neznamená, že jsem to kolo majiteli pozemku věnoval. K tomu by bylo třeba prokázat úmysl "dárce". A většina vhazovatelů odpadu nemá úmysl obdarovat technické služby či odpadovou firmu, ale jen úmysl zbavit se odpadu.

0/0
18.8.2010 8:04

jmen0.prijmeni

hmm

Občas vidím vedle popelnic ležet boty, nebo nějaké věci, které majitel už nepotřebuje ale tyto věci jsou ještě použitelné. Podle toho, co je v článku, tak pokud by ty boty hodil do popelnice a nějaký bezdomovec si je vzal, tak se dopustil krádeže. Proto vyzývám všechny občany, aby odpad neházeli do popelnic a kontejnerů, ale nechávali to vedle, aby se naši spoluobčani nemuseli zbytečně dopouštět krádeže. A technické služby ať nabere další lidi, kteří to z těch chodníků budou házet do kontejnerů, aby to pak mohli odvézt.

0/0
18.8.2010 8:01

jmen0.prijmeni

Re: hmm

A ještě mě napadlo - když technické služby vyváží popelnice, tak se v podstatě dopouští krádeže pokaždé, když vyprazdňuje moji vlastní popelnici? Podle jejich teorie se jedná o můj majetek odložený v mé vlastní nádobě.

0/0
18.8.2010 8:04

Králík z klobouku

Re: hmm

Pokud by ti vybírali popelnici, aniž bys s nima měl uzavřenou smlouvu, která jim to dovoluje, tak by to skutečně krádež byla. A pokud ve své smlouvě s odpadovou firmou nemáš ošetřená vlastnická práva k odpadu, tak ty odpadky zůstávají ve tvém vlastnictví a ty je jim pouze svěřuješ do péče. A v soukromé popelnici jinak máš právo si skladovat cokoliv, třeba celoživotní úspory.

0/0
18.8.2010 8:11

Cocotus______Interruptus

Re: hmm

§ 4 Další základní pojmy

Pro účely tohoto zákona se rozumí

p) původcem odpadů - právnická osoba, při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž podnikatelské činnosti vznikají odpady. Pro komunální odpady vznikající na území obce, které mají původ v činnosti fyzických osob, na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce odpadů považuje obec. Obec se stává původcem komunálních odpadů v okamžiku, kdy fyzická osoba odpady odloží na místě k tomu určeném; obec se současně stane vlastníkem těchto odpadů.

Dotáhli jsme to k "dokonalosti". Zákon již reguluje i to, komu patří vajgl odhozený na ulici do koše. Hurá! ;-DRv

0/0
18.8.2010 9:33

Králík z klobouku

Re: hmm

Od 1. dubna 1964 si nelze osvojit opuštěnou věc, a původní vlastník se opuštěním věci nezbaví svého vlastnického práva a závazku. Může boty darovat, prodat, vyměnit, odkázat, ale ne opustit. Jaký občanský zákoník nám naši socialističtí předci dali, takový si v naší kapitalistické vlasti opečováváme.

0/0
18.8.2010 8:09

m. l.

Re: hmm

Nojo, ale co teď s tím? Mám k těm botám přiložit vizitku, aby mi dotyčný bezdomovec mohl zavolat a já s ním ústně uzavřít darovací smlouvu?

0/0
18.8.2010 10:32

Cocotus______Interruptus

Re: hmm

Výše uvedený rozbor není správný. Jinak: k botám přílož cedulku "pro bezdomovce". Tvá nabídka na uzavření darovací smlouvy bude přijata konkludentně tím, že bezdomovec ty boty sebere. Současně zabráníš tomu, aby se z bot stala věc opuštěná, k níž vlastnictví nabude stát. ;-)

0/0
18.8.2010 10:45

Tom Hagen

Krádež?

Tak takováhle "krádež" mi asi jako jediná nevadí. Lepší než aby kradli v obchodech, v bankách nebo dělali kapsařinu.

P.S.: Naopak mi to přijde jako dobrý nápad jak si vydělat (pokud při tom nenadělají svinčík kolem nádob). Takže odteď když ponesu tříděný papír, tak ho položím na kontejner, aby si mohli legálně vydělat a nemuseli to brát zevnitř a dopouštět se přečinů. ještě navíc si myslím, že když to proberou, nebudeš tam toho tolik, protože to slavné město, ketré se o "svůj" papír škrtí, nádoby nevyváží tak často jak by mělo a proto je hlavním viníkem toho chlívu kolem sběrných nádob.

0/0
18.8.2010 7:57

Jana11

Přeplněnost kontejnerů

Nedávno jsem doma vyklízela byt a vezla papír do kontejneru. Půlka papíru kolem kontejnerů, ten svůj jsem tam ještě nějak napěchovala, u plastů se mi to nepodařilo.

Jedná se i v případě papírů, které se nevejdou do kontejneru pro jeho přeplněnost a jsou vedle kontejneru o majetek města nebo o odpadky, kdy bezdomovec, který dotyčný papír odveze, dělá městu službu?

A co když do kontejneru někdo vyhodí hezkou knihu a já si ji vezmu (v kontejneru na papír je nepoškozená), je to taky krádež? Komu za ni můžu zaplatit?

Když to budou bezdomovci vybírat pravidelně, sníží se frekvence vývozu a kontejnery budou prázdné. Jelikož na to musí město doplácet, tak takový bezdomovec vlastně šetří státní kasu.

0/0
18.8.2010 7:37

Raynor

Re: Přeplněnost kontejnerů

R^R^R^

0/0
18.8.2010 7:57

babacek

Jen můj názor.

Tím, že vyhodím papír do kontejneru přestává být mým majetkem a tedy pokud si ho někdo vezme já to za krádež nepovažuji. Jistě těch co jsou potřební je víc jak těch co by to dělali z chamtivosti. :-/

0/0
18.8.2010 7:29

enol74

Re: Jen můj názor.

Potíž je, že ho za svůj majetek v okamžiku vhození začnou považovat provozovatelé instalovaného kontejneru, které svoz něco stojí. Nicméně osobně bych také spíše uvítal, kdyby si to své hamižroutství strčili někam a alespoň pro tento případ prostě zavřeli obě oči... Ale to už je otázka, pro koho tu vlastně ten provozovatel (obvykle město) vlastně je, že...

0/0
18.8.2010 8:53

babacek

Re: Jen můj názor.

Svoz jim platí město a kde bere peníze město ?

Jinak jsem se právě dozvěděl, že Kočka ( kamarád Paroubka ) bude čistit ulice za stamiliony.

0/0
18.8.2010 8:55

Lesní sběř

Re: Jen můj názor.

Konkrétně prý za půl stamilionu. ;-)

0/0
18.8.2010 11:11

fonteyn

A je to problém?

Mně to nepřijde jako velký problém. Papír se dostane tam, kam má, kontejnery budou vyvezené a ti lidé dostanou za odvoz nějaký ten peníz... Podle mne není od věci to udělat legálně.

0/0
18.8.2010 7:17

John Rambo

Nechtel bych

takhle skoncit.

0/0
18.8.2010 7:12

kandaharista

já bych je nechal

Všichni víme, že technické služby se s tím často nes...rou a přestože mají tučnou dotaci, tak "tříděný" odpad po naložení stejně smíchají a někde ho vyhodí/spálí. Tihleti ho alespoň s jistotou dají, kam patří. Hlavně ať nerozbíjejí kontejnery a nerozhazují nepotřebný bordel po ulici.

I když možná, že teď si ty technické služby mastí kapsy na papíře taky (přece jen jsou to podnikatelé) a vadí jim, že se nějaký ten homeless přiživí taky. Stejně bych si spíš posvítil na ně. Jestlipak taky třídí disciplinovaně plast nebo tetrapacky?

0/0
18.8.2010 7:06

ArneFarin

co s papírem ?

Neznáte někdo takového bezdomovce ? Při stěhování do jiného areálu máme balíky papírového odpadu které se házejí do kontejneru "spalitený odpad". Bezďák by se zqa to měl určitě královsky !

0/0
18.8.2010 6:57

neandrtálec

Záleží na Číně

Jakmile se zase rozjede hospodářství, tak budou vykupovat materiál k recyklaci.

:-)

0/0
18.8.2010 6:31

pavel.n

tak nevím...

před několika lety jsem pečlivě vytříděný papír odvezl do sběrny , kde mi řekli , že vykupují pouze kartony - noviny a časopisy mám zadarmo hodit do kontejneru.

Autem jsem najel cca 10km jen kvůli tomu , abych se naštval.

Od té doby všechen papír házím do popelnice u domu a hotovo.

Najednou se někdo probere a papír zase vykupuje ??

0/0
18.8.2010 4:59

Baud

.

Tuhle jsem viděl nějakého pána sbírat psí. Je to krádež když sebere od cizího psíka a ne jen od svého? Kdo si myslí že ano přidá smajlíka, kdo ne pěkně sprostě mi vynadá. :-)

0/0
18.8.2010 0:29

Cocotus______Interruptus

Re: .

;-D;-O

P.S. Kdysi jsem četl několikastránkový právnický rozbor na téma, zda je hnůj odpadem podle zákona o odpadech nebo hnojivem podle zákona o hnojivech. Odpověď zněla, že záleží na tom, jakým způsobem ho chcete využít. :-P

0/0
18.8.2010 0:48

Králík z klobouku

Re: .

Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li

vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území

k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do 6 měsíců od jejího

odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce. Ustanovení  odstavců  1  až  3  platí  přiměřeně i na věci skryté,   jejichž vlastník není znám, a na věci opuštěné. (Občanský zákoník.) Opuštěná hovínka patří obci.

0/0
18.8.2010 7:59

Akia

Netušil jsem

že brát něco z odpadkového kontejneru je krádež.

0/0
17.8.2010 23:58

Lady Humussprey

Papír v kontejneru je bezcenná surovina, vhodná

tak na pálení. Teprve když se roztřídí, dostane za něj sběrař ty dvě kačky a až se slisuje do balíků, získává cenu na trhu. Zajímavé, že ať novináři píší o čemkoliv, vždy je to informace bez hlavy a paty. Já jsem tuze nerada v opozici, ale dodržovat to, by znamenalo se od diskusí úplně vystříhat.

0/0
17.8.2010 23:54

Deliveres

Re: Papír v kontejneru je bezcenná surovina, vhodná

Podívejte se do profilu redaktorky, která tento paskvil napsala. Podle něho jí ještě na vysvědčeních neuschnul inkoust a už píše nesmysly. A Jak je vidět, žádnou novinářskou školu nemá. Ostatně jako další redaktoři iDnes se nezdržuje nějakou pravdou. Vždyť pravdu mají ti, kteří vydají více novin.

0/0
18.8.2010 4:31

Mitchell

Krádež?

Technicky vzato je to krádež. Ale už vidím poldy, jak jedou zatýkat homelessy nebo nefachčenka kvůli troše papíru za pár stovek. :-)

0/0
17.8.2010 23:44

Cocotus______Interruptus

Re: Krádež?

O krádež se jedná od 5000 Kč výše; jinak jestli někdo hodlá policii zaměstnávat podobně "bohulibou" činností, nechť si to laskavě platí ze svého. Tady jsou fakt jiné priority. X

0/0
17.8.2010 23:49

tomas__marny

Re: Krádež?

O krádež jde i když to bude za 5 Kč. Vy spíše myslíte trestný čin, ten je nad 5000 Kč, pod jenom přestupek.

0/0
17.8.2010 23:58

Cocotus______Interruptus

Re: Krádež?

Ano, to přesně myslím. Jinak také myslím, že od "pachatelů", kteří se takto živí, nikdo nikdy nevymůže ani 100Kč pokutu za přestupek a v neposlední řadě bych podotkl, že z hlediska materiální stránky ze dle mého názoru nejedná ani o ten přestupek. Co kdybychom se v tomhle státě začali kurnik šopa konečně zabývat něčím podstatným. :-/

0/0
18.8.2010 0:02

Lady Humussprey

Re: Krádež?

O krádež se nejedná. Papír v kontejneru je bezcenný. Teprve když se roztřídí a sváže do balíků, je to přidaná hodnota prací sběraře a on za to dostane 2 Kč/Kg.

0/0
18.8.2010 0:06

tomas__marny

Re: Krádež?

Chápete vůbec, na jakém principu funguje svoz? Myslíte, že kontejnery nic nestojí, svozová auta nic nestojí a lidi pracují zadarmo? Nikoliv. Financuje se to právě prodejem toho "bezcenného" papíru, který tam někdo odhodí. Takže bezcenný není.

0/0
18.8.2010 0:22

Cocotus______Interruptus

Re: Krádež?

Jo, svoz funguje tak, že lidé platí jako mourovatí za odvoz odpadu. Jestli si myslíte, že někdo ten sajrajt v popelnici třídí a odváží do sběru, tak jste se patrně zbláznil.

0/0
18.8.2010 0:25

Lady Humussprey

Re: Krádež?

Čeče, ty také umíš logicky argumentovat, to zírám. R^

0/0
18.8.2010 0:41

tomas__marny

Re: Krádež?

Víte, tady se jedná o svoz tříděného odpadu. To jsou takové ty barevné popelnice. Žluté, zelené, modré. Zajímalo by mě, kolik za ně platíte.

0/0
18.8.2010 1:29

otravenej dracula

Re: Krádež?

ale i ten si platite v odpadkove dani;-)

0/0
18.8.2010 2:28

Cocotus______Interruptus

Re: Krádež?

Zaokrouhleno 1500.- Kč ročně (3 popelnice po 500.- Kč - plasty, papír, sklo); popelnice jsem si jako bonus musel ještě koupit ze svého, vyjde to o polovinu levněji než jejich "výhodný" pronájem). Zdá se vám to málo?! ;-€

0/0
18.8.2010 9:17

Najdete na iDNES.cz