Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Skoncujme s věčným odkládáním maturit, vyzývá vládní kolegy Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš si ve středu vyslechne verdikt od svých vládních kolegů, zda státní maturity příští rok spustit, či ne. On sám je pro. "Věřím, že se státní maturity v novém školním roce rozjedou naplno a skoncujeme s věčným odkládáním," řekl Dobeš deníku Metro.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Toto

Nastrčená figura ?

Ty nejsi ministr ? Kdo jsi ? Asi tatrman.;-(

0/0
19.8.2010 23:15

Toto

Absa

Tato skupina ovládla školství. Jne te kdo bude nadále proferivat tuto skupinu, ak mu udělám na krku odpovídající kravatu. Tato skupina je preferorován nad jiné, tak to odenese i s touto vládou.;-O

0/0
19.8.2010 23:08

martin_simek

KONECNE MANAGER !

a ne urednik ! a to jsem volil jinou stranu a tuhle podcenoval .... ted gratuluji.

0/0
19.8.2010 18:10

Deleter

Státní maturita je nutná.

Jinak nemá maturita smysl a známky u ní už vůbec ne.

0/0
17.8.2010 8:23

Philosopher

Re: Státní maturita je nutná.

Jak jednoduché a prosté, že ?

0/0
18.8.2010 11:00

???...!

Povinná maturita z matematiky.

Pevně doufám, že povinným předmětem státní maturity bude matematika.

Mělo by být naprosto samozřejmé, že matematika zvládnutá na středoškolstké úrovni patří mezi zcela základní dovednosti každého, kdo chce o sobě tvrdit, že má ukončené středoškolstké vzdělání. Bez matematiky nemůže být středoškolské vzdělání úplné.

A navíc, národ polovzdělanců, kteří očekávají, že se budou v životě živit jen pouhým okecáváním čehokoliv, asi nemá před sebou žádnou velkou budoucnost.

0/0
16.8.2010 21:01

xixina

Re: Povinná maturita z matematiky.

To je jako chtít povinnou maturitu z dějepisu, francouzštiny, chemie, fyziky... Ne všem matematika jde, každý je nadaný an něco jiného a pochybuji, že by většina lidí zvládla maturitu z matematiky. Rv

0/0
17.8.2010 14:04

Philosopher

Re: Povinná maturita z matematiky.

Použiju stejný argument. To jako chtít povinnou maturitu z předmětu XX. Ne všem předmět XX jde. Pochybuji, že by většina zvládla maturitu z předmětu XX.

ZÁVĚR: zrušme maturitu jako takovou ??

0/0
18.8.2010 10:56

xixina

Re: Povinná maturita z matematiky.

A co nechat ji takovou, jaká je? Nechat povinnou češtinu a cizí jazyk + zbytek volitelný a necpát všem všechno?

0/0
18.8.2010 10:59

Philosopher

Re: Povinná maturita z matematiky.

A proč zrovna cizí jazyk a ne matematiku ? Víš, co chytrých studentů s talenetm na matematiku jsou "leví" na jazyky a přivítali by právě matematiku místo jazyka ?

Osobně tvrdím, že by k všeobecnému vzdělání maturanta měla patřit znalost matematiky, svého rodného jazyka a jednoho cizího jazyka.

0/0
18.8.2010 11:06

tonycze

Dobeš je další špatný ministr školství

Státní maturity rozhodně nezvednou úroveň maturitní zkoušky, naopak. Školy budou nuceny rozdávat maturitní vysvědčení i hluboce podprůměrným studentům, protože se musí chovat tržně. Nemohou si dovolit vyhazovat studenty. Začíná to hlavně u gymnázií. Tam se dnes dostanou i čtyřkaři. Jako pedagog vím o čem mluvím. Na ostatních SŠ potom studují žáci, kteří by měli problém i na učebním oboru.

Státní maturita je nesmysl. A k tomu ještě pěkně drahý nesmysl.

0/0
16.8.2010 15:04

Novkid

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Teď školy rozdávají vysvědčení podprůměrným žákům (na SŠ jsou to pořád žáci), proto se musí zavést státní maturita, jelikož bude jednotná pro všechny. Co z toho, že žák proleze 4 roky se čtyřkama, když neudělá maturitu, protože pro něj bude moc složita. Proto se jí hodně lidí bude bát a ubyte žáků hlásících se na maturitní obory.

Taky vím o čem se mluví, v květnu jsem maturoval a měl jsem porovnání s kamarády na jiných školách. Taky nás tři roky připravovali na státní maturitu a dělali jsme všelijaké cvičné úlohy. Kamarádi z gymnazií s tím neměli problémy a ti z odborných škol si povětšinou ani "nevrzli". Jinak učitelé většinou nechtějí státní maturitu jenom proto, že kvůli tomu musí projít různá školení a musí se řídit jasnými instrukcemi. Jinými slovy prace navíc.

0/0
16.8.2010 19:35

tonycze

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Bohužel, nemáte pravdu. Státní maturity budou bodovat učitelé, kteří na  škole učí. Ti sami budou mít zájem, aby jejich žáci (na gymnáziu i studenti) u maturity obstáli.

Kromě toho, sám jsem školení pro hodnotitele absolvoval a vím, že kriteria u státní maturity budou nastavena velmi nízko. Politici si nechtějí přidělávat další problémy. V současnosti je "úrmtnost" u maturit cca 10%, u státních maturit má být max. 5%. Opravdu je to jen další podvod. Nic se nezmění. Opakuji - Bohužel.

0/0
16.8.2010 19:45

Novkid

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Ovšem učitelé nebudou opravovat všechno, u předmětu, které budou pro všechny stejné (český jazyk, cizí jazyk, pro některé matematika) se bude psát test, který se bude posílat na centrálu, tuším do cermatu, kde budou tento test hodnotit.

Jinak státní maturity byly navrženy hlavně, aby odradili žáky od maturitních oborů a myslím, že se jim to povede.

0/0
16.8.2010 20:50

tonycze

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Nemáte pravdu. Centrálně se opravuje jen 1/4 písemného testu, která na celkové hodnocení prakticky nemá vliv. A maturantů bude i nadále rapidně přibývat. Jestli jste si neráčil všimnout, učební obory byly prakticky zrušeny. Naopak se prudce zvýšil  počet gymnázií.

Státní maturity mají naopak zvýšit počet maturantů. To je jejich dlouhodobý cíl. I když špatný. Maturitní zkouška v ČR opravdu není prestižní a tato podoba státní maturity to nezmění.

0/0
16.8.2010 22:37

Novkid

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Nevím jak u Vás na škole, ale na mé škole tvrdili, že státní maturitu chtějí zavést proto, aby ubylo maturantů. A od přátel, které maturita čeká vím, že ze státní maturity mají daleko větší strach, než z normální.

0/0
16.8.2010 23:09

Deleter

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Jenomže bodování testů se dá revidovat, hodnocení u ústní zkoušky (taktéž prováděné místními pedagogy) už nikoliv. Přísedící je tam stejně jen do počtu.

0/0
17.8.2010 8:22

tonycze

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Revidovat se dá jen velmi velmi obtížně, protože i to "slavné" bodování je individuální. Už jsem tu několikrát psal, že každá škola bude bodovat rozdílně podle své úrovně. Státní maturita v žádném případě nezavede stejnou úrpveň na všech SŠ. To nám bylo už na oficiálním školení důkladně zdůrazněno. Jinými slovy, nic se nezmění, maturity budou mnohem dražší, ale uspějí v podstatě všichni.

0/0
18.8.2010 10:47

jarda25111084

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

Já těm maturitám pořád nějak nerozumím. Často čtu tady Vaše příspěvky, kde píšete že maturita bude velmi lehká . Nám však v škole říkají , že zkouška bude těžší, a také to že státní maturita prý bude znamenat konec soukromých škol . Na druhou stranu nám  učitelé říkají, že když se na školení dozvěděli,  že k úspěchu v zkoušce stačí splnit test na 20% a máte to , což třeba v matice je jen ten test , tak se dali prý všichni do smíchu . Nevím teda jestli se nové maturity bát a nebo ne, zaleží jak  přísně bude nastaveno hodnocení .

0/0
17.8.2010 7:21

tonycze

Re: Dobeš je další špatný ministr školství

V podstatě jste si odpověděl sám. Systém bodování je dost složitý, ale je vymyšlen tak, že uspět je relativně snadné. I když studenti budou mít individuální pocit ze zkoušky jiný. Bude pro ně asi těžší, ale uspějí.

0/0
18.8.2010 10:50

rozhorceny predstavitel+-+/

na fotce je Vandas

R^

0/0
16.8.2010 14:19

Neipori2

Matura

To by mě fakt zajímala částka, kterou nám EUEU přispěla na státní maturitní zkoušky.Jak bude ošetřeno při cvičném testu zachování osobních dat, když je ředitelé, bez vědomí žáků, předali na přípravu pokusné maturity? Komu vlastně a jak?;-€

0/0
16.8.2010 12:49

zdeseny obcan

Re: Matura

Detaily a smysl nereste. Hlavni jsou ty obrovske sumy ktere odtekly a jeste odtecou ze statni kasy.

0/0
16.8.2010 14:41

sudetak z bavorska

kdo by potom delal policajta?

kdyz uz nebudou maturity z poorani pole;-D

0/0
16.8.2010 11:46

Najdete na iDNES.cz