Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Do you understand me? Nerozumím, pane učiteli. Školy neučí jazyky kvalitně

Rodič, který spoléhá na to, že se jeho dítě naučí anglicky ve škole, svého potomka znevýhodňuje na trhu práce. V poslední době proto prudce stoupá zájem o doučování jazyků, protože děti se ve škole jazyk nenaučí pořádně. Nový ministr školství teď slibuje, že sežene více peněz na dobré jazykáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lid

Hloupost státu

Kdyby jazykové školy ( soukromé ), většina z nich je opravdu kvalitní, nemusely na rozdíl od státní jazykové školy platit DPH 20%, mohly by zajišťovat i doučování a výuku na školách a bylo by po problémech.

0/0
27.8.2010 8:44

xixina

...

Bohužel. Na ZŠ jsme se učili tak, že do 6. třídy nám paní učitelka nosila pexeso nebo pohádky. V 6. třídě jsme měli první schopnou učitelku, mluvila s námi, učila nás pomocí her. Poté odešla a my dostali učitelku, která nás učila pomocí písniček. Na gymplu o nic moc lepší. První učitelka trávila hodiny mluvením o tom co "her husband was doing yesterday" a poslední učitelka se snažila s náma něco udělat. Sama za sebe se domluvím a to jen díky poslouchání AJ písniček (ano, gramatiky pomálu, ale člověk se líp naučí co ho baví) a sledování filmů s titulky. Ovšem nejlepší výuku mi zařídila teta, když mě nechala na stánku a sdělila mi, že přijede pán z Německa a bude něco potřebovat. Pán přijel a já se zdárně domluvila ;-D

0/0
16.8.2010 19:29

kebab

Re: ...

Ony ty filmy a písničky stačí. Myslím, že s trochou snahy se člověk časem naučí dost. Dneska je hromada amerických filmů a hudebních skupin, tak AJ by mělo být v pohodě (aspoň na pasivní úrovni). S ostatníma jazykama tady je to horší. Nevadilo by mi se naučit německy (nebo doučit - trošku už umím). Ale fakt je, že s němčinou do kontaktu přicházím tak jednou za rok, tak motivace a trénink jsou mizivé (o dalších jazycích nemluvě :-) ).

0/0
16.8.2010 19:58

xixina

Re: ...

Tak tak, AJ je na to učení i docela jednoduchá :-) Ale jako druhý povinný jazyk jsem si vybrala FJ, a to už bylo horší, mnohem horší. Přímo strašné ;-D

0/0
16.8.2010 20:09

kebab

Re: ...

To věřím ;-)

0/0
16.8.2010 21:09

???...!

Učit se cizí jazyk z učebnice je extrémně namáhavé

a neefektivní. Vyžaduje to pevnou vůli a efekt to má často docela mizerný.

.

Mám zkušenost, že jediná cesta jak se opravdu naučit živý jazyk je, prostě do dané země odcestovat (nejlépe sám bez kamarádů/kamarádek, protože to pak nutí ke zbytečnému zklouzávání do mateřštiny a efekt pobytu v cizině je tím snížen) a tam se snažit domluvit - klidně zpočátku pomocí pár základních výrazů. V takovéto situaci jde učení víceméně samo - jde do vlastně bez námahy. Jazyk sám přechází do krve. :-P

Podle mé zkušenosti průměrně nadanému člověku na velmi obstojné zvládnutí jazyka stačí půl roku takového pobytu v cizí zemi.

0/0
14.8.2010 22:12

werryjanie

výuka jazyků

Je to bohužel tak. :( Úroveň výuky angličtiny v českých školách je otřesná. Moje spolužačky byly schopné v maturitním ročníku odpovědět na otázku: "What was your weekend like?" "Yes, I do".

Já měla to štěstí, že jsem měla vždy talent na jazyky, ale zároveň to byla i moje vášeň, neustále jsem si překládala texty písniček, koukala na filmy s titulky, později i bez titulků a rodiče mi umožnili jet na studijní pobyt do zahraničí.

Když jsem se vrátila, nová angličtinářka mě jednou požádala, ať ji řeknu něco o Seasons of the year.. no, tak jsem ji něco odvykládala z patra.. a ona mě požádala, ať mluvím pomaleji, že to nestíhá.. V ten moment jsem byla opravdu rozčarovaná.

Mrzí mě, že styl výuky je takový, že se bifluje okruh maturitních témat a stačí, když to žáci v podstatě slovo od slova odvykládají. Navíc je často přerušují přímo v mluvení a opravují chybky ve výslovnosti. Nedivím se, když se pak žáci stydí cokoliv říct. Co tak nechat odmluvit, psát si poznámky a pak to vysvětlit?

0/0
14.8.2010 21:03

RazorBlade

Re: výuka jazyků

v kterych koncinach se dneska jeste rika "What was your weekend like?" misto "How was your weekend?"? (genuine question, not me being a smart arse)

0/0
14.8.2010 21:39

werryjanie

Re: výuka jazyků

zřejmě v těch končinách, kde se dotyčná angličtinářka před x lety učila angličtinu... tedy z nějaké učebnice naprosto nepoužitelné angličtiny :D.. Cituji větu, pamatuji si ji totiž živě a myslím, že i několik let ještě budu :D

0/0
14.8.2010 22:04

děndě

Re: výuka jazyků

Neumím anglicky, nemám talent na jazyky a my měli ve škkole ruštinu. Miluju filmy s titulky ( namluvení Sedmi statečných jsem ve 30 kletech obrečela), kdysi jsme chodili i na filmy, které se zde promítali za války, kde s ehovořilo anglicky a titulky byly české i německé. Proč nejsou? To jsou tak špatné? Aspoň to divák slyší!!! Co mi připadá jako doslova zvrácenost, když byly slovenské filmy s českými titulky.

0/0
15.8.2010 12:35

zofac

záleží na více faktorech

Není to jen o učiteli, zájem musí mít žáci, kteří ho prostě dnes nemají. Učím na technické škole, myslela jsem, že přitáhnu studenty k angličtině přes populární seriály, hudbu, počítačové hry - absolutní nezájem. Z jedné třídy se chytne jeden, dva. Pokud po nich chci, aby komunikovali pouze v anglickém jazyce, nadávají. Opora není ani ve vedení školy, na technické škole prostě dle nich není angličtina důležitá a není potřeba. Dobří učitelé to většinou na státních školách nevydrží a odejdou do soukromého sektoru.

0/0
14.8.2010 9:46

tonycze

Re: záleží na více faktorech

R^ Máte pravdu.

0/0
14.8.2010 14:21

Milan_Seliga

Dabing

Nebudu říkat že to je jen dabingem, ale je to hlavně obrovskou až neskutečnou leností mládeže. Kolikrát vidím jak na fórech brečí ať už někdo uploadne verzi s dabingem, že se jim nechce číst titulky. To samé instalování češtin do her, má sestra (teď je v prvním ročníku na osmiletém gymnáziu) nehraje hry bez češtiny. Já se základy angličtiny naučil právě z her, když tehdá nic jako pirátské překlady do češtiny nebylo a kolikrát jsem víc času strávil u slovníku než hraním... Hlavní problém není ani tak ve výuce jazyků (neříkám že tam problém není) ale ve faktu že mládež se anglicky učit nechce protože má pocit, že to nepotřebuje. Všechno má dabované a nebo si stáhne češtinu, tak proč by se měli učit cizí jazyk?

0/0
14.8.2010 8:24

Milan_Seliga

Re: Dabing

Ještě dodám, že když jsme si měli ve škole vybrat jestli angličtinu nebo němčinu tak jsem zvolil angličtinu právě kvůli hrám :)))

0/0
14.8.2010 8:30

RazorBlade

Mr. Brown brings tea to his wife's bed every morning.

Presne v tehle stupidite vet ucenych v hodinach aj spociva zaostalost v jazykovych dovednostech cechu. Takovou vetu ani podobnou nikdy nepouzijete. Ucte decka spravnou vyslovnost, rozumnet mluvene reci, hodne slovicek. Na gramatice tak moc nezalezi - tu ani anglicane poradne nedodrzuji a snadno si ji zlepsite kdykoliv pozdeji

0/0
13.8.2010 20:40

mpes3

Re: Mr. Brown brings tea to his wife's bed every morning.

Do kamene tesat!

Nejvetsi problem cechu je, ze se stydi vubec promluvit. Prave proto, aby nahodou neco nerekli spatne. Tak je ale vychovala skola, bohuzel.

Zakladem jsou slovicka a jednoduche vety a pochytit myslenku, kdyz se s nekym bavis anglicky. Vsechno ostatni prijde samo. Hlavne se nebat mluvit!!!

0/0
13.8.2010 21:10

kebab

praktické využití

Školou bych se tolik netrápil. Nejlepší pro naučení jazyka je praktické využívání, třebas jen pasivní. Zrušte v televizi ten hrozný český dabing (aspoň ve filmech) a dejte tam jen titulky. Já se jako děcko naučil kdejaký německý výraz jen ze sledování pro7 a rtl a to jsem se německy ani neučil.

0/0
13.8.2010 19:18

kostej_

mr. brown brings a tea for his wife to the bed

:-P?

0/0
13.8.2010 15:47

norma37

Re: mr. brown brings a tea for his wife to the bed

he, tez by me zajimalo, jak je to spravne, ctu kvuli tomu celej nudnej clanek, a odpoved nikde : )

0/0
13.8.2010 18:23

tonycze

Kvalitně zaplaťte učitele jazyků

1) Když to neuděláte, budou angličtinu a němčinu učit učitelé, kteří státnice z anglistiky/germanistiky rozhodně nemají. Potom je úplně jedno, kolik hodin jazyka školy do plánu dají. Dítě se nic nenaučí.

2) Výuka němčiny nebo angličtiny může probíhat v max. 10 lidech. Stát musí dát peníze školám, aby mohly jazyky učit v malém počtu, jinak  se děti nic nenaučí.

3) Učebny musí být vybaveny moderní didaktickou technikou (interaktivní tabule, počítače, kvalitní CD-přehrávač,...) Jinak se děti nic nenaučí.

Tyto věci jsou ve většině zemí EU absolutní samozřejmostí, proto tam dítě ze 7. třídy ZŠ je na úrovni našeho maturanta.

0/0
13.8.2010 15:12

zdeseny obcan

Re: Kvalitně zaplaťte učitele jazyků

Ve skole se jazyk nikdo nenauci. Stacilo by kuprikladu zrusit dabovani poradu v televizi a melo by to mnohonasobne vyssi efekt.

0/0
13.8.2010 15:53

jura58

Re: Kvalitně zaplaťte učitele jazyků

sooouhlas, porady v AJ s titulky, dobra doplnujici metoda! R^

0/0
13.8.2010 16:07

tonycze

Re: Kvalitně zaplaťte učitele jazyků

Jako doplňující ano, ale jako hlavní didaktická nikoliv. Začít je nutné u kvalitní výuky.

0/0
13.8.2010 16:45

justyna

Re: Kvalitně zaplaťte učitele jazyků

V současnosti se na základních školách třída dělí na výuku jazyka až od 25 žáků, takže v hodině sedí 20 až 24 dětí. Naučit je něco - vyčerpávající, nemožné. A absolvent vysoké školy, byť s dokonalou znalostí cizího jazyka, nemá šanci ten nápor ani vydržet, natož naučit.

0/0
16.8.2010 13:05

deacon.frost

jak to vidím já

Základní chyba je, že učitelé musí ustupovat žákům a rodičům, nakonec i vedení škol. Výuka jazyka je k ničemu, když diskuse v hodinách probíhá česky. Učitel nemůže přijít do třídy se slovy "vyzkouším si Honzu" nebo "napíšeme si písemku". Když neumí mluvit, neumí jazyk. Memorizování slovíček je k ničemu, stejně je časem žáci zapomenou. Jenže když by se takto vedla výuka, žáci by se museli něco učit, a to se žákům co? Nelíbí. A když pochopí, že to byla chyba(jestli vůbec někdy), tak už je pozdě a jde to hůře, než za mlada.

0/0
13.8.2010 14:56

Cynyc

Jazyky

A to chce ministr zavést na základkách povinně druhý cizí jazyk. Anglicky by měl umět každý, to je bez debat. Zdá se mi ovšem, že jednostranný důraz na jazyky vede k produkci lidí, kteří sice umějí několik jazyků, ale nemají co říct. Takže budou někde v mezinárodní firmě vařit kafe - kariéra jako kráva.

0/0
13.8.2010 14:26

Gehenna

Horší varianta

je, když naučí málo a ještě špatně... páč oni to z té hlavy nedostanou...

0/0
13.8.2010 13:47

fuji

Nechápu, že

iDNES dokáže vytvořit takový titulek. Proč by školy neučily kvalitně jazyk? Pořád se jen poukazuje na učitele a školství, ale dětem a rodičům se ustupuje. Chyba je hlavně v dětech. Ty nemají zájem se učit a vzdělávat se. Rv

0/0
13.8.2010 13:33

Vakousek

Re: Nechápu, že

pravda R^

ale ucit se jazyk z 90% podle ucebnice je taky spatne, nemluve o uciteli co zna anglictinu sotva z televize..

0/0
13.8.2010 13:42

Vlada_07

Re: Nechápu, že

Učitel nebude nic platný, když děti nebudou mít snahu a potřebu cokoliv se naučit. A to si vážně všichni myslíte, že když jsou dnešní školáci tupí na základní znalosti z jazyka mateřského, že je osloví a motivuje jazyk jiný, cizí? Tomu snad opravdu nemůže věřit nikdo, ledaže by stole řinčelo hodně prázdných lahví.

0/0
13.8.2010 21:16

Najdete na iDNES.cz