Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dvakrát zatopené domy neobnovujme, postavme je jinde, navrhuje ministr

Stát ani obce by už neměly investovat do obnovy majetku v místech, která podruhé zničily záplavy, prohlásil při návštěvě Liberecka ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Domy se podle něj mají postavit jinde, Pozemkový fond by měl lidem poskytnout výměnou pozemky ve výše položených oblastech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petrolin3

Problém s realisací.

Barák jeden snad i několik postavím kdekoliv.Co s tím ostatním jako jsou školy,obchody,komunikace,kanalizace,vodovody,elektrorozvody a pod.Kdo to bude platit?Barák bez toho všeho v širém poli na kopci by asi nikdo nechtěl.Nedovedu si představit výkup pozemků pro novou silnice či železnici.Ty vždy jako na potvoru vedou kolem potoka nebo řeky.Bez přehrádek ,poldrů a baráků na nohách to asi nepůjde.Když primitivové stavěli chatrče na kůlech v řekách tak proč bychom to nezvládli i my.Snad by to nevyšlo ani tak draho a nemusí to ani blbě vypadat.Snad se někdo najde kdo pár vzorových domků postaví.

0/0
13.8.2010 18:03

Vcelda

Už se nebude stavět

v záplavových oblastech? Geniální. ;-D

0/0
13.8.2010 10:24

wcbaba

Re: Už se nebude stavět

Ale vždyť se tam v podstatě už stejně nestaví.

0/0
13.8.2010 10:33

chrtil

hmmm

na marsu jsou pozemky na prodej ;-D

0/0
13.8.2010 10:17

kocour Mikeš

Re: hmmm

Není mi jasné, jestli to víš, ale opravdu tomu tak je. Jistá společnost v USA skutečně prodává pozemky na Měsíci, Marsu a jiných tělesech sluneční soustavy. A ty pozemky jsou velmi levné.

0/0
13.8.2010 12:31

wcbaba

Myšlenka možná dobrá - realizace složitá.

Jako příklad - máte poškozený dům na kterém vázne hypotéka, naštěstí je i pojištěn, máte zaměstnání s průměrným výdělkem, úspory prakticky žádné (splácíte dluhy) a veškeré vybavení zničené. V této situaci vám stát nabídne jiný pozemek - fajn. Ale jak to bude probíhat prakticky. Stávající pozemek zatížený zástavním právem převezme stát ? Poničenou nemovitost jejíž tržní hodnota je nula, zatížená hypotékou, ale zase s pojistným plněním převezme stát a následně na své náklady zlikviduje ? Co s hypotékou ? Pro nové pozemky bude možná nutná změna územního plánu, bude nutné vybudovat u nich přístupové cesty, inženýrské sítě, atd. Kdo to bude financovat ?  A pokud i nakrásně po několika létech získáte od státu nový pozemek, kde vezmete peníze na stavbu? A kde budou ti lidé celou dobu bydlet ? 

Je to jen nástin řady úskalí a problémů do jejichž řešení budou zasahovat úřady, hypotéční banky, pojišťovny a další.

0/0
13.8.2010 9:19

JoeSO

Re: Myšlenka možná dobrá - realizace složitá.

ono většinou, pokud je na nemovitosti hypotéka, jak je pojištění zavinkulovaé - plnění dostane pojišťovna (většinu) a poškození nemá nic, ale ani žádný dluh.

Ale jinak s Vámi ve většine souhlasím... Ale je to fakt, že pořád stavit u vody prostě nejde... Planeta se nám začíná mstít, za to co jí provádíme, a kdoví jak to bude pokračovat...

0/0
13.8.2010 10:16

spokojený volič

souhlas s panem ministrem ale....

s jednou připomínkou. Domy neobnovujte ,ale postavte si je jinde. To že by jsme jim ty domy stavěli zase všichni se mi moc nezamlouvá už jenom z toho důvodu,že jsme je do povodní také jaksi všichni neužívali. Už se na to komunistické "všichni všechno dohromady" vykašlete.

0/0
13.8.2010 8:45

čupakabra naseratá

Sice pro mnoho lidí bolestivé, ale rozumné

Když budu mít barák v zátopové oblasti a vezme mi ho voda, tak pokud budu znovu stavět (kupovat) za své peníze, tak to jistě bude někde jinde. Pokud mi to zaplatí pojišťovna, tak je možné si postavit na stejném místě, ale patrně už jako nepojistitelný. Pokud mi ale stát ty peníze bude sypat po každé povodni, tak možná díky vazbám budu dokola stavět na jednom a tom samém místě. Já bych to sice neudělal, protože za ty starosti a nervy mi to nestojí, ale jistě se najde dost lidí, kteří to jsou ochotni akceptovat. Tak fajn, Je to jejich volba, ale ne za mé peníze.

Pokud někdo přijde o dům a od státu dostane výměnou náhradní pozemek, tak to je asi jediná správná cesta.

0/0
13.8.2010 8:33

Černý lord

Zatopené domy

No sláva. Konečně měl někdo odvahu říct nepopulární věc, ale velice rozumnou  věc. R^R^R^ Kdo se čertí, tak ať se zamyslí. Když je horká žehlička a člověk se o ní popálí, tak si podruhé za sebou na ní nesáhne.. A stejné je to i s vodou. Kde byly dvakrát v poměrně krátké době ( ne 1x za 200 let), tak tam bude po třetí, .....

Je levnější stavbu neobnovovat. Pokud to lidé nepochopí,tak si vše musí platit ze svého. Jinak to nejde.

0/0
12.8.2010 23:44

zavlaha

Re: Zatopené domy

R^R^ jen souhlas!!

0/0
13.8.2010 0:02

kladivar2

Re: Zatopené domy

jo a on ti jen tak nekdo da 2-4 miliony na stavbu noveho domu o 100 metru dal na vyvysenine. :-P 

0/0
13.8.2010 8:21

spokojený volič

Re: Zatopené domy

a proč by měl?

0/0
13.8.2010 8:46

wcbaba

Re: Zatopené domy

Jsou to hezká slova, zní rozumně. Ale ti lidé ať pochopí nebo nepochopí tak si stejně všechno musí zaplatit ze svého a v tom je ten problém.

0/0
13.8.2010 8:23

Lokýt

Rozumná slova

"Než budovat jeden megapoldr za dvě miliardy, je rychlejší vybudovat tisíc menších poldrů v krajině", uvedl Fuksa.

Tak za tahle slova, pokud za nimi budou následovat i činy, moc moc děkuju.

0/0
12.8.2010 23:11

Bagoun

A

hurá! Nepopulární, ale konečně to řekl někdo nahlas. Fakt si ti burani myslí, že pokaždý, když jim voda spláchne barák, tak si  z našich prachů postaví na stejném místě nový? Vždyť to bylo do nebe volající ;-O

0/0
12.8.2010 22:13

Gilgameš

Re: A

Vyjadřovat se o někom, kdo přijde o střechu nad hlavou jako o buranovi je minimálně krajně nevhodné. Mimochodem, kolik jste za svůj život těch "prachů"zaplatil na daních, že se jimi tak oháníte?;-)

0/0
12.8.2010 23:50

Bagoun

Re: A

Podívejte, aniž bych o vás cokoli věděl, tak mohu od boku střelit, že jsem za celý dosavadní život zaplatil minimálně násobky toho co vy na daních všeho druhu. Bohužel jsem velmi dobře placený zaměstnanec a nepodnikám, takže daně platím pravidelně a to dost krvavé. Pro představu, měsíčně bych z nich uživil několik důchodců společně s několika sociálními případy na podpoře. A co vy, že tak žbrbláte????

0/0
13.8.2010 20:47

Gilgameš

Re: A

No já na tom sice nejsem po finanční stránce tak dobře jako vy, ale nestěžuji si. Mám lehce nadprůměrný plat, ale nemám dluhy, bydlím mám vlastní a v nezátopové oblasti;-). A nijak nežbrblám jen mi přišel váš příspěvek kapku necitlivý vůči lidem, které ty povodně postihly.

0/0
13.8.2010 22:18

mmmm1

neni tak těžké

uhodnout kde je možnost zatopení: stačí k tomu selský rozum: lidi co si postaví dům v místě kde x lidí příde o život nepochopím,,Troubky" -názor to je jednou za 100let-ono to muže být i 2x za rok...Klima se výrazně mění...není důležité čím , ale že se to děje...

Tenhle stát než vymění s někým pozemek, tak dotyčný bude mít fousaté děti, kdo to bude dělat POZ.fond-UZSVM(tak tyhle Vám prodávají pozemek pod vlastním barákem 5let, ale letiště v Ruzyni prodaj za 5minut;-D.  Jinak souhlasím, stavební úřady by v žádném případě neměli vydat stav.povolení.-Jenže už vydím jak si starostové podřežou větev vystěhováním obyvatel...:-(. Uvědomte si, že Hřensko už nás stálo určitě miliardu za posledních 10let, Raspenava-konec světa -má cenu to tam obnovovat , cesty atd. když je to v tahu...a za rok znova?

0/0
12.8.2010 22:09

Bagoun

Re: neni tak těžké

R^Přesně

0/0
12.8.2010 22:14

;-)

Že by rozumný politik?

Návrhy vypadají docela rozumně, i když si myslím, že jsou trochu polovičaté. Ale člověk nemůže chtít hned vše.....zvlášť když žije v ČR....

0/0
12.8.2010 22:05

DanSed

Odborníci

jeden jako druhý. Místo příčin opět jen kontraproduktivní řešení následků. Obviňování těch jediných, kteří se alespoň snaží řešit příčiny a to nerozumné zásahy člověka do přírody a ignorování přírodních zákonů.

0/0
12.8.2010 22:03

;-)

"Unikátní systém, který v Česku nemá obdoby"?

Tady to je opravdu obrat - vzhledem k velikosti načí republiky by bylo unikátní skoro všechno. A když už by bylo obdoby v republice, tak by to bylo unikátní alespoň v kraji, na okrese, obci, ulici, domě, rodině....

0/0
12.8.2010 21:29

uska

Re: "Unikátní systém, který v Česku nemá obdoby"?

mně to připadá,že by jsme měli odletět na Měsíc podle ministra....vždyť se ty povodně nedají odhadnou,kde a kdy budou..........;-O;-O

0/0
12.8.2010 21:37

hafusak2

Začínám dospívat k názoru,

že někteří naši politici by buď měli méně pít nebo více logicky myslet.Rv

0/0
12.8.2010 21:09

Kuba7

Nedokážu si to představit II

Dále na rovinatých územích leží v zátopové oblasti celé obce či dokonce miniregiony. Jak si například představuje pan ministr přestěhování dvoutisícovýchTroubek které byly v uplynulých třinácti letech dvakrát celé vytopeny (před tím v sedmisetleté historii ani jednou). Jak k tomu přijdou obyvatelé těch obcí, kteří nemají v žádném krajském zastupitelstvu ani ve vládě nebo v PS spřízněného politika a tudíž u jejich obce ještě nevznikla PVO?

A nakonec příklad Prahy. I tam byla PVO zaplacena z našich daní. Kdyby k tomu nedošlo a zopakovla se velká povodeň z roku tuším 2002 bylo by centrum hlavního města podruhé pod vodou. Co pak? Zbořit kompletně centrum Prahy a postavit jej na pozemcích za Prahou???

0/0
12.8.2010 20:58

Kuba7

Nedokážu si to představit

Podle mě je ministrův výrok jen blábol. Zní to sice hezky, ale provedení je nemožné. Stát nevlastní pozemky v takové míře a v takových místech aby je mohl vyměňovat za jiné v povodňové lokalitě. Žádný soukromník nepřistoupí na výměnu svého pozemku mimo zátopovou oblast za pozemek v zátopové oblasti.

Uvědomre si i lidský rozměr celé věci. Každý se nenechá přestěhovat do jiné obce (jiného okresu či kraje) jen proto, že vedle jeho obce nevlastní stát žádný vhodný pozemek. Lidé z jednotlivých vesnic a městeček jsou na svou obec fixováni a život jinde mezi cizími lidmi si nedovodou představit (což lidé z panelákových sídlišť samozřejmě nechápou).

 

0/0
12.8.2010 20:58

NoName1978

Re: Nedokážu si to představit

Asi si cetl hodne blbe, pozemek v zatopove oblasti vlastnen soukroumnikem, si vezme stat a da mu pozemek mimo zonu

0/0
12.8.2010 21:04

Kuba7

Re: Nedokážu si to představit

Ne, nečetl jsem blbě. Chápu to, ale stát takové pozemmky nemá, rozhodně ne u každé vesnice. Státní, případně obecní jsou většinou jenom cesty a veřejná prostranství nebo lesy. Zbytek je soukromé. Stát musí všechny pozemky, které potřebuje draze vykupovat od soukromníků (známe třeba z výstavby dálnic).

0/0
12.8.2010 21:12

2mmmm_2

Pokud stavět,

tak pokud možno jinde - ve vyšší poloze nad vodním tokem. A nebo přízemí pojmout jako odkládací plochu, kdykoliv vykliditelnou do cca hodiny až dvou. Asi jiná možnost není. Stále a pořád dokola stavět někde u břehu nemá smysl...

0/0
12.8.2010 20:21

vidocqcz

hm

problém bude nejspíš takový, že se posledních 13 let od poslední "velké vody" jenom prokecalo o suchých poldrech a protipovodňových opatřeních ...

0/0
12.8.2010 20:18

2mmmm_2

Re: hm

Ty zkrachovaly z trojího důvodu: a) nedostatek peněz, b) sobectví nepatrného procenta vlastníků půdy, c) obstrukce ekologů.

0/0
12.8.2010 20:22

kunta_kinte - protistatni zivel

Re: hm

ja ty lidi chapu, nevim proc bych mel nekoho nechat na svem pozemku neco stavet kvuli par lidem co musej bydlet u vody.

0/0
12.8.2010 20:25

kunta_kinte - protistatni zivel

no fuj

jak asocialni.;-€

0/0
12.8.2010 20:12

ELAPHURUS

Dvakrát zatopené domy neobnovujme

Geniální myšlenka, to nemá ze své modré hlavy....

0/0
12.8.2010 20:07

Oerteplur

Kolik stavebních pozemků stát vlastní ?

Kolik domů obnovil stát po povodních ? Lidé, kteří domy opravovali po povodních z r. 2000 je dodnes splácí finančním ústavům a samosprávným celkům. Jediné, co může stát, je materiální pomoc a pomoc hasičů a armády. Na nic jiného stát beztak nedosáhne. Jedině, že by začal znárodňovat pozemky současným majitelům za účelem výstavby. Ale i tam má hlavní slovo místní samospráva. Ministr zjevně neví, o čem mluví.

0/0
12.8.2010 20:00

vidocqcz

Re: Kolik stavebních pozemků stát vlastní ?

Já to pochopil tak, že lidé, kterým voda zničila dům na pozemku v zátopové oblasti mohou požádat stát o "výměnu pozemku" za pozemek někde výše a bezpečněji. Vcelku jednoduché a docela prozíravé řešení. Ten kdo neví o čem mluví, budete spíš vy.

0/0
12.8.2010 20:14

2mmmm_2

Re: Kolik stavebních pozemků stát vlastní ?

R^

0/0
12.8.2010 20:23

Kuba7

Re: Kolik stavebních pozemků stát vlastní ?

Stát žádné takové pozemky nemá!! Je to nesmysl, stát nevlastní téměř žádné pozemky, které jsou v UP obcí vedeny jako vhodné ke stavbě.

0/0
12.8.2010 21:32

wcbaba

Re: Kolik stavebních pozemků stát vlastní ?

Již jsem tady o tom psala myšlenka zdá se dobrá , realizace však poněkud složitá, jeden z mnoha aspektů - např. řada těch domů včetně pozemků je zastavená na hypotéky do směny pozemku budou tedy zainteresovány i věřitelé.

0/0
12.8.2010 20:23

Thingie

Jen

nezacnete vykorenovat. To je metoda totalitnich vlad. Zijeme ve svobodne zemi a clovek musi mit saci se rozhodnout, nebot za sve rozhodnuti nese dusledky. A nejen on, ale i jeho rodina.

0/0
12.8.2010 19:51

OK313

Re: Jen

Naprosto souhlasím, ale dotyčný nesmí každé tři roky chtít od státu, potažmo ode mě, pomoc na odstranění škod po povodni.

0/0
12.8.2010 20:26

Alik_balik

...

Chceš bydlet v záplavové oblasti? V pořádku, ale v přízemí nesmí být obytné prostory.

0/0
12.8.2010 19:45

Thingie

Re: ...

To by nepomohlo a vystavba domu o ctyrech pipirich kdy se dum zveda jako ponton spolecne s hladinou je financne neunosne. Jako projekt zajimave, ale neufinancovatelne.:-(

0/0
12.8.2010 19:48

Thingie

Re: ...

...pilirich..:-).

0/0
12.8.2010 19:48

Alik_balik

Re: ...

Hloupost. V ne každé záplavové zóně bude velká vlna co zboří dům. Známý má nový dům v záplavové oblasti. Tak 5m nad běžnou hladinou. Pravděpodobnost zaplavení je naprosto minimální, ale přesto musel tuto podmínku splnit. Z mého pohledu ideální podmínka.

0/0
12.8.2010 19:55

brezinka1

Re: ...

R^R^

0/0
12.8.2010 19:59

Alik_balik

Re: ...

Jo a má normální dům. Dole má garáž, dílnu a ještě jednu místnost,

zatímco nahoře bydlí. Určitě to byla dražší varianta, ale když tam chce

bydlet, nemá jinou možnost.

0/0
12.8.2010 20:00

vidocqcz

Re: ...

No ono dneska bude spíš problém, že tyhle deště a případně záplavy budou často. Třeba i víckrát za léto. A jak se bude sesedat zem, tak ty baráky popraskají a popadají i tak. Podle mě bude potřeba zcela změnit koncept výstavby. Ale to je běh na dlouhou trať ...

0/0
12.8.2010 20:16

Najdete na iDNES.cz