Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Meteorologové musí ušetřit až deset procent, předpovědi to snad neovlivní

I meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu musí šetřit, vzkázal ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS. Dodal, že ČHMÚ přijde o deset procent státních dotací. Jestli se to podepíše na platech odborníků, nebo na investicích ústavu, však ještě jasné není. Drobil to nechal na řediteli ústavu Ivanu Obrusníkovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rugerforever.2

Proč mám pocit, že meteorologové

pouze extrapolují  stávající stav. Jejich úspěšnost předpovědi se od padesátých let zlepšila asi o deset procent...:-)) Náklady na jejich chod o několik řádů.

Tuze mne pobavilo, když si kupovali novou superhračku, tvrdil jejich mluvčí, že to není nadbytečná investice, protože umožní předpovídat lépe například přívaové deště. To se mi zdálo docela hodně sebevědomé. Když byli dotazováni nyní, proč nepředpověděli lokální záplavy, prohlásili (logicky) , že to není možné ani  spoužitím superpočítačů.

0/0
12.8.2010 20:54

vidocqcz

hm

Myslím, že to předpovědi neovlivní. Předpovědět si ráno, jak bude odpoledne zvládnou lidé se stejnou úspěšností jako superpočítače meteorologů. A víc ani ti odborníci nezvládnou. Vždyť oni dají na dnešek slunečno, na zítřek deštivo a pak to deštivo posouvají tak dlouho, dokud se netrefí ...

0/0
12.8.2010 20:42

MagorA

šetření na pravém místě

Počasí v posledních letech jde z extrému do extrému, a škody jsou veliké. ČHMU je instituce, která upozorňuje na konkrétní nebezpečí, a přímo tak ovlivňuje připravenost systému, obcí i jedinců na nebezpečné situace. Ušetříme tedy pár milonů na jejich platech, resp. počtu zaměstnanců a vybavení, a pak díky chybné či nedostatečné předpovědi, nebudou lidé či nebudou funkční počítače,  proděláme  i několik miliard .....

0/0
12.8.2010 17:03

ToskanskyDedek

Vynosy investoru nesmi byt za zadnou cenu snizeny

Moje pravicujici Toskanska Baba to rika jednoznacne a jasne:

'

Jediny, ktery nesmi na soucasne nejvetsi a jiz nikdy neskoncici krisi kasinoveho kapitalismu prodelat, jsou investori a jejich makleri.

¨

Lidi, proBohaSvatyho a naseho pana KnizePana, jiz to jednou pochopte: Vase mrzkou praci a zivoty staci udrzovat daleko mensi zvanec, nezli jsme Vam dovolili od nas dostavat do ted. Proto Vas snazne prosime, ve jmenu naseho pana KnizePana, nasich vLONDYN Verejnych a pro uspesne vybudovani dalsich Orliku a Toskanskych Spindlu pro nase potomky: V  Uskromněte se vy, my nechceme!  V

0/0
12.8.2010 15:58

František . Pohřbený

Ukažte mi firmu

která , pokud chtěla přežít , musela šetřit jako divá . Proč by to nemělo jít i u těch co žijí z našich peněz .

0/0
12.8.2010 15:10

lůvejroznec

No tak se Ze šesti procent dostanou na pět

;-D

0/0
12.8.2010 14:50

dampfer

Poradil bych

ať si generální ředitel TV 1 soudruh Janeček pořídí zavařovací láhev s rosničkou, hejno podržtašků budou shánět pro žabičku mouchy a komáry a ušetří moře financí za stovky dobře placených šašků, kteří se v předpovědích akorát umějí splést.

Základní údaje si šikovný Janeček obstará na EURONEWS, může též okopírovat WIEN a MÜNCHEN a je to v cajku. Koho to asi napadlo zaměstnávat takovou armádu ""báboporaďců""??

0/0
12.8.2010 14:47

Effča

Re: Poradil bych

domeček s panáčkem a penenkou je také dobrý nápad ! ;-D

0/0
12.8.2010 14:53

A:-)

Re: Poradil bych

Pokud bude zrušen CHMU tak si Janeček na EURONEWS ani jinde žádné údaje neobstará, protože oni získávají informace od CHMU v rámci výměny informací mezi národními meteorologickými ústavy:-/

0/0
12.8.2010 17:06

vsamotar

Re: Poradil bych

To není pravda, meteorologové se trefí s předpovědí počasí vždy, jen se jim nedaří trefit datum! ;-);-D

0/0
12.8.2010 17:51

Zákon o dodávkách teplé vody

Hlavně si pořiďte nějakej lepší hosting

Když jsou bouřky a zasažená je hlavně Praha a okolí tak se nedá připojit. Až budete mít lepší připojení tak udělejte radar po 10 minutách a né po 30 minutách. To mě bude úplně stačit. Aladina si můžete narvat zpátky do flašky, stejně ta předpověď je nějaká divná, wetterzentrale má předpovědi úspěšnější.

0/0
12.8.2010 14:28

ppp

Re: Hlavně si pořiďte nějakej lepší hosting

Souhlasím, jako naprostý laik si dovoluji navrhnout, že to vezmu za ty prachy. Pak se kouknu na wetteronline a řeknu jim jak bude. Alespoň tady v severních Čechách je předpověď z Německa daleko přesnější než ta česká.

0/0
12.8.2010 14:49

Johny_S

Re: Hlavně si pořiďte nějakej lepší hosting

No vidíš, a v Praze docela dobře funguje i ten Aladin.

0/0
12.8.2010 16:39

expítrpaul

Předpověd počasi

meteorologické modely a výpočty předpovědi počasí patří mezi nejnáročnější... (meteorologie se mimochodem studuje na matfyzu jako fyzika mezních oborů)... není to jen počasí pro rádio a televizi, ale rovněž např. pro řízení letového provozu, pro vojáky atd... tyto výpočty se dělají na drahých a nejvýkonnějších výpočetních systémech a jejich zakoupení pro ČHMÚ se realizuje převážně z evropských zdrojů a z části rozpočtových prostředků, které přiděluje vláda/MF... poskytnutí peněz z EU je ale vázáno na poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu ČR... je nesmysl šetřit na těchto investicích, musí se na provozních prostředcích, kam patří i mzdy... jen by mě zajímalo, zda se zkrouhnou o víc jak 10% mzdy poslanců a senátorů a jednotlivých ministrů i pana premiéra...

0/0
12.8.2010 14:20

jmen0.prijmeni

hmm

Co já vím, tak CHMI je podfinancované a platy jejich zaměstnanců jsou směšné. Nechtěl bych tam dělat. Jejich vybavení je hrozné a zastaralé a odpovědnost vysoká. Jasně, že většina ze zde diskutujících zná jenom předpovědi z Novy (nejsem si jistý, ale právě tv nekupují předpovědi z CHMI) a nadává, že jsou předpovědi k ničemu. Je ale nutné upozornit na to, že CHMI je hlavním zdrojem meteorologických zpráv a předpovědí pro letecký provoz nad územím ČR. Důležité informace o aktuální počasí a o krátkodobé předpovědi jsou velice přesné. Ale vykládejte to někomu, kdo netuší jak teplá okluzní fronta ovlivní počasí v následujích hodinách a dnech. Už vidím, jak sem všichni píšou, že jsou placení za nic a jejich práce je zbytečná.

0/0
12.8.2010 14:15

spokojený volič

Re: hmm

odpovědnost vysoká? víš vůbec co to slovo znamená?

0/0
12.8.2010 14:46

jmen0.prijmeni

Re: hmm

Pokud spadne letadlo kvůli špatnému počasí, tak je za to v první řadě odpovědný velitel letadla. Ale UZPLN půjde po příčinách a bude zkoumat, kdo vydal špatnou předpověď, budou zkoumat na základě čeho vydali tu předpověď a pokud to bude z nedbalosti, nebo že si to ten meteorolog vycucal z prstu, tak bude trestně stíhany. Takže pokud na základě chybné předpovědi může jít meteorolog před soud, tak je tam jistá odpovědnost. Ale možná máte lepší definici.

0/0
12.8.2010 16:08

tomas__marny

Asi ne

"... předpovědi to snad neovlivní." Asi ne. Když si přečtu jasno nebo polojasno, místy přeháňky nebo bouřky, vítr do 8m/s, v nárazech až 25 m/s, tak tam není co zkazit. A když to nahradí starou pravdou - Nebude-li pršet, nezmoknem - tak se také nic nestane.

0/0
12.8.2010 13:58

Johny_S

Re: Asi ne

Jestli se díváš na Novu a jejich ikonky, tak se ani nedivím, že takto smýšlíš... ;-D

0/0
12.8.2010 14:03

tomas__marny

Re: Asi ne

Stačí si přečíst předpověď pro Jihomoravský kraj na dnešní noc na pocasi.idnes.cz. Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky, atd. Takže rozptyl od skoro jasna do bouřky. Ono to nějak dopadne a hlavně si zapíšeme, že předpověď byla úspěšná :-)

0/0
12.8.2010 15:34

Johny_S

Re: Asi ne

Ale to je stále totéž. Ta předpověď říká, že na většině území bude skoro jasno až polojasno, ale není vyloučeno, že se vytvoří bouřka (za určité konfigurace atmosféry prostě lokální bouřku nelze vyloučit). Sleduj http://www.chmi.cz/meteo/ov/aladin/results/index.php?run=latest&all=on Tam to rozložení oblačnosti i srážek máš naznačené celkem přesně a na 6-12 hod. dopředu to v podstatě sedí.

0/0
12.8.2010 16:04

Člověk ČR

Výborně, pane ministře!

Je na čase ony klidné vody, bez jakékoli zodpovědnosti, důrazně zčeřit. Úspěšnost jejich předpovědí se rovná úspěšností předpovědí mé staré babičky z venkova, a to ještě v případě, že započtu jejich výsledky hodnocení. Jinak by to bylo podstatně horší. Navrhuji celý ústav zrušit a službu nakupovat - hoší to být nemůže a velmi, velmi výrazně ušetříme. Výborně, pane ministře!

0/0
12.8.2010 13:44

astrix

Re: Výborně, pane ministře!

R^

0/0
12.8.2010 13:52

Johny_S

Re: Výborně, pane ministře!

Nemáš pravdu. Úspěšnost předpovědí na den dopředu je vysoká. Předpovědi na tři dni dopředu ještě ujdou. Úspěšnost dlouhodobějších předpovědí je limitována dosavadním stavem vědeckého poznání. Musel bys ale sledovat podrobné předpovědi např. na www.chmi.cz, nikoli televizní či novinové ikonky, které skutečně leckdy moc neřeknou. Některé takovéto informace navíc nepocházejí od ČHMÚ, ale od soukromé firmy Meteopress.

0/0
12.8.2010 14:06

spyman2

Re: Výborně, pane ministře!

Chtělo by to ještě vysvětlit, jak se může vedle meteorologického kolosu s 800 rosničkami uživit soukromá firma na předpovídání počasí? Nakoupí snad data od státního molocha a obratem je prodá médiím za dvojnásobek? Ten, kdo v době meteorologických družic a radarů nedovede předpovědět přívalový déšť 6 hodin předem s podrobnou stopou srážek by se měl raději živit pasením ovcí. Já si myslím, že letiště stejně meteorologům moc nevěří a zaměstnávají vlastní odborníky. Většina hlášení stejně pochází z vojenskách letišť, která jsou na to vybavena a provoz platí armáda.

0/0
12.8.2010 18:05

dampfer

Re: Výborně, pane ministře!

R^R^;-D;-D!!

0/0
12.8.2010 14:49

Najdete na iDNES.cz