Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Osm let Jiří Jeřábek z Liberecka opravoval dům, teď přišel o všechno

Při pohledu na spoušť, kterou za sebou nechala víkendová povodeň, nevidí Jiří Jeřábek z Chrastavy na Liberecku jen obyčejný žlutý dům s číslem 97. Vidí dříve zanedbaný činžák, který osm let opravoval. Ten se díky vodě posunul o pět centimetrů a musí k zemi. Majitel přišel o všechno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mirass74

povodňové lokality

Každý zde píše že je to nesmysl stavět v povodňové lokalitě ale kde ty lidi maj vzít na pozemky jsou rádi když si ten dům postavý a nebo opravý na starém pozemku,takže nevím zda se tohle dá nějak vyřešit pozemky dnes výjdeou cenově stejně skoro jak dům a né všichni na to mají !!

0/0
12.8.2010 11:06

popenec

v Chrastavě řeka Oleška?

autor článku si zjevně špatně prohlédl mapu. :-/

V Chrastavě kolem Jeřábkových teče Jeřice, zatímco potok Oleška potrápil Heřmanice, které jsou od Chrastavy 17 km daleko.

0/0
12.8.2010 7:00

TTRX

To je smutný...ale je to život.

Takové osobní tragédie zažie možná každej druhej...

0/0
12.8.2010 0:01

poznamka

To je nestesti. Drzime jim palce.

Doufam, ze se pojistovna nebude chtit vyvliknout.

0/0
11.8.2010 22:55

Deliveres

Stát by místo dávání

peněz lidem, kteří budou znovu stavět domy na již několikrát vytopeném místě, měl dát peníze na postavení panelových domů na místech, které jsou nad hladinou vody nejméně 10 metrů. Nebo si někdo myslí, že má smysl dávat peníze na stavbu domů, které byli vyplaveny více než 3 krát?

0/0
11.8.2010 19:50

TTRX

Re: Stát by místo dávání

Rozhodně nemá. Divím se lidem kteří v TV říkali že letos jsou vytopeni po čtvrté a za posledních 10 let asi po sedmé...Je logické jít někam jinam pokud to jen trochu jde

0/0
12.8.2010 0:02

jahana

Zmařené dřiny je mi líto, ale stavět v záplavovém území?

Cítím s panem Jeřábkem, jehož dřina přišla nazmar a se všemi ostatními oběťmi. Jenže Morava 1997, Praha 2003 atd., nic nepřiměje lidi upustit od stavění v záplavovém území, přitom na to existují přesné mapy, stačí vyklikat na internetu.

I dál bude platit: komu není rady, tomu není pomoci??

0/0
11.8.2010 18:49

já George XVII

Re: Zmařené dřiny je mi líto, ale stavět v záplavovém území?

proč se tu pořád omýlají tyhle nesmysly? Kamaráda to taky vypláchlo a k nejbližší řece to má skoro 10km. Označíme jeho pozemek za záplavovou oblast a zakážeme mu stavět? To za chvíli budeme muset zbourat půl Prahy. 

0/0
11.8.2010 19:11

-drb-

Re: Zmařené dřiny je mi líto, ale stavět v záplavovém území?

Vzdálenost od řeky není tak podstatná. Důležitější je místo. V případě přívalových dešťů, které přijdou v době, kdy prší každou chvíli a země je nasáklá, stačí relativně málo a vytvoří se "řeka" naprosto nečekaně, protože jsou v okolí svahy, které vodu svedou na jediné místo. Zažili to mí známí, kdy jim taková nová řeka proběhla dvorem. Jen byli ve výhodě, že nepodlehli tlaku a místo stavby nového domku na základové desce, opravili starý barák s půlmetrovou podezdívkou. Vzniklá škoda  v tom případě byla koupě nového koštěte a lopaty na uklizení bahna. Sousedům to přitom strhlo novou garáž, dalším v řadě zničilo zahradu... Vždy mne mrazí, když si vzpomenu, že jsem byl mezi těmi, kdo jim radil, ať starý dům strhnou a postaví nový. Byl jsem hlupák.

.

Velká voda může zkrátka přijít téměř kdekoli, někde je ochrana celkem jednoduchá, někde se nevyplatí. Člověka z článku je mi líto, ale jak už zde zaznělo - bude trvat ještě dlouho, než se lidé poučí. Musí to vidět na vlastní oči.

0/0
11.8.2010 22:08

Lady Humussprey

Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

k další dani, ale poučení ze situace žádné. Je jen krůček od mávnutí rukou, že za to beztak můžou komunisti, v lepším případě Paroubek. Na chalupu jsem se dostala až v pondělí a skákala radostí, že domy kolem mě vyplavené a té mojí se voda nedotkla, jen tráva na zahradě vypadala jako sjetá žehličkou. Důvod? Bazén postavený u meandru potoka je zapuštěn do země jen částečně a tak po celé délce tvořil letící vodě hráz. Dále dle svědectví souseda voda letěla ve dvou etapách. Ta první sice vylila vodu z potoka, ale krásně mu pročistila řečiště. Když přišla ta druhá, už potok ani nevylezl z břehů. Co z toho plyne? Je nutné na tocích stavět propustné hráze a ty 2x do roka vypustit, aby se řečiště propláchlo a zahradní stavby stavět tak, aby stály letící vodě v cestě. Kalouskovi dát tu stovku se mně nechce, ale na vybudování zmíněné propouštěcí hráze bych se ráda složila s ostatními.

0/0
11.8.2010 16:07

A:-)

Re: Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

Než stavět propouštěcí hráze to bude chtít suché poldry, vrátit vodním tokům meandry, obnovit meze a remízky- v obcích zvětšit průtočné profily vodních toků.... 

0/0
11.8.2010 18:02

Lady Humussprey

Re: Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

Hm a orat párem koní.

0/0
11.8.2010 18:11

blekekeke

Re: Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

Co je na předešlém příspěvku tak závadného?

0/0
11.8.2010 18:33

Lady Humussprey

Re: Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

Nic, v pořádku a co je špatného na orání koněm?

0/0
11.8.2010 19:20

blekekeke

Re: Voda opadla, škody se počítají, Kalousek má záminku

Máme stroje je to rychlejší a efekt je stejný.

0/0
11.8.2010 20:48

Najdete na iDNES.cz