Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Voda zaplavila Janskou na Děčínsku během jediného roku už pětkrát

Lidé z Janské na Děčínsku uklízejí následky sobotní stoleté vody. Mnozí mají kromě zoufalství i ohromný vztek. Část koryta řeky Kamenice, která přinesla zkázu, měla prý být dávno prohloubena, aby se voda tak nerozlévala. K tomu však nedošlo kvůli ochraně přírody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vifon

Kde přišli na JANSKOU???

Podle lexikonu obcí je to JÁNSKÁ!!!

http://www.soalitomerice.cz/slovnik/slovnik.php?search=j%C3%A1nsk%C3%A1&obec=0&obec_de=0&ou92=0&o92=0&o30=0&so30=0&fu=0&p=0&po=0

0/0
10.8.2010 16:17

C59

Pojem stoletá voda už začíná být dost směšný

Nazval bych to čtvrtletou vodou, pokud se to opakuje 4x do ropka a věřte, že to bude častější. Srážková voda se nemá kam vsáknout a ani kam rozlít. A prudkost těch srážek je způsobený hlavně zrychleným mechanismem rozdílů teplot v atmosféře. Stoupně te si autem na zelenou louku v parné létě a teploměr vám ukáže 30-

32°C. Po té zajeďte na některé z mega parkovišť vedle supermarketu a máte tam 48-50°C. Těchto ploch neustále přibývá a zároveň ubývá ploch, co můžou vsáknout dešťovou vodu. Další věc je, že za posledních 100 let se významě zkrátily toky řek, díky regulacím a rozšířením stavebních pozemků. Ta voda co spadne se do řek zkrátka nevejde jako dříve.

0/0
10.8.2010 13:19

Kidkid

Podle mně by bylo nejlepší

povolit podávat návrhy jen těm ekologům, kteří v dané lokalitě mají trvalé bydliště. A to i v případě dálnic. Ono se to hezky povídá o ochraně krajiny, toků a živočišstva z teplého bytečku, kde mně může vytopit leda neopatrný soused o patro výš a když kolem domu projede auto jednou za čas.

V jiném případě jakékoliv návrhy automaticky zamítat. Ostatně ekolog se může přestěhovat, aby mu duněly kamiony denně před baráčkem, praskaly mu stěny a při nejbližších deštích měl vytopený baráček nejméně do 1 metru. Pak by asi zpíval jinou písničku a už by nezáleželo na broucích, žabičkách a třeba i té zítce.

0/0
10.8.2010 4:54

Kidkid

Re: Podle mně by bylo nejlepší

Oprava zídce

0/0
10.8.2010 4:56

Vorel46

eko....

Jednoho takovýho aktivistu znám, vysvětloval mi jak jsou jaderné elektrárny škodlivé pro nás tady na severu Čech a jak se dá proud vyrobit větrníky a ušetřit. Když jsem se ho zeptal na proudovou hustotu energetického toku větru a jeho stabilitu a několik dalších otázek o stabilitě energetických,soustav tak byl úplně mimo. To nejsou odborníci. Nemají tušení o čem mluví. Ekolog je člověk s mozkem v hlavě a s (pokud možno) multioborovým vzděláním. S tím se dá mluvit rozumně a jednat i o zájmech přírody. Ti ostatní (včetně "zakazovačů") jsou jen ekoteroristi. Nebo si někdo z vás myslí, že by se dnes podařilo postavit někde přehradu, která by byla jednak energeticky významná z hlediska čerpání obnovitelné energie a rovněž sloužila jako vyrovnávací zařízení pro takovéto případy, jaký postihl teď severní Čechy? Nenechte se vysmát. S tím korytem řeky je to nemlich to samé.

A propo, docela by mně zajímalo komu jsem šlápl na kuří oko svým předchozím příspěvkem, že byl smazán.

0/0
9.8.2010 22:43

opportunity

Re: eko....

Dost mě to překvapuje, jaderná energie byla dlouho považována za ekologicky čistou.

0/0
9.8.2010 22:51

mysliveček

Re: eko....

Až na ten jaderný odpad, co?

0/0
9.8.2010 23:03

mysliveček

Re: eko....

A taková přehradička s elektrárnou by měla zřejmě být na každém potoce a strouze, aby se tím zabránilo takovýmto povodním, že. Neměl byste se dovzdělat spíš vy?

0/0
9.8.2010 22:51

Kidkid

Re: eko....

Dřív byly na každém potoce i potůčku mlýny. Dnes by měly turbiny a vyráběly elektřinu. Jenže byly za socializmu zničeny megalomanským rozhodnutím soudruha Štrougala, který byl tehdy ministrem energetiky. Ještě před plyšákem se mapovaly potoky do výkonu 5 kW. Jenže obnovit jezy a elektrárničky se už nepovedlo.

0/0
10.8.2010 5:02

mysliveček

Re: eko....

A váš předchozí příspěvek byl jedna velká sprosťárna, tak asi proto.

0/0
9.8.2010 23:02

Náhradní muzeum

To že v česku denně zmizí zemědělská půda o rozloze dvou

Václaváků , to už dementi nevidí. A přitom je to pravá příčina bleskových povodní. Za povodně může stavění suprmárktů zvláště na rovinách na bývalé ornici . Kolem márketů jsou hektarová zaasfaltovaná parkoviště , uplně zbytečně velká, když jsou obsazena maximálně z1/4. Chtělo by to takové plýtvání půdou zdanit!

Žaby za povodeň nemohou , Příroda tu byla i před povodněmi. To supermárkty a sklady sem vtrhly!!

0/0
9.8.2010 19:49

Mychal.B

Re: To že v česku denně zmizí zemědělská půda o rozloze dvou

A že těch suprmárktů v povodí Kamenice je...

0/0
9.8.2010 20:44

Mirco1

Re: To že v česku denně zmizí zemědělská půda o rozloze dvou

:D Tak to je gól. Především bych ovšem řekl, že povodně tu byly před člověkem - ale tím pádem nikoho nezajímaly :)

0/0
9.8.2010 20:57

mysliveček

Re: To že v česku denně zmizí zemědělská půda o rozloze dvou

Ale retenční schopnost krajiny to někde opravdu významně snižuje. Za tyto povodně ale jednoduše mohou vydatné srážky, někde to je navíc zhoršeno těmi kamennými koryty. A ty markety tam jsou dva.

0/0
9.8.2010 23:09

masculine

Žabičky nám odnesla voda, takže teď by do koryta

těžká technika mohla. Jistě nemusí být neodtěžení sedimentů jedinou příčinou opakovaných povodní, ale 5 x za rok? To už je kapku moc a narovnání koryta vodního toku, jak píše přispěvatel dole, to také asi nebude jediná příčina. Koryto je povodní zničené, technika tam stejně bude muset, tak teď je to na obratnosti samosprávy, finančních prostředcích správce vodního toku a rozumu "té paní". A pokud "ta paní" nebude mít rozum ani teď, kdy si žabičky kvákají i s urvaným břehem někde v Polsku, měla by to vyřešit žaloba. Držím lidem v Janské palce, ale přílišný optimismus, že vše vyřeší odtěžení sedimentů, není asi na místě, navíc, tenhle 1500-letý nářez by nezvládlo ani koryto s maximální kapacitou, kterou tamnější zástavba umožňuje. Tak jako skoro všude v ČR by to chtělo zapracovat na způsobu přetváření krajiny.

0/0
9.8.2010 18:55

mysliveček

Mimochodem

Povodně nebyly jen v Janské ale v celých severních Čechách, takže nějaký kousíček vybagrovaného koryta by to asi nespasil. Na někoho se to ale svést musí, proč ne na nepopulární ochranu životního prostředí.

0/0
9.8.2010 18:38

mysliveček

Ten člověk

buďto neví co říká nebo lže. 'Jedna paní ze životního prostředí' - proboha co je to za blbost? Za povodně může déšť a umělé koryto řeky, které bylo vybudováno od České Kamenice až po Srbskou Kamenici i po celé délce Janské. Ale ono je to tak jednoduché říct, že za to může jedna paní, co? A co že je to to 'životní prostředí'? Odbor na městském úřadě? CHKO? MŽP? To už pán asi neví, co?

0/0
9.8.2010 18:26

masculine

Re: Ten člověk

Umělé koryta se dělala svého času tak, že se vodní tok narovnal a tím se odtok zrychlil. Nevím jak to je v tomto případě, ale pochybuji, že byla úpravou břehů koryta snížena jeho kapacita, nebo že vodní tok v intravilánu meandruje a tím je odtok povodňových vod zbržděn. Opravdu nebude zakopán pes pod těmi sedimenty? :-)

0/0
9.8.2010 18:59

Mirco1

Re: Ten člověk

No a to je právě ono, nemyslíte? Když se část toku narovná a tudíž zrychlí (jak zkrácením koryta samotným, tedy zasypáním meandrů, tak především zničením aluviálních oblastí s odpovídajícími lužními biotopy, které umí velmi vázat vodu), což je tam případ hlavně v okolí České Kamenice i nad ní, tak pod takovým úsekem zrychleného odvodu vody (místo pomalého odtékání z oněch lužních oblastí), dojde v už původním korytu, které na něco takového není připravené, k vzedmutí hladiny, ne?

0/0
9.8.2010 21:08

mysliveček

Re: Ten člověk

Samozřejmě. Pro některá individua ale prostě za všechno mohou 'ekoteroristi'. Jen bych poopravil-nad ČK koryto již upraveno téměř není, až do Kytlice řeka pěkně meandruje a má se kam rozlít, proto tam voda nebyla tolik divoká a ničivá, i když škody tam také jsou, zejména na žel. náspech.

0/0
9.8.2010 22:47

Brainwashingtonsban

Janskou na piloty nabo zrušit! Obnova jsou zbytečně

vyhozené peníze Stejnak jim to nikdo nepojistí! :-(

0/0
9.8.2010 18:18

prognostique

Jak jste zacházeli s přírodou

posledních 40 let, tak vám to teď vrací. Meliorace, regulace, rozoraný meze, stavby v záplavovém pásmu, všude samé smrkové nebo jiné jehličnané monokultury, místo luk pole, ve městech jen obrovské asfaltové plochy, cesty, dálnice, atd. atd. Nikdo se teď prosím vás nedivte, že se voda nemá kde zachytit, kam vsáknout a klidně pomalu odtékat. Pak přijdou třídenní deště a voda je rychlá, nebezpečná, její moc najednou a zničí úplně všechno. A nechci slyšet, že jsou deště vyjímka, vydatně prší už miliony let

0/0
9.8.2010 17:55

Thymalus

prohlubování nic neřeší

Při takové přívalové události, kdy se nárazově během několika desítek minut zvedne hladina toku prohloubení koryta v jednom místě vůbec nepomůže. Většina takovýchto rozlivů a událostí vzniká právě  v regulovaných tocích s umělýmy břehy, kde jsou domy postavené až na samotný kraj řeky (sama o sobě zhovadilost nehrubšího zrna). Daleko účinnější jsou suché poldry a další alternativní místa pro řízený rozliv (pole, louky..atd, kde není náhrada škod tak vysoká a problematická) nad městem. Poslení, leneméně dúležité jsou opatření v povodí, jako jsou zatravňování svahů, správné agrotech. postupy na zemědělské půdě, které povedou k vyššímu zadržení vody v krajině a tím pádem utlumení a zmírnění přívalů (je ale potřeba je vhodně kombinovat právě s poldry, průlehy...atd.).

0/0
9.8.2010 17:47

p555

zaloba?

co tak podat zalobu o nahradu skody na tu pani? jak za znicene majetky tak za vzacne - ted uz mrtve - zaby... koryto se mohlo vybagrovat, pro zaby udelat tun...

0/0
9.8.2010 17:20

AAA1

Jo, cenna zidka, cenne zaby

to je holt cennejsi nez lide...

0/0
9.8.2010 17:01

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.