Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Před povodní ochránily Liberecko přehrady, ale mohly přinést i zkázu

Vodní nádrže na severu Čech pomohly ochránit města a obce před ještě větší zkázou. Celé území zasáhly v pátek intenzivní deště. Kdyby nezafungovaly přehrady, voda by zaplavila velkou část Libereckého kraje. Nádrže mohly ale způsobit i tragédii, ty malé totiž hrozily protržením.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

cassul

Postavit přehradu?

Zkuste navrhnout výstavbu nové přehrady a uvidíte ten vřískot za všech stran. Viz Nové Heřminovy

0/0
9.8.2010 16:08

Vanguard

Re: Postavit přehradu?

A divíš se? Ty by ses chtěl stěhovat kvůli přehradě?

0/0
9.8.2010 16:19

cassul

Re: Postavit přehradu?

Nedivím. Jenže podle téhle logiky se nikdy nic nepostaví, protože každá stavba vždycky někoho poškodí. Každá dálnice, silnice, přehrada a cokoliv bude znamenat pro někoho větší hluk, nustnost se stěhovat a podobně. A když ne lidem, tak nějakým kytkám nebo broukům. To je zkrátka fakt. Jenže jde o to nalézt nějaký kompromis. Pokud přehrada poškodí desítky lidí, kteří se musí přestěhovat, aby ochránila tisíce a desetitisíce, tak to asi jde akceptovat. Ale tady máme každou chvíli situaci, kdy pár jednotlivců blokuje věc, užitečnou desetitisícům. A to je špatně...

0/0
9.8.2010 16:27

ramm

Re: Postavit přehradu?

problém je v tom, že tam neni na přehradu místo .... i kdyby se postavila nad Bílý potok na Smědou, tak by sice nějaké vody zadržela, jenže severní část Jizerek jsou samé strmé srázy a do těch dalších vesnic Raspenavy, Hejnic, kterými pak Smědá protéká se vlévá spusta dalších říček (např černý,bílý štolpich nebo černý bílý potok), které se valí od hřebenů Holubníku, černý hory, Jizery, Smědavy s převýšením až 800m na 4 km a těch říček jsou minimalně desítky a kdo byl v Jizerkach jen po malym dešti, tak ví že se pak v řeky promění i obyčejný cesty .... zkrátka všecho co v tech horach naprší na tuhle stranu, steče dolů a celej ten sráz je jedna velká řeka ... Kdežto jižní srázy jsou pozvolné, dělají se tam údolí do kterých stéká všechna voda, vre kterých pak ta přehrada postavit jde a skvěle chrání jbc, lbc povodí celé kamenice, tím i trochu jizeru, páč do ni se kamenice vlévá...

0/0
9.8.2010 16:44

ramm

Re: Postavit přehradu?

Ani Němci po mnohem horších povodních 1897 na severních srázích žádné

přehrady neprojektovali ... (padl i evropský rekord 345 mm srážek za 24

hodin B-)

0/0
9.8.2010 16:45

Gerik

Pomoc Liberecku

Jste-liz daleka a chcete pomoci? Můžete jakoukoliv částkou na účet Občanského

sdružení NISA registrovaném Ministerstvem vnitra IČ 22864237 a Vaše

pomoc bude dána lidem, kteří to potřebují. Sdružení spolupracuje s obecními a místními úřady. V současné době členové nonstop pomáhají s likvidací následků.. Číslo účtu: 5123141703/4000 účet veden u banky LBBW Liberec.Jakákoliv pomoc je vítána!! Možnost ověření v bance. Telefon do banky : +420 485 388 511

FAX: +420 485 388 599 E-mail: liberec@lbbw.cz

Prosíme o předání informace dále..

0/0
9.8.2010 13:04

martin0669

Re: Pomoc Liberecku

proč jsem tohle číslo účtu nenašel nikde oficiálně?

... a na NISA Liberec jen obchodní centrum ... že by zas nějaký "podnikatel"

!!!!!!?!!!!!!

0/0
9.8.2010 18:52

Rebby

Re: Pomoc Liberecku

Nechci se nikoho dotknout, ale dle databaze Ministerstva vnitra subjekt "Obcanske sdruzeni NISA" neexistuje, stejne tak IC 22864237 neni v jeho evidenci. Nalezl jsem tri sportovni oddily majici nazev podobny. Nikoliv ovsem ve vami zadanem zneni. Pokud skutecne zadate o pomoc, cinite tak velmi neobratne a vas pozadavek mi prijde velice podezrely.

0/0
9.8.2010 20:30

zzero.cool

2010 mínus 1880 = před 200 lety :D :D

navíc ty přehrady, které pan redaktor vychvaluje ( souš  a josefodolská ) leží na Desné, respektive na Kamenici a jejich vody tečou na druhou stranu tedy do jizery v Železném Brodě. :-)  Jinak na Smědé, kde je raspenava a spol., není žádná přehrada ani zregulované břehy a povodně jsou tam naprosto pravidelné, stejně jako na Jizeře, ta má aspoň zvýšené břehy. Navíc na nise jsou sice přehrady mšeno a bedřichov, ale ty ochrání jen jablonec a liberec. Dál už přehrady nejsou, a spousta přítoků  a voda z polí pak udělá to, čeho jsme byli svědky tenhle víkend.Rv

0/0
9.8.2010 12:38

Jablkon

Re: 2010 mínus 1880 = před 200 lety :D :D

podívejte se, z jakého území stéká voda do přehrad Mlýnice a Fojtka - když si to dáte dohromady s tím, co se pod nimi dělo, vyjde Vám, že s tímhle prostě NEŠLO nic dělat. ten příval vody a jeho rychlost byly extrémní.

ono dál ty přehrady není moc kde stavět - pokud by se neměly zaplavit celé obce - stejně jako na Frýdlantsku, kde voda rychle steče po prudkých svazích, kde hráze nelze stavět, a následně se dole v rovině rozleje.

navíc, když si vezmete, jak malá zmoklá plocha v oblasti Mníšku stačila na takovou spoušť, nedělejte si jakékoliv iluze, že by velká přehrada např. v oblasti Machnína Chrastavu ochránila - během pár minut by byla plná a pak už by se voda jen valila... přes korunu 8-o

0/0
9.8.2010 13:07

Muf007

Re: 2010 mínus 1880 = před 200 lety :D :D

Dovolím si s Vámi nesouhlasit. 1) nové přehrady. Již ve sto let starých plánech se počítalo s přehradou na Jeřici v Oldřichově v H., která pro nedostatek peněz nebyla postavena. Dodnes je tam volný prostor, kde by min. mohl být suchý poldr. Nedělám si iluze co by však předvádělo eko-tero při zmínce o stavbě a jak by bránili střevlíky vlastními těly. 2) Mlýnice - už jsem to tu psal, že nevěřím Povodí, že nezaspalo. Přehrada se začala odpouštět až v době, kdy šla voda málem přes korunu. Hrázný se tam nejdříve vůbec nemohl dostat a ze spodního domku nestihl naplno otevřít ani první ze dvou výpustních ventilů! Byl vůbec rád, že se dostal nahoru, aby to otevřel z koruny. Jenže to už bylo sakra pozdě. Na jejich stránkách bylo ještě v neděli vidět, že celé sobotní dopoledne odpouštěli 0,08m3/s posléze zvýšený na 2,3 m!!! Což byl vážně hukot, když můžou pouštět až 13+25 přeliv.

0/0
10.8.2010 8:12

Jablkon

Re: 2010 mínus 1880 = před 200 lety :D :D

jinak na Frýdlantsku jsou lidé na povodně zvyklí, právě proto, že tam jsou i několikrát do roka - jenže ne na takto intenzivní.

pokud během několika hodin spadne 200mm srážek, když český rekord za 24 hodin je 300mm (mimochodem drží ho Nová louka nad Bedřichovem - jaká náhoda), tak je to prostě extrémní situace na niž v podstatě nelze být materiálně připraven

0/0
9.8.2010 13:09

zzero.cool

Re: 2010 mínus 1880 = před 200 lety :D :D

vím, že frýdlantsko nemá mít kde postavenou ochrannou přehradu, ale když se na to podívám z pohledu od Desné, tak tady byla voda taky hodně vysoko, ale díky Souši, která regulovala přítok o výšce nad 1,25m  3.stupeň (normálně asi 15cm ) na 96cm, což je 4cm pod prvním povodňovým stupněm, se nic nestalo až na nějaké to zalití louky nad splavy ( a ty jsou ještě navíc na bílé desné, pod protrženou přehradou ). Ale věřím, že právě přehrada v okolí machnína by určitě pomohla.  Mě spíš šlo o tu minelu ohledně toho, že Josefodolská přehrada ochránila JBC a LBC před velkou vodou.  A ještě odbočka k Jizeře, tam taky není přehrada a Železný Brod a města pod ním to schytávají s železnou pravidelností.

0/0
9.8.2010 13:26

Chytrakz hospody

jo tenkrát

tj za Rakouska, 1. republiky, asi i Hitlera, a KSČ šly přehrady stavět bez problémů. Není rozhodující, zda primární účelem výstavby  bylo zabránění povodním nebo výroba elektriky.  Dnes  se těžko něco postaví, protože do toho kecaj různí ekoteroristé. Takže , pokud nás neochránila vystavba našich předků, tak dnes holt počítejme s tím, že nás přívalová nebo povodňová voda  vytopí.  Nové přehrady, jezy a regulace toků by nám poškodila náš ekosystém.

0/0
9.8.2010 12:23

Lokýt

Re: jo tenkrát

Vizte příspěvek uživatele "Jablkon" o kousek níže. Za Rakouska se stavěly přehrady malé, na nejvrchnějších částech toků a v prakticky neobydlených místech, takže krajinu i osídlení ovlivnily minimálně. Co se projektuje od 50. let jsou megastavby, které pohlcují celé vesnice a obrovské plochy. A v tom je ten rozdíl.

0/0
9.8.2010 13:12

Jablkon

Re: jo tenkrát

Viz situace na Bruntálsku - taky už jsem o tom psal. Vodohospodáři prosazují kaskádu malých, své bezprostřední okolí takřka neovlivňujících opatření podél celého toku, která by podle mě při současných hydroprojektantských znalostech měla podobný efekt jako malé přehrady na horních tocích před 100 lety. Některé skupiny proti tomu prosazují jednu obří přehradu, která by zatopila několik obcí a při extrémních přívalových deštích, jako předevčírem, by stejně rychle přetekla a dál už vůbec nic neřešila. Dohodnout se nemůžou, nestaví se nic

0/0
9.8.2010 13:17

Lokýt

Re: jo tenkrát

A to je i podle mě přesně ta koncepce, která se má používat - série či síť malých místních opatření, ne jedno obrovské.

(Nejen u protipovodňovek.)

0/0
9.8.2010 13:45

cassul

Re: jo tenkrát

To je ale dáno technologickým pokrokem. Za Rakouska zkrátka větší přehrady postavit ještě nemohli, nebyla na to technika, ne že by nechtěli. Navíc se zvýšil význam elektráren v přehradách.

Mimochodem, ty megastavby z 50 let byly bez vyjímky vyprojektované už za 1. republiky a někde se dokonce začalo stavět před válkou.

0/0
9.8.2010 16:15

Jablkon

Re: jo tenkrát

jsi fakt Chytrák. podívej se, kde jizerskohorské přehrady jsou: zpravidla v horách, kde zaplavily pouze lesy a pastviny. jak to vypadalo v Harcově nebo Mšeně v době stavby tamních přehrad nevím, ale asi tam těch domů moc nebylo - jablonecká přehrada měla stát níž, až pod městem, pod soutokem všech jabloneckých potoků, ale tam by zaplavila několik desítek domů, proto nebyla v té podobě realizována.

a nedělej si iluze, že by jakákoliv přehrada sobotní povodně v Chrastavě a dál výrazně řešila. snad leda kdyby v Machníně stála 100metrů vysoká vypuštěná hráz. jenže, to by při napouštění povodní sice ochránilo Chrastavu, ale zaplavilo Liberec...

0/0
9.8.2010 13:14

davidsson

Re: jo tenkrát

Jablonecká (Mšeno) zatopila několik domů a dokonce prakticky novou továrnu. Ale veřejný zájem měl tehdy přednost.

0/0
9.8.2010 15:06

Muf007

Re: jo tenkrát

V Harcově bylo jen zalesněné údolí. Cíl stavby přehrady nad městem je jasný, ochránit město. Pod ním to nemá smysl stavět. Harcov navíc vodou zásoboval továrnu barona Liebiega (Textilana). Jenže podívejte se na manipulační řád tenkrát a dnes. Výše hladin a tím i rezerva pro zachycenou vodu je nesrovnatelná. Třeba toková Mlýnice a Fojtka bývaly v podstatě prázdné !!

0/0
10.8.2010 8:16

ODSCSSD

jojo prehrada zabranila vyplaveni Liberce

ale zapricinila vyplaveni sedmi vesnic... R^

0/0
9.8.2010 11:33

Jablkon

Re: jojo prehrada zabranila vyplaveni Liberce

ty jsi blb - jak to podle tebe mohla zapříčinit? vyplavené obce jednak leží na úplně jiných tocích než zmíněné přehrady a především pak neměly jak své okolí negativně ovlivnit. ta situace, kdy se v obavě před dešti rychle upouští přehrada a to způsobí "menší" povodeň pod ní, zde vůbec nenastala, protože voda přišla tak rychle, že nebylo možné reagovat.

právě naopak - nebýt přehrad, tak je situace ve vytopených obcích na Nise a jejích přítocích mnohem horší - ta voda, která by vypláchla Jablonec a Liberec by pak pokračovala do Chrastavy, Hrádku, ...

0/0
9.8.2010 11:46

g-point

Re: jojo prehrada zabranila vyplaveni Liberce

? nerozumím tomuto moudru, prosím o vysvětlení

0/0
9.8.2010 11:48

modrý blembák

Re: jojo prehrada zabranila vyplaveni Liberce

Pane vy jste nějak z čtení iDnes zhloupnul

0/0
9.8.2010 13:00

chota

Mohl

by mi prosím někdo, nejlépe  ředitel Povodí Labe JN pan Jaroušek, případně i autor článku, objasnit, kterak přehrada Josefův Důl, ležící na Kamenici jako pravostranném přítoku Jizery, zachránila před zatopením Liberec a Jablonec nad Nisou?8-o

0/0
9.8.2010 11:11

Jablkon

Re: Mohl

oni si pletou Jablonec nad Nisou a Jablonec nad Jizerou :-) i v sobotu na ČT1 jsem viděl "3.stupeň SPA: Jizera v Jablonci nad Nisou" :-) Takže vlastně tady máš vysvětlení - z Desné a Kamenice by to steklo do Jizery a ta by posléze vyplavila Jablonec nad Nisou a pod ním ležící Liberec :-)

bedřichovská přehrada (Černá Nisa) samozřejmě Liberci pomohla - ale jako jediná ze zmíněných

0/0
9.8.2010 11:48

FandaVV

NOVA taky perlila

Nějaká dámička, asi blond, tam dvakrát říkala o povodních v Botagyni, přitom na titulcích byla správně Bogatyňa

0/0
9.8.2010 13:46

Tomaseq

Protržená přehrada

Jedna přehrada se dokonce protrhla. Bylo to v roce 1918. Protrhla se z důvodu špatného projektu, kdy voda prosakovala pod základy hráze a v té se vytvořili kanálky a hráz pak nevydržela a protrhla se. Nějaké fotky jsem našel zde http://prazsketramvaje.cz/view.php?cisloclanku=2009110702.

Můžeme poděkovat tehdejším lidem a firmám, že se dokázali domluvit na výstavbě protipovodňových opatřeních, které zůstaly v provozu do dnešních dnů (kromě té protržené).

0/0
9.8.2010 11:11

Jablkon

Re: Protržená přehrada

potíž je, že když se dnes mluví o výstavbě přehrad pro ochranu proti povodním např. na Bruntálsku, tak se tím míní jedna obrovská přehrada, která by z mapy vymazala několik vesnic.

v případě jizerskohorských přehrad ale naopak jde spíše o malé přehrady na horních tocích, které v době výstavby zaplavily jen kus lesa či pastvin, případně několik málo domů - jablonecká přehrada prý byla plánována o něco níže, až mezi Jabloncem a Prosečí, pod soutokem všech jabloneckých potoků (Mšenský p., Bílá a Lužická Nisa), ale nebyla realizována, protože by zaplavila několik desítek domů. povodňové vody z obou jabloneckých Nis byly řešeny štolami vedoucími do přehrady - velmi by mě zajímalo, zda byly tyto štoly o víkendu využity???

malé přehrady dnes zřejmě lze nahradit soustavou jiných "malých" protipovodňových opatření, o nichž se na Bruntálsku mluví jako o alternativě k velké přehradě - ale jsou strany, které je sveřepě odmítají a vyžadují přehradu...

0/0
9.8.2010 11:57

honzaf

Re: Protržená přehrada

Stejně byla postavena i Souš, ale tu po protržení té sousední přehrady opravili. Problém byl v tom, že šoupátková věž uprostřed hráze byla postavena na betonové základové desce a zbytek hráze ne. Tudíž šoupátková věž se základovou deskou sedala jinak než zbytek hráze a na rozhraní se vytvořila trhlina, kterou začala prosakovat voda.

0/0
9.8.2010 12:07

kotelnik

Jó tak Josefodolská přehrada zachránila Liberec a Jablonec

Ha, ha, akorát že z ní vytéká Kamenice, která teče do Tanvaldu ...8-o

0/0
9.8.2010 11:07

mucanek

Re: Jó tak Josefodolská přehrada zachránila Liberec a Jablonec

Třeba kdyby v Liberci všichni najednou otevřeli kohoutky s vodou.

0/0
9.8.2010 11:14

kotelnik

Re: Jó tak Josefodolská přehrada zachránila Liberec a Jablonec

R^R^R^:-)

0/0
9.8.2010 11:25

horma

Doplneni

Architekt/projektatnt byl Otto Intze, tak bych asi sklonoval "Intzeho", ale mozna se pletu. Jinak soubezne s nadrzi Sous se stavela jeste Bila Desna, ktera se ale kvuli poruse protrhla hned po kolaudaci 18.9.1916 se znacnymi ztratami na zivotech a materialnimi skodami. Na popud teto katastrofy byla prehrada Sous prestavena a zabezpecena, aby se nemohla podobna situace opakovat, i kdyz problem, ktery nastal na Bile Desne (prusak ve spare v nerovnomerne sedajicimi spodni vypusti a telesa hraze), nemuze nastat, jelikoz spodni vypust neni situovana v telese hraze. Teto problematice je venovano mnoho webovych prezentaci, staci hledat, jinak informace k Jizerskohorskym prehradam treba na http://bimbo.fjfi.cvut.cz/~horsky/prehrady/hlavni.html (nove i na prehrady.cz) nebo na webu povodi www.pla.cz  

0/0
9.8.2010 11:07

franta.k

Re: Doplneni

O víkendu na Lidovkách zase udělali z reportéra se jménem Luboš Rosí Luboše Rosého... :-)

0/0
9.8.2010 18:44

mauhur

ne před 200 lety!

můžete páni editoři prosím opravit titulek v článku o stáří přehrad? jsou z počátku 20. století, tedy jim je něco přes 100 let.

0/0
9.8.2010 10:58

Jablkon

Re: ne před 200 lety!

to víš, byla to reakce na povodně v 19. století a teď je 21. - takže 200 let :-P

že je to 2010 - 1897... no nic :-/

0/0
9.8.2010 11:50

Cenzurovany_bogan

A

za všechno můžou komunisti a Paroubek - to mi nějak chybí:-P

Nějak se začíná ukazovat že chybí ženijní prapory, údržba koryt řek, třeba i výstavba přehrad - lumpové komunisticky schválně to přestali před 20 lety dělat.

0/0
9.8.2010 10:57

g-point

Re: A

čéče, až na josefodolskou přehradu všechny ostatní v jizerkách nepostavili komunisti, ale kapitalisti... co na to říkáš? 

0/0
9.8.2010 11:55

WorldWidePimpaku

Re: A

Meliorace, rozorávání mezí a spol. (velmi oblíbené v dobách budování socialismu) se na těch dnešních záplavách opravdu podepsaly - když už se ptáte.

0/0
9.8.2010 12:22

modrý blembák

Re: A

co měleš o melioracích, meliorováno je méně než  půl procenta území ČR...asi moc čteš a věříš kecům z dnešních médií, nic o tom nevíš a meleš nemysly jako by jsi byl od narození v ODS

0/0
9.8.2010 13:04

Jablkon

Re: A

tady jde především o likvidaci mezí = zcelování polí do obrovských lánů a jejich obdělávání těžkou mechanizací. obdobně lesy jsou tvořeny monokulturami a hospodaří se v nich těžkou technikou, která půdu jednak udusává, jednak si projíždí cesty, které se při dešti mění v dravé řeky. Půda je pak v obou případech udusaná a není schopna pojmout vodu, která místo aby se voda rovnoměrně rozlila po louce/lese a aspoň částečně se vsákla, tak rychle steče na cesty a jejich úvozy pak rychle dál dolů...

právě to je důsledek komunistického hospodaření 2. poloviny 20. stol...

i když, nejsem si jistý, že zrovna v Jizerkách tohle teď hrálo velkou roli - tam má pořád podstatná část lesů charakter pralesa...

0/0
9.8.2010 13:22

Najdete na iDNES.cz