Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rodná čísla se budou užívat stále méně, za třicet let mají skončit

Nečasova vláda zahájí proces, na jehož konci může být zánik toho, co každý dostává hned po narození. Rodného čísla. Výrazné omezení jeho užívání se plánuje už na rok 2012. Důvodem je hrozba zneužití rodného čísla - úředník s jeho znalostí o vás najde přes počítač téměř cokoliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

???...!

Dotaz - Budu mít stále stejné rodné číslo?

Když dobrovolně přijmu cizí občanství, automaticky ztratím to české - tím pádem přestane být aktuální i moje dosavadní rodné číslo.

Když za nějakou dobu české občanství dokáži dostat zpět, dostanu také spolu s nově nabytým občanstvím zpět i svoje původní rodné číslo, nebo dostanu přidělené nějaké zbrusu nové?:-P

0/0
3.8.2010 14:52

xlymz

číslování osob = zbytečnost

Bez výdobytků typu občanského průkazu, rodného čísla a vízové povinnosti se druh homo sapiens sapiens obešel po dobu nejméně 99,7% své existence. Tak co brání tomu, aby se bez toho obešel i nadále?

0/0
3.8.2010 14:09

barbud o

Re: číslování osob = zbytečnost

... majetek ...

0/0
3.8.2010 14:18

xlymz

za svobodu namísto byrokratismu!

Číslování osob je praxe koncentračních táborů a ve svobodné společnosti nemá co dělat. Už se tady měli toho stalinistického vynálezu dávno zbavit, stejně jak nacistického vynálezu povinného nošení občanských průkazů.

Ještě nepřijatelnější je omezování výběru jmen a možnosti změny jména. Jméno je natolik niternou součástí osobnosti, že musí být plně v dispozici každého jednotlivce svobodně o svém jménu rozhodovat.

Společnost volné asignace - za odstranění byrokratismu ve věcech totožnosti a evidence:

http://tandit.ecn.cz/ASG/

0/0
3.8.2010 13:55

wcbaba

Jakoby tento stát neměl jiné starosti než zničit dobře

fungující systém. Ale je to zlatý důl pro politiky a jejich spřízněné firmy.Termín zavedení nového systému bude několikrát posun a s ním i několikanásobně navýšeny náklady. Je to přímo geniální myšlenka nahradit jeden identifikátor tj. rodné číslo čtyřmi až pěti jinými čísly pro každou osobu. Pak se ten systém spustí a nastane nepředstavitelný chaos.

0/0
3.8.2010 12:23

xychteen

Re: Jakoby tento stát neměl jiné starosti než zničit dobře

...a nejlepší na tom je, že kvůli zachování potřebných item vytváření nových relací bude někde potichounku ulitá nějaká relační tabulka, kde budou ty čtyři děsně náhodné identifikátory uloženy a svázány, patrně přes to osvědčený rodný číslo

;-D

Mně se jen líbí, jak všechny instituce a všichni úředníci operujou s databázema a přitom skoro nikdo neví, jak to vlastně funguje a na co jsou dobrý indexy... ach jo. Moderní doba.

0/0
3.8.2010 14:22

guliverm

A to jako rodné číslo není kód?

No, že ho má nějaký kód nahradit! Jistě to bude zajímavá zakázka, dlouhodobá realizace zakončená přehodnocením systému a trapným návratem k realitě odlišené jen doplněním písmena, aby se neblamoval příslušný aktuální ministr. Takže čipy pod kůži od narození a sledovačka na celý život. Jen by mě zajímalo, jak tito novátoři očipují Číňany a Indy, kde je zběsilá negramotnost podobně jako v Africe. Očipovaní budou elitou, která na to má, is not it?!

0/0
3.8.2010 11:01

čokrda

Rodná čísla

V tomto státě se dějí neuvěřitelné věci.  Po nesmyslné  změně státních poznávacích značek, kdy srozumitelné zkratky byly nahrazy jakýmisi "kódy" , která musela stát ohromné finanční prostředky přichází nový "objev" - nebezpečná rodná čísla. Opět vynález nějakého tajuplného snaživce, nahradit zcela srozumitelnou jednoduchou  informaci něčím tajuplným.  Nehledě na opět vyhozené finance. Proč se snažíme neustále utajit nějaké informace a dělat z nich "nebezpečí"? Nepochopitelné .Pokud to p. Nečas skutečně sdělil a myslí vážně , tak to považuji za první vážnou  kaňku na jeho jinak sympatickém projevu. P. Nečas, prosím zabývejte se důležitějšími věcmi, je jich dost.  

0/0
3.8.2010 8:14

__XXXX___

Orwell by měl radost

R^

0/0
2.8.2010 23:32

pajdulka

a co na veterině??

jen doufám, že veterinář nebude mít zmatek při načítání čipu mé čiči.. jen aby mu tam "nevyskočilo" číslo mého čipu :-/ Protože čiči je docela srab a u veškerých úkonů je v náručí

0/0
2.8.2010 23:18

Bůh Nejvyšší (33)

Co sem pleteš nějaké zoofilní žvásty???

0/0
3.8.2010 8:59

mathiass

Zrušil bych v občance i trv.pobyt

Jména bych nahradil čísly,údaje o narození bych nahradil čárovým kódem a pod kůži bych každému implantoval čip pro identifikaci.

0/0
2.8.2010 21:02

pajdulka

Re: Zrušil bych v občance i trv.pobyt

to se Vesmírným lidem líbit nebude, Ještěre ;-D

0/0
2.8.2010 23:14

toono

t..

to zas bude naka lotrovina..

0/0
2.8.2010 20:19

mirdae

Každý, kdo ví jen malilinko o IZ a informatice, ví, že pokud chci mít provázány údaje v různých databázích, musím mít "vazební prvek". A je jedno jestli je to rodné číslo nebo telefon prababičky ze šestého kolena nebo číslo generované generátorem náhodných čísel. Bohužel 99% populace tohle nechápe a myslí si jak skvěle je ti aktivisté chrání.

0/0
2.8.2010 14:35

_m-

Re: RČ

R^

0/0
2.8.2010 15:34

net.Xtreme počtvrté

Re: RČ

No teoreticky mohou být provázány řadou různých vazebných prvků...nicméně stejně člověk uvadí své jméno, adresu, věk, rodné číslo, telefon, email...na tolika formulářích, že pokud si někdo dá práci, k informacím se dostane i jinudy...

0/0
2.8.2010 18:46

Halabala5

Re: RČ

Jednoznačné identifikátory plně nechrání proti tomu, když si Pepa zavolá kamarádovi Tondovi na jiném úřadě, aby o určité osobě zjistil informace (pokud zná potřebné údaje, jak ho v té databázi determinissticky určit. Teď mu stačilo RČ)

Ale zabrání tomu, když například unikne z nějakého úřadu databáze . Daný úřad eviduje u dané osoby jen jméno, příjmení, číslo nějakého průkazu k jeho identifikaci a nějaké další údaje, podle kterých nejde dohledat. Díky použití jednoznačných identikátorů není problém během několika hodin změnit tyto identifkátory dané osoby v daném úřadě. RČ jednou uniklo a pokud bylo použito ve všech systémech, tak je veřejně známé. Identifkátor unikne? není problém ho změnit

Také působí proti jednoznačné identifkaci osoby jen podle jeho RČ (datum narození, pohlaví) s jeho plusy i mínusy.

0/0
2.8.2010 20:05

barbud o

Re: RČ

... blablabla ...

... pokud budou všechny systémy obsahovat jménp, příjmení, datum a místo narození ...

... pak se tedy data propojí pomocí tohoto ...

... a je úplně jedno, zda obsahují rodné číslo nebo nějaký jiný identifikátor ...

0/0
2.8.2010 20:39

čokrda

Re: RČ

Můžete mi prosím vysvětlit co je na rodném čísle tak nebezpečné.  Pokud žiji normálním nikomu neškodícím způsobem, tak mi je zcela jedno, kdo si o mně přečte, kdy a kde jsëm se narodil.  Jiné údaje o osobě si lidi, ktëří potřebují seženou jinak.

0/0
3.8.2010 8:18

barbud o

Re: RČ

... bude-li zrušeno RČ, budete na všech formulářích uvádět jméno, příjmení, datum a místo narození a trvalé bydliště ...

... nic se nebude muset trapně špekulovat ...

0/0
3.8.2010 9:24

Brainwashingtonsban

líbí se mi, jak tu někteří hýkají blahem, že budou programov

po celý život, jako loutky! Zřejmě se jedná o zkušební vzorky. ;-D PS Rodné číslo se neručí proto,aby o vás Velký Bratr nemohl něco zjistit bez vás,ale právě naopak!! Aby VY jste nemohli zjisti,co na VÁS Velký Bratr má! On si to zjistí totiž pořád stejně, protože VY budete pro něj pořád jen nějaké číslo! Vše bude programováno MOCNÝMI, a VY nebute nic,než poslušné ČÍSLO! Dle pokynů zhora se narodíte,budete či nebudete inteligentní,jíst,spát,pracovat, délat terroristu,policajta,vojáka,kojnou,čučet na či do bedny,rozmnožovat se atd. Žádní revoulce ani evoulce, absolutní poslušnost! Sociální napětí se vyřeší řízeným chaosem! Přidají se či uberou určující podmínky systému například atentát v metru nebo na obchodní středisko a následovat bude válka proti terrorismu. Obviní se Státy z držení raket, chemických zbraní, genocididy a hned za souhlasného mručení davu se bude intervenovat a bombardovat!

0/0
2.8.2010 13:21

exekutor

Re: líbí se mi, jak tu někteří hýkají blahem, že budou programov

dneska se to dá už léčit

0/0
2.8.2010 19:01

Johny_S

Chápu to tak správně,

že nebude rodné číslo, ale všechny databáze samozřejmě pojedou dál, takže když si někdo dá tu práci, také si na mě může vyhledat cokoli, tak jako teď?

0/0
2.8.2010 12:52

barbud o

Re: Chápu to tak správně,

... rozdíl bude především v účtu, kde zaparkuje pár tisícikorun každého z nás ...

0/0
2.8.2010 13:23

_m-

Re: Chápu to tak správně,

Jistě. Akorát to bude trošku drahý špás. A my sklerotici, co si dneska dokážeme rodné číslo odvodit a pamatujeme si jen lomek si budeme muset pamatovat mnohem delší údaj. A protožeto asi bude složité, tak nám ho budou nejspíš hned v porodnici tetovat na předloktí........

0/0
2.8.2010 15:36

martin_simek

Nevim, k cemu zlemu by melo byt RC dnes ?

uvedomte si, ze urednik ani na jednom uradu o Vas dnes neni schopen zjistit ani PRD ! pro kazdou agendu chodi do jine dtabaze a Vy musite neustale predkladat ty same dokumenty vsude znovu. natoz, aby si urednik neco spojil .... tyhle uvahy o zneuzitelnosti neceho jsou na nic. Nakonec Vas podvedou tak, ze se nekdo nekde podepise Vasim jmenem s padelkem Vaseho OP anebo jeste lepe i bez nej, bez ohledu na RC a zakodovane datum narozeni v nem 8-o uz aby byla poradna el.evidence obyvatel a poradne doklady !

0/0
2.8.2010 12:42

Vedoucí kolotoče

Pokud se podivate do projektu ACTA...

...zjistite v nem zajimave veci: "Vlady signatarskych zemi zajisti svym obcanum vydani elektronickych identifikacnich prukazu, na jejichz zaklade bude udelovano povoleni pro pripojeni k internetu, zrizeni pripojky a prideleni staticke adresy IPv6 na cely zivot fyzicke osobe". Jinymi slovy, v budoucnu je planovano, ze vstup do internetu bude autorizovany jiz na strane klienta (nezbytnym predpokladem je spusteni SecureDNS serveru ve svete, k cemuz jiz doslo, viz. clanek o tom, ze jednim klicem k internetu disponuje i Cech), a to znamena, ze pripravovana nadnarodni legislativa ACTA tak jiz dnes pronika do zakonu jednotlivych zemi sveta. System overeneho klienta by pracoval tak, ze do site internet a k utilizaci komunikacnihou routingu se musi uzivatel prihlasit se svoji identitou, jedinecnou pro cely svet. Tim je mozne sledovat aktivity, demograficky profil uzivatelu, stopovani lidi atd. Velmi elegantne pujd banovat lidi na urovni identity v protokolu.

0/0
2.8.2010 12:26

Jedowatej

Moc si tim ale nepomuzou..

..kdo nechce makat, stejne nebude.

0/0
2.8.2010 12:31

martin_simek

Re: Pokud se podivate do projektu ACTA...

na tom neni nic divneho ani ohromujiciho. je to jen o pristupu ke svetu a zda je kazdy jedinec schopen a ochoten vzit plnou odpovednost za sve kroky > viz staci se juknout, jak se dnes lide na Internetu podepisuji co jsou pod ruznymi Aliasy schopni napsat, ze 8-o

0/0
2.8.2010 12:38

Johny_S

Re: Pokud se podivate do projektu ACTA...

Jenže je to dost děsivě zneužitelné - pokud by vznikl totalitní režim, budujeme mu nástroje pro dokonalé ovládání společnosti, z něhož již nebude úniku. Ať žije Orwell.

0/0
2.8.2010 12:54

Paxa

Re: Pokud se podivate do projektu ACTA...

Ohromující to bohužel není, touha po ovládání druhých a nakukování jim do karet je odvěká. Jen technické a technologické prostředky dnes umožňují činit tak dokonaleji a důsledněji. Ale nic to nemění na tom, že je to hrozné.

Co se mého přustupu ke světu týče, je takový, že nikomu - státu, úřadům, firmám ani jednotlivcům - není nic do toho, kdy si čtu noviny, co si v nich čtu, co mě zajímá, co si vyhledávám na webu atd., atp. Popravdě doufám, že lidí, kteří uvažují podobně, není zas tak zanedbatelné množství, a že se proti všeobecnému šmírování vzedme nějaký viditelnější a slyšitelnější odpor.

0/0
2.8.2010 13:13

guliverm

Re: A znovu se ptám

Co ta miliarda Číňanů a Indů. Těch se to týkat nebude, páč my jsme ELITA?

0/0
3.8.2010 11:10

906_The Death of Eric Cartman

Re: Pokud se podivate do projektu ACTA...

A co takovej starej dobrej soudce Lynch... lidi nejsou ovce... doufám.

0/0
2.8.2010 12:43

906_The Death of Eric Cartman

Oni to s námi myslí dobře...

viz. "Kocábovo bozovací tlačítko"...které si pamatuje poslední tři linky, když to prasklo, Kocáb se vymlouval, že šlo o programátorskou chybu, HAHAHAHA... RvRvRv

Decentralizace, obecná referenda, piráti a softwarový underground jsou pojistkami demokracie...

0/0
2.8.2010 12:16

Vedoucí kolotoče

Re: Oni to s námi myslí dobře...

Decentralizace je chimera, vzdycky jde o uzly, ktere nekdo vlastni a ridi, obecna referenda jsou zmanipulovatelna, underground uz dnes je vice nez v disentu a nadchazejici nadnarodni dohoda ACTA tuto situaci pouze zpeceti.

0/0
2.8.2010 12:29

906_The Death of Eric Cartman

K tomu mohu říct jedno....

REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!! REFERENDUM!!!

0/0
2.8.2010 12:10

906_The Death of Eric Cartman

Re: K tomu mohu říct jedno....

A já budu hlasovat za zachování současného stavu, nechci jednu super ID...

0/0
2.8.2010 12:10

Kocka Domaci Angorka

Re: K tomu mohu říct jedno....

;-D dostanes cesky chip z vyhodneho tendru do ucha a nebudes kvakat jasny?! ;-D :-P

0/0
2.8.2010 12:13

906_The Death of Eric Cartman

Re: K tomu mohu říct jedno....

Má zbrojní pas, kdo se na mě šáhne, dostane čezetou mezi oči. ;-)

0/0
2.8.2010 12:17

906_The Death of Eric Cartman

Re: K tomu mohu říct jedno....

m

0/0
2.8.2010 12:17

Kocka Domaci Angorka

Re: K tomu mohu říct jedno....

;-) byt tebou, zvysim kalibr..:-P

0/0
2.8.2010 12:28

--Judith--

Na co r.č., když budeme mít pod kůží čipy.

0/0
2.8.2010 12:03

Jedowatej

Re: Na co r.č., když budeme mít pod kůží čipy.

Kuzi uz mit nebudeme:)

0/0
2.8.2010 12:04

Jedowatej

Takze za 30 let, jo?

idnes chrli jeden clanek za druhym, dokonce s prognozou na dalsich 30let...

0/0
2.8.2010 11:57

kunta_kinte - protistatni zivel

Rodna cisla zrusime.

a taky proc ne, kdyz je nahradime nejakym sledovatelnym cipem.:-P

0/0
2.8.2010 11:55

awacs767

Bravo, přestaňte bezuzdně poskytovat databáze

jako katastr, atd. Všechno musí bejt přes dotaz typu "je danej člověk vlastníkem?" - úřad odpoví ANO nebo NE. To je všechno. Jinak to všechno servírujete zlodějům hromadně na zlatým podnose.

0/0
2.8.2010 11:54

Glock Mark VII..

Re: Bravo, přestaňte bezuzdně poskytovat databáze

už vidím, jak s tímto přístupem uzavíráte nějakou smlouvu o převodu nemovitostí (nebo kupní smlouvu) .... odpověď ANO/NE se dá zfalšovat daleko lépe než výpis z KN v současné podobě.

0/0
2.8.2010 12:02

Kocka Domaci Angorka

Re: Bravo, přestaňte bezuzdně poskytovat databáze

ano ano, opet to vypada na nejaky skvely cesky koncepcni system :-P

0/0
2.8.2010 12:14

awacs767

Re: Bravo, přestaňte bezuzdně poskytovat databáze

Odpověď by byla úředním dokumentem potvrzující vlastnictví.

0/0
2.8.2010 12:32

Najdete na iDNES.cz