Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

NÁZOR: Kdo vydělá na Muchově díle, a kdo naopak zchudne?

Jde o hodně, přičemž Muchovo dílo je - při vší úctě k proklamacím, které jistě nepostrádají ze strany rodiny upřímné argumenty o jeho umělecké a vlastenecké hodnotě - především kapitálem: kulturním, symbolickým i ekonomickým.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bludvik

Politikaření, asno ale moravské 2

 Obviňování Prahy z politikaření je totální nesmysl, epopej  město řeší už léta, smlouva byla několikrát prodloužena a prostě nyní doběhla definitivně. Mimochodem, zámek v M.Krumlově je opravdu v havarijníém stavu, jediný opravený kus je právě místo, kde je vystavena epopej. Koho to zajímá, podívejte se do seznamu nejohroženějších kulturních památek vyxdaného MK: Přes účelová tvrzení mladého Muchya a účelové hry krumlovské radnice  epopej Praze patří a není to politické téma, na kterém, by někdo z politiků v Praze mohl vydělat.  Na Moravě je to jinak, z původní snahy M.Krumlova zachovat si zdroj turistických příjmů se stává absurdní národnostní karta. Je to hloupé, je to nebezpečné a je to čistě moravská hra.   

0/0
28.7.2010 15:47

bludvik

Politikaření, ano ale Moravské

Ředitele Moravské galerie lze asi v tomto sporu těžko označit za zcela nezaujatého a i když se snaží, z článku jsou jeho moravské preference  cítit. Nevím, proč by obrazy patřící Praze měly skončit na Výstavišti v Brně a už vůbec netuším, proč je zločinem, že se Praha poctivě snažila vyhovět stále se měnícím přáním Johna Muchy. Ten postupně zamítal jeden návrh za druhým a jak se zdá, není to náhodné, zřejmě bude následovat žaloba sledující získání Moravské epopeje. Jde o hodnotu v řádu miliard, proč to jako dědic nezkusil. Jediné, co mu v tom zatím brání asi je, že takový spor má u soudů minimální šanci, proto zatím pouze zdržuje a čeři vodu. Jinak řečeno, jediný, kdo má z dané situaci nějaký teoretický prospěch jsou dva z malířových dědiců. Mimochodem, je jich daleko více, ale ti ostatní jsou rozumní a evidentně žijí z něčeho jiného, než z pověsti a díla svého předka. 

0/0
28.7.2010 15:46

antigogo

Re: Politikaření, ano ale Moravské

http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_cirkus.asp?c=A100726_170441_p_cirkus_wag - doporučuji přečíst, a pak znovu hovořit o politikaření a bez emocí.

0/0
28.7.2010 18:01

antigogo

Re: Politikaření, ano ale Moravské

Mimochodem John Mucha má sponzory, jenže ti se zase nehodí pražskému magistrátu, protože to nejsou kamarádi pánů radních . A v prvé řadě jde vždy o peníze.

0/0
28.7.2010 18:09

beda venerabilis

Pražská ODS si tím neposlouží

Všichni "holomci z práglu (cajzlové)" s nimiž jsem o tom mluvil, jsou mínění, že by Epopej měla zůstat v MK. Zaťatost Magistrátu nikdo nechápe. Spíše to vypadá, že celá ta nechutnost, je jen dalším hřebíkem do rakve pražské ODS, která tu v komunálních vobách propadne hodně hluboko.

0/0
28.7.2010 15:03

tomtop

holomky

z práglu zvané cajzly prostě nezajímá co si mucha přál ... ono by je to nezajímalo, ani kdyby byl naživu. Je zajímají jen chechtáky ....

0/0
28.7.2010 13:17

Istus

Re: holomky

Muchovu Epopej vlastní Hlavní město Praha kamaráde, Krumlov ji má pouze zapůjčenu, smlouva vypršela, je čas ji vrátit vlastníkovi. Je mi špatně z radního města Krumlov, který tvrdí, že by Praha nechala Epopej shnít, to by Praha nikdy neudělala. Ty kdybys pronajal byt, a nájemce by ti ho nechtěl vrátit, ty bys mu ho nechal? Těžko že?;-)

0/0
28.7.2010 13:33

antigogo

Re: holomky

Napřed si o tom přečtěte, a pak vynechávejte samé "kdyby", určitě by apod.

0/0
28.7.2010 18:03

J i ř í

Čekal bych lepší úroveň

Pokud s někým nesouhlasím, tak jeho projev nazvu "nacionálním blouzněním"? Od ředitele muzea bych čekal trochu lepší úroveň.Nevím, zda kam tento pán Mahlerovi sahá, ale o moc výš než po kotníky to asi nebude.

0/0
28.7.2010 11:45

Fai Rodis

Re: Čekal bych lepší úroveň

A v cem vlastne spatruje to Mahlerovo nacionalni blouzneni? Mahler prece  jen komentoval Muchovo tvurci zaniceni - ze si daval malir cokoladu, aby se nemusel z prace vytrhovat, kdyz ze zrovna citil inspirovan. Co mu na tom pripada divneho?

Dneska by asi do sebe Mucha kopnul energetickou tycinku popripade Red Bulla, no...:-P

0/0
28.7.2010 12:01

bohuzel

Re: Čekal bych lepší úroveň

Nebo by si vzal viagru.

0/0
28.7.2010 12:43

beda venerabilis

Re: Čekal bych lepší úroveň

A měl by vůbec ředitel muzea panu Mahlerovi šahat někam výš? Proč by to dělal?

0/0
28.7.2010 15:16

beda venerabilis

Re: Čekal bych lepší úroveň

To je Mahlerova oblíbená situace, kterou neustále recykluje v nových a nových podobách. Umírající Mozart diktuje Salierimu Rekviem a po posledním taktu umírá, Antonín Dvořák v newyorské restauraci v jakémsi rauši píše Novosvětskou na jídelní listek, Alfons Mucha se ve stejném rauši láduje čokoládou, aby nemusel odložit štětec. Všechno jsou to obměny jednoho vyprávění.

Pokud to sledujete už po třetí,  nějak to ztrácí na poutavosti a začínáte vnímat stehy, jimž je to ušito.

0/0
28.7.2010 15:13

beda venerabilis

Re: Čekal bych lepší úroveň

Pan Mahler je zručný scénarista a charismatický vypravěč. Dokáže poutavě zpracovat danou látku a dramaticky jí vygradovat. Při vší úctě ho ale nepovažuji za žádného giganta. Pokud je prezentován jako "historik" jde o omyl, ne-li o klamání.

Jeho národovectví a demonstrativní nechuť ke katolické církvi jsou navíc opravdu ne z tohoto století.

Rozhodně není osobou nekritizovatelnou.

0/0
28.7.2010 14:58

Najdete na iDNES.cz