Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Inspektor odjel s obsazenou tramvají řidiči, který si odskočil pro svačinu

Pracovník dopravní kontroly pražského Dopravního podniku odjel v sobotu s tramvají, kterou opustil její řidič. Mluvčí podniku Ilona Vysoudilová tvrdí, že inspektor zachránil situaci po hrubém porušení předpisů řidičem. Ten naopak říká, že inspektor jednal nepřiměřeně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pongo

Další upřesnění

Řidič nenakupoval v trafice. Poodjel k čočkám ze smyčky a vyběhnul k pekařskýmu stánku (vzdálenost asi 5 metrtů). Inspektor v civilu, kterj tam s kolegou měřil přenosným radarem využil těch pár vteřin a protože měl s tímhle řidičem osobní nevyřízenej spor, skočil do tramvaje a ujel mu s osobníma věcma a s klíčema od zamčenýho služebního auta. S dispečinkem se spojil jako první řidič, inspektor volal až o zastávku dál, z Plzeňky. Další služební auto jelo pro řidiče do zálohy a vezlo ho až na Bílou Horu, aby tam inspektora vystřídal a další služební auto vezlo druhýmu inspektorovi náhradní klíče od auta.

Inspektor tvrdí, že řidiče nikde neviděl. Kecá jak když stiskne. Viděl ho moc dobře a byla to osobní msta. Oficiálně ho ale neviděl a za těch pár vteřin skutečně nemoh vědět, jestli zrovna řidič něco nedělá s kabelem mezi vozama nebo jestli není ve druhým voze.

Řidič udělal přestupek a je to na flastr v podobě pokuty, inspektor udělal několik závažnejch porušení a je to na ztrátu odznaku

0/0
2.8.2010 14:11

Pongo

Re: Další upřesnění

Na inspektora bylo podaný trestní oznámení a bude s velkou pravěpodobností úspěšný, protože tenhle inspektor to už jednou někomu udělal. Řidič si ale všimnul, že inspektor nechal služební auto otevřený s klíčema v zapalování, tak ho tím autem dojel a vyřídil si to s ním na místě.

Inspektor je tak ambiciózní a dělá mu dětinskou radost, když někoho nachytá, že je snad až nemocnej. Každej jinej a normální inspektor by to řešil na místě, vynadal by řidiči a poslal na něj hlášení. Tenhle se ale začal povyšovat nad platný řády a myslí si, že nad něj není.

Neomlouvám řidiče, udělal chybu, ale inspektor udělal doslova a do psmene prasárnu. Dá se říct, že tu tramvaj ukrad.

Mimochodem, tady furt lidi píšou, že s tím moh odject kdokoli. Těžko, vážení, musel by tu tramvaj nejdřív vůbec umět rozject a to 99,5% lidí v Praze nedokáže.

0/0
2.8.2010 14:18

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

Trestní oznámení? :-)

Z jakého důvodu?

0/0
2.8.2010 23:06

Paul Weiss

Re: Další upřesnění

To by mne také moc zajímalo. Dneska slovní spojení "trestní oznámení" používá kdejaký jouda, aniž by věděl, co vlastně oznamuje a jaká bude kvalifikace skutku... Tak šup, šup, Pongo - trestní oznámení pro trestný čin ..... - dosaďte, prosím...

0/0
3.8.2010 9:04

Pongo

Re: Další upřesnění

Je to přesně tak, jak je tady psáno. Z důvodu krádeže tramvaje. Inspektor smí řídit tramvaj s vědomím DP, v tomhle případě měl mít schválení dispečinku k převzetí tramvaje. On s ní ale odjel a volal na dispečink až o stanici dál, to už dispečink věděl, že někdo s tramvají řidiči ujel.

V danou chvíli byl oprávněnou osobou k řízení řidič a ne inspektor. Ten by musel tramvaj převzít řádným způsobem a se souhlasem dispečinku. Inspektor neudělal ani jedno, takže jel bez vědomí DP -> krádež tramvaje a fakt, že má oprávnění tramvaj řídit (řidičák) je v tomhle případě vedlejší.

0/0
4.8.2010 14:21

Paul Weiss

Re: Další upřesnění

Krádež? Přečtěte si v trestním zákoníku skutkovou podstatu TČ krádeže. Včera jsem vám tu nadhodil jako alternativu neoprávněné užívání cizí věci, které by na to pasovalo lépe, ale stejně záleží na tom, kdy a v jakém smyslu proběhla komunikace mezi oním kontrolním orgánem a dispečerem a jak se k celé věci staví majitel, tedy dopravní podnik. Dejte vědět, jak to pokračuje...

0/0
4.8.2010 14:53

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

Překvaluje mne, že ještě nikdo nemluví o loupeži :-)

Pracovník dopravní kontroly je dle interní normy oprávněn v odůvodněných případech převzít řízení tramvaje. Takže ani to neoprávněné užívání cizí věci bych zde neviděl.

Přiznávám, že na místě jsem nebyl a vycházím pouze z nejednostranných dostupných informací.

0/0
4.8.2010 21:29

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

Pracovníci kontroly provozu nepotřebují k výkonu svých pravomocí požehnání provozního dispečinku. Mimochodem např. dopravní dozor je složkou Odboru řízení provozu 100420 (GŘ), který je naopak jednotlivým dispečinkům nadřazen.

Nedokážu si představit státního záástupce, který by se takovýmhle trestním oznámením vůbec zabýval. Máš představu o tom, co je to vůbec "krádež"?!

0/0
4.8.2010 21:42

.ViR

Re: Další upřesnění

No důvod je celkem jasný - odcizil tramvaj :-).

0/0
3.8.2010 11:05

Paul Weiss

Re: Další upřesnění

Vážně? Ta tramvaj nepatřila tomu řidiči, ale dopravnímu podniku, jehož zaměstnancem je i onen kontrolní orgán. Ten jednak zabránil užití nezabezpečeného vozidla neoprávněnou osobou, jednak zajistil dodržení jízdního řádu a o všem dopravní podnik řádně a včas informoval. Alespoň podle informací, které nám tu předhodili. Takže o krádeži či neoprávněném užívání cizí věci si nechte zdát. Jestli v tom bylo něco osobního, jak píše "Pongo", to nevím, ale to "trestní oznámení" bych chtěl vidět...

0/0
3.8.2010 11:15

Pongo

Re: Další upřesnění

Ty jsi tam byl? Jak můžeš vědět, co je povinností inspektora (dispečera) a jestli přesně dodržel všechny řády a pravidla (převzetí vlaku, spojení se s dispečinkem předtím, než vlak převzal, zadržení řidičské vložky řidiče, vyzkoušení bezpečnosti...)

S dispečinkem se inspektor spojil až po odjetí z další zastávky (správně se má spojit ještě před převzetím a vyžádat si s převzetím vlaku souhlas), nevyzkoušel bezpečnost, vlak nepřevzal řádným způsobem, ujel řidiči s jeho osobníma věcma... Milej zlatej, ono se sice říká, že tramvaj může řídit cvičená opice, ale zdaleka to není pravda, tramvaj zvládne řídit zhruba 15 lidí ze 100. K tomu je zapotřebí znát nejen silniční, ale i drážní zákon a vnitropodnikový řády.

Je přesně stanovenej postup a ten inspektor nedodržel ani náhodou. Když něco neznám, tak si nevymýšlím co všechno inspektor udělal dobře a optám se toho, kdo tomu rozumí.

0/0
4.8.2010 14:29

Paul Weiss

Re: Další upřesnění

1.) Známe se?Tykáme si? Hochu, komouš jsem nikdy nebyl, tak na mě tyhle praktiky dál nezkoušej (když už jsi s tím tedy začal).

2.) Jasně píšu - podle toho, co nám tu předhodili. Tedy dávám najevo, že jsem tam nebyl a vycházím z předložených kusých informací. Též nikde nepíšu, že mé slovo je slovo páně. Svůj familiérní tón, milej zlatej, si tak nechte pro svoje okolí. Řízením drážní dopravy jsem se v minulosti pěknou řádku let živil, byť ne u DP hl. m. Prahy, takže drážní zákon pro mě není žádná neznámá. Stejně jako návěstní předpis, dopravní předpis, předpis pro řízení dopravy na tratích se zjednodušenou dopravou, železniční přepravní řád a další předpisy spojené se železniční dopravou a přepravou (samozřejmě nesleduji změny, které nastaly po mém odchodu). Vnitropodnikový řád pražského DP neznám, což vyplývá z předchozího.

3.) Až to trestní oznámení OČTŘ nějak zpracují a vyvodí z něj důsledky, dejte nám sem nějaký výcuc, jak to dopadlo (pokud možno slušnou, civilizovanou formou). Díky.

0/0
4.8.2010 14:47

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

Co přesně nedodržel? Chceš-li se bavit o D1/2, tak §39 nám říká, jakým způsobem převzít řízení od řidiče. Ve chvíli, kdy řidič na místě není, toto ustanovení nelze užít ale je nutno se řídit § 1 odst. 5. Nebyl-li jsi na místě, jak můžeš tvrdit, že dotyčný zaměstnanec nezkontroloval řádným způsobem soupravu (vlak, chceš-li)?

0/0
4.8.2010 21:24

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

BTW - co se " zadržení řidičské vložky řidiče" týká, tak ukončení služby řidiči a převzetí řízení tramvaje jsou dva rozdílné úkony :-)

Nedá mi to, abych v tom případě nezeptal - Jak detailně znáš vnitropodnikové předpisy, jejichž neznalost teď kritizuješ? ;-)

0/0
4.8.2010 21:53

Pongo

Re: Další upřesnění

Krádež tramvaje - inspektor jel tramvají bez vědomí DP, s dispečinkem se spojil až z další zastávky. Nebo ještě jinak, neoprávněný užití cizí věci.

0/0
4.8.2010 14:31

Clancy Wiggum

Re: Další upřesnění

Nebo ještě jinak, neoprávněný užití cizí věci.

I v tom případě, je-li k tomu svým chlebodárcem oprávněn?

0/0
4.8.2010 21:56

Johny_S

Patrně běžná věc

V sobotu odpoledne na zastávce městského autobusu (pravidelná pražská linka) najednou řidič vyběhl, zapadl do vietnamské večerky, dvířka do kabiny nechal otevřená a až za pár minut se vrátil s flaškou vody a nějakým jídlem...

0/0
2.8.2010 13:40

pepa978

Re: Patrně běžná věc

Možná měl hlad... já bych mu to odpustil... Za tu dřinu :-/

0/0
2.8.2010 21:32

sigenius

co je větší riziko

Jako cestující jsem raději, když si řidič odskočí z tramvaje pro svačinu, než abych podstupoval riziko, že pojedu s řidičem, který se na jízdu nedokáže soustředit kvůli hladu. Že se stoupajícím hladem u psů stoupá jejich agresivita, ví každý. A jen naivka si myslí, že u lidí to funguje jinak. Jako cestující dávám vždy přednost pocitu jistoty, že dojedu v pořádku, než abych se bál, že nějaký magor ukradne tramvaj. Zdá se bohužel, že vedení dopravního podniku ani jeho inspekce nejsou schopny se vcítit do role normálního cestujícího. Ostatně toto není jediný příklad, jak se to projevuje (připomenu jen mikroklima v tramvaji v červenci). A jak je to možné? Asi proto, že náčelnictvo dopravního podniku do práce nejezdí tramvají. Ale nejvíc mě mrzí, že ve svém týmu podporuje křiváky.

0/0
2.8.2010 12:40

Vacyk

Re: co je větší riziko

tam jde o to, že opuštěnou tramvaj nemusel převzít inspektor, ale nějaký psychopat... :)

0/0
2.8.2010 13:14

dlazdic

Re: co je větší riziko

a unesl by ji na ;-D Kubu

0/0
2.8.2010 14:26

Králík z klobouku

Re: co je větší riziko

Což se navzájem nevylučuje. V tomto případě to byl především psychopat, který nedopatřením byl na čas držitelem kontrolního odznaku.

0/0
2.8.2010 21:24

mm654

takovej kousek

Inspektor to takhle řešit neměl. Hodně tu píšete "co kdyby se něco stalo a odjel by s tim někdo jinej"... Myslíte, že tohle byl první řidič, co tohle udělal? Rozhodně ne a i přesto nejsou krádeže tramvají na denním pořádku. Proto by stačilo řidiče pokárat. Tohle prostě inspektor dělat neměl.

Navíc se tady podívejte jak to bylo "daleko": http://maps.google.cz/?ie=UTF8&ll=50.062446,14.408816&spn=0.002448,0.004823&t=h&z=18&brcurrent=5,0,1&layer=c&cbll=50.061817,14.409336&panoid=L7gmddkSykTKLDZKH5JXLw&cbp=12,297.89,,2,1.25

(Přímo uprostřed obrázku je začátek zastávky a to kousek vpravo je ta trafika...)

0/0
2.8.2010 12:16

Clancy Wiggum

Re: takovej kousek

Až na to, že se událost stala o kousek dál za zastávkou. Před SSZ na výjezdu z obratiště do ul. Nádražní. Tedy v místě, kde je z tohoto pohledu otočená dopravní značka přikázaný směr jízdy (u přechodu pro chodce) a dle řidičova sdělení nešel do trafiky, ale do stánku s pečivem vlevo .-)

0/0
2.8.2010 19:36

Jerry1984

proč na něho nepočkal?

8-o

0/0
1.8.2010 20:54

strejda Brutek

inspektora propustit,

řidiče potrestat

0/0
1.8.2010 19:54

favidd

Re: inspektora propustit,

Zase po tomto si každý řidič dá majzla..

0/0
20.9.2010 22:47

hph

Tak inspektor se

HNED spojil s dispečinkem, takže to ROZHODNĚ trvalo dýl než pár desítek sekund, ale řidič PRÝ řídí tramvaj dvacet let. Není ověřitelnější, jak dlouho má řidičák, než jak dlouho trvalo inspektorovi odjet? Proč jedno napíšou jako fakt a druhé jako spekulaci?

0/0
31.7.2010 18:24

notebook.r51

A co sběrači kovů

Taky kradou tága? Docela slušnej kus železa...

Ani nevím, MHD nejezdím, ještě jsou vepředu - nebo ho má dneska řidič v kabině jako osobní zbraň? Tomu bych se taky nedivil.

0/0
31.7.2010 16:33

Lukke-Luk

Hlupák inspektor

Inspektor je hlupák. Byla jeho práce řídit tramvaj - nebyla. Mohlo se klidně stát, že řidič měl závadu, např. se hrabal někde u kol a inspektor si klidně sedne na místo řidiče, odjede a způsobí komukoliv zranění! Nechápu.

0/0
31.7.2010 13:08

Ewerell64

Pravda bude jako vždy někde uprostřed

Řidič udělal přestupek (odebrat prémie, vytýkací dopis atd.) a inspektor udělal sviňárnu (odebrat prémie, doporučit návštěvu psychologa, přeřadit na jinou funkci). Inspektor si měl přestupek jen zapsat a nahlásit. - to je jeho práce. Ne řídit tramvaj.

Rv

0/0
30.7.2010 15:16

wallster

Re: Pravda bude jako vždy někde uprostřed

bejt v té tramvaji jako cestující a vidět jak do ní leze nějakej vohvězdičkovanej, zatímco řidič si u stánku kupuje rohlíky, tak z ní rychle vystoupím ;-D taky totiž mohl svým jednáním způspbit paniku :-)

0/0
31.7.2010 18:54

slatiňanský

Re: Pravda bude jako vždy někde uprostřed

Inspektor je udavač, práskač a lidská zrůda k tomu.

0/0
31.7.2010 19:56

Herr_Herr

Ušlý zisk do budoucna

Jestli ten řidič už 20 let pravidelně na tom stánku kupuje svačinu, tak být majitelem této občerstvovny, tak žaluji iniciativního inspektora o ušlý zisk až do doby odchodu dotyčného řidiče do důchodu.

Je mi z toho už zblo, jak si děláme ze životů peklo, když se pořád musí myslet jen na to, co když se stane to nejhorší... ;-O

0/0
30.7.2010 9:40

Pepito-To

Re: Ušlý zisk do budoucna

R^

0/0
31.7.2010 23:22

Tryskoprd

Autobusáci si taky

běžně odbíhaj do stánků po trase. Akorát metráci maj smolíka.

0/0
28.7.2010 19:08

Oranžový zajíček

Re: Autobusáci si taky

nejlíp jsou na tom piloti :o)

0/0
29.7.2010 18:00

mire

Re: Autobusáci si taky

to by dopadlo kdyby si pilot skočil pro svačinu;-D

0/0
31.7.2010 14:49

wallster

Re: Autobusáci si taky

nijak, prostě by se nažral. ten trmvaják si taky neodskočil pro svačinu za jízdy. měl holt smůlu, že tam byl dementní inspektor. jinej inspektor by tohle určitě neudělal...

0/0
31.7.2010 18:57

Jerry1984

Re: Autobusáci si taky

on myslel z letadla...

0/0
1.8.2010 20:50

harmen

Vztahy

mezi pracovníky Dp asi nejsou moc dobré.Takovehle "kudly do zad" se jen tak někde nevidí.

0/0
28.7.2010 18:07

Pongo

Jak to bylo doopravdy

Řidič a zasahující dispečer měli osobní spor z dřívějška. Dispečer se rozhodl využít situace a udělal doslova pirátskou akci, v civilu skočil do tramvaje a jednoduše s ní ujel, dispečinku se ozval až poté, co už s tramvají vyrazil na trať. Na místě nechal jak řidiče, který byl asi sedm metrů od tramvaje, tak svýho kolegu s přenosným radarem v ruce, navíc ještě odjel s klíčema od služebního auta, takže kolega musel s radarem v ruce čekat, dokavaď se akční hrdina nevrátil.

"Inspektor" tvrdí, že řidiče neviděl - v tom případě hrubě porušil předpisy - nevěděl, jestli náhodou řidič není mezi vozama a nedělá něco s kabelama. Jenže řidiče viděl a naschvál ujel - zase hrubě porušil předpisy - vůz řádně nepřevzal, neřek řidiči, že ho sundavá z vozu a odjel s jeho osobníma věcma.

Řidič udělal přestupek - to je na pokutu, ale dispečer udělal takovou prasárnu, že je to na okamžitej vyhazov.

0/0
28.7.2010 17:29

PIsa.lek

Re: Jak to bylo doopravdy

Nicméně, co to mění na faktu, že takto mohl do kabiny skočit a s cestujícími ujet kdokoliv???

0/0
29.7.2010 19:07

Chytracisko

Re: Jak to bylo doopravdy

vůbec nic. Taky ho mohl někdo přepadnout v kabině a pod pohrůžkou násilí s tramvají odjet.

0/0
29.7.2010 19:16

Ewerell64

Re: Jak to bylo doopravdy

Ale dyť jo. Řidič udělal PŘESTUPEK PROTI PRACOVNÍ KÁZNI - tedy odebrat prémie. Rv

Ale inspektor dostal zkrat a udělal SVIŇÁRNU - přeřadit na jinou funkci a doporučit návštěvu psychologa. RvRvRvRvRv

To nic nemění na to vašem "faktu".

0/0
30.7.2010 15:21

památkář

Re: Jak to bylo doopravdy

To ale kecáš stejně jako ten řidič, protože jen idiot by lezl mezi vagony, když by nechal zapnuté řízení. Stejně tak mohl s tramvají ujet kdokoliv jiný a mohlo to dopadnout špatně.

0/0
30.7.2010 15:45

Thorough

Re: Jak to bylo doopravdy

měl zabezpečit kabinu a pokusit se zjistit důvod nepřítomnosti řidiče aspoň tak že by prošel prostor pro cestující a obešel soupravu

0/0
30.7.2010 18:43

vokroj

Navrhuji, aby řidiči tramvají nesměli svačit ...

:-)

0/0
28.7.2010 14:20

semafor

Re: Navrhuji, aby řidiči tramvají nesměli svačit ...

To v době kdy má obsazenou tramvaj, doufám dávno už platí.

0/0
28.7.2010 14:48

nakašista

Inspektora mel nekdo z cestujicich zneskodnit

a zavolat na neho cajty pro unos. Kdyby mi lezl cizi clovek do saliny a jal se ji ridit misto ridice, volal bych 158 hned. A dotycneho bych s velkym gustem vzal tyci na vyhybky. ;-D

0/0
28.7.2010 12:33

Najdete na iDNES.cz