Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dobeš: Úspory se nesmí dotknout platů učitelů, jinak budeme deficit vetovat

Na ministerstvu školství se řeší úspory a škrty, do ledna má resort uspořit tři miliardy korun. Podle nového ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných je to složitý úkol a nesmí se dotknout platů učitelů, kterým slíbil podporu. Pokud jejich platy ohrozí, použijí VV v rozhodování o snížení deficitu právo veta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

datell

ať učitelé jdou taky pomáhat

Je smutné pokud si učitel užívá prázdniny, má solidní vedlejšák a ještě je nadprůměrně preferovanaj. jo co

takovej voják, má dovolenou super plány s rodinou někde spadne pár kapek, musí všechno zrušit, manželce, dětem říci musím jet, jdu pomáhat

těm co si o nás neustále otírají hubu, jaký že to jsme lemplové a

povaleči no a hurá z Brna do liberce s vidinou snížení platu, ale dobrým

pocitem, tedy jak pro koho.

0/0
8.8.2010 15:23

zoufalec1

není to nesystémové?

proč by měli dostat přidáno právě učitelé? Čím si natolik zavázali nového ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných? Je v tom opět nějaká kulišárna? Proč jim slíbil podporu?  Proč chtějí W použít až právo veta v případě že přidání učitelům bude ohroženo?

0/0
26.7.2010 12:21

999666999

Po přepočtu na odpracované hodiny,

jsou to nejlépe placení státní zaměstnanci. To ale nechci řešit, zaráží mě proč jde někdo studovat pedák, když situace je notoricky známa? A odpovím si, jinam se nedostal, nebo by nic jiného neudělal, snad krom hnojárny. ;-);-);-)

0/0
26.7.2010 11:13

Tonda Brno

Re: Po přepočtu na odpracované hodiny,

Krátká pracovní doba a 8 týdnů dovolené je snad taky dostatečný motiv.

0/0
26.7.2010 11:20

999666999

Re: Po přepočtu na odpracované hodiny,

Ano o tom mluvím, ale pak nemohou plakat nad nominálně nižšími platy ;-)

0/0
26.7.2010 11:29

artep17

Re: Po přepočtu na odpracované hodiny,

1) učitel nestuduje jen pedák, ale taky MFF, VŠCHT, Přírodovědeckou, Filozofickou...fakultu

2) na učitelství šli většinou velmi úspěšní studenti SŠ

3) práce učitele netrvá 21 až 22 hodin týdně, jak si mnozí zde myslí, jako práce úředníků není jen práce v úředních hodinách ( tedy pak ještě méně hodin než u učitelů),  práce lékaře také není jen v ordinačních hodinách. To jsou jen příklady. U všech jmenovaných pak existuje další část práce, o které mnozí nemají ani tušení. Pak se těžko vypočítá průměrná mzda na hodinu.

0/0
27.7.2010 8:50

Tonda Brno

Dřív jsem si taky myslel,

že učitelé by měli dostat přidáno, ale po zkušenostech děcek se studiem na SŠ a VŠ mám spíš dojem, že by měli skoro všechny učitele poslat do praxe do soukromého sektoru.

Ten nepořádek, který vládne na školách je děs. Spousta učitelů se ještě neprobrala a nepochopili, že socialismus jsme už dávno opustili. O stylu zkoušení ani nemluvě.

Když zjistíte, že s některými studenty se učutel domlouvá po netu z čeho ho bude zkoušet a jiné kouká jen potopit, tak to nesvědčí o kvalitě školy.

Za mých studií, když jsme šli od zkoušky, tak jsme věděli za kolik to máme, dnes si to musí najít na netu a pak se ještě dohadovat, že učitel někam založil jednu část písemky.

0/0
26.7.2010 8:34

Si0 po druhém zákazu

Re: Dřív jsem si taky myslel,

Pokud budou děti učit nedoukové za pár korun, tak to tak bude pořád. Vyšší platy umožní nabídnout lepší podmínky kvalitnějším učitelům (třeba i ledem z praxe), kteří by za dnešních podmínek do školství nešli. A ty nedouky vyházet.

0/0
26.7.2010 9:02

Azereth

Re: Dřív jsem si taky myslel,

Bohužel, dají-li se vyšší platy všem, bez ohledu na výsledky jejich práce, tak se kvalita výuky ve školách a reputace kantorů ve společnosti se nezmění.

0/0
26.7.2010 10:51

Tonda Brno

Re: Dřív jsem si taky myslel,

Podle mě by měli kantoři nejdříve dokázat, že jsou dobří a pak by se jim mělo přidávat, ale jen těm kvalitním. Jenže zatím jsou bohužel zařazeni do tabulek podle praxe a podle toho jsou odměňováni a kvalitě nezáleží. A pak mám obavy, že řada ředitelů nemá odvahu někomu říci, že jemu nepřidá protože funguje na baterky a místo toho přidá jinému. Tak to dopadne tak, že se přidá všem a na kvalitě se nic nezmění.

0/0
26.7.2010 11:17

Ivana32

Re: Dřív jsem si taky myslel,

Jenomže Tondo, bohužel by posílení netarifní složky platů (tedy osobní ohodnocení) vedlo na mnoha školách k tomu, že by ředitelé přidávali svým oblíbencům a našli by si tak dobrý bič na učitele, kteří jsou třeba dobrými kantory, ale lidsky se s ředitelem neshodnou- ne každý se nad osobní antipatie dokáže povznést. Jsem učitelka, takže vím, o čem mluvím (píšu).

0/0
26.7.2010 17:55

babacek

ŠETŘENÍ

Není to jistým způsobem diskriminace ? Jsem si jist, že se vzápětí ozvou další zájmové skupiny na kterých chce stát šetřit a ten zase bude muset ustoupit tlaku kdy jsi jisté profese za rukojmí berou zbytek národa. Např. Zdravotnicí, dopravci, hasiči, policisté atd. atd. ;-(

0/0
26.7.2010 8:22

zrušený3x

Dobeši Dobeši

Včera jsem tě viděl v OVM. To co zatím předvání všichni kloučci a děvčátka z VV, to je skutečně k ;-D;-D;-D

0/0
26.7.2010 8:06

pavel.n

jak lez vyjádřit

toto je jen ukázka toho , jak lze také říci učitelům - buďte rádi , že vás neoškubeme , o nárůstu platů si ale nechte zdát !!!

0/0
26.7.2010 7:40

Azereth

a ješte úspory na platy

lze získat z vysokých škol.  Tam je běžné, že pedagog bere mzdu najednou na dvou až třech školách, kde za  něj stejně učí asistent. Což je hnus fialový.

0/0
26.7.2010 7:17

Azereth

Respekt nezíská

nikdo, kvůli platu, ale pro své odborné kvality, způsob jednání atd. A tohle kantorům  většinou chybí.

0/0
26.7.2010 7:14

tomtop

tak to má být

pokud chceme kvalitní školství, nesmí se dávat učitelům podobně jako prodavačům, přidavačům a podobným manuálním profesím. Schopný vš dostane při nástupu v soukromém sektoru minimálně o 1/2 víc ... proč by měl jít do školství.

0/0
26.7.2010 7:11

jonn

Re: tak to má být

Z kterýho stromu si spadl ??

Myslíš, že když bude nástupní plat UČITELE 20.000 Kč tak "schpný VŠ" dostane někde nástupní plat 30.000 Kč ? Asi jsi blázen !

V okresním městě (největším v kraji) kde pracuji beru jako vysokoškolák ve státním úřadu 23.000 Kč bruto s tím že pracuju už 24 let ! Kdopak by u nás na úřádě dostal nástupní plat 20.000 Kč ???  To je vidět že někteří žíjí někde jinde než já ! ?

Vždycky mne diskuze o platech kantorů (nic proti nim nemám-naopak) přijde dost divná, když se uvádí že učitelka ZŠ bere 16.000 Kč nástupní, a pak kolem 19.000 Kč  platu = nepřijde mi to nijak nenormální plat, naopak v okresním městě je to nadprůměr ! O odučených hodinách a hodinách "příprav" tady diskutovat nebudem !!

0/0
26.7.2010 10:34

tomtop

Re: tak to má být

pocházím z rodiny, kde chodila máti (zš) domů pravidelně zničená a na konci roku víceméně odrovnaná, tchyně dělá spoustu hodin navíc zadara (sš a vš) ... čili nemusíme opravdu diskutovat o hodinách, vím své.

Pocházím z prostředí soukromé firmy - tady to funguje tak, že si lidé, co umí, mohou vybírat - pokud je firma nezaplatí slušně, zaplatí někdo jiný. Je to otázka nabídky a poptávky. Na škole 1/2 prófů měla navíc vlastní firmu a škola pro ně byla cosi jako koníček ... a otázka prestiže.

nevím, jaké jsou možnosti na malém městě, tady v Brně ve slušné firmě se Vš velmi rychle po nástupu dostane přes 20 a s nějakou praxí přes 30 ... proč by šel dělat někam, kde dostane sotva zlomek ?

Žena má konzarvatoř, teď dokončuje JAMu ... bude jí to stát 6+5 let života, ne flákání ... kdo chce být dobrý, cvičí i víc než 6h denně. Za to pak dostane na ZUŠce (pokud se najde místo a nebude muset dojíždět jako spolužačky někam do prdelákova několik hodin denně ) cca 14-15t hrubého ....

0/0
26.7.2010 10:46

tomtop

Re: tak to má být

když půjde do soukromé firmy a po čase se bez pochyby posune, bude vydělávat podstatně víc .... ty roky dřiny jí školství nikdy nezaplatí. Tchyně má 2 vš, mnoho kurzů + specielní pedagogiku (nemalé investice) ... má taky kolem těch 19ti hrubého.... já výrazně mladší sš zaměstnanec mám násobně víc....

0/0
26.7.2010 10:50

jonn

Re: tak to má být

No jo to víš - Brno je zlatá loď !! :-)

Ale nejde to přece porovnávat plošně s celou republikou, lidi nežijou jen v Praze a krajských městech (kde ty možnosti jsou), na okresním městě naší velikosti (23 tisíc obyvatel) můžeš jít dělat k nějakým dobrodějům do fabriky na tři směny - tchýně i tchán tam dělaj, německá firma, kde provoz řídí ČEŠI-mistříci co chtěj bejt hezký. !! Nástup na směny je každej den jinej, směny v neděli a tak, a pak to ještě vylepšili 4-týdenním cyklem, kdy jsi na stejnou hodinu ve stejný den šel až za 4 týdny, jinak každej den jinak, rozpis směn aby sis nosil na plovárnu i dio obchodu, jinak zapomeneš kdy vlastně máš jít makat. A to jsou oba středoškoláci- specialisti na speciální výrobek.

V okresním městě je největší terno státní nebo obecní správa, plus pár míst ve vedení nemocnice, a tak. Jinak PRD !

0/0
26.7.2010 10:55

tomtop

Re: tak to má být

moje myšlenka byla ta, že pokud chceme kvalitní lidi ve školství a ne odpad, musí být slušně zaplacení. Na mylém městě jsem také bydlel, platy tam, byly mizerné ... a stejně tak mizerné bylo velké procento kantorů, co jsem kdy měl. Nemálo z nich odcházelo do soukromého sektoru, nebo měli zkrácený úvazek, kdy pracovali na živnosťák a vydělali za ten 1 den víc než za zbytek týdne ...

A to ještě ani nevíte o tom, že školy škudlí kde se dá ... ono se jim sice přidá, ale pak jim sníží ohodnocení, takže je to opět stejné, musí odučit nezaplacené hodiny , zadara doučování a jiné práce pro školu ... plat se pak dá srovnávat téměř s platem uklizečky.

0/0
26.7.2010 11:02

zoufalec1

Re: tak to má být

a taktéž by v platu učitele mělo být zahrnuto to, že sem tam dostane od žáčka přes hubu...

0/0
26.7.2010 12:25

ou_Jo

Doběš - napomádovaný...

...hezoun, typu Ken - Vodrážka, s fůrou rádoby odborných řečí, přitom neví, která v jeho resortu bije !! 

0/0
26.7.2010 5:39

babacek

Re: Doběš - napomádovaný...

No jsme rádi, že to víš ty a jistě se s námi podělíš. ;-D

0/0
26.7.2010 8:27

mihel

Nebojte se,

už to nebude dlouho trvat a budeme mít víc učitelů, než žáků. V Řecku už to tak mají a platy berou i učitelé, kteří neučí, protože nemají koho. Na slavné plzeňské právnické taky bylo(nebo ještě je?) 480 učitelů na 600 studentů. Když k tomu přidáme uklizečky a administrativu, tak personál fakulty bezpečně nad studenty vede. A tady to prasklo. Jsem zvědav, jak to bude lupat i nadále. Když se jim přidá, tak jich tam bude ještě víc. A o tu zaměstnanost asi jde.

0/0
26.7.2010 1:34

Dr No

To by mne zajímalo,

jak souvisí vzdělání s platy učitelů. To snad ty bývalé soudružky, co vyštudovaly pajdák za komančů začnou za vyšší platy lépe učit?

0/0
26.7.2010 1:18

zrzecek

Má to v rukách tak ať

jim to nebere a ušetří to na ministerstvu, kterému velí. Kdo mu v tom brání. Je k smíchu,že s tím leze na veřejnost.Rv

0/0
26.7.2010 0:18

Pimpil

zrovna tenhle dobes

je pekna svine z ABL

0/0
25.7.2010 23:51

Kelyš1

Já bych uměl v rozpočtu najít 3 mld ihned -

okamžitě bych zrušil výsluhy všem služkám, které je pobírají. Znáte nějaké povolání, kde vám za to, že odejdete budou vyplácet až do důchodu nehorázné částky každý měsíc?????

0/0
25.7.2010 23:48

vokroj

Jasně,

bojí se těch, kteří jsou schopni se rychle organizovat

0/0
25.7.2010 23:35

paxxtor4u

Akademici - zájmová skupina par excellence

To, co říká ministr má hlavu a patu. Na platy učitelů nesahat, neříká ovšem již kterých. Jenom těžko ale lze uvěřit, že takový požadavek proloboval učitel základní nebo střední školy - na to nemají ani čas, ani mocné zastánce. To vcelku mohu vyloučit na základě faktu, že mohu srovnávat (rodina plná učitelů). Je zřejmé, že na každou vládu bude činit nátlak mocensko-akademický pakt složený z politiků a vrcholných představitelů vysokých škol, kteří jsou životně závislí na dotačních příjmech ze státní kasy, tudíž také řádně motivovaní. Oni dobře vědí, že pokud budou odstřiženi od toků veřejných peněz tak jejich mocenské postavení končí bez ohledu na veřejnoprávní garance. Mohu-li dále srovnávat např. s kvalitou a přístupem na Západě vyučujících ke studujícím, je nabíledni, že o nějakém "přístupu" či kvalitě výuky nebo snad výzkumu nemůže být (na společenskovědních oborech) ani řeči. Tak za co vlastně tito lidé chtějí peníze z kapes daňových poplatníků?

0/0
25.7.2010 20:29

Cynyc

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

"Životně závislí" jsou na 'dotacích' všichni učitelé zaměstnávaní státními školami, bez ohledu na stupeň. Mocensko-akademický pakt je naprostý blábol, jen si vzpomeňte na loňské boje o změnu financování vědy. Především však vysokoškolští učitelé přidáno nedostanou, naopak. Zvýšení platů se týká jen učitelů ZŠ a SŠ a kde myslíte, že se vezmou ty tři miliardy, které je třeba ušetřit? Z vědy a VŠ. Již teď mají učitelé zvláště na humanitních VŠ při stejné kvalifikaci nižší platy než na ZŠ a SŠ, takže teď zřejmě zemřou hlady.

0/0
25.7.2010 21:31

libynn

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

Co to znamená "nízké platy"! Tady je podstata problému; plus to, že je zde těžší rozlišit kvalitní (zaplatit), od zbytku( možná dokonce většina), než např. v průmyslu, kde jsou výsledky práce okamžitě (relativně) k disposici a nehrozí, že je vlastní neschopnost možné omluvit schopnostmi žáka(nezměřitelné)!  Ještě si utvářím názor a přiznávám, že ho formuje i čtení vašich příspěvků! R^

0/0
25.7.2010 22:05

libynn

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

nejen vašich

0/0
25.7.2010 22:07

Cynyc

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

Pozor, nenapsal jsem "nízké", ale "nižší než...", což je zásadní rozdíl: první termín by byl subjektivně hodnotící, druhý je konstatováním faktu. Jinak máte pravdu a podle mého názoru je právě faktická neměřitelnost výsledku učitelské práce hlavním důvodem, proč je školství v době zaměřené na úspěch takovým otlouklánkem.

0/0
25.7.2010 22:12

Ivana32

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

Tak samozřejmě je to tak- ale s tou měřitelností kvality výsledku to je různé podle předmětů- např. to, jak jsem děti připravila k přijímacím zkouškám, poznám já, ředitel školy, rodiče podle toho, jak úspěšné ty děti jsou při přijímacím řízení.Jak dobře připravím děti např. na "olympiádu" z daného předmětu, to je zase jasné z jejich umístění.A na druhé straně- pokud např. v předmětu "Výchova ke zdraví" učím děti rozlišovat určité hodnoty, to nepoznám hned, ale dítě ( a pak už dospělý) tyto hodnoty uplatňuje ve svém každodenním životě (nebo taky ne)- a to už já nevím, samozřejmě. Ale bavíme se o školství, o práci s dětmi, takže těžko srovnávat s obory, kde jsou "výsledky práce okamžitě k dispozici"- někdy jsou, někdy ne. A té vaší větě  "nehrozí, že je vlastní neschopnost možné omluvit schopnostmi žáka"-některému dítěti není dáno a když vím, že z něj žádný student  nebude, snažím se alespoň o to, aby dosáhl ve znalostech mého předmětu  svého "stropu" (ovšem oboustranná snaha je nutná). 

0/0
25.7.2010 22:34

tomtop

Re: Akademici - zájmová skupina par excellence

kvalita ? Za ten plat by vám šel pracovat sotva sš, nikoliv schopný vš. Moje žena učí , má mnohem vyšší vzdělání než já a přes to přinesu domu jako zaměstnanec ze soukromého sektoru 2x tolik .... a to nepočítám přesčasy a bonusy, to by bylo jiné číslo...

0/0
26.7.2010 7:09

jirijuram

No nevím....

....nechci křivdit,znám několik,spíš víc učitelů od mladých až po starší a většinou jsou to kaliči a dost,peníze na reputaci nepřidají ani náhodou ;-)

0/0
25.7.2010 19:20

Ivana32

Re: No nevím....

A vy děláte v jakém oboru? Abych mohla napsat, že znám taky hodně ........... od mladých až po starší a jsou to většinou kaliči a dost ;-)

0/0
25.7.2010 20:55

jurnecka

Na té fotce je Vandas!!

Tak přece je DS ve vládě... ;-D

0/0
25.7.2010 19:18

Imperator.Caligula

Re: Na té fotce je Vandas!!

;-DR^

0/0
25.7.2010 20:27

cicobasket

Učtitele - ctihodní lidé

No nevím ,ale pokud chci z nějakého povolání udělat prestižní záležitost, tak stačí jim přidat peníze ? Toto je imho od Véček krok vedle, ale neví, nejsem jejich volič ... Jak to vidíte voliči véčkařů ?

0/0
25.7.2010 19:17

reem

Nezvýhodňovat jednu skupinu obyvatel!

Bylo by to diletantské rozhodnutí a i když je W nováčkem, tak chyby v této pozici nelze dělat.

Učitelé mají dost. Vědomosti, chování jejich svěřenců je žalostné.

0/0
25.7.2010 19:11

Cynyc

Re: Nezvýhodňovat jednu skupinu obyvatel!

Nejde o zvýhodnění jedné skupiny, nýbrž o srovnání skupiny dlouhodobě znevýhodněné s ostatními. Ty bláboly o vědomostech a chování budu ignorovat.

0/0
25.7.2010 21:33

elnino

Nechápu proč

mají mít učitelé taková privilegia, nestačí jim, že mají 3 měsíce prázdnim, v práci se nenadřou, jsou v teple apod. Jak k tomu přijdou třeba hasiči kterým jde někdy i o život, záchranáři, doktoři, kteří pracují v mizerných podmínkách, policajti, kteří se musí přetahovat s feťáky opilci a podobně. Když snižovat platy státním zaměstnancům, tak všem, a pokud jsou peníze na to, abychom rozdávali 180 tis. příspěvky, tak hlavně těm, kteří si to opravdu zaslouží. !!

0/0
25.7.2010 19:02

Ivana32

Re: Nechápu proč

Proč zevšeobecňujete? Nebo jste jeden z těch, kteří rozumí školství už jenom z toho důvodu, že taky chodili do školy? Jsem učitelka, učím ve třídách s počtem žáků kolem třiceti, z nichž dobrá čtvrtina má problémy s různými dys poruchami, takže vyžadují individuální přístup (což ovšem v těch podmínkách, kdy se musím věnovat najednou všem není tak úplně realizovatelné).Z práce chodím tak ve čtyři ,většinou  déle, doma se musím připravit na další den (ano, opravdu se učitelé na hodiny připravují). K tomu celá řada byrokratických úkonů a papírování, které v jiných evropských zemích dělají asistenti. Dále jako třídní učitelka řeším výchovné problémy s rodiči, z nichž některé byste asi nechtěl/a potkat a ani bych vám to nepřála. Nestěžuju si (to výše jen k vysvětlení, jestli mi ovšem budete věřit), mám svoji profesi ráda a dělám ji ne proto, že bych se jinde neuživila. A dělám ji i přesto, že učitelé jsou z profesí, ke kterým je třeba vysokoškolské vzdělání, dlouhodobě platově znevýhodněni.

0/0
25.7.2010 21:12

jmaly.pce@seznam.cz

Re: Nechápu proč

miluju tyhle pohádky o přípravě učitelů na další den ;-D;-D;-D

0/0
25.7.2010 21:33

Cynyc

Re: Nechápu proč

Že jste idiot a flákáte svoji práci neznamená, že to tak dělají všichni. Příprava je u učitelů nutná, kdo tvrdí, že ne, tak nikdy neučil.

0/0
25.7.2010 21:35

jmaly.pce@seznam.cz

Re: Nechápu proč

bez urážek by to nešlo? svoji práci neflákám, mimochodem nechápu jak jste došel k takové dedukci. znám spoustu učitelů a každý z nich tvrdí, že se připravují pouze nováčci a ti neschopní, ale věřte si čemu chcete.

0/0
25.7.2010 21:43

Najdete na iDNES.cz