Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministrův plán proti agresivitě dětí: smlouva učitelů s rodiči

Smlouva o chování dítěte ve výuce. To je plán ministra školství Josefa Dobeše, který se chce vypořádat se vzrůstající agresivitou dětí ze základních a středních škol. Podstatou nového vzdělávacího systému je, že škola předá zodpovědnost za chování studentů na jejich rodiče, informovaly Lidové noviny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lady Humussprey

Smlouva, nebo diktát?

Aby to byla smlouva, musela by v ní být klausule, že učitel nebude mluvit o éře socializmu ve stylu pravicového tisku, to samé k mezinárodní situací, ale bude respektovat filozofické zaměření naší rodiny. Jinak bych musela dítěti vysvětlit, že učitel je bezcharakterní potolízal .

0/0
28.7.2010 9:42

laduk

hm...

Myslím, že je to hloupost. Proč se starat o darebáky a neschopné rodiče. Dvojka z chování rovná se automatický přesun do speciální (dříve zvláštní) školy a že se tím odrovná třeba i nadané dítě je jeho problém. Ostatní si pak dají pozor. Škol na dalších stupních se to netýká, tam může být skutečná smlouva s rodiči a uvedenými podmínkami vyloučení a náhrady škody.

0/0
23.7.2010 11:13

kirduk 4

Re: hm...

Ten ministr je úplně normální ?

0/0
23.7.2010 16:44

9 99

učitelů, nebo hlavně učitelek?

V tomto případě se domnívám, že není zrovna na místě používat generické masklulinum (tj. učitelé znamenají i učitelky), na ZŠ a i na SŠ, v nichž takováto smlouva přichází v úvahu (na VŠ už žákyně a žáky asi tělesně trestat nebudou a jsou navíc dospělí) dominují učitelky s jejich hysterickými sklony s tendencí k ženskému nedostatku smyslu pro spravedlnost.

Pokud by trestat mohli pouze učitelé, ne učitelky, tak je to v pořádku.

Taky si nedovedu představit jak nějaká drobná učitelká bude trestat mohutného problémového deváťáka, buď se jí vysměje a zesměšní ji, nebo jí to vrátí.

0/0
22.7.2010 8:47

Petrolin3

Nelze vždy použít.

Uvedený plán by snad fungoval u zlobivých dítek zákonabojných rodičů.Ty nebojní to nepodepíší a co pak, za co je chcete stíhat, když neměli co plnit.Co se zlobivými,kteří nemají rodiče-děti z domovů a pod.Líbí se mi však nápad se zvláštními třídami se zvláštními pedagogy. V případě,že ti pedagogové nebudou bývalí dozorci vězňů,ale učitelé,vyplní se požadavek rodičů.Již dávno si přejí snížit počty žáků ve třídách a tím docílit zkvalitnění výuky.Zvýší se poptávka po učitelích,ale bohužel tím vzrostou i mzdové náklady.Obávám se,že státní skrblík nebude plánu nakloněn.Za pokus to však stojí.Je mi 75let a po celou dobu, co vnímám okolní svět probíhá permanentní(ne revoluce),ale školní reforma.V roce cca 1955 jsme nadšeni z reformy vyřvávali v majálesovém průvodě "podejte nám Kahudu,ať mu dáme na hubu(Kahuda byl min.školství).Výsledek-reforma proběhla,my jsme měli zakázány průvody městem(Brnem),smělo se ožírat jen na BVV. Snad takovou rýmovánku nebudou vymýšlet na současného ministra.

0/0
20.7.2010 16:45

slon75

Sexuální výchova

Mohl by to vyřešit další vyhláškou, podobnou slavnému >>"Doporučení" (ve skutečnosti příručku) k výuce sexuální výchovy<<, která obsahuje bizarní nápady a výroky jako:

„Žáci...mají napsat fixem na fólii co největší počet jakýchkoliv výrazů pro mužský...a pro ženský genitál. ...s vyučujícím všechny napsané výrazy přečtou a rozdělí na vulgarismy, lidové výrazy... Variantou může být ... co nejvíce synonym pro pohlavní styk.“

„Nerovné postavení mužů a žen způsobuje, že i jejich sexualita je vnímána odlišně“

„Genderové streotypy se promítají výrazně do popisu oplodnění, kdy spermie reprezentuje mužský aktivní princip a vajíčko ženský pasivní....A možná to bylo spíše aktivní vajíčko, které si vybralo spermii.“

Rodiče se bouří, ale proti "diktatuře liberalismu" asi mnoho nezmohou, více viz: http://www.nesexuveskole.cz/

0/0
19.7.2010 18:30

raz36

Specialni pedagog, psycholog...

..ale kde ze. Bezpecnostni sluzba vybavena rakoskou (prvni stupen), bicem (druhy stupen) a gumovym kabelem (stredoskolaci). Plati pouze jedine pravidlo: nebit do hlavy.

0/0
19.7.2010 16:01

kirduk 4

Re: Specialni pedagog, psycholog...

Ano,je třeba poučit se z historie !

0/0
23.7.2010 16:45

vitka

Re: Specialni pedagog, psycholog...

Tam, kde bude "rákoska" na prvním stupni, nebude již třeba biče ani kabelu na stupních dalších. Dítě musí mít mantinely hned od počátku.Pokud bude autorita od první třídy, nebude tolik problémů.Jinak je ale jisté,že do školy mají přijít už "vychované"děti z rodiny.Dnes se rodina ve výchově dítěte spoléhá na školu, ale škola má řešit vzdělání! Tyto problémy se ve škole ale odvíjejí jen od toho,že dítě má více práv jak rodič a nedej bože mu jednu vrazit (nemyslím ve škole,doma). Nejsem pro týrání, ale facka v pravý okamžik dokáže zázraky.Tu musí aplikovat ale rodiče dříve než jim dítko přeroste přes hlavu.Je to jednoduché,řádná výchova dítěte doma, spolupráce rodina-škola (nepomlouvat učitele před dětmi!) a pryč s velkou liberizací výchovy,tou jsme si jen zavařili.

0/0
28.7.2010 8:50

babacek

Učitelská balada

U tabule dítě stálo, šklebilo se náramně. Čímpak asi učitelka ukáznit si troufá mě? Řehoní se děcko drze učitelce v bledou líc, ať se jenom úča vzteká, ví, že vlastně nesmí nic!  Učitelce v hlavě hučí, chvějí se jí kolena, když tu v umučené lebce bleskne veršík Erbena: "Pojď si proň, ty Polednice! Pojď, vem si ho upíra!" Když tu dveře ztichlé třídy kostlivý hnát otvírá. Pod plachetkou - vždyť to známe - příšera se zjeví tu, dříve rozjívená třída náhle stojí v zákrytu. "Dej sem dítě!" zaburácí "Volala jsi? Tady jsem!"

Volala jsem. Pročpak dítě? Víš co? Raději mě si vem! Ty si sbalíš děsné dítko - horší přijdou do školy! A mne za zmizení žáka odbor školství osolí. Mě si vezmi, Polednice, konečně tak najdu klid! Kolegyně potvrdí ti, jak je těžké takhle žít! Ať se kde chce, co chce, šustne, kdo je vinen ze všech zel? Kdo je volán jako pucflek? Zcela jistě UČITEL! 

0/0
19.7.2010 15:44

babacek

Re: Učitelská balada

Když si páťák místo džusu dá pořádný rumu lok, na koho se ukazuje? Zanedbal to PEDAGOG!Když vojáci na cvičišti nezvládají vlevo vbok, kdo podlomil branné síly? Samozřejmě  PEDAGOG! Když se dívka zfetovaná vrhá z okna jako cvok, v ruce láhev od čikuli... Kdo je vinen? PEDAGOG!

Když mládenci skotačiví vhodí chodce v říční tok, kdopak za to zvěrstvo může? Jen a pouze PEDAGOG! Když robátku v hloubi jícnu usídlí se streptokok, kdopak může za absenci? Kdo je kárán? PEDAGOG! Že děťátko v třetí třídě pohačá si druhý rok,

 kdopak mu měl IQ zvýšit? Kdo to nezvládl? PEDAGOG! Tak to vidíš, Polednice, škoda mluvit, hanba klít. Proto radši mne si vezmi, ať mám jednou provždy klid!" Polednice hlavu skloní, slza z oka skane jí. Šeptá: "Nejsem kompetentní, zanech marných nadějí!"

0/0
19.7.2010 15:45

babacek

Re: Učitelská balada

Na pozdrav svým strašným hnátem učitelce zakývá, chápe už, proč pro tu ženu, není příliš děsivá.

(Výše zmíněná pedagožka byla disciplinárně potrestaná za debatu s osobou podezřelého původu během vyučování a napomenuta za svévolné recitování K.J.Erbena, jenž není zařazen do osnov tohoto ročníku) Dagmar Laštůvková

0/0
19.7.2010 15:45

slon75

Re: Učitelská balada

Ono je to tak, že stát si na úkor rodičů opět čím dál víc osobuje vychovávat děti a pak se diví, že se nám pedagogové mění v nepříliš úspěšné vychovatele.

0/0
19.7.2010 18:33

babacek

Re: Učitelská balada

Rodina i škola má vychovávat a vzdělávat. Naopak já bych řekl, že mnozí rodiče kteří si neumí udělat na děti čas převádí veškeré povinnosti na školu, tedy na stát.

0/0
20.7.2010 6:58

tonycze

Re: Učitelská balada

R^ Souhlas.

0/0
20.7.2010 11:32

vitka

Re: Učitelská balada

Nemáte pravdu.Vychovávat má převážně rodič.Jenže ten se schovává za školu,pedagoga.Škola má hlavně vzdělávat a rodiče (když už si dítě pořídili) by si měli uvědomit,že výchova a odpovědnost je na nich!Nás (starší generaci) vychovávali rodiče,prarodiče,ale i okolí. Když jsme něco provedli,pár facek jsme dostali třeba i od souseda.My se s tím doma nechválili a pokud se to rodiče dověděli,věděli jsme,že bude ještě další mazec.Zkuste dnes jen napomenout cizí dítě a matka vám málem vyškrábe oči.Pokud by jste "dál výchovně působili",můžete skončit i u soudu. A tady je chyba.Když si své dítě neumí rodiče vychovat (a postavit do latě), měli by být vděční za pokárání dítěte i cízímu - i když to nemusí být zrovna milé.Mě by bylo za nevychované dítě hanba,dnes to rodiče neřeší a případné škody pak hází na školu.Je smutné, kam jsme se s "ochranou" dětí až dostali.

0/0
28.7.2010 9:03

Scarlett from Scottland

děti jsou fakt sígři, o tom není pochyb

ale do určité míry si za to učitelé můžou sami, jak se k nim chovají. Nemají dle mého osobnost a neumí si vydobít respekt a autoritu :-/

0/0
19.7.2010 15:10

Petrolin3

Re: děti jsou fakt sígři, o tom není pochyb

A co jejich rodiče.Děti jsou kopiemi rodičů.Když společnost je na dně,kde by měli být ratolesti.Holt příklady táhnou.A lepší to nebude.

0/0
20.7.2010 16:07

vitka

Re: děti jsou fakt sígři, o tom není pochyb

Autorita a respekt může být tam,kde rodiče učitele před svými dětmi neshazují.Pokud rodiče nerespektují autoritu učitele,nemůže být ani u jejich dětí.Je to jako v manželství.Pokud se vzájemně neváží a nerespektují,nemůže být ani autorita tohoto rodiče před dětmi.Stejné to je i s učiteli.Může se mi něco nelíbit,ale nikdy to nesmím ventilovat před dítětem.Pak se může učitel snažit jak chce,nikdy respekt a autoritu mít nebude.Začněte tyto problémy řešit u sebe, u rodičů!

0/0
28.7.2010 9:12

lůvejroznec

Rasysmus!

;-O

0/0
19.7.2010 14:45

oguy

Postihujte rodiče....

....jsi jako rodič zodpovědný za dítě které se trestat nesmí budeš potrestán ty....Jak prosté a jednoduché, oni si to rodiče rozmyslí nechat svoje děti dělat co chtějí když si pujdou na pul roku sednout za jejich nevychovanost.....;-€

0/0
19.7.2010 14:42

tonycze

Re: Postihujte rodiče....

R^ Přesně tak.

0/0
19.7.2010 14:57

halagajda

Re: Postihujte rodiče....

no jo, ale ono to je i naopak- ucitele take zvlcili, rodice se dozvedeli ze sestra nebyla ve skole vice mene 50% casu az od reditele gymnazia jen predtim nez ji vyloucili, jejich mlady tridni byl "cool" a chodil s nema chlastat atd:-/

0/0
19.7.2010 15:06

oguy

Re: Postihujte rodiče....

no to taky není nic k chlubení že rodiče nevědí o 50% absence....

0/0
19.7.2010 16:24

babacek

Re: Postihujte rodiče....

Potom se musí změnit i jiná pravidla. Ne, že když dostane takovej fracek na zadek, že si jde stěžovat jak je týrán.

0/0
19.7.2010 15:47

136N

Re: Postihujte rodiče....

babacku , maš 100% pravdu R^R^R^

0/0
19.7.2010 17:00

babacek

Re: Postihujte rodiče....

Díky.:-)

0/0
19.7.2010 18:29

Petrolin3

Re: Postihujte rodiče....

Lochy jsou přeplněny,praslety brzo dojdou,pokuty jsou nedobytné.Joj divná to doba neomezených možností.Kolumbus a vejce,to byla brnkačka.

0/0
20.7.2010 16:13

antitop

škola

Monitorovat výuku a přestávky kamerovým systémem, a bude klid. Pak by žádný rodič nemohl říkat, náš Pepíček je hodný a slušně vychovaný chlapec, vy jste si na něj zasedli. Stejné by to bylo u učitelů, taky by někteří zasloužili přes ...ústa.

0/0
19.7.2010 14:12

;-)

Re: škola

Souhlasím. Zároveň by se zamezilo i šikaně mezi žáky a čikaně žáků učitely. Vždyť ani učitelé ani žáci nemají ve škole co dělat nějaké nepřístojnosti, za které by se museli stydět.

0/0
19.7.2010 14:14

tonycze

Re: škola

Souhlasím, ale pouze v případě, že se kamerově bodou sledovat všichni státní zaměstnanci, nikoliv pouze učitelé.

0/0
19.7.2010 14:58

Scarlett from Scottland

Re: škola

jste taky kamerovaný celý den? to busí být ňamka.

0/0
19.7.2010 15:02

slon75

Re: škola

A pro jistotu bych kameroval i ty lidi, kteří sledují ty kamery, aby nemohli podvádět. A pak taky ty, kteří sledují ony kamerované. A vůbec, všechny, mezilidský respekt a úctu k autoritám nám nepochybně zajistí větší množstí kamer :-P

0/0
19.7.2010 18:36

;-)

Re: škola

nejsem v zásadě proti, ovšem podotýkám, že je tam trochu rozdíl - učitel by byl kamerován pouze při veřejném vystupování - před žáky. Tedy nikoliv v kabinetě, sborovně atd. Tedy na veřejnosti, kdy by měl být i bez kamer ve střehu, aby se nechoval nějak nepřístojě(například se nešťourat v nose;-). Adekvátní by tedy bylo například monitorovat státní úředníky na přepážkách když jednají s veřejností, ale nemonitorovat je když jsou sami v kancelářích.

0/0
19.7.2010 20:07

slon75

Re: škola

Uvědomte si, jak šílenou administrativní a finanční zátěž by takový systém znamenal pro stát a jak obrovskou moc byste tím organizaci, která by kamery spravovala, dal!

0/0
20.7.2010 10:50

;-)

Re: škola

Kamery by mohla spravovat sama škola. NEmuselo by jít o žádný centralizovaný systém, kde na vše dohlíží nějaký superčumil. Stačilo by aby se nahrávalo na záznam který by se třeba po 3 dnesch automaticky mazal. Když by se nic mimořádného nestalo, tak by ty záběry nikdo neviděl. Pouze v případě nějakých problémů či stížností by se dohledal konkrétní okamžik. Nebylo by tak ani moc narušeno soukromí.

0/0
20.7.2010 11:48

vitka

Re: škola

Souhlasím. To by se kolikrát rodiče divili jak se jejich Pepíček chová ve škole a nic by pak nemohl zatlouct a hodit na druhé.Chceme velkou volnost při výchově dětí - platíme za ni tuto daň.Alespoň by si sígři nedovolovali více jak je zdrávo a učitel by také byl krytý při nějakém průšvihu.

0/0
28.7.2010 9:20

czmario

Tak jednou jdu kolem nejmenovane skoly

v nejmenovanem meste, naproti skoly zabradli, na nem celem ke skole otocena skupinka asi 12letych "ditek", pilne vypalujici zobaky, k tomu slovnik, za ktery by se nemusel stydet dlazdic s dlouholetou praxi... Vzpomnel jsem si v tu chvili na jeden krasny cesky film, jak by to asi resil ucitel Igor Hnizdo...

0/0
19.7.2010 14:03

tamten

Re: Tak jednou jdu kolem nejmenovane skoly

Pamatuji se na film, ve kterém žák vypalující zobák zahlásí k učiteli (p. Brodský): Platfus, dej si páva!

0/0
19.7.2010 15:01

babacek

Re: Tak jednou jdu kolem nejmenovane skoly

R^

0/0
19.7.2010 15:49

slon75

Re: Tak jednou jdu kolem nejmenovane skoly

Dnes, v době kultu lidských práv, by Igora Hnízda zavřeli.

0/0
19.7.2010 18:38

;-)

A pro jaké školy to myslí?

Pro střední či základní? Je to v praxi dost těžko proveiditelní. Co když rodič nepodepíše? Dítě vyloučit nemohou, protože dítě má právo na vzdělání a není jeho vina, že rodič nepodepíše.  Zejména u základních škol je to zcela jednoznačné. To by každé dítě, jehož rodič nepodepíše mělo místo 9 let ZŠ 9 let souromých hodin se peciálním pedagogem? A jaký by to mělo vůbec efekt působit na dítě, když dítě může být klidně zcela bezproblémové?

0/0
19.7.2010 13:32

tonycze

Re: A pro jaké školy to myslí?

Určitě je to spojeno s mnoha problémy, ale myslím si, že je to správná cesta. Jen se musí "vychytat mouchy", což bude nějaký ten rok trvat.

0/0
19.7.2010 15:01

Scarlett from Scottland

Re: A pro jaké školy to myslí?

ze střední je vyloučit můžou a na základce bych je nacpalo do zvláštní, a je to :-)

0/0
19.7.2010 15:01

tonycze

Re: A pro jaké školy to myslí?

Ze střední je nevyloučí, chovají se tržně, dostávají peníze za počet žáků, dětí je málo. V tom je další velký problém.

0/0
19.7.2010 15:05

Scarlett from Scottland

Re: A pro jaké školy to myslí?

pravda, to je na prd. Noooo tak ať fakt zavedou facky ;-D

0/0
19.7.2010 15:07

;-)

Re: A pro jaké školy to myslí?

Jenže fór je v tom, že dítě má právo na vzdělání - opravdu nemůžete poslat vzorné a chytré dítě do zvláštní školy jenom proto, že rodič odmítá podepsat nějakou smlouvu - na což má koneckonců právo, je li to smlouva a ne zákonem daná povinnost. To by brzy putovalo na stůl soudu pro lidská práva a ČR by to ošklivě projela.

0/0
19.7.2010 20:09

PepaVonDepo

Buďme soudní...

... kdo z nás, rodičů, by chtěl, aby někdo naše dítě mlátil jak si ho napadne? Nikdo. Čekáme od školy, že nás zavolá a budeme řešit problém nevychovaných potomků! Nikoliv mlácení ze strany pedagogů!  A na ty ostatní je sociálka (tady asi bude zakopaný pes) a pasťáky, odebrané sociální dávky atd.

0/0
19.7.2010 13:25

Scarlett from Scottland

Re: Buďme soudní...

no a když bude vaše dítě fakt hajzl a vy to učiteli věřit nebudete? ;-D

0/0
19.7.2010 15:06

tamten

Re: Buďme soudní...

Jako kluk jsem byl docela sígr (dnes se říká hyperaktivní) a paní (soudružka) učitelka mi téměř denně psala poznámky do žákovský. Můj otec za paní učitelkou zašel, řekl jí, že si mně má vždycky vyvézt ze třídy, tam mi ji má beze svědků ubalit a bude klid. Myslím, že nejen že mi to neublížilo, ale že jsem od té doby nějaký vážnější problém neměl.

0/0
19.7.2010 15:06

Najdete na iDNES.cz