Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nebráním se státním maturitám, ale chci nejprve generálku, říká nový ministr

Ministr školství Josef Dobeš státní maturitu nezavrhuje, ale má málo času na to, aby se připravil nezbytný zákon. Šéf resortu chce navíc testovat už žáky v pátých a devátých třídách, rád by také snížil počet vysokých škol, protože přibývá těch špatných. Učitelé se podle něj mohou těšit na více peněz už od roku 2011.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lakar

Jak tomu je opravdu ?

Z jedné strany se mluví o zvyšování náročnosti při výuce, přitom mohou maturitu získat žáci třebas jen za docházku. Proč se všichni tak hrozně bojí těch státních maturit, to nechápu. Kdysi (a není mi sto a více let ...) dokonce témata maturitních písemek vysílali v rádiu (rozhlase - pro nechápavé...). Trochu srovnatelné to tedy bylo, sice nikdy neovlivníte to, že např. Andule projde i v maturitní písemce "babyčka" a někomu jinému neprojde podstatně složitější věc, ale to už je věcí konkrétní školy. Sice chápu, EU nás nutí zvýšit počet středoškoláků a vysokoškoláků, ale za každou cenu ???

0/0
28.7.2010 8:47

tonycze

Státní maturity jsou v současné situaci k ničemu

SŠ nemohou vyhazovat studenty, protože dětí je málo. Nechají je dojít k maturitě a odmaturovat. Naopak máme nadbytek gymnázií, která už vůbec neplní funkoci elitních SŠ, které připravují nejtalentovanější a nejchytřejší děti. Na gymnáziích studují děti, které by před r. 1989 měly problémy na odborné SŠ.

Pokud se v této situaci zavedou státní maturity, nic se nezmění. Buď budou mít nastavenou moc lehkou úroveň nebo bude většina pedagogů nadhodnocovat výkony svých žáků a maturitu stejně budou mít prakticky všichni. Nikdo si přeci nebude dělat problémy.

0/0
20.7.2010 11:18

marmota

Oodborníci

Kdy může být sudá odmocnina z čísla záporná? Rád se nechám poučit.

0/0
19.7.2010 10:44

MiroTR

Re: Oodborníci

Může být jak kladná, tak záporná.

0/0
19.7.2010 10:54

Fonon

Re: Oodborníci

kdykoliv, od toho je zavedena imaginární jednotka i

0/0
19.7.2010 11:09

sombreri

Re: Oodborníci

Na to bys to pochopil, potrebujes vic nez jen vyucni list...Staci kdyz pracujes s imaginarni jednotkou....

0/0
19.7.2010 12:54

vokroj

Ano, generálku,

asi tak na tři roky ....

0/0
19.7.2010 10:42

brkowycz

Ne každý může studovat VŠ???

On jako dneska může skoro kdokoliv studovat Vysokou školu? To je mi novinka, znám spoustu lidí, kteří chtěli a na školu se nedostali (na státní, o soukromé nemluvím, ale do soukromého sektoru by stejně stát moc mluvit neměl). A podívejte se na nabídky práce třeba v Praze. Bez VŠ v životopise se dobrá práce shání sakra těžko, a dobře placená přichází jen pokud má uchazeč štěstí. A on chce rušit Vysoké školy??? ;-€

0/0
19.7.2010 9:14

Si0 po druhém zákazu

Re: Ne každý může studovat VŠ???

Kdo chce, na VŠ se dostane. Zejména v náročných technických oborech je uchazečů nedostatek. Jenže to pak chce ještě od studentů, aby opravdu makali a ne se válet s kumpány po hospodách.

0/0
19.7.2010 9:24

sombreri

Re: Ne každý může studovat VŠ???

Na VŠ se dostane kazdy...uplne kazdy lempl...a co hur, velka cast tech lemplu dela prd a stejne dostane titul....Uroven naseho skolstvi je absolutne otresna a nepomuze nic jinyho, nez pozavirat nektery VŠ a zkvalitnit vyuku a vyber studentu.

0/0
19.7.2010 12:55

brkowycz

Re: Ne každý může studovat VŠ???

POZOR! Tady si někdo plete soukromé VŠ a státní! Vím že ve stínu kauzy práv v Plzni to tak možná nevypadá, ale budu teď mluvit především o situaci v Praze. Na Soukromou VŠ se skutečně dostane každý a není těžké ji vystudovat, pokud člověk solí školné. Zde bych zvýšil požadavky na akreditaci jednotlivých škol a zpřísnil kontroly, aby soukromá byla předeším stejně těžká jako státní. Vím že když jsem na FHS dělal zkoušku ze základů Pychologie, byla to učebnice o 400 stránkách, kterou jsem musel nacpat do hlavy. Kamarádka, která má na soukromou vejšku, měla také zkoušku z úvodu do psychologie - učila se z obrázkové 120 stránkové spíše příručky než knihy. Koukali jste se někdy, co se chce po uchazečích na Karlovu Univerzitu? Mají u zkoušet umět to, co se zdaleka neučí ani na středních školách stejného oboru. Vím to z vlastní zkušenosti. Pokud se vláda rozhodne zavírat nějaké školy, budou to ty státní, soukromý sektor těžko pozavírají, a zrovna těch státních přebytek není

0/0
19.7.2010 13:15

Si0 po druhém zákazu

Ten ministr na fotce vypadá jak Tomáš Vandas.

:-/

0/0
19.7.2010 9:02

lendyyy

nová maturita

je fajn, že se možná dozvím, jak budu maturovat dřív jak v září.. ;-D jinak co se týče nových maturit, tak třeba právě v té matematice jsme na gymnáziu mnohem dál než na jiných středních školách, tudíž si myslím, že maturita minimálně z tohoto předmětu se pro průměrného gymnazistu stává velmi jednoduchou.. nehledě na to, že předměty jako biologie či chemie jsou testovou formou, tudíž když se to některý student nenaučí, stačí mu odtypovat A, B, C nebo D a může odmaturovat bez špetky práce, jen se štěstím.. Osobně bych preferovala starou maturitu, a to patřím mezi ty, kterých se rozhodnutí pana ministra dotkne nejvíc..

0/0
19.7.2010 8:39

0100

Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

mnohem levnější provedení!! Dříve se zadání vyhlašovalo rozhlasem a stálo pakatel. Dnes v době internetu se může zadání rozeslat emailem najednou do všech škol v určenou hodinu bez větších úprav. Vše ostatní jsou jen vyhozené peníze. Stejně tak maturity nanečisto jsou jen zbytečným nervováním studentů.!!

0/0
19.7.2010 7:50

tojsouveci

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Souhlasím, ale změnil bych to tak, že dobře zaheslované soubory by se na školy poslaly s předstihem. Aby už před hodinou "H byla jistota, že zaheslované soubory jsou na všech školách. No a v určený čas by bylo heslo distribuováno e-mailem, SMS, vyhlášeno v rádiu, zjistitelné ne nějaké caal centru apod.

0/0
19.7.2010 7:59

petrph

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Což není moc dobrý nápad. Jednako - to heslo je známo předem (zadává se při zaheslování), takže by se stejně rozkecalo. ˇUplně by stačilo, kdyby se to ráno před hodinou H hodilo do datových schránek škol.Dost vysoká šance že se to stáhne, zbytek (s tolerancí hodiny, dvou) náhradním řešením, i kdyby to měl někdo dovézt z vedlejší školy autem.

Ale tohle všechno je nefunkční Pokud jste někdy viděl vzorové testy nových maturit - to je cirka 20 stránek na jeden předmět, na každého studenta - ten zaškrtává rovnou do textu s otázkami. Tak si to pro násobte, přidejte čas na kompletaci, a zjistíte že řešení aby si to každá škola tiskla sama ráno před maturitou na svých tiskárničkách u počítače je nemožné. Možná tak aby to vytiskla profesionální tiskárna a k ránu se to po školách rozvezlo. Ale hádám, že se to vytiskne týdny předem a oskenované výtisky rovnou z tiskárny budou na internetu ;-D

0/0
19.7.2010 8:19

tojsouveci

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Konečnou kompletaci otázek může dělat komise třeba třech lidí, z nichž každému může být generována jen část hesla. V tom bych problém neviděl.

V dnešní době jsou i duplexové tiskárny tak levné, že opravdu nevidím problém v tisku a kompletaci na školách. Investice do těchto tiskáren se vyplatí rozhodně více, než aby se každoročně paltily miliony jedné firmě za tisk a rozvoz maturit do škol.

0/0
19.7.2010 8:29

tojsouveci

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Jen ještě k těm "tiskárničkám u počítače. Namátkou a bez delšího hledání : Kyocera FS-1120D za 3.420 Kč. 30 stran A4/min  Za hodinu tedy vytiskne tato tiskárna až 1800 stran. Pokud vezmeme vámi uváděnách 20 str. na jednoho sudenta a předmět, tak jedna tiskárna by vytiskla až 90 kompletů za hodinu. 5 tiskáren by tedy vytisklo až 450 komletů za hodinu. Cena za 5 tiskáren = 17.100,-  (při větším odběru třeba i méně. Tyto tiskárny by sloužily nejen tomuto účelu několik let. Dalšími náklady by byl jen provoz.

0/0
19.7.2010 9:10

Fonon

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

hezké počty, ale u tiskáren existuje ještě něco,co se nazývá měsíční zatížení.

0/0
19.7.2010 11:12

tojsouveci

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Pokud si dáš práci s hledáním tak obecně u laserových tiskáren se toto zatížení udává v tisících a ne ve stovkách. Takže nehledej problém tam, kde není....

0/0
19.7.2010 11:27

zdeseny obcan

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

Kdyz to fungovalo za komunistu tak neni duvod proc by to nemelo fungovat i dnes. Tedy je, bylo by to moc levne a kaprici by zustali na suchu.

0/0
19.7.2010 9:25

pedro páramo

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

já tohle zdaleka nepamatuju, ale podle tvrzení mých rodičů to fungovalo tak, že ti, kdo měli příbuzný na vysokých postech ve straně, věděli témata předem a tím pádem byli výrazně zvýhodnění, protože měli téma slohovky už zpracované. takže to fungovalo super :-/

0/0
19.7.2010 11:00

tojsouveci

Re: Státní maturity ano. Klesá úroveň vzdělání studentů. Ale..

VŽDY to bude někdo vědět předem. Jde o to, jak docílit toho, aby jich bylo co nejméně

0/0
19.7.2010 11:30

marmota

Státní maturity, povinně M a ČJ

Ano, ale jenom z matematiky a jazyka českého. Matematika je základem veškerého vědění (je součástí všeho, ať si "humanitáři" brblají, vynikající matematici bývali a jsou vynikajícími filosofy, i naopak). Matematika je i základem exaktních kategorií (fyzika, chemie,...), jazyka, hudby etc. Nakonec i u potenciálních juristů, kteří jsou ve finanční "palmární" matematice tak čiperní, byť druhá mocnina algebraického součtu je jim cizí a za znalečné si pak na to najímají soudní znalce či poradce. Klient, tedy "navrhovatel či odpůrce to vždy zacvakne". Na vejšce (1973-1977) jsme vždy "právníky" považovali za klaku protekčních blbů, kterým jsme museli dávat kondice, aby z té "matematiky a logiky" v prvním ročníku prolezli, byť papínci byli "tasemníky OV, KV". Nyní jsou to renomovaní soudci a advokáté. Odhodil jsem skrupule a také nakonec za "výnosové podílové palmáre" jim poskytuji služby. Qui Bono? V roce 1969 maturoval z matematiky místo RJ, a přes dva roky se věnoval IT. . Rád se poučím.

0/0
19.7.2010 7:44

petrph

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

No ale to je právě ono - že pro většinu (i vysokoškolsky vzdělaných) lidí opravdu pro jejich práci stačí to co se v matematice naučili do osmé třídy na základní škole. Pokud potřebují něco nadto , použijí připravený vzorec.

:-/

0/0
19.7.2010 8:23

zdeseny obcan

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Proto jsou dnes lidi tak na stiru s prostou logikou. Tam predpripravene vzorce nejsou.

0/0
19.7.2010 9:30

MiroTR

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Na jednu stranu máte pravdu, ale na druhou - proč by například vynikající houslista měl být vyhozen z konzervatoře kvůli matematice ?

0/0
19.7.2010 10:10

marmota

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Matematika je i o frekvenci chvění. Houslista to akceptuje vyjádří notami, tedy zápisem o frekvenci tónu a jeho trvání. Matematický zápis o "vlnění". Rád se nechám poučit, co jest to vlastně hudba. Harmonická frekvence matematického vlnění v jistém spektru. Rád se nechám poučit.

0/0
19.7.2010 10:42

MiroTR

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Houslistovi je jedno, jakou frekvenci a jaké harmonické mají tóny.  On to zkrátka cítí i bez matematického zdůvodnění.  A proto byla i řada vynikajících hudebníků jen se základním vzděláním.

0/0
19.7.2010 10:51

zdeseny obcan

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Drive mela vetsina lidi jen zakladni vzdelani, pripadne nemeli vubec zadne. Nelze srovnavat nesrovnatelne.

Logika populaci fakt chybi.

0/0
19.7.2010 12:17

Krak

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

A na co potřebuje vynikající houslista maturitu? 8-o

0/0
19.7.2010 12:25

marmota

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Na ouřadech. Co ouředník, to blbej akademik. Baba na ouřadě zápasí s kompem a mne buzeruje, že jsem "irelevantní". Babě komp říká "Zmáčni F4", což baba ignoruje, prý chyba systému. Babě doporučím onen úkon, baba to zmáčkne a je vystaráno. Býti šéfem, babu vyhodím, pokud jí nepíchám... Nicméně redundance dat na ouřadech je kouzelná.Furt po našinci chtějí ověřené potvrzení čehokoliv. Mám zbroják mimo "F" pyretechniky. Čistý trestní rejstřík, sledovaný databázově průběžně. Zbraně a střelivo. Debilní Kreml a jeho pytlíček karabiny M1A2 brsní. A takových poradců se nadějeme, coby poradců ministra vnitra. Rád se nechám poučit, jsem ozbrojenec ve smyslu "ochrany života, zdraví a majetku", kategorie "E" ZP. Nosím je v kalhotech, v šifonéru stolu jsou mi "prd" platné. Presentace želízka je docela účinné k loupežníkům. Jenom nesmíte narazit na kovboje od MP. Rychleji natáhnu závěr 1911A2 (patrona pod závěrem), než baba MP tasí a zápasí s BD75 "koked and loked". Ochrana života, zdraví a majetku  

0/0
19.7.2010 10:32

petrph

Re: Státní maturity, povinně M a ČJ

Jo a to si myslíte, že ta úřednice na úřadě si ty formuláře vymějšlí sama aby měla srandu? Dostala to pokynem zeshora, od těch managerů s titulama z Plzně. I kdyby to bylo 4x redundatně ve státních datech, ona dostala pokyn to od Vás chtít znova.Mačkat F4kou jí moc nepomůže. Já jsem nedávno pomahal kamarádovi na úřadě vygenerovat požadovaná data pomocí SQL dotazů přímo z databáze. Příslušný programátor s tím nechtěl nic mít - v zákoně to není, nikdo to nezaplatil, prostě to nařídili na kraji....:-(

0/0
19.7.2010 11:07

krystofc

ví o tom vůbec něco?

Cituji pana ministra: "Měli bychom zkvalitnit střední školy - a tady může napomoci státní maturita, která bude mít velkou váhu, protože nebude tak snadné jí dosáhnout. "

Lehčí varinatu státní maturity zvládne i deváťák ZŠ a navíc vysoké školy vůbec nerozlišují varianty státní maturity, takže to dopadne tak, že si všichni budou volit lehčí varianty maturit a předměty, které budou chtít nadále studovat odmaturují školně. Jako maturant, který má být opět pokusným králíkem (druhé příjímačky na gymnázium pí. Buzkové), jsem velmi zklamán že nový pan ministr neví vůbec nic o maturitě a jen papouškuje to, co uslyší od své strany/náměstků. Před volbama jsem tušil že na VV něco smrdí (jak pan Bárta asi dopadne se svým ŘP? xD) a instinkt nezklamal!!Rv

0/0
19.7.2010 7:30

petrph

Re: ví o tom vůbec něco?

A jste si tím jist??? Státní maturita se přece vůbec nekonala, studenti dostali do ruky pár vzorových příkladků, které si v pohodě procvičili,a zdá se jim to jako sranda. Tak až dostanou ostrý test, tak aby se nedivili :-P

0/0
19.7.2010 8:05

marmota

Re: ví o tom vůbec něco?

Možná vím. Jako externista jsem učil na střední škole ekonomiku. Frekventantům (pardon, studentům), kteří měli i základní předměty "matematika a deskriptivní geometrie", jsem aplikoval ekonomické poučky do matematických grafů. Bod zvratu, spojitost ekonomického trendu, akcie, burza a úskalí investic. Malovali jsme osu x,y,z, ekonomické průměty závislosti v nákladech a výnosech. Pak se mne nesměle gymnasisté zeptali, jak lze vyjádřit sinus či cosinus dvojrozměrně. Prý si to nedovedou představit, matematik se ohání nějakou odmocninou. Vytáhl jsem je ven k vozidlu "bohatšího žáka". Křídou jsem udělal dvě rysky, na 0 (hore) stupních a na 180 (dole) stupních. A nyní měřte a zaznamenejte výšku bodu při otáčení na dané dráze. To je ta sinusoida či cosinusoida. Diskontace "z hodnoty budoucí" byla pak presentačně "brnkačka". Předseda maturitní komise (dějepisář a češtinář) byl na osypky, pokud jsem ho požádal o doplnění definičního oboru, matematik pedagog se kácel. Co dodat.  Kantoři, vzhůru.

0/0
19.7.2010 8:42

Svoboda je otroctví

Čím dřív

nastupující generace pochopí pár elementárních ekonomických pravidel, tím to bude se společní lepší.

Stačí, aby dnešní teens věděli, že peníze se vydělávají prací (nerostou na stromech ani na úřadech), že je potřeba za měsíc vydělat víc než utratit, že se dluhy platí.

A že když všechno sežeru ráno, na večeři mi už nic nezbude.

0/0
19.7.2010 6:59

petrph

až tak???

Takže pan ministr si představuje, že si student vezme půjčku,ale splácet jí bude pouze (a až) dosáhne vyššího platu než průměrného.??? A co takové podmínce říkají banky? Chápu to dobře tak, že právě ti co školu nedokončí a skončí na středoškolských platech, vlastně nic vracet muset nebudou??? No a protože za půjčky ponese garanci stát, tak bankám ty desítky a stovky tisíc doplatí ze svého rozpočtu. Takhle si to pan ministr představuje???

0/0
19.7.2010 6:52

Si0 po druhém zákazu

Re: až tak???

Je to jednoduché. Banky si to jednou, i s úroky, uplatní v dědickém řízení.

0/0
19.7.2010 9:03

ladamm

bude maturity připravovat

spřátelená SCIO ???

0/0
19.7.2010 6:19

wcbaba

Re: bude maturity připravovat

samozřejmě z něčeho přeci žít musí ........

0/0
19.7.2010 7:22

Najdete na iDNES.cz