Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Svěcení žen na duchovní je vážný zločin jako pedofilie, rozhodl Vatikán

Pokus o vysvěcení ženy na katolickou duchovní je podle Vatikánu stejně vážný zločin proti církevnímu právu jako pedofilie kněží nebo hereze. Dokument, který zveřejnila Kongregace pro nauku víry, rozzuřil liberální katolíky a ženské aktivistky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TankChief mk II

Jo..

Tak na tomhle si Pat Condell smlsne.

0/0
19.7.2010 2:16

godays

světit ženy na kotolické kněžky je blbost...

prostě když chtějí být kněžkami, tak můžou být u jiných církví...:-)EU

0/0
18.7.2010 20:51

Qíteček v nemilosti cenzůry

Re: světit ženy na kotolické kněžky je blbost...

U některých je lepší, když se stanou kněžkami lásky, než kterékoliv z církví.

0/0
19.7.2010 3:07

pes Muki

poznamka

Zamyslel jste se někdy nad tím, čím to je, že věci jako osobní svoboda, lidská práva, technický a vůbec civilizační pokrok, věda…. se poslední dva tisíce let vyskytují takřka výhradně v judeo-křesťanském kulturním okruhu? Že myšlenka, že ženské jsou konec-konců taky lidi je většině kultur mimo tento okruh cizí? Doporučuju dlouhodobější pobyt v muslimské nebo hinduistické zemi. S překvapením zjistíte, že i Vy jste křesťan. Gratuluji.To by možná mohlo něco vysvětlovat. Mladí lidé, zejména neukojení puberťáci, mívají sklony k radikalismu. Někdo mává Rudou knížkou citátů Předsedy Maa, někdo veřejně souloží, neb Marcuse to doporučoval co osvobození od měšťáctví, někdo spílá ateistům, morálně se vyvyšujíc. Každé revoluční gardy, ať už Komsomol, Chun-wej-pinové, náboženská policie Chomejního nebo většina Rudých Khmérů se rekrutovaly zejména z této skupiny. Většinu to přejde. Z těch, které ne, se pak rekrutují Předsedové Maové, ajatolláhové a Pol-Poti. Proto je třeba dávat na ty zastydlé pozor

0/0
18.7.2010 0:35

Forrrest

Re: poznamka

Není tomu tak dávno, co nám vládli křesťané - byli jsme zaostalejší než muslimové. Pořádali jsme hony na čarodějnice, při kterých zemřely tisíce nevinných žen, perzekuovali jsme vědce, svobodomyslné lidi, humanisty volající po lidských právech, vlastně každého, kdo nesouhlasil s těmi nahoře (kat. církví a spol).

Konečně jsme z té doby temna pryč, a někteří křesťané už zase vystrkují růžky a snaží se nám namluvit, že bychom si jich a těch nahoře, které svou blbostí živí, měli vážit. Že jim není hanba...Rv

0/0
18.7.2010 18:24

Qíteček v nemilosti cenzůry

Re: poznamka

R^R^R^

0/0
18.7.2010 18:40

kecálek_český

Re: poznamka

R^

0/0
19.7.2010 8:46

Červená_Karkulačka

co to?

Žena nemá duši a proto nemůže dělat to co muž? Nebo je inteligentnější? No Janu z Arku raději upálili než, aby jí poděkovali a uznali, že mohla mít vidění, že?

0/0
18.7.2010 0:10

Jean-Luc Picard

tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

Redakce Mladé Fronty (iDnes) má vyhlášený kodex diskutéra, je to logické, je to jejich právo a mohou regulovat na svých stránkách co se jim zlíbí.  Má to jedno ALE.

Stejný postoj by redakce měla zaujímat i vůči zprávám, které uveřejňuje.

Názor Vatikánu je hrubě v rozporu nejen s bodem č. 3."Diskutér nesmí propagovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost či diskriminaci. ", ale i proti v celé Evropě prosazovaným antidiskriminačním zákonům.

Alespoň maličký odsudek Vatikánu by se hodil, když už není exkomunikován ze všech médií.

Jenže to nehrozí, dál se budou mazat příspěvky dle bodu 3. a Vatikán dále bude diskriminovat a štvát lidi proti sobě.

0/0
17.7.2010 15:11

pes Muki

Re: tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

A navic Vatikanske vojsko nikdy jasne nereklo, zda ma jaderne zbrane, nebo ne.

0/0
17.7.2010 15:24

Jean-Luc Picard

Re: tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

Není třeba, ve sklepeních Vatikánu je již po staletí skrývána "zbraň Omega". ;-)

0/0
17.7.2010 15:28

proLogos

Re: tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

Joo, to je ta, co ze Země udělá Planetu opic!

0/0
17.7.2010 15:47

zdenekbobek

Re: tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

Jean-Lucu, to bysme se ale nedozvěděli spoustu zpráv. Zpráv sama o sobě nic nepropaguje, zpráva informuje o tom, co někdo řekl, nebo udělal, a nic víc by v ní být nemělo. Zaujetí stanoviska ke zprávě už není zpráva, to už je něco jiného a patří to do jiné části novin, než jsou zprávy. Třeba do blogu. Sedni a piš. Napiš svoje stanovisko, svůj názor na rozhodnutí Vatikánu, nahraj to sem do blogů, a sem do diskuse nám dej link, abysme si to mohli přečíst. Tahle diskuse je mimořádně dlouhá a velice vášnivá (a přitom zůstává velmi slušná, což - jak víme - na iDnesu nebývá vždy) a jsem si naprosto jistý, že pokud to napíšeš jen trochu dobře, budeš mít velikou odezvu, dlouhou diskusi a taky tu karmu (!), na který sice moc nezáleží, ale potěší.

Tak co? Kdy můžeme čekat článek od Jean_Luca Picarda?:-)

0/0
17.7.2010 15:31

pes Muki

Re: tak jsem si přečetl KODEX DISKUTÉRA

Diskuse ukazala, ze cesi nejsou takovi ateiste a ze jim cirkev muze byt ukradena. Tech ja nevim kolik stranek prispevovatelu, zajimajcich se o otazky viry a vykladajicich v co sami veri, je zjimavey poznatek. To ze se jich spousta poklada za ateisty, je jen slovni obrat. Jejich zajem  ukazuje ze nekde v podvedomi je neco ulozeno a i kdyz se tomu vzpouzeji a snazi se to odreagovat vsemi moznymi postoji a pomluvani proti vire a cirkvi, ci silackymi a arogantnimi postoji, tak se ve skutecnosti snazi presvedcit sami sebe.

0/0
17.7.2010 19:04

Lobo se (z)vrací

No co.

Spousta různých alelůjáků má kněžky už tisíce let, a konec světa nenastal. Takže není důvod k hysterii. Ne že by mi na vnitřních problémech katolíků nějak záleželo:-P

0/0
17.7.2010 14:12

Králík z klobouku

Re: No co.

Historik ví, že když se v dobových dokumentech něco výslovně zmiňuje nebo dokonce zdůrazňuje, tak to svědčí o tom, že se to stalo problematickým a že o tom v té době byly významné pochybnosti. Pokud se jednou historici dočtou, že roku 2010 byly v ŘKC zavedeny přísné postihy kněžského svěcení žen, tak z toho logicky odvodí, že v období předcházejícím tomuto roku v církvi a společnosti vznikl tlak na kněžské svěcení žen a začal být brán natolik vážně, že se vůči němu někdo musel vymezit.

0/0
17.7.2010 14:36

Lobo se (z)vrací

Re: No co.

Ještě že nejsem historik.

0/0
17.7.2010 14:52

babacek

Vatikán

,,Vatikán odmítá, že by pedofilie kněží a svěcení žen byl stejný zločin ´´!

http://www.monitoruji.cz/ze-sveta/262901/vatikan-odmita-ze-by-pedofilie-knezi-a-sveceni-zen-byl-stejny-zlocin

0/0
17.7.2010 14:11

Králík z klobouku

Re: Vatikán

ČTK opět lže až se z ní práší. Ony Normy se vůbec ani v nejmenším nevěnují kněžské pedofilii, jak ČTK tvrdí. Věnují se určitým typů deliktů - naprosto bez ohledu na to, jestli je spáchá pedofilní kněz nebo nepedofilní kněz. Tento vatikánský dokument, zdá se, zpracovávali natolik gramotní úředníci, že rozlišují alespoň základní pojmy. To se o  novinářích z ČTK či iDnes říct nedá. A podle citace z Reuters se i v tom dalším vysvětlení Charles Scicluna vyjadřoval k sexuálnímu zneužívání, nikoliv k pedofilii.

0/0
17.7.2010 14:22

babacek

Re: Vatikán

Mě šlo především  následující definici kterou jsem si myslel od počátku.

,,Vatikán dnes podle agentury Reuters odmítl nařčení, že považuje pedofilní zločiny svých kněží a vysvěcení žen do kněžského úřadu za rovnocenný zločin.´´

0/0
17.7.2010 14:25

Králík z klobouku

Re: Vatikán

Až na to, že podle citace, kterou v tomtéž článku Reuters uvádí, řekl vatikánský úředník něco úplně jiného, tedy hovořil o sexuálním zneužívání a nikoliv o nějakých "pedofilních zločinech", natož o pedofilii. A to ještě kdoví, co řekl doopravdy.

0/0
17.7.2010 14:40

babacek

Re: Vatikán

Co řekl skutečně se nikdy nedozvíme a tak nás to ani nemusí bolet. :-)

0/0
17.7.2010 14:45

kostej_

Re: Vatikán

Vyjde o tom na idnes článek? Co myslíte? ;-D

0/0
18.7.2010 0:30

zdenekbobek

ta co?

mrtvý

0/0
17.7.2010 14:06

zdenekbobek

Re: ta co?

mrtvýchvstání

0/0
17.7.2010 14:06

zdenekbobek

Re: ta co?

Aha je to jasné, filtr nepouští kombinaci zet, em, er, té.

Tak to vypovídá o tom, že do filtru někdo chtěl dát blokování na nadávku, které se ovšem píše s "d" na konci. Takže opět jsme u té staré písničky: pracovníci iDnesu neumí český pravopis.

To je fakt votřesný todleto.

Chybí mi tady zvracející smajlík

0/0
17.7.2010 14:09

proLogos

Re: ta co?

(Z)mrtvýchvstání už to nezkousne =)) Taky už mi to párkrát přišlo úsměvné.

0/0
17.7.2010 14:10

Tec

"z mrtvých vstání" cenzurují protože jsem prohlásil že to

2000 let nikdo neviděl,

že je to proti lékařským poznatkům, normální zkušenosti a zdravému rozumu.

.

Tady když řeknete něco co náboženský nedokáže vyvrátit (typicky FAKTA z historie náboženství) tak to nálepkují jako "nenávistný příspěvek vyvolávající xenofobii" a mažou. Protože to náboženským bere fiktivní půdu pod nohama (když zjistí že tam žádná nikdy nebyla). Ale to je snad jejich problém kam se staví - proč tím omezují lidi vnímající realitu?

Normální lidé musí mlčet o tom co je historický údaj, lékařsky prokázaný fakt, nebo pouhý jazykový historický termín jen proto že se náboženské partě nehodí do krámu.

0/0
17.7.2010 14:19

proLogos

Re: "z mrtvých vstání" cenzurují protože jsem prohlásil že to

Lékařské poznatky se stále vyvíjejí, pojem "normální" bych taky měl problém specifikovat, a "zdravý rozum" už je vůbec neobjektivní... V podstatě to bere půdu pod nohama všem.

Je to jako definice práv člověka - můžu ji přijmout, ale nemusím. Prostě tady jen má filozofie sekularizmu navrch. Netuším z jakého důvodu, protože je jen jedna z mnohých.

Co je vlastně "normální"? Obecně rozšířené? Třeba posuzovat, co bylo normální před 1000 lety normálníma očima dneška?

0/0
17.7.2010 14:28

zdenekbobek

Re: "z mrtvých vstání" cenzurují protože jsem prohlásil že to

ne, v případě tohoto termínu nejde o mazání příspěvku cenzorem, ale o chybu v nastavení automatického filtru. Viz celá část, kde jsem to testoval. Tady fakt nejde o cenzuru myšlenek, ale o hloupost sestavitele databáze nepřípustných slov.

0/0
17.7.2010 14:32

Králík z klobouku

Re: "z mrtvých vstání" cenzurují protože jsem prohlásil že to

Spíš o hloupost toho, koho vůbec napadlo něco cenzurovat pomocí automatického filtru a databáze "nepřípustných slov".

0/0
17.7.2010 14:42

zdenekbobek

Re: "z mrtvých vstání" cenzurují protože jsem prohlásil že to

Asi máš pravdu, protože diskutéři, kteří mají příspěvky plné vulgarismů, že i kanalizační stoka by se za ně červenala, se stejně sami vyřazují z debaty. myslím si, že i bez těch nepřípustných slov, by se to nakonec ustálilo na tom, že kdo je sprosťák, nenajde partnera, který by si s ním povídal.

0/0
17.7.2010 15:03

zdenekbobek

ach jo

ach jo, vysvětlí nám redakce, proč cenzuruje některé pojmy, které nejsou ani vulgarismy, nemají rasový podtext ani nejsou nijak závadné?

0/0
17.7.2010 14:01

zdenekbobek

Re: ach jo

K čemu je diskuse, o křesťanství, když filtrem neprojde základní teologický termín?

Mám na mysli toto slovo, ovšem  napsané pravopisně správně, dohromady:

z mrt vých vstá ní

0/0
17.7.2010 14:03

zdenekbobek

Re: ach jo

Níže v diskusi na to již upozorňuje jiný diskutér. Myslím si, že redakce iDnesu v této věci dluží všem slušným čtenářům vysvětlení.

Proč je tento v databázi slov, která neprojdou?

0/0
17.7.2010 14:05

Lobo se (z)vrací

Re: ach jo

Myslím že to bude tím zmr

0/0
17.7.2010 14:06

Lobo se (z)vrací

Re: ach jo

Nebude:-P

0/0
17.7.2010 14:06

zdenekbobek

Re: ach jo

první 4 písmena to jsou. viz můj test před chvilkou výše. Fakt do nebe volající kravina.

0/0
17.7.2010 14:10

Jean-Luc Picard

Re: ach jo

Jediná rada - zkuste reklamovat, snad se někomu rozsvítí

0/0
17.7.2010 15:19

iuos

hmm

další důvod, proč se Bůh neukáže - další kapka do poháru studu za to, co vytvořil ;-D

0/0
17.7.2010 13:02

proLogos

Re: hmm

Bůh se nemá proč a před kým stydět - lidi pro něj nejsou hrozbou ani autoritou.

...Bůh by se měl stydět za to, že lidi nahrazují rozum a cit za vychytralost a pudy..

;-D

0/0
17.7.2010 13:32

Jean-Luc Picard

Re: hmm

Každý kdo chce nahradit vědu a logiku slepou vírou je podezřelý.

0/0
17.7.2010 15:23

proLogos

Re: hmm

Tedy líp nemluvit pravdu, když logicky vyplyne, že mi uškodí? Pravda je psaná, nebo daná? Nebo se na ni věří a proto se žije?

0/0
17.7.2010 15:46

Králík z klobouku

Re: hmm

Ano, Bůh stvořil i redaktory Idnes a zdejší diskutující, což je pádným argumentem proti jeho dokonalosti.

0/0
17.7.2010 14:01

zdenekbobek

Re: hmm

;-D Naopak, Králíku, to je důkazem jeho všemohoucnosti! Velký Programátor tím, že  stvořil jak redaktory iBěsu, tak tohle tlupu nás diskutujících dokázal, že není nic tak šíleného, co by stvořit nedokázal.;-D

0/0
17.7.2010 15:00

huh

Co je na katolcké církvi nebezpečné

Podkládá své "pravdy" svými pompézními kostely, rekvizitami a dalšími kulisami, takže prostý člověk se nechá podvést. Pravda nic z těch hračiček nepotřebuje, naopak, všechny tyto rekvizity jsou podezřelé, že souží k zastření pravdy. Nebo jak funguje reklama? Ukážou vám působivé obrázky, které nemají se samotným sdělením moc společného, ale na podvědomé úrovni působí.

Zkuste si obléci jenoduchý nevýstřední, neoslnivý oblek, stoupnout si někde na rohu, a vykládejte své názory. Kolik nových následovníků získáte?

0/0
17.7.2010 12:29

jaroslav-s

Re: Co je na katolcké církvi nebezpečné

pokud se necháte podvést rekvizitami a oblečky, zláká vás kdokoli, nácek, komouš, satanista. Prachy, sláva nebo moc. O tom to není. A víra už vůbec ne. Neříkám že takoví lidé v církvích nejsou. Ale skutečná víra o tom není. 

0/0
17.7.2010 12:49

huh

Re: Co je na katolcké církvi nebezpečné

Souhlasím. Ale proč tedy svádět slabší duchem?

0/0
17.7.2010 13:00

jaroslav-s

Re: Co je na katolcké církvi nebezpečné

a je to svádění? Když jdu po pražských ulicích nemusím se vůbec snažit a můžu (dokonce musím, musel bych být slepý) obdivovat krásu ženských poprsí (ted to nemyslím nijak špatně). Je to svádění? Zpět k víře. Každý člověk vyjadřuje a prožívá víru jinak. Někoho uspokojí líbat šatičky sošky Ježíška, jiný potřebuje monumentalitu katedrál a jiný vidí a chválí Boha třeba v přírodě atd. To samé platí o sexu o umění o .... Kdo má oči ať je používá k vidění a kdo má mozek ať ho užívá k myšlení. Liturgie KC se vyvíjí tisice let a každá změna tak trvá našima očima dlouho. Mě taky spoustu věcí nejde pod fousy, ale o tom víra není.  

0/0
17.7.2010 13:07

huh

Re: Co je na katolcké církvi nebezpečné

Svádění je to například k tomu, aby odmítali ženské pastýře. Jen jeden příklad. netvrdím, že katolcká církev nedělá i dobré věci. Ale slepé hlásání dogmat k nim rozhodně nepatří.

0/0
17.7.2010 13:41

Najdete na iDNES.cz