Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Izraelci obklíčili loď s pomocí pro Gazu. Libyjci pak přistáli v Egyptě

Loď s humanitární pomocí pro Pásmo Gazy, ovládané radikálním hnutím Hamas a odříznuté od světa, do cíle nedoplula. Poté, co ji na moři obklíčila izraelská plavidla, posádka stočila kormidlo k egyptskému přístavu El Aríš. Odtud náklad zamíří do Gazy po zemi. Změnu kurzu původně Libye, která výpravu organizovala, popírala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mimouch

Šaškárna

Tyto plavby jsou jen šaškárny a provokace. V Gaze není přístav, tedy plavit se tam s nákladní lodí je nesmysl, náklad by v Gaze nešlo vyložit. To, co nazývají přístavem v Gaza city je jen molo z navezených sutin. Přesto to daňové poplatníky mezinárodního společenství přišlo na konci 90. let na téměř 300 milionů dolarů, které palestinská samospráva dostala jako část dotace na stavbu obchodního přístavu. Projekt byl ze strany mezinárodního společenství zastaven, když ty peníze zmizely v nenávratnu ;-D 

Tedy pokud chce někdo lidem v Gaze opravdu pomoci, ať zboží pošle do Egypta nebo Izraele. A ještě lépe, ať tamním lidem vysvětlí, že zevlování, házení kamení a střílení raket mezi modlitbami není cesta k zářným zítřkům. Všeho ostatního tam mají tolik, že se nám o tom za komunismu ani nezdálo ;-D

0/0
15.7.2010 8:03

brix

Re: Šaškárna

Přesně tak. A navíc jim ty prachy jdou i z našich kapes prostřednictvím EU :-(

0/0
15.7.2010 8:57

mimouch

Re: Šaškárna

Ale já jsem pro to, aby se jim pomáhalo. Zejména v oblasti vzdělávání a aktivit pro děti. V Gaze se o děti nikdo nestará, běhají po ulicích a mlátí se navzájem kamením do hlaviček. Jediný, kdo pro ně občas udělá nějakou aktivitu je Hamas a jeho tábory pro děti, kde se mezi modlením a výukou znásilněného dějepisu učí, jak vyrábět výbušniny apod. A když se objeví někdo, kdo chce pro děti něco udělat OSN, Save the Children, American school of Gaza apod., Hamas jim tam vlítne a můou být rádi, když zůstanou naživu.

Ve výsledku je paradoxně tím kdo nejvíc pomáhá lidem v Gaze izraelská armáda, když čas od času zasadí Hamasu pořádnou "ťafku" :-/

0/0
15.7.2010 9:46

brix

Re: Šaškárna

To máš pravdu, ale praxe je taková, že pomoc rozděluje Hamas a tomu vždycky zbyde něco na tu jeho "pyrotechniku".  Objem té pomoci je takový, že za normálních okolností by za ty prachy tam musela být bohatá a rozkvétající země. Pomoc by měla být podmíněná kontrolou.

A můžou se podívat vedle: Izrael existuje něco přes 60 let, má 7 mil. obyvatel (tj. míň než ČR), jeho území je prakticky na poušti, nemá vlastní surovinové zdroje, je obklopený nepřátelsky naladěnými zeměmi z nichž je většina chce zahnat přinejmenším do moře a tím pádem věčně ve válečném stavu - a tahle země má ekonomiku srovnatelnou s Japonskem nebo Německem a životní úroveň na vyšší úrovni než většina západní Evropy. Jak to dělají? Jak to, že polovina nositelů Nobelovy ceny za vědu jsou Židé? Místo nenávisti by se od nich měli učit a to nejen Palestinci.

0/0
15.7.2010 10:24

mimouch

Re: Šaškárna

To je právě ten problém - schopní a úspěšní to mají vždy těžké.

A jinak - ta kontrola využití dotací z EU probíhá. Od roku 2006 funguje mechanismus Evropské komise Paegas (dříve se to jmenovalo TIM - Temporary International Mechanism). Tato složka EC sídlí v Jeruzaelému a například prostřednictvím zahraničních bank na území Pal. autonomie vyplácí mzdy státním zaměstnancům a sociální dávky, posuzuje jednotlivé projekty a schvaluje jejich financování, které následně pečlivě kontroluje apod. Tedy do rukou Pal. samosprávy se nedostane ani Euro. A to je jedině dobře, v minulosti to byla obrovská černá díra na prachy a tisíce lidí loajálních Arafatovi na tom ošklivě zbohatlo, o oficiálním financování terorismu ani nemluvě ;-(

0/0
15.7.2010 10:41

brix

Re: Šaškárna

To jsem nevěděl, zní to dobře, snad to i funguje.  V tom jim držím palce.

0/0
15.7.2010 10:51

Deleter

Re: Šaškárna

Jak to dělají? Třeba že dostávají prachy od USA? Ale jo, jsou cílevědomí. Jinak židé netvoří polovinu laureátů Nobelovy ceny, mnohem víc jich mají křesťané.

0/0
15.7.2010 10:50

brix

Re: Šaškárna

Těch prachů z USA zase tolik není. Laureáty NC jsem nemyslel židy (podle náboženství), ale Židy jako národ.

0/0
15.7.2010 10:53

mimouch

Re: Šaškárna

S těmi penězi od USA je to mýtus a mediální masáž. Jediná oficiální dotace USA pro Izrael činí 3mld USD ročně a je podmíněna použitím v sektoru obrany a to především na výzkum a vývoj technologií. O některé z nich se také podle dohody musí Izrael s USA podělit.

Jiná věc jsou soukromé peníze. Bohatých Židů je v USA (a nejen tam) spousty a ti poskytují mraky peněz na různé projekty v Izraeli (školy, univerzity, nemocnice, výstavba sportovišť, parky, programy pro děti, charita).

Pomoc USA je významná pedevším na poli diplomacie a v rámci OSN, o tom není pochyb. Ale také je nutno říci, že Izrael přežil téměř 20 let kdy pro něj USA nehly prstem. Jejich podpora totiž přišla až ve druhé polovině 60. let.

0/0
15.7.2010 11:09

Lobo se (z)vrací

Re: Šaškárna

No jo, dokonce přežili i francouzskou podporu:-P

0/0
15.7.2010 11:19

modrá_krkavka

Re: Šaškárna

Koukám že je tady samý odborník přes Židy. A jak přišla OSN na to, že pro potřeby Palestinců (v měřítku životní úrovně regionu) chybí cca 1/3 prostředků! A proč ještě donedávna Židé blokovali dodávky hraček, učebnic, školních pomůcek, ale i takových věcí jako např.těstovin a rýže. Když už to bylo i pro USA neobhajitelné, tak jim "lehce" domluvily! Nehodí se Židům, aby uměli palestinské děti číst?Mezi tím mlácením kameny do hlaviček!

0/0
15.7.2010 11:21

Lobo se (z)vrací

Re: Šaškárna

Dětský hračky nebo učebnice se dají použít při výrobě bomb.

0/0
15.7.2010 11:25

modrá_krkavka

Re: Šaškárna

Taky mě to napadlo.....R^ Z takové 40 centimetrové "PASTE de ITALIANO" se dá udělat krááásná zápalná šňůra!

0/0
15.7.2010 11:31

Lobo se (z)vrací

Re: Šaškárna

Zápalná šňůra ne, ale roznětka jo.

0/0
15.7.2010 11:40

mimouch

Re: Šaškárna

OSN přichází na spousty věcí a spousta věcí se v médiích taky dost zkresluje nebo přímo znásilňuje. Já jsem 4 roky v Palestině žil, protože jsem tam pracoval právě pro Evropskou komisi, takže jsem celkem v obraze. A všechno z toho, co píšeš, jsou hlouposti, resp. arabskými médii překroucená fakta.

Příklad za všechny - Blokování dodávek učebnic, které jsi zmiňoval. Palestinci nemají žádnou tiskárnu knih, takže učebnice pro děti se tisknou v Izraeli podle zadání Ministerstva vzdělávání Palestinské samosprávy. Před asi 3 lety Palestinci poptali tisk učebnice dějepisu, která absolutně převracela historická fakta v neprospěch Izraele. Tiskárna knihu odmítla v této podobě vytisknout. Al-Jazeera z toho udělala kauzu a už se to šířilo po světě ako zpráva, že Izrael upírá palestinským dětem právo na vzdělání.

Izrael naopak s EU spolupracuje na projektech podpory vzdělání a podnikání v Palestině, protože vzdělaný člověk si nenechá tak snadno vymýt hlavu.

0/0
15.7.2010 11:38

modrá_krkavka

Re: Šaškárna

No já jsem naopak byl v té Izraeli, i když ne tak dlouho jako ty Palestině. Z věcí které jsou na indexu jsi si vybral knihu, kde se jednalo opravdu o sporný výklad dějin(zejména židovského národa, až se zlehčováním holokaustu). to je však jen nepatrný zlomek. Převážná část literatury jde do Palestiny z jiných arabských států.

0/0
15.7.2010 11:49

mimouch

Re: Šaškárna

Tak já jsem samozřejmě strávil hodně času i v Izraeli a určitě jsou mi Izraelci podstatně bližší, logicky, Křesťané a Židé mají společnou historii a velmi podobné kulturní hodnoty. Arabové a Muslimové obecně mi nevadí, hrozně rád arabský svět navštěvuju. Ale po 4 letech společného soužití musím říci, že moc rád zůstanu jen u těch návštěv a to eště ne moc dlouhých. Zkrátka jsem i začal uvědomovat naše křesťanské kořeny a vážit si jich. A měl by si je uvědomovat každý Evropan a chránit je.

Ale to jsem odbočil ;-D Chtěl jsem jen říci, že knihám Arabové obecně moc nedají. V Arabštině vyjde každý rok jen pár knih, z nichž většina je náboženských. Kdo z Arabů má rád literaturu (a jsou tací), musí se naučit Anglicky nebo Francouzsky.

0/0
15.7.2010 12:14

pavel.61.

Re: Šaškárna

jací ti "gazané" vlastně jsou? Je to spíš Haity nebo Tirana? Mají šanci a snahu se zmátořit nebo nechtějí? Jek berou náboženství vážně? Jak vnímají svuj boj (je to spíš proti Židům nebo spíš za islám)?

0/0
15.7.2010 12:24

mimouch

Re: Šaškárna

Gazané jsou různí. Najdete mezi nimi řadu lidí s umírněnými názory, kteří se snaží dobře vychovávat své děti a vzpomínají na doby, kdy byli s Izraelem zadobře, měli v Izraeli dobrou práci a spoustu přátel a mohli s celou rodinou bez jakýchkoli omezení jet na víkend třeba do Tel Avivu, na Západní břeh nebo do Jordánska či Egypta. Vzpomínají na dobu, kdy mohli chodit na pláž, ženy nemusely nosit šátky, mohli poslouchat hudbu a třeba si dát i pivo.

Ale na druhé straně najdete spoustu těch, kteří mají v hlavě opravdu vygumováno a jsou schopni úříznout hlavu vlastnímu dítěti, pokud se zpronevěří myšlenkám Islámu. Život pro ně nemá žádnou hodnotu a pokud nemohou bojovat proti Izraelcům, bojují mezi sebou.

A mezi těmito extrémy je drtivá většina těch, která nemá Hamas a jeho praktiky ráda, ale ze strachu se podvolí. Přitom jsou nevzdělaní, snadno ovladatelní a na nějakou budoucnost už dávno rezignovali a za pár peněz klidně ze svého dítěte udělají živý štít, stejně mají dětí hromadu.

0/0
15.7.2010 12:52

pavel.61.

Re: Šaškárna

hm

díky za odpověd

ten islám a jeho hodnotový žebříček asi dělá hodně, takže i umírnění muslimové mlčí (nevím o žádné demonstraci proti svaté válce).

Nevím co si mám myslet o muslimech obecně. Chtějí rozšířit islam po světě nebo je to výplod islamofobie? At čtu obě strany nemám zatím názor, co vy?

0/0
15.7.2010 13:41

mimouch

Re: Šaškárna

Myslím, že "islamofobie" je na místě, ba naopak měla by být obecně silnější.

Jinak můj názor je, že běžní (tedy ne-radikální) muslimové, kterých je drtivá většina nemají za cíl šířit Islám po světě. Ale chtějí do USA, chtějí do Evropy a to za lepším životem. Ve většině islámských zemí je bída, protože lidé jsou nevzdělaní a obecně dost líní. Rádi si nechají namluvit, že špatně se mají kvůli "západu" a tak mají pocit, že mají nějaké právo jít třeba do Evropy. Jenže si s sebou přinesou i svou kulturu a náboženství a na tu si nenechají sáhnout (a jejich kultura a životní styl je pro Evropana dost obtěžující). Další věc je, že povětšinou jsou dosti "ovcoidní" a snadno se nechají manipulovat. Takže když jim imám při páteční modlitbě řekne, že je třeba bojovat, může jít bojovat i ten doposud milý a mírumilovný chlapík odvedle z kanceláře.

Můžete mě nařknout, že maluju čerta na zeď, ale to je můj názor a pocit.

0/0
15.7.2010 13:56

pavel.61.

Re: Šaškárna

díky za názor.

Já se setkával pouze s jednotlivci. Umírněnými at v ČR nebo v horách Albánie.Nekde jsem vyčetl, že pokud nemají převahu,mají se chovat přátelsky ale po přečíslení mají více prosazovat své představy a teror je legitimní způsob. Že v koránu je i povinnost islám šířit- proto mě zajíma jak to "moc čtou doslova". V Bibli je take dost děsivých "obrazů" ale křestanu se nejak nebojim.

0/0
15.7.2010 14:08

modrá_krkavka

Re: Šaškárna

Udělení Nobelovi ceny je především politická záležitost, a až poté využitelnost "díla"pro lidstvo.

0/0
15.7.2010 11:23

The last boy scout verze 1.2

9 radikalnich aktivistu zastrelili mirumilovni vojaci, kteri

se nezjistne pokusili slanit z helikoptery na lod v mezinarodnich vodach, cili na uzemi jineho statu!! Tak nevim, kdo je radikal, jestli utocnik utocici na cizi lod, nebo obrance vlastniho plavidla, kterej vzdoruje pokusu o unos..RvRv

0/0
14.7.2010 22:53

oracle29

Re: 9 radikalnich aktivistu zastrelili mirumilovni vojaci, kteri

Ano nebylo to ve vodách izreale a to je podle mě hlavní. pak je i logické že se rozhodli bránit.

0/0
15.7.2010 7:18

brix

Re: 9 radikalnich aktivistu zastrelili mirumilovni vojaci, kteri

když nevíš, tak si o tom něco přečti. Doporučuji mezinár. právo o námořní blokádě.

0/0
15.7.2010 8:55

The last boy scout verze 1.2

Re: 9 radikalnich aktivistu zastrelili mirumilovni vojaci, kteri

A blockade is defined by the Encyclopedia

Britannica as "an act of war by which a belligerent prevents

access to or departure from a defined part of the enemy’s coasts."[4]

On je nekdo s Izraelem ve valce??8-o8-o8-o

0/0
15.7.2010 20:27

mimouch

Re: 9 radikalnich aktivistu zastrelili mirumilovni vojaci, kteri

Ano, oficiálně se Sýrií a Libanonem a s Hamasem ovládaným pásmem Gazy neoficiálně,protože to není suverénní stát, tedy se to nedá jako válečný stav považovat podle mezinárodního práva.

0/0
15.7.2010 22:07

jenda.skocdopole

Izrael potřebuje lebensraum

Zajeďte si někdy do Izraele a kupte si tam mapu (Izraele). Žádnou Gazu ani West bank na té mapě ale nenajdete, Až se za pár let Izraeli podaří zbavit se obyvatel Gazy/West bank, tak je prostě začlení do svého území.

0/0
14.7.2010 22:24

Lobo se (z)vrací

Re: Izrael potřebuje lebensraum

To jsem udělal. Lžeš.

0/0
15.7.2010 7:45

brix

Re: Izrael potřebuje lebensraum

kdepak, on nelže. On všecko ví. Hlavně to, co by Izrael udělal, kdyby .... :-P

0/0
15.7.2010 8:54

Soininen

Tak na to se napijem

Je třeba zatleskat Izraelským bezpečnostním složkám. Skvělá práce a bez jediného výstřelu. Na Slimáky se musí stvrdě, ničemu jinému totiž nerozumí. Ten řev smrdutých levičáků mě ale neskutečně dostává, ti nemají o skutečné podstatě problému ani páru. Holt ten neostalinismus se v nich prostě nezapře.[>-]

0/0
14.7.2010 21:48

hastalavistaantifascista

Re: Tak na to se napijem

vis o tom, ze muzes pit jen kosher slivovici?

0/0
14.7.2010 21:59

jenda.skocdopole

Re: Tak na to se napijem

Podstata problému je jednoduchá: Izrael potřebuje pro sebe větší lebensraum. Až vymydlí obyvatele gazy/west bank, tak tyto území prostě prohlásí za součást Izraele.

0/0
14.7.2010 22:20

hastalavistaantifascista

Zajimavy je

jak tu davy zpracovanejch tleskaj zidum za to, co se naucili od Hitlera...

0/0
14.7.2010 21:07

jenda.skocdopole

Re: Zajimavy je

Vždyt jen dělaj práci, za kterou jsou placeni. 95% proizraelských příspěvků píšou "profesionální diskutéři".

0/0
14.7.2010 21:10

v.moravan

Re: Zajimavy je

Myslíš že jsou to ti samí placení od ČSSD?

0/0
15.7.2010 20:09

brix

Re: Zajimavy je

že tě ústa nebolí... :-(

0/0
14.7.2010 21:25

Deleter

Re: Zajimavy je

A proč jako?

0/0
15.7.2010 10:51

Michael Christiani

Re: Zajimavy je

..aspon neco ze se naucili..za to vas ocividne ve skole nenaucili nic..

0/0
14.7.2010 21:29

jenda.skocdopole

No vida že to jde

i bez masakrování civilistů. Izrael má u mně malé bezvýznamné plus.

0/0
14.7.2010 21:04

roddie

Re: No vida že to jde

Masakrování? Civilistů? Tolik nesmyslů v jedné větě ;-D

0/0
14.7.2010 21:36

tučňák na útěku

Re: No vida že to jde

Oni totiž lidé na téhle lodi nesnili o ráji a pannách, ale byli prostě profesionálové najatí na převezení nákladu, takže udělali to, co lodě v oblasti blokády na výzvu dělají :-P

0/0
14.7.2010 21:43

VentreSaintGrisFX

Re: No vida že to jde

Ono plout pod Moldavskou vlajkou moc ochrany nedodá...;-D

0/0
14.7.2010 21:57

edcd96f7

Závist a zase jenom závist

Izrael je stát, který se o sebe dokáže postarat, a to leckdo snáší opravdu těžce.

0/0
14.7.2010 20:45

hastalavistaantifascista

Re: Závist a zase jenom závist

dokaze se o sebe postarat jen diky tomu, ze mu ostatni tolerujou jeho nezakonne praktiky.

0/0
14.7.2010 20:47

myskamiki

Re: Závist a zase jenom závist

predstavte si, ze jste obklopen staty, ktere vas chteji znicit. Co budete delat? Jednoducha otazka, tak na ni smysluplne odpovezte a pak si popovidame o nezakonnych praktikach

0/0
14.7.2010 22:19

v.moravan

Re: Závist a zase jenom závist

myslíte jako nechtít se vymasakrovat?

0/0
15.7.2010 20:12

modrá_krkavka

Re: Závist a zase jenom závist

Kdyby Židy nepodporovaly zejména američtí sionisté, tak na tom nebudou o mnoho lépe než Palestinci. To by si nemohli dovolit každého třetího dospělého člověka (včetně žen) ve zbrani!

0/0
14.7.2010 20:52

brix

Re: Závist a zase jenom závist

Víšlipak škrkavko, co je to takový "sionista"?

0/0
14.7.2010 20:58

Najdete na iDNES.cz