Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nové písmo podobné tiskacímu otestují prvňáci ze čtyřiceti škol

Od září se začnou prvňáčci ve čtyřiceti školách učit psát novým typem písma. Písmo Comenia Script je podobné tiskacímu a podle autorky Radany Lencové je jednodušší a čitelnější než nepraktické "kudrlinky". Písmo se bude testovat dva roky a pokud se osvědčí, může se šířit dál. Záležet ale bude hlavně na nadšení učitelů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

řehoř z řep

Proti novému písmu nejsem

ale ať je poctivě vysoutěžené ve veřejné soutěži, autoři dostanou předem určenou odměnu (klidně třeba šest miliónů) a výměnou za to uvolní písmo zcela k svobodnému používání a vzdají se jakýchkoli autorskoprávních poplatků.

Aby měl někdo autorská práva k fontu, kterým se naučí psát moje dítě? Aby si mohl kdykoliv rozhodnout je nějak uplatňovat? Třeba zakázat dítěti převod jeho písma do počítače? Není to zvrácené?

0/0
27.8.2010 19:50

venenum

Re: Proti novému písmu nejsem

přesně tak R^

.

Ještě by bylo záhodno provést důvěryhodný objektivní výzkum na statisticky významném vzorku obyvatel (pokud možno celoplošný, podobný jako v rámci předběžného odhadu volebních výsledků), který by zjistil, jaké je skutečné procento lidí užívající psací či tiskací písmo. Několik set dospělých, které oslovila Lencová, je málo.

.

Změna psacího vzoru se nejrůznějšími způsoby dotkne prakticky všech obyvatel (kromě negramotných), někoho více, jiného méně. Právě proto by se měla provádět velmi transparentně, bude-li nutná... V opačném případě by se neměla provádět vůbec. Čím více pochybností bude vzbuzovat, tím menší má šanci na úspěch. Možná ale jde pouze o získání licence pro Comenii... Kdo ví ?

0/0
28.8.2010 15:04

georgesco

možná

Možná by bylo úplně nejlepší, kdyby se začlo psát jenom velkými tiskacími písmeny! Je to nejjednodušší, krásně čitelné i po dětech ze školky a co bychom ušetřili přemýšlení kde psát velká a malá písmena. Dalším krokem by pak mohlo být zrušení písmene ypsilon, vždyť by bylo tak jednoduché psát všude měkké i. Tak hurá mílovými kroky vpřed, pokrokem k primitivismu.

Čeho všeho se ještě dočkáme zřejmě jen proto, že nějaký hňoop se to nebyl schopen naučit, tak z toho udělá obecný problém...??

0/0
25.8.2010 8:19

venenum

:D

Všechno pro prvňáčky ! Nebo ne ?

http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=2102

;-D

0/0
21.8.2010 15:21

yndes

Re: :D

Teď jsem to taky objevil a hledal diskusi, do které to zveřejnit. Byl/a jste rychlejší. Tohle rozhodně nesmí zapadnout - to je malér jak sviň.

0/0
24.8.2010 20:10

G4Danny

kazda krasa se z osnov vytlacuje jako anachronismus

Podle me je psaci pismo uzitecne a nemelo by zmizet z povinnych osnov. Jednak je krasopis krasny, psany projev v nem je esteticka zalezitost a neslouzi pouze sdelovani informace. Vetsina zapadnich narodu ma svuj spojity krasopis, mozna vsechny, ale staly se volitelnymi predmety, takze jimi pise jenom maly zlomek absolventu zakladnich i ostatnich skol.

Spojite psani jakkoli malo citelnym zpusobem je navic uzitecne v technickych oborech - jako VS ucitel v USA jsem opravoval ukoly a pisemky po studentech a nikomu nepreju lustit, jestli chtel "basnik" rici "sin(x)" jako sinus nebo 5*i*n(x). Zdaleka ne vzdy se to da jednoznacne vycist z kontextu.

Diky ostatnim za poznamku o podpisu - dalsi priklad vyhody spojiteho psani.

0/0
19.8.2010 15:10

picachu

Hnusne patky

Take souhlasim s tim, ze ty patky jsou priserne, a jsem proti pouzivani copyrightovaneho fontu. Na druhou stranu souhlasim s rozsirenim tiskaciho pisma. Sam jej pouzivam od stredni skoly, protoze jsem po sobe psaci pismo neprecetl. Proc jsem psaci pismo psal tak hnusne? Za to muzou ucitele, jejich diktovany vyklad byl prilis rychly. Pri psani tiskacim jsem zase zasal stihat psat. Nehlede na to, ze v dnesni dobe, cokoli pisu na flipchart ci na tabuli na prezentaci ci meetingu pisu jedine tiskacim. Nikdo by si ani nedovolil psat psacim v teto situaci u nas ve firme ani nikde jinde. Jen tak mimochodem zminky v diskuzi, ze cesky krasopis je ceska specialita neni pravda. Co jsem videl tak v usa ci v nemecku maji v podstate stejne psaci pismo. Samozrejme jsou mensi odchylky.

0/0
8.7.2010 13:26

venenum

Re: Hnusne patky

Ty patky budou dětem psaní značně komplikovat :-(

Spojované psací písmo skutečně není ve světě zastaralé, má mnoho podob, ale všechny jsou pro toho, kdo některou z nich zná, čitelné.

Jedinci ovládající pouze tiskací latinku současné psací písmo nepřečtou (a nejen to české). Budou na ně zírat podobně jako třeba na azbuku (pokud ji nebudou znát).

To je marné vysvětlovat těm, kteří dnes znají jak psací, tak i tiskací v mnoha variantách, ale jsou, řekněme, méně chápaví.

0/0
21.8.2010 16:31

ibaba

Nějak se mi nelíbí tento typ písma

Velké tiskací prosím to ješte jde ,ale to malé tiskací se mi nelíbí.A potom  když se nebude používat  psací písmo jak se budou podepisovat různé smlouvy  kde je potřeba  podpis  smluvní strany nové písmo lze velmi lehce napodobit.

0/0
6.7.2010 16:17

ábeles

Já se těchto novot

docela bojím. Ti prckové budou mít v hlavičkách maglajz, zrovna jako když začínaly množiny.

Všichni zapomínají na učitele národů Komenského-škola hrou! Nebo to není pravda, vy na ministerstvu školství?!?

0/0
6.7.2010 14:17

G4Danny

Re: Já se těchto novot

Nerozumim, komu vnasej mnoziny do hlavy maglajs. Mne prisly od zacatku docela pochopitelne a kazdy, kdo se studiem matiky prokousal az k logice, je vyuzil. Je to abstraktni pojem a vetsina populace je jako takove nikdy nevyuzije. Jenze kdyz je vezmeme vsem, tedy i tem, kdo maji pro abstraktni mysleni vlohy, zabijite tim talent. V dusledku tim upozadujete budouci inzenyry a vedce... Analogie: Hudebni vychova je pro vetsinu lidi zbytecna, jen zlomek jich nekdy upotrebi znalost, ze "tohle je nota Ceee". Ani ja kdyz brnkam u taboraku na kytaru nepotrebuju znat stupnice. Presto se vyucuje povinne i tem, kdo pro hudbu nemaji talent, cit, ani k hudbe vztah, a nevim ze by byli prilis slyset zastanci vyneti hudebky z osnov.

Skolstvi jde na celem svete s kopce, protoze volenym vudcum nejvic vyhovuji volici uplne blbi (aby nerozumeli cachrum s penezi) a s vysokoskolskym diplomem (aby zili v iluzi, ze maji na vysoky plat).

0/0
19.8.2010 15:29

Kartony

Krasopis je k ničemu, ale to co teď zavádí není písmo psací,

ale tiskací. Nepleťte si krasopis s psacím písmem. To se budou lidé podepisovat tiskacím písmem? Stejně se dnes psací písmo používá jenom na podpis a na psaní notářem neověřené závěti. Formuláře se vyplňují hůlkovým písmem. Psací písmo má výhodu, že je plynulé; jednotlivá písmena na sebe navazují. Nejlepší by asi bylo zavést podepisování třemi křížky. Jak se s takovým tiskacím písmem vyrovnají grafologové? To nové písmo nebude mít žádné charakteristiky jedince; grafologie jako věda, zejména pro kriminalistické účely zanikne.

0/0
6.7.2010 13:51

Kubicka

Znaménka hned.

Vždyť je možné psát psacím písmem a zapojovat diakritická znaménka hned při psaní! Začala jsem to tak dělat velice brzy a pak navázat přesně na další písmenko - ať už přímo od znaménka (jedním tahem) nebo od předchozího písmene (s přerušením) - nebyla žádná věda. Okamžité zapojování znamének je velkou prevencí před chybami, i když chyby mají na svědomí ještě mnohá další hlediska... Zkrátka si myslím, že by se děti při psaní psacím písmem měly učit  přidávat znaménka hned.

0/0
6.7.2010 13:24

Kubicka

Re: Znaménka hned.

Ať si to písmo "podobné tiskacímu"  vlastně zkusí. Dobrá čitelnost u dětí je určitě plus. Stejně však to minimum lidí, kteří s tímto písmem vyrostou a zároveň budou často ručně psát, tak ti lidé si to písmo stejně přetvoří k obrazu svému a nebude o nic čitelnější než psací, myslím. Totiž nedokáži si představit nějakého člověka, který rychle přemýšlí a zároveň pomalu píše každé písmenko zvlášť. I tiskací písmena se časem začínají spojovat, to když člověk preferuje "jeden tah" místo zdržovacího psaní. Podobně s diakritickými  znaménky.

0/0
6.7.2010 13:57

venenum

Re: Znaménka hned.

Je to tak, znaménka děti běžně mohou psát hned, mým dětem to jejich učitelka sama doporučila. Slečna Lencová patrně žije ze vzpomínek na minulé století, kdy nás v tomto tehdejší učitelé skutečně omezovali. Marně ;-)

0/0
21.8.2010 15:28

holkazdaleka3

urbancova, s tebou se souzit je urcite problem,

nejen pro amiky ;-D

0/0
6.7.2010 12:25

pipi02

Písmo je moc krásné

Jenom se s ním nedá psát. Ale to je, samozřejmě, jedno.

0/0
6.7.2010 12:14

lele

Re: Písmo je moc krásné

Které písmo máš na mysli?

0/0
6.7.2010 12:14

pipi02

Re: Písmo je moc krásné

nové

0/0
6.7.2010 12:16

lele

Re: Písmo je moc krásné

Vždyť podobně píše většina dospělých, ale to asi není důležité, že ..

0/0
6.7.2010 12:19

pipi02

Re: Písmo je moc krásné

Většina dospělých nepíše vůbec nic. Většína těch, kteří něco píší, píše na počítači. Ti, kteří píší podobným písmem, píší pomalu. Teď to se slávou zavedeme a za 10 let zrušíme malá písmena. Pak zrušíme i velká a naučíme se čínsky.

0/0
6.7.2010 12:30

lele

Re: Písmo je moc krásné

Tak to je v pohodě, pipino. Na čínštinu se už nějakou dobu chystám, takže budu mít náskok .. ;-D

0/0
8.7.2010 1:41

venenum

Re: Písmo je moc krásné ???

a) není pravda, že většina dospělých píše tiskacím písmem

b) ti, co jím píší, se původně učili psát spojovaným psacím, proto byli ušetřeni problémů, které mohou později vzniknout těm, kteří se začnou učit psát pouze tiskacím

c) v Evropě se spojované psací písmo běžně používá (a vyučuje), za oceánem je výrazem určité prestiže uživatele (viz. např. všichni američtí prezidenti, včetně současného)

d) velmi podobná reforma (méně radikální) ve Švédsku v 80. letech min. stol. zkrachovala, neboť uživatelům přinesla četné obtíže v pozdějších letech

0/0
21.8.2010 15:55

holkazdaleka3

Re: Písmo je moc krásné

ja tak pisu uz leta, protoze muj krasnopis neni k precteni....

0/0
6.7.2010 12:28

venenum

Re: Písmo je moc krásné

a s tím se chlubíte ? :-(

0/0
21.8.2010 15:57

lele

Děti by se měly učit psát na klávesnici,

všema deseti. Pro dnešní komunikaci je to mnohem důležitější, než napsat velké S s kudrlinkou. Kdo píše pomalu, je v době internetu ve velké nevýhodě. Proto závidím absolventům SEŠ, co se učili na psacích strojích :-) ... v budoucnu by to takhle být nemělo. Dítě na základní škole by se mělo naučit strojopis, je to jedna z nejpraktičtějších věcí pro život. A pak taky psychologie, která se též nevyučuje ...

Zajímalo by mě, jestli za pár set let bude psaní rukou ještě povinné ... ;-)

0/0
6.7.2010 12:02

zákazník

Re: Děti by se měly učit psát na klávesnici,

jistě..a až si budeš potřebovat něco napsat a nebudeš mít po ruce žádný z technických vynálezů, tak budeš dělat co? požádáš kolemdoucího důchodce aby ti to napsal?  To jsou zase bláboly...

0/0
6.7.2010 12:25

EWCZ+

Re: Děti by se měly učit psát na klávesnici,

Jo, to je presne ten argument, jako ze nepotrebujeme umet nasobit a delit, neb mame kalkulacky.

0/0
6.7.2010 13:21

lele

Re: Děti by se měly učit psát na klávesnici,

Blábolíš leda tak ty, čím bys to asi tak psal, když psací potřeby už nebudou existovat? Chce to trochu fantazie, hochu ..

Krom toho jsem nikde nepsala, že to lidem v budoucnosti nebude chybět ... Takže si běž objevovat Ameriku někam, kde ji ještě neobjevili. Čest!

0/0
8.7.2010 1:39

Oerteplur

Za pár let se lidé nebudou umět ani podepsat

v lepším případě bude jejich rukopis velmi lehce napodobitelný Rv

0/0
6.7.2010 11:42

ELAPHURUS

Psací písmo je

rychlejší a estetičtější....

0/0
6.7.2010 11:24

lele

Re: Psací písmo je

Klasické psací písmo je možná estetičtější (přijde na to), ale rozhodně ne rychlejší ..

0/0
8.7.2010 1:47

lele

Re: Psací písmo je

A nyní odvolávám co jsem odvolal, protože moje psací písmo rozhodně není estetičtější než to tiskací. :-P

0/0
8.7.2010 1:50

venenum

Re: Psací písmo je

existují i takové pokusy, jejichž výsledky potvrzují, že psací písmo je skutečně rychlejší a pohodlnější; jistý autor zase došel k závěru, že rychlost je obdobná, ale pokusní písaři v delších textech spontánně přecházeli od tiskacího ke spojovanému psacímu písmu - pátrejte na netu a uvidíte ;-)

0/0
21.8.2010 16:14

korzár

Já myslel, že si dělají pr*el

Ale oni to snad myslí vážně. Nu což, můžeme být banda nevzdělanců a debilů, kteří neumějí psát. Stačí přece vyťukat všechno na počítači, tak proč se učit psát. A matematika taky do škol nepatří, co kdyby si to lidi uměli spočítat? Je mi z vás na blití, soudruzi ;-€

0/0
6.7.2010 11:08

ELAPHURUS

Re: Já myslel, že si dělají pr*el

R^!

0/0
6.7.2010 11:22

lele

Re: Já myslel, že si dělají pr*el

A to jenom proto, že děti budou používat trochu jiné písmo? Vy jste asi spadl z jahody naznak, ne? Věřím, že se lidi jednou nebudou povinně učit "rukopis", protože už dnes je strojopis MNOHEM důležitější. A nic s tím nenaděláte, protože byste si nemohl ani zanadávat na internetu ... ;-)

0/0
6.7.2010 12:14

zákazník

Re: Já myslel, že si dělají pr*el

používáním "trochu jiného písma" to začíná a zrušením počtů,  protože to dělaá žákům problémy to končí.... jen tak dál k úplné degeneraci ...Ať žije generace CtrlC CtrlV!!!

0/0
6.7.2010 12:28

lele

Re: Já myslel, že si dělají pr*el

Jednoduché a krásné ..

Kdyby byli všichni jak Vy, tak dodnes ryjeme do destiček a neexistují žádné knihy, natož psací stroj a kopírovací papír - vsadím se, že se Vám po něm hrozně stýská .. Rv :-P

0/0
8.7.2010 1:55

venenum

Re: Já myslel, že si dělají pr*el

To písmo není "trochu" odlišné, ale "zásadně" odlišné. Jestli to Vy nevidíte, neznamená, že tomu tak není. Děti nebudou schopné rukopisy psané klasickým spojovaným písmem přečíst. Budou tedy v tomto směru negramotné. Super ! !!

0/0
21.8.2010 15:34

Honza_777

Asi je to vyvoj

Já osobně píšu pořád psace, ikdyž písmenum z prvni třídy už se to skoro ani nepodoba :-). Musim ale uznat, že většina mých kolegů na tiskací styl přešla. Bohužel musim uznat, že je to přirozený výjoj. Pokud mnoho lidi samo od sebe píše tiskace, tak se tomu asi není třeba branit. Ale v psacim písmu je kus člověka, to mi nikdo nerozmluvi.

P.S.: Jsem technik a estika a podobny věci mi opravdu nic neřikaji :-D:-)

0/0
6.7.2010 10:56

Honza_777

Re: Asi je to vyvoj

* estetika

0/0
6.7.2010 10:57

ELAPHURUS

Re: Asi je to vyvoj

Souhlasím, že je to vývoj, ale NESPRÁVNÝM SMĚREM....

0/0
6.7.2010 11:23

lele

Re: Asi je to vyvoj

Tak to bychom tady mohli polemizovat o vývoji člověka jako takového ...

Děti se budou beztak nejdřív učit obloučky, aby si vypsaly ruku. Až za třicet let ukážu dětem, jak se psalo za mého mládí, tak nebudou chápat. Bude to smrdět starobou a tak to má být .. ;-)

0/0
6.7.2010 12:06

venenum

Re: Asi je to vyvoj

Hlavně vašim textům vůbec nebudou rozumět...

A jestli jim budou smrdět starobou, záleží především na Vás. Budou-li k Vám naopak cítit úctu, totéž budou cítit i k Vašemu písemnému projevu, ať už bude jakýkoilv

;-)

0/0
21.8.2010 16:04

bo55bo

Švabach byl také krasopis

Škoda, že ještě nebyl Internet v dobách, když se přecházelo ze Švabachu na dnešní písmo. Určitě by tehdejší diskuse připomínala tu dnešní. A dobře bychom se pobavili.  ;-D Úpadek kultury ducha i písma, úpadek vzdělání atd. atd. atd. (Ono se něco určitě najde v knihovnách, ale koho to už dnes trápí...) Všechno jenom bláboly. Souhlasím s tím, ať se to vyzkouší. Psaní diakrtických znamének až po celém slově vede pouze ke gramatickým chybám, znaménko je přece součástí písmena a ne slova. A každý si stejně najde vlastní styl písma. Bezhledu na to, co si osvícené hlavy přejí a nařizují ... 8-o

0/0
6.7.2010 10:08

lele

Re: Švabach byl také krasopis

R^R^ Staromilci byli, jsou a budou, s tím nic nenaděláte ... Divím se, že vůbec používají počítač, vždyť jim přece "bere osobnost" ...... Je to směšné.

0/0
6.7.2010 12:10

venenum

Re: Švabach byl také krasopis

V dobách, kdy se přestávalo psát švabachem, byla většina obyvatel Evropy negramotná, takže změna nemohla mít tak zásadní dopad, jako dnes !!

0/0
21.8.2010 16:07

zákazník

zrušte školu úplně

protože něktrerým žákům dělá velké problémy. Vždyť je internet ne? Ctrl+C, Ctrl+V k živtu stačí...

0/0
6.7.2010 10:04

sent

Nevim,o co tady jde-

-ale ja pišu tzv.technickým pismem někdy od r.1979 a neděla mi to nejmenši potiže.Pravda je,že ani klasické psaci pismo mi nedělá potiže.Vyhoda tiskciho je předevšim v čitelnosti.Ale zase kdo dnes z mladých nebo v praci dnec vůbec piše jinak než na PC?

0/0
6.7.2010 7:48

Najdete na iDNES.cz