Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Platové tabulky končí. Dobrým lékařům přidají, horším se mzda sníží

Roky to bylo až posvátně nedotknutelné pravidlo: státní zaměstnanci jsou placeni podle tabulek. Nyní přichází skutečný průlom. Strany chystané koalice se rozhodly zrušit platové tabulky u první skupiny lidí - u lékařů, zdravotních sester a zdravotnického personálu. Ti schopní si budou moci vydělat víc než dosud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Walldstein

co to kur.. je?

Zamyslel se někdo nad důsledky a nad tím co to vlastně znamená a co je to rušení tabulek ve zdravotnictví? Sundejme si růžové brýle a podívejme se na to realistickým pohledem... Polovina zdravotníků začne žít na hranici chudoby... řiťolez bude mít desetitisíce a ten zbytek bude mít holou prdel... K9 jděte se vycpat! proč zdravotníci v jiných zemích maj tabulkové platy o kterých nám se tu ani nezdá? proč jinde bere obyč sestra u lůžka 70 - 120 tis. měsíčně? asi proto že tam si jich váží ne jako u nás...

Výte co je na tom nejsmutnější? ty hovada jsou pak vděčný že jim obyčejná sestra, kterou oni připravili o plat a dostaly jí pomalu na ulici utře jejich posranou prdel, když leží polomrtvý na interně...

0/0
6.7.2010 22:59

Kocka Domaci Angorka

neni pravda,ze nejsou lekari zvykli,ze o nich sef

rozhduje!!sef=primar nebo prednosta ma absolutni moc.platy dava jak chce on.nic,ale vubec nic to neresi.jedine,co maji doktori cr jiste je porusovani zp,nebot neni mozne uz mnoho let zajistit bez porusovani sluzby.nikdy nema lekar zaplaceny hodiny,ktere opravdu odslouzil.zase paskvil a nic nez paskvilRv

0/0
28.6.2010 12:45

Kocka Domaci Angorka

ptam se-jak to poznaji?

podle rektalismu?

0/0
28.6.2010 12:41

t.veronika

ach ty platy

Chtěla bych Vám trochu osvětlit situaci u našeho zaměstnavatele,pracuji v jedné nejmenované nemocnici,máme limity na léky i zdravotnický materiál,vyhrožují nám,že pokud nebudeme šetřit,omezí nám ještě více léky a materiál a v případě,že to na nás nezabere,tak nám chtějí sáhnout na platy.Myslím,že musí být každému jasné,co se bude dít,pokud padnou tabulkové platy,snad si to umí každý domyslet a nemusí nad tím dlouho hloubat Rv

0/0
28.6.2010 12:22

Kocka Domaci Angorka

Re: ach ty platy

jsi sestra ze?umis anglicky nebo nemecky?sestry bohuzel umeji malokdy.pokud umis,utec.nic jine v teto situaci delat nelze.nemocnicni zdravotnici jsou pater zdravotnictvi,ale tak pater uz neni zkrivena,je sama frakturaRvRvRv

0/0
28.6.2010 12:47

H75

Zcestné

Od toho je spíš škola, aby určila kdo je kvalitní pedagog a kdo ne. Přece nebude žáky zařazovat k učitelům, podle toho, jestli se Pepánkovi "paní učitelka líbí nebo ne", nebo protože ta druhá je "stará".

0/0
27.6.2010 11:39

MeDick007

Strop :D

Strop smerem nahoru neexistoval. Bolo osobni ohodnoceni, resp. smluvni platy. Tabulka byla odjakziva hranice smer dolu pod ktoru sa nemoho jit. Cize ten vylhany strop co branil ohodnoceni neexistoval. Pretoze i ted mohl ziskat lekar, velmi potrebny pro oddeleni 100% navic uplne bez problemu (v ramci administrativy). Ale pod tabulku nemohl. 

Jen tak pomimo, prvni klamstva vlady uz tady jsou. A zatim nejde tak o vela. Musi sa setrit, aby bylo na provize vo verejnych zakazkach.

0/0
27.6.2010 10:26

pavel.n

je to půl na půl

když polovině uberou , polovině přidají - podobný systém zavedli u nás ve fabrice - zrušili tarify a vytvořili pravidla pro odměňování - výsledek - plošně se snížili mzdy všem !!!

Tahle finta spočívá v tom , že v tomhle pytli jsou jedny peníze a nikdo se nedozví komu vlastně přidali !!

0/0
27.6.2010 9:19

terminal

Re: je to půl na půl

A proč by se měl kdo dozvídat kolik bere druhej?

0/0
27.6.2010 9:31

pletiplot

Re: je to půl na půl

Proč by prachy nesnížili? Když budeš dobrej, tak řekneš: přidejte mi, nebo půjdu ke konkurenci a vy přijdete o odborníka. Pokud odborník nejsi, tak je to stejně jedno, za pár let tvou práci stejně převezmou Číňani.

0/0
27.6.2010 10:25

MeDick007

Re: je to půl na půl

Kde pujde v ramci CR? Nam odchazi kolegyne, jenz je momentalne z principu nenahraditelna. Manazment jej nedal pridano. Cize manazment radeji pripusti personalni devastaci. Ale nema kde jit. Nad tabulku se nikto nehrne. Tak jde do soukromne sfery...

0/0
27.6.2010 10:29

Černoušek Bubu

Jak se vybíral plemeník.

Koukám, že doktory čekají veselé časy. Jen naprostý naiva nepochopí, že zrušení tabulky rovná se plošné snížení většině a ojedinělé zvýšení jednotlivci. K tomu plemeníkovi. Dávno, kdy po chodbách nemocnic pobíhali mladí polohladoví, začínající doktoři, bez peněz na svou samostatnou praxi, bývalo zvykem, že velmi movitý tatík, co měl doma pomalu vadnoucí kvasku, vadnutí nebylo podmínkou, ale nevadilo, zajel do nejbližší nemocnice. Ne jako pacient, ale jako kupec plemeníka (samozřejmě i schopného pozdějšího velmi dobrého výdělku a zhodnocení investovaných peněz), pozoroval míhající se doktory a u těch k světu (ať si holka taky užije) bez prstýnků, vybíral. Pak už to šlo rychle " Chcete pane doktore samostatnou praxi ?, chcete mou dceru ? Tak dohodnuto" Takováto manželství nejlépe klapala, i bez platových tabulek, žádné pozdější sestřičky - paní doktorové, lovkyně doktorů z nočních služeb (Blažej by mohl vyprávět, a nejen on).

0/0
27.6.2010 6:48

fichifi

Re: Jak se vybíral plemeník.

To bejvávalo. Dneska, než zmáknete veškerou administrativu, na sex už nezbývá chuť.

0/0
27.6.2010 13:05

dědeček

Začali jsme obyčejnou fin. odměnou a skončili.....

Nebylo mým záměrem zpochybňovat odbornost všech doktorů. Lékař udělá chybu a může to končit i smrtí pacienta. Podle čeho má být hodnocen? Já se domnívám , že podle poměru správných ošetření a chybných, kdy na chybu přijde jiný lékař i (patolog). U vás se dá chyba zamaskovat a i se to stává, když se to moc nerozkřikne. On ten rozdíl ale zas tak velký není .Pracuji v makromolerní chemii na nových technologiích. Kdyř já udělám chybu, přijde podnik o zakázku v hodnotě 100tis. až do miliónu. Jde jen o peníze. Jenže má chyba nejde zamaskovat ani svést na nepředvídatelné okolnosti. Tak si je prostě nemohu dovolit. Toť vše. Lékař se musí srovnat se svým svědomím a taky by si neměl sám sobě povolit dělat chyby.

0/0
27.6.2010 0:43

antigogo

Re: Začali jsme obyčejnou fin. odměnou a skončili.....

On je ale rozdíl v pipetování a operování !!!! V laboratorní chemii něco svádět na okolnosti nebo zamaskovat opravdu nejde. V medicíně je těch nepředvídatelných okolností mnohem více. Ohledně zamaskování si každý musí sáhnout do svého svědomí. O chemii to také platí - viz Indie (nemusím snad rozepisovat). Jenže Vy vyrobíte látku - výsledek výzkumu - peníze. Lékař úspěšně vyléčí pacienta - je to jeho povinnost, tak co by chtěl !

0/0
27.6.2010 9:06

mihel

Konečně dojde i na naše doktory

a to je dobře. Jenomže bude ještě hůř. Ti jsou první, na které musí ze zákona někdo platit. Pak přijdou na řadu kantoři, státní a obecní úředníci, policajti, politici a soudci. To teprve bude sranda. Představte si, jak takovému soudci OS, kterému KS vrátí např. tři rozsudky k novému rozhodnutí, tak půjde domů s polovičním platem. Jenom škoda, že se toho nedožiju. Co tomu říkáte páni kolegové lékaři?

0/0
26.6.2010 21:30

Msahul

Re: Konečně dojde i na naše doktory

jsou výrazy,které se ve slušné společnosti neříkají;-D

0/0
26.6.2010 21:33

H75

Re: Konečně dojde i na naše doktory

Neříkám nic, ptám se - jaká kritéria použijete na posouzení toho, kdo je lepší lékař, učitel, úředník? Zde aplikace fabričních měřítek výkonnosti poněkud selhává. A nadřízený není vševědoucí pánbůh - často se obklopí servilními lidmi, které odmění a ti kvalitní (třeba s nonkonformními názory) budou biti.....

0/0
26.6.2010 22:00

dědeček

Re: Konečně dojde i na naše doktory

V tom máte pravdu,. tyto situace mohou nastat. Ale tabulkový způsob plateb přímo diskriminuje všechny schopné mladé lidi a to se má odstranit.

0/0
26.6.2010 22:08

H75

Re: Konečně dojde i na naše doktory

Já myslím, že ne. Zkušenosti získáte hlavně a především praxí. Kor v humanitních oborech. To by mělo být také oceněno. Neříkám mít tabulky a nic jiného, ale poskytnout zařízením cca 30% prostředků do nenárokových složek. Tedy skladba platu 70% dle tarifu (tabulky) + cca 30% možnost osobních ohodnocení (vázaných ovšem na splnění jasně vymezených kritérií).

0/0
26.6.2010 22:12

dědeček

Re: Konečně dojde i na naše doktory

Praxe je důležitá. Nikdo ze školy nedokáže provádět např. transplantace. Každý se musí učit a učí se celý život. Ale mezi znát a umět v praxi aplikovat je rozdíl. Někdo se to naučí po pár letech, jiný ani ne za celý svůj život. Proto ti schopní odcházejí do zahraničí. Ale ani tam neberou a neplatí podle titulu nebo odsloužených let. ale podle aplikačních schopností konkrétního jedince.

0/0
26.6.2010 22:29

antigogo

Re: Konečně dojde i na naše doktory

S tím zahraničím nezobecňujte.

0/0
26.6.2010 23:55

terminal

Re: Konečně dojde i na naše doktory

Jaká kritéria pro učitele.... ? No jeden drobnej příkládek. Moje ségra chce po škole kam nastupuje synovec, aby ho učila jedna konkretní učitelka. Není sama. Prostě se o té konkretní učitelce ví, že je schopna a děti zaujme. Jenže škola to zamítla s tím, že by k druhé paní učitelce (otvírají dvě první třídy) pak nikdo nešel. A co je zajímavjejší - mezi učitelkami je cca dvacetiletý věkový rozdíl, takže ta druhá, ke které nikdo nechce bere vyšší plat. A to je přeci špatně ne?

0/0
27.6.2010 9:30

H75

Re: Konečně dojde i na naše doktory

Od toho je spíš škola, aby určila kdo je kvalitní pedagog a kdo ne. Přece nebude žáky zařazovat k učitelům, podle toho, jestli se Pepánkovi "paní učitelka líbí nebo ne", nebo protože ta druhá je "stará". Co kdyby k vám do firmy přišel klient a řekl, že chce nějakého jiného poradce, či cokoliv jste, proto, že jste "starej", či že se mu nelíbí váš kukuč? To je pro učitele dehonestující, nemůžete přece stavět vysokoškolsky vzdělané lidi do latě podle toho, jak osmiletý fracek píská......

0/0
27.6.2010 11:41

franta100

Re: Konečně dojde i na naše doktory

nejste Vy ta DRUHÁ ???

0/0
27.6.2010 12:28

fichifi

Dědečku,

 už toho konečně nechte a pochopte, že medicína není exaktní věda, že tady občas neplatí, že jedna a jedna jsou dvě a že tomu vůbec nerozumíte.

0/0
26.6.2010 21:30

dědeček

Re: Dědečku,

I když vy jistě tomu rozumíte, záruka tabulkového platu pomine i u vás...

0/0
26.6.2010 21:39

antigogo

Re: Dědečku,

U Vás platí neschodnost myšlenku opustit..............Jste živým příkladem toho, že celý život se člověk učí, aby pak všechno zapomněl. Pokud nemáte věk dědečka, tak je to s Vámi ještě horší........;-D

0/0
26.6.2010 21:45

fichifi

Re: Dědečku,

No tak budu třeba prodávat rajčata nebo si pořídím psí útulek. O vás se na stará kolena v nemocnici jistě dobře postará nějaká zdatná Mongolka nebo asiatka. Za plat výhodný pro zaměstnavatele.

0/0
26.6.2010 21:45

dědeček

Re: Dědečku,

O platu výhodném pro zaměstnavatele jsem nikde nepsal. Jen jsem psal, že i doktoři by měli být placeni podle kvalitně odvedené práce. To s úmrtností atd. nemá nic společného. Zacházíte do nepřijatelných krajností.

0/0
26.6.2010 21:49

Msahul

Re: Dědečku,

dobře-tak podle čeho se bude posuzovat dobře odvedená práce?

0/0
26.6.2010 21:51

fichifi

Re: Dědečku,

Že by od kusu?;-D

0/0
26.6.2010 21:56

fichifi

Re: Dědečku,

Nebo budeme plnit nějaké závazky? Kdo splní na 125 %, dostane víc?;-D;-D;-D

0/0
26.6.2010 21:58

fichifi

Re: Dědečku,

Ta nepřijatelná krajnost není nereálná. Za posledních pět let k nám nastoupily dvě sestry po škole. A žákyně, co k nám chodí na praxi, rovnou říkají, že do zdravotnictví nenastoupí. Doktoři jsou tady do atestace a pak si zřizují privát, nebo plánují zahraničí.

0/0
26.6.2010 21:55

antigogo

Re: Dědečku,

Dědečkovi to stejně nevysvětlíte !

0/0
26.6.2010 21:57

fichifi

Re: Dědečku,

To nevadí, baví mě to sním.;-)

0/0
26.6.2010 21:59

dědeček

Re: Dědečku,

Ale proč? Doby, kdy byli pacienti přidělovány do nemocnicí jsou pryč. Dnes se každý pacient nejdříve informuje a pak si nemocnici vybírá. Jsou nemocnice bez pacientů a jsou nemocnice, kde se přijímá na pořadník. Jsou nemocnice, kde po slepáku vám hned zavedou trubičku na hnis a 3 týdny vám vytéká. Jsou nemocnice, kde jdete za 5 dní po operaci domů.

0/0
26.6.2010 22:05

fichifi

Re: Dědečku,

Doby, kdy pacientovo zdraví a blaho byly na prvním místě, jsou pryč. Nemocnice musí vydělávat. Je to špatně, ale máme to tak. Kdyby pacient, dnes spíš klient věděl, jak se to dělá, ...Doktorům se to příčí, sestrám taky, ale ruka trhu je bohužel neúprosná.

0/0
26.6.2010 22:12

dědeček

Re: Dědečku,

Tím chcete říci, že vědomě odbýváte svou práci v zájmu tarifů z VZP? To je smutné.

0/0
26.6.2010 22:43

Msahul

Re: Dědečku,

smutné to je,ovšem když ta klinika přečerpá peníze,tak se sestře stane,že jí vrchní sestra řekne,že jí na příští měsíc nedá ani jedny rukavice.ať jde tu práci dělat bez nich nebo si koupí vlastní,protže na ně prostě není.

0/0
26.6.2010 22:47

fichifi

Re: Dědečku,

Teď to ještě jde. Za chvíli vás ale budou léčit hladem a studenými nebo zeplými obklady. Na kom si myslíte, že se šetří na nás a na vás. Tak nebuďte naivní a nepovídejte nic o hodnocení kvality péče.

0/0
26.6.2010 23:03

fichifi

Re: Dědečku,

teplými;-D

0/0
26.6.2010 23:03

dědeček

Re: Dědečku,

To ale pláčete na špatném hrobě. Já nikoho hodnotit nemíním. Ten zákon bude připravovat MZČR. Těm napište, jak jsou naivní, hloupí a zdravotnictví vůbec nerozumějí.

0/0
26.6.2010 23:10

fichifi

Re: Dědečku,

Za prvé nepláču. Uživím se dobře i jinde. A za druhé: projevem neschopnosti a neznalosti jeuž jen myšlenka tržního chování ve zdravotnictví. Ale na MZ dobře vědí, proč to dělají, bohužel.

0/0
26.6.2010 23:14

dědeček

Re: Dědečku,

To o tom pláči nad cizím hrobem se říká ve spojitosti: jste na nesprávné adrese.  Váš názor vám neberu. Ale přeze vše jsou komerční nemocnice o které je zájem pro jejich vysokou odbornost lékařů a služeb i v zahraničí. Neslyšel jsem, že by se zahraniční pacienti drali do našich státních nemocnic. Tedy těch nekomerčních, kde jak říkají politici jde všem jen o zdraví pacienta.

0/0
26.6.2010 23:30

Msahul

Re: Dědečku,

no jestli to nebude tím,že složité operace se jim hradí v zahraničí ze zdravotního pojištění a u nás by ji museli platit-viz Bypassy a koronarografie apod.

0/0
26.6.2010 23:36

fichifi

Re: Dědečku,

Které nemocnice? Pokud nemáte na mysli plastické chir., stomatologické kliniky, privátní oddělení, kde si hradíte péči sám.

0/0
26.6.2010 23:37

dědeček

Re: Dědečku,

 Znám spoustu majetných lidí, kteří si raději (i svým příbuzným) zaplatí drahou operaci v zahraničí, než by podstoupili operaci u nás zadarmo.

0/0
26.6.2010 23:41

Msahul

Re: Dědečku,

no já zase nikoho,kdo by měl 2 miliony na operaci třeba jater v zahraničí neznám.Asi je to tím,že se právě živím zdravotnictvím.Tedy znám případ p.Luxe,kterému odmítli transplantovat(nebyl indikován) kostní dřeň v UHKT a podstoupil tranplantaci v zahraničí.jak to dopadlo víme všichni.

0/0
26.6.2010 23:45

antigogo

Re: Dědečku,

Právě, kdo se živí zdravotnictvím ví, že tabulkové platy jsou jednou kapkou v moři neřešených potíží. Na jedné straně etika a pacienti, na druhé peníze, pojišťovny , soukromá zdravotnická zařízení, limity, přesčasy, vědomé nedodržování Zákoníku práce ze strany zaměstnavatele atd.atd. Ať si pacienti "dědečkové" zaplatí operace a ošetření mimo republiku, zdravotníkům jen ubude starostí.

0/0
26.6.2010 23:51

Najdete na iDNES.cz