Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Případ nezdařené eutanazie posílil právo Němců na dobrovolnou smrt

Německý nejvyšší soud posílil právo nevyléčitelně nemocných pacientů na eutanazii. Rozhodující podmínkou pro asistovanou sebevraždu je jasné přání pacienta, že nechce být uměle udržován při životě. Rozsudek padl v rámci případu ženy, která se pokusila zkrátit utrpení své matky v kómatu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Myslím si, že by měl zákon stanovit nějakou rozumnou dobu,

po kterou může být pacient v kómatu udržován na přístrojích v rámci zdravotního pojištění a po uplynutí této doby by to mělo být jen už záležitostí příbuzných a jejich finančních možností. Kdo na to má, a přeje si to, ať umístí svého blízkého do nějakého soukromého zařízení a platí si jeho udržování na přístrojích třeba třicet let. Rozhodně je ale nesmysl na státní útraty nechat někoho na přístrojích pět let. Za rozumnou dobu považuji půl roku až rok. :-/

0/0
26.6.2010 11:10

pletiplot

Za 100 let

Za 100 let budeme schopni nahradit jakýkoli orgán kromě mozku. V nemocnicích budou ležet desítky těl s odumřelým mozkem v komatu, jen zbytek lidskeho stroje budou držet v chodu skutečné stroje libovolně dlouho. humanisti budou bránit jejich odpojení. Nakonec bude euthanázie povinná, protože to všechno bude tak strašně drahé, že to populace neunese.

0/0
26.6.2010 0:16

Kocka Domaci Angorka

To si fakt vsici pomohli:-(:-(:-(

Mama 14 dni umirala,syn se zabil,dcera zniceny zivot.To je ten falesny humanismus:-(

0/0
25.6.2010 21:54

Bouše

Re: To si fakt vsici pomohli:-(:-(:-(

Matka byla v podstatě mrtvá už pět let.  :-P

0/0
26.6.2010 11:11

prolhani.novinari

Přání pacienta by mělo být na prvním místě.

Sebevražda není pochopitleně nic chválihodného, ale zbytečně si neprodlužovat trápení je právo každého z nás. Podstatně lidštější je umožnit umírajícímu pokojný a rychlý odchod z tohoto světa, než ho nutit v bolestech leta umírat na přístrojích. Pro farmaceutické firmy a nemocnice je pochopitelně lukrativnější držet si na lůžku žijící mrtvoly než nechat přestárlého člověka pokojně a důstojně umřít.

0/0
25.6.2010 19:10

Šerlok Homeless

Re: Přání pacienta by mělo být na prvním místě.

V tomto případě nešlo dokonce ani o sebevraždu. Neprodlužování života přístroji, pokud je to přání nemocného a není naděje na zlepšení stavu, není vraždou či asistovavanou sebevraždou: Odchodu ze života je ponechán přirozený průběh.

0/0
25.6.2010 21:04

Deliveres

Takže v rámci humanity se

budeme radostně dívat jak naši příbuzní umírají v hrozných bolestech a škodolibě budeme jejich muka prodlužovat. Opravdu hezký vztah k lidem. Pokud je již jasné, že nemůže nastat obrat v zdravotním stavu člověka a že nenávratně umírá, mělo by se respektovat jeho přání rychele zemřít.

0/0
25.6.2010 17:42

duhacenzor

Re: Takže v rámci humanity se

To víš, že nebudem, naopak rychle naše příbuzné dorazíme, dědictví bude v kapse, tatíček ušlechtilý stát ušetří za důchod, zdravotní pojišťovna za platby doktorům, jak je úžasné říkat vraždění nemocných humanita, ostatně komunistickému režimu se říkávalo "lidová demokracie", takže nakonec proč ne ten samý newspeak u soudobých nemocnic pokrokově levičáky transformovaných na popraviště.

Abys pochopil, nejsem proti euthanasií, naopak, okamžitě bych jí poskytl (a bezplatně) - lidem jako jsi ty.

P:S: Co, cenzore, smažeš mi to jako rasismus a vulgaritu?;-D

0/0
25.6.2010 18:01

Zdenek B

Re: Takže v rámci humanity se

A co třeba případ, kdy je nemocný schopný se sám rozhodnout? Nikdo by neměl za někoho jiného rozhodovat jestli má žít, nebo ne. Pokud chce člověk zemřít, je to jeho právo.

0/0
25.6.2010 18:24

duhacenzor

Re: Takže v rámci humanity se

Mám právo být zabit v lůně matky, mám právo být zabit pokud onemocním, poté mám právo být prohlášen za shluk buněk a biologický odpad, být spálen a hozen do kompostu, mám právo platit alimenty na cizí dítě, mám právo nechat se od homosexuálů šoupat do zadku, mám tolik práv, že se mi to, až plete....

0/0
25.6.2010 18:37

prolhani.novinari

Re: Takže v rámci humanity se

Někdo prostě nedokáže tu míru svobody unést. :-)

0/0
25.6.2010 18:58

Zdenek B

Re: Takže v rámci humanity se

Pokud je těch práv na Vás moc, nechte se zbavit svéprávnosti, uleví se Vám :-)

0/0
25.6.2010 19:03

prolhani.novinari

Re: Takže v rámci humanity se

:-)R^

0/0
25.6.2010 19:11

Mai7

Re: Takže v rámci humanity se

Co na slovech "na prani pacienta" nechapete?? Pane Chytry 8-o

0/0
25.6.2010 18:37

Šerlok Homeless

Re: Takže v rámci humanity se

Ale no tak, duho cenzore? Článek, ani příspěvek, na který reaguješ, není o žádném dorážení. Je o ponechání přirozeného průběhu umírání (až tedy na tlumení bolesti), neprodlužování utrpení přístroji. O dorážení píšeš jen ty.

I v článku se jasně rozlišuje pasivní eutanázie (neprodlužování života přístroji tam, kde není naděje na zlepšení zdravotníhö stavu) a aktivní eutanázií ("dorážením", například podáním jedu).

0/0
25.6.2010 21:09

Najdete na iDNES.cz