Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Prezident Emil Hácha nebyl příkladný zrádce. Copak neznáme instinkt přežití?

Nad poselstvím textu o Emilu Háchovi Historický monolog, který jako poslední premiéru končící sezony uvedlo před několika dny pražské Divadlo Kolowrat, uvažuje známý etnograf Mnislav Zelený - Atapana.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ábeles

Je dost snímku,

jak Hácha svědomitě zdraví po ,,německu,,! Mohl být rád, že skončil ,,jen,, v cele!

A Beneše beru jako krysu, co se postarala jen o sebe, prezident ,,osvobotitel,, to v žádném případě nebyl. Krysa ano!

Lidi chtěli bojovat ovšem tady za nás vždycky rozhodují ti nahoře a to je chyba! Bojovat se mohlo, třeba i s pomocí SSSR! Ti nám pomoc nabízeli, jediní, ne jako západ, který nás prodal.

0/0
28.6.2010 10:25

Sladek

Nejvetsi zrada naseho naroda byla cesta, kterou se ten narod

vydal uz daleko pred valkou.  A to bylo naslapnuti  na stranu levicoveho socialismu, ktere bylo odpochodovano do komunismu po valce a tim uderena nemilostna rana celemu narodu.  Tezce budete hledat v nasi historii neco obdobneho, kdy celkova realizace spatnych rozhodnuti a naprav trvala pres 100 let!

0/0
24.6.2010 2:18

silný kuřák

Nejsem příznivec

rozbití Rak.-Uherska, proto Benešovu úlohu ve vzniku ČSR nepovažuji za nějaké terno. Na druhou stranu skutečně nešlo bránit republiku proti Hitlerovi, byť s odhodlanou a dobrou čs. armádou. ČSR by byla napadena vojensky ze všech stran a diplomaticky prakticky z celého světa. To bylo rozhodnutí, které Beneš prostě udělat musel a jeho zklamání z francouzské zrady nerozchodil až do smrti. Od té doby byl jako politik poloviční. Co se týče Háchy, jeho osud je v čs. dějinách nikoli ojedinělý, ale neskutečně tragický. Myslím, že jeho morální profil by mohl sloužit jako vzor i dnes. Každý, kdo chce hodnotit člověka, musí ho zasadit do reálie dané doby a prostředí. Tento člověk měl úroveň např. dánského krále.

0/0
23.6.2010 9:27

ix.

Mnichov?... bylo třeba bojovat...

... i předem prohraný boj má svou cenu. Třeba jen cenu důkazu existence suverénního národa a státu. Na druhé straně samozřejmě nebylo nutno vést boj až do úplného konce a do posledního muže.

0/0
23.6.2010 9:27

nibor

Re: Mnichov?... bylo třeba bojovat...

Ztratí-li se tím bojem nejen pohraničí, nýbrž  i zbytek země a pro zahraničí to bude důkaz, že viníkem války jsme my, čímž náš osud bude zasloužený.....? Ono není všechno tak čítankově (desítky let po válce, kdyuž nebezpečí nehrozí) jasné.

0/0
23.6.2010 17:04

ix.

Re: Viníkem války my?...

... země, která drží svá obranná postavení na svém území a brání je proti útočníkovi, který hranice překročil?... Ti, kteří by to měli za důkaz viny na válce, by to možná mohli v té době účelově roztrubovat, aby zakryli své sympatie k agresorovi, ale pro další dobu by tím jen sami dali důkaz své viny. A to,že bychom zřejmě prohráli a přišli o svá území, s tím souhlasit sice lze, ale nebyli bychom ovcí, která se nechá žrát a jen bečí, ale suverénním státem i národem, který si své státnosti cení.

0/0
24.6.2010 7:01

nibor

Re: Viníkem války my?...

Doporučoval bych místo pilování vznosných hrdinných frází (co se hezky pronášejí v bezpečí) se trochu seznámit s tehdejší realitou. Odstoupení Sudet bylo tehdy zahraničím považováno  za odstranění příčiny napětí, takže kdybychom odmítli závěry  konference velmocí, mohli bychom za válku my.  A poté bychom neměli vůbec žádnou státnost, které bychom si mohli vážit, protože by Hitler slupl i zbytek země a obyvatelstvo by mu bylo vystaveno napospas, zatímco svět by řekl , že je to naše vina a dál by věřil Ádovi, že byl vyprovokován. Zatímco v reálu se po 15.3.1939 velmoci konečně probudily a seznaly, že další ústupky nejsou možné.

0/0
24.6.2010 8:35

3_130_202_135

Háchův nádherný překlad

Tří můžů ve člunu (o psu nemluvě) je skutečným skvostem české překladatelské školy

0/0
22.6.2010 15:16

Vanguard

Hácha c/a Beneš

Na obecném hodnocení těchto dvou postav mě často zaráží naprostá nelogičnost přístupu obhájců E. Beneše. Titíž lidé, kteří rozhodně obhajují Benešovu kapitulaci před Mnichovským diktátem s tím, že ta válka by byla beznadějná a přinesla by statisíce obětí (i takové nesmyslné čísla padají) jsou zároveň schopni odsuzovat Háchu za to, že v Berlíně podle brutálnímu Hitlerovu a Göringovu nátlaku a hrozbám rozbombardování Prahy.

Přitom když srovnáme, Beneš měl v září 1939 zmobilizovanou odhodlanou armádu, obsazené pohraniční pevnosti a podporu celéo českého národa a i nemalé části národnostních menšin,  Hácha v březnu 1939 zdědil po Benešovi stát v rozkladu, česko-německá hranice vedla padesát kilometrů od Prahy a Slovensko den předtím vyhlásilo samostatnost. Jestli mělo smysl bojovat (a já myslím, že ano), pak v roce 1938, ne v roce 1939, to už by opravdu byl jen zbytečný masakr. Přesto se na Beneše pohlíží jako na státníka , který zachránil národ před krveprolitím a na Háchu jako na zrádce.

0/0
22.6.2010 9:18

Wild..Dog

Re: Hácha c/a Beneš

Většina je stále pod vlivem šablonovitého výkladu našich dějin, které jim odvykládala soudružka učitelka na základce.

0/0
22.6.2010 9:29

Si0 po zákazu

Re: Hácha c/a Beneš

Bojovat nemělo cenu ani v roce 1938. To potvrdí každý vojenský stratég. Udrželi bychom se možná pár týdnů.

0/0
22.6.2010 9:31

d_meister

Re: Hácha c/a Beneš

Nezlobte se, ale bojovat nemělo smysl. Je pravda, že armáda byla odhodlána bojovat s Němci, ale když se dozvěděli, že válka s Německem by automaticky znamenala i válku s Polskem a Maďarskem (tj. nepřátelé by byli bezprostředně za celými našimi hranicemi, vyjma asi 80 km hranice Rumunska s Podkarpatskou Rusí), tak i nejbojechtivější generálové svorně oznamovali, že tohle vyhrát nejde. SSSR by nám nepomohl (Molotov - Ribentropp, navíc s námi neměl hranici), Francie a GB stáhli ocas...a to je asi tak všechno. Nikdo nevyhraje válku, pokud je sám. I dnes, kdyby vypukla válka USA proti společným silám Evropy, Číny, Ruska, Indie, Japonska a Brazílie, tak je Washington do několika týdnů, max. měsíců dobyt.

0/0
22.6.2010 10:27

duhacenzor

Re: Hácha c/a Beneš

Malé Finsko bojovalo 1939 s obrovskou a zdrcující desateronásobnou početní přesilou SSSR (náš poměr vůči Německu 1938 1:2, v reálu spíše 2:3) zcela samo, s mnohem menší a blběji vyzbrojenou army, než jsme měli 1938 my - ztratili část území, ale nikoli samostatnost, ani Stalin se je neodvážil zkomunisovat.

Navíc pindáš, Maďarsko ani Polsko nebyli spojenci Německa a do případné naší války s nimi by nijak nezasáhli, Maďarsko mimochodem nemělo ani pořádně čím (viz Trianonská smlouva). Maďaři a Poláci požadovali ochranu svých menšin až poté, co Beneš bez boje vzdal Sudety Němcům - no a o tom, co pan Beneš provedl po válce, nejen vyhnání Němců a části Maďarů ale HLAVNĚ nejmasovější konfiskace českého majetku v historií , na bolševiky 1948 zbyly jen paběrky, raději pomlčím, stejně jako o nesmyslné a nepotřebné spojenecké smlouvě 1935 se SSSR s nimiž jsme my ani Němci neměli společné hranice, to vše také bylo "nutné".

Beneš měl viset za vlastizradu.

0/0
22.6.2010 19:04

Wild..Dog

Re: Hácha c/a Beneš

Ano Finové bojovali s Ruskem, ale za jiných podmínek. Pokud se podíváme na mapu tak zjistíme, že Finové bránili úzký kus země z jedné strany ohraničené mořem z druhé jezerem, území bez infrastruktury a naprosto nevhodné pro nasazení těžké techniky. Bojovalo se v podstatě o kus lesa. To se nedá s obranou Československa vůbec srovnávat.

0/0
22.6.2010 20:15

Generál Ugarte - resucitado

Re: Hácha c/a Beneš

Jak ten Váš příspěvek tak čtu, měl byste si znovu a DŮKLADNĚ prostudovat strategické mapy Karelie.

0/0
22.6.2010 20:21

nibor

Re: Hácha c/a Beneš

Zřejmě máš na mysli území severně od Ladožského jezera, tak děláš hrubou chybu, že to hodnotíš jen podle pohledu na mapu. To území totiž tvoří neprůchodná divočina s minimem komunikací, naprosto nevhodná pro větší útok, tam se Finové bát nemuseli. 

0/0
23.6.2010 9:03

nibor

Re: Hácha c/a Beneš

Finsku na rozdíl od nás slibovaly velmoci podporu a skutečně také chystaly zásah proti SSSR. Proto nakonec Stalin neobsadil celé Finsko, ačkoliv  už hlavní obranu mezitím prolomil, obával se zapletení do války se Západem.

Pindáš ty sám, Maďaři a Poláci se k zásahu pro zabrání území chystali, i Maďaři měli pochopitelně armádu.

V roce 1945 bylo rozhodnuto o zestátnění za úhradu, tak jako v mnoha jiných zemích, nikoliv o znárodnění.

A co bylo na smlouvě z roku 1935 vlastně špatného?  

0/0
23.6.2010 9:08

expat47

Re: Hácha c/a Beneš

....zestátnění za úhradu, kterou nikdo nikdy neviděl..........

0/0
23.6.2010 13:10

nibor

Re: Hácha c/a Beneš

Po následném rudém puči určitě ne.

0/0
23.6.2010 17:01

Honza423

Kecy

Naprosto stupidní snůžka keců zakrytá pláštíkem jakoby objektivity - toť můj názor na autora. Uznávám že se snaží zavděčit všem ale to prostě nejde. V roce 1937 mu bylo už 65 let a chtěl odejít na penzi, vzhledem k situaci politické ještě setrval ve funkcích. V roce 1938 mu umírá žena, krátce nato se mu rozvádí dcera. Teprve poté je penzionován ale to už pro změnu zdrhají naše politické špičky pryč. Je to starý, nemocný muž kterého během krátké doby postihlo několik tragédií a který chce jediné a to je tiché a důstojné dožití na penzi, místo toho je na něj činěn tlak aby splnil svou vlasteneckou povinnost a bla bla bla. Krysy utekly, ti co zůstali zalezli do děr a jediný člověk který byl ochoten se postavit za republiku byl starý, nemocný 67 letý muž. Toto je pravda a hanba českého národa kterou si stále čecháčci nechtějí přiznat a místo toho se skrývají za nicneříkajícími slovy a divadelními hrami.

0/0
22.6.2010 9:15

garii v12.0

Re: Kecy

Ještě zbývá dodat, že ho nechali po válce doslova chcípnout v kriminále. Byť toho Beneš litoval.

0/0
22.6.2010 9:16

garii v12.0

Hácha byl pan někdo

Výborný právník a státník. Byl to tvrdý muž, skvělý vyjednavač a Hitler z něj měl respekt.

Hácha byl větší hrdina než Beneš.

0/0
22.6.2010 9:11

Michael Christiani

Re: Hácha byl pan někdo

R^ naprosty souhlas

0/0
22.6.2010 9:48

Generál Ugarte - resucitado

Re: Hácha byl pan někdo

R^

0/0
22.6.2010 20:18

The last boy scout verze 1.1

Re: Hácha byl pan někdo

R^R^

0/0
22.6.2010 23:19

zlomená lopata

Kdo...

Kdo byl zbabělec a kolaborant byli komunističtí prezidenti počínaje Gottwaldem až po Husáka. Hácha se snažil Hitlerovi bránit i za cenu že při jednáních zkolaboval, kdežto výše jmenovaní soudruzi se Rusákům do p....e hnali přímo tryskem. Doufám, že pro mě mají čerti v pekle ten největší kotel!!

0/0
22.6.2010 9:08

modrá_krkavka

Re: Kdo...

No a dnes, krom rozbití republiky, se ženou do p.........těm za Atlantikem. A o nic menší rychlostí. Přes odpor většiny ovčanů ČR - viz. radar v Brdech. Tak jak je to s tou kolaborací! Ostatně i Čurda byl hnán " Instinkem  pro prežití"!

0/0
22.6.2010 9:27

Cynyc

Re: Kdo...

Nechte si ty sve bolsevicke zvasty pro sebe. Srovnavat situaci, kdy tu SSSR fakticky vladl, se spojenectvim s USA, ve kterem jsme se projevili jako naprosti paraziti, je krajne chucpe.

0/0
22.6.2010 15:11

TatankaYotanka

zbabelec ci hrdina

Hacha byl "zabelec", ktery se svym narodem zustal v okamziku, kdy ho ostatni "hrdinove" opustili ... Mozna bychom meli vyznam ci pouziti tech slov "zbabelec" a "hrdina" zrevidovat :-/

0/0
22.6.2010 8:58

lost

Hácha je muj osobní hrdina

...který stál s národem v nejhorších s*ačkách, a jehož kompetence a zdravotní stav průběžně klesaly k nule . jak tak pozoruju současnost, tak se nám tato zkušenost bude jěště hodit.

0/0
22.6.2010 8:51

OttoCZ

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Přesně tak, pokud potřebujeme někoho vinit, tak by to měl být spíš Beneš, který zaprodal Československo nejdříve bez boje Hitlerovi a po válce pro změnu Stalinovi, když umožnil Gottwaldovi stát se prezidentem. :-(

0/0
22.6.2010 8:56

jorble

Re: Hácha je muj osobní hrdina

R^ Byl to Beneš kdo byl zrádce. Rv

0/0
22.6.2010 8:59

d_meister

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Stejně tak, jako je hrdina Hácha, tak velkým státníkem byl i Beneš. Nejde o to, že by Beneš byl slaboch nebo dokonce zrádce (jak jste na to přišel, proboha? máte nějaké důkazy, že spřádal plány se Stalinem? zvát zrádcem někoho, kdo se zasloužil o vznik ČSR více než kdokoli jiný - společně se Štefánikem a TGM - je nesmysl a drzost), jen prostě byl dvakrát v bezvýchodné situaci. Že se dříve nebo později stane ČSR komunistickou, bylo více než jasné. A snaha předejít občanské válce snad není nikterak negativní.

0/0
22.6.2010 9:05

jural

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Co to melete? Benes byl diplomat, bez nehoz ny CSR vubec nevznikla a bez nehoz by nikdy nebyla anulovana Mnichovska dohoda. Vysvetlete mi k cemu by byl CSR vyborny, ale popraveny diplomat Benes? Vubec nijak. Kontrolni otazka: kdo nechal zabit Heydricha?

0/0
22.6.2010 9:08

jural

Re: Hácha je muj osobní hrdina

omlouvam se  za preklepy.

0/0
22.6.2010 9:10

d_meister

Re: Hácha je muj osobní hrdina

R^R^R^ aspoň někdo tady přemýšlí.

0/0
22.6.2010 9:11

garii v12.0

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Máme plán. To byla slova Benešova pár hodin předtím, než odletěl do Anglie - říkalo se tomu ajroplán...

Kdy nechal toho Heydricha zavraždit? Jak se choval k Háchovi? Dva roky jej díky vysílačce schované v Eliášově kanceláři podporoval,a by jej ze dne na den v rádiu doslova popravil. Takový to byl Beneš diplomat, opravdu vynikající. R^

0/0
22.6.2010 9:13

d_meister

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Pokud vím, tak Beneš do Anglie z ČSR neodletěl. Ihned po svý abdikaci, kdy působil jako červenej hadr nejen na skopčáky, ale i na slováky a velkou část českejch politiků, odletěl do Paříže a pak do USA, kde přednášel myslim v Chicagu do tý doby, než začala válka. A co jinýho měl dělat? Měl tady zůstat, sedět doma v Sezimově ústí a nechat se popravit od nácků?

Heydricha nechal popravit několik měsíců potom, co Heydrich nastoupil do funkce. Ono to za války v roce 1941-2 nebylo tak snadný připravit a provést atentát.

A na co přesně narážíte, na to, že ho ze dne na den v rádiu popravil?

Každopádně si stojim za tim, že Beneš byl diplomat velice dobrý. Kdyby nebyl, nebylo by ČSR.

0/0
22.6.2010 10:22

d_meister

Re: Hácha je muj osobní hrdina

R^ Přesně tak. Komu to řikal, že by klidně abdikoval, ale že by se na jeho místo dostal Moravec nebo někdo takovej?

0/0
22.6.2010 9:00

garii v12.0

Re: Hácha je muj osobní hrdina

Benešovi.

0/0
22.6.2010 9:17

lost

Re: Hácha je muj osobní hrdina

je třeba upozornit na geniální autorku té hry V!!

0/0
22.6.2010 10:42

Rizo

rozum vs instinkt

podle me se to nijak nevylucuje, i chladny rozum nam umozni delat logicka rozhodnuti bez emoci, akorat narozdil od instinktu i v daleko slozitejsich situacich s vice moznostmi

0/0
22.6.2010 8:49

Englishman

Hácha byl statečný chlap

Svalovat na něj vinu za dobrovolnou kolaboraci ostatních je ubohost.

0/0
22.6.2010 8:44

cenzor103

Karel Steigerwald jako T. G. Masaryk

;-€;-€  jako kdyby Ivan langer hrál sv. Vojtěcha ;-€

0/0
22.6.2010 8:41

Najdete na iDNES.cz