Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

NÁZOR: Teď ještě vybrat správné školné

Začíná panovat politická shoda ohledně školného. Létají zde termíny jako "odložené školné", "školné na dřevo", "odložená splátka" či "půjčka na školné". Mezi nimi jsou však podstatné rozdíly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

datlik5

njn, tak všichni budou studovat na soukromých...

V novinách jsem četla článek se studentkou soukr.VŠ.Rovnou přiznala, že na přijímací řízení na státní by nestačila a tak šla na soukromou, kde se sice platí školné, ale dostala se tam.Proč by se  tedy studenti hnali za školné na státní školy ( tam by po nich asi chtěli i nějaké vědomosti ) ,to si raději zaplatí soukromou a diplom určitě získají.

0/0
24.6.2010 18:09

Si0 po zákazu

Zajímavá úvaha, chybí v ní jedno podstatné:

Pracovní trh se v současnosti stále více internacionalizuje, a to zejména u sofistikovaných oborů. Lze očekávat, že řada absolventů uteče do ciziny a už se nikdy (pracovně) nevrátí, zvláště když jim bude doma hrozit platba odloženého školného. A vymáhat školné za výdělek v zahraničí je absurdní.

0/0
21.6.2010 15:21

modrá_krkavka

VV ujišťuje, že už v důchodu školné nemusíte platit.

Vzhledem k tomu, že 60% populace která pracuje, nedosahuje na průměrnou mzdu (je to cca 22 600,-.), může se stát že bude dlužník schopen půjčku splácet až např. v 50 letech. Učitel na zákl. škole dosáhne této hranice v cca 34 letech, a to se jedná o preferovanou profesi. Řada dalších human.oborů ještě později.Trojkoalice spekuluje, že max. hranice pro splácení by byla cca 45( pak by to zatáhl stát). Mezitím budou narůstat úroky z úroků u licencovaných bank. Oslovené banky zatím nechtěli výši úroků komentovat. Ztrátu schopnosti splácet (nezaměstnanoc, nemoc, mateřská a pod.,zatím neřeší) Termín školného už se posunul k r.2012.

0/0
17.6.2010 10:05

elbows

Re: VV ujišťuje, že už v důchodu školné nemusíte platit.

tomu se říká australský model na český způsobRvRvRv

0/0
17.6.2010 10:11

elbows

jak to nakonec bude?

v tzv australské modelu je i například to že se splácí "finančnímu úřadu" který vede pro každého studenta účet. Jestli to dobře chápu jedná se tedy spíše o něco jako "dluh na dani" který pak za určitých podmínek ( výše platu ) splácí formou zvláštní daně. Teď se najednou začalo proslýchat, že u nás budou půjčky poskytovat banky a stát bude za tyto půjčky a splácení ručit. Tzn. jinými slovy stát bankám zajistí nejenom klienty ale i výběr splátek - jinými slovy banky nebudou muset nic dělat, neponesou žádné riziko ( za splátky ručí stát ) a jenom slíznou smetanu. Jak to bude?

0/0
17.6.2010 9:27

honzajaka

myslím

že počet vysokých škol je zbytečně vysoký. Pro tolik lidí se ani nekvalifikovaná práce nenajde. ČR stejně nikdy nebude vyspělá ekonomika, my budeme vždy jenom dílna a pro tu jsou třeba pracovití lidi, kteří se zbytečně nestaví na zadní a nebráním se ani Ukrajincům. Vysokoškolské vzdělání má být pouze výsada pro vyšší vrstvy, ne aby měl titul každý hlídač na parkovišti, kromě toho si můžete ve světě s českým titulem leda tak podložit piáno. České VŠ nedosahují ani evropské úrovně snad kromě pár výjimek. Když se zruší všechny VŠ až řekněme na Karlovku a MU a u těch se ještě oseká počet fakult nejméně o polovinu tak to bude tak akorát.

0/0
16.6.2010 20:56

harier

Bludy a fráze

Každá reforma přináší užitek těm, kterých se netýká. Známé pravidlo, které není respektováno. Na školném vydělají především bankovní domy a ti, kteří potřebují, aby se část inteligence prodávala i pod cenou (slavering). Dnes se totiž iniciátoři školného tváří, jak musí být citliví. Po té však začnou narůstat úroky, valorizace za inflaci, poplatky za různé úkony s tím spojené a člověk bude tam, kde ho chtějí mít ( viz USA).  Školné nikdy neumožní studium sociálně slabších studentů, to je totální demagogie. To samé platí o tom, že si toho budou studenti více považovat. Pod hesly vzdělanostní společnost nejde o vzdělání, ale o kšefty. Čím větší počet absolventů VŠ, tím větší přetlak jejich nabídky na trhu práce a tím levnější VŠ pracovní síla. A náklady na práci je to, co je každé firmě trnem v oku a potřebuje na nich ušetřit. Jednoduché a logické.

0/0
16.6.2010 13:01

RumBum

Re: Bludy a fráze

jenom jsem z tveho prispevku nepochopil, jestli bude teda diky skolnemu vice absolventu, nebo mene....to jako ze znemoznenim studia chudsim lidem pribyde vice absolventu, a firmy jim snizi platy, protoze jich bude nadbytek? 

0/0
16.6.2010 13:25

cokoli krome sosanu

Re: Bludy a fráze

u oranzady logiku nehledej, nema to smysl ;-D

0/0
17.6.2010 9:32

Svědomí národa

Blazni

Cely projekt skonci stejnym fiaskem jako v Rakousku a Nemecku. Cesi jsou narodem, ktery je mistrem na prebujelou administrativu a cely aparat bude stat vice, nez vynese. Navic v zakone budou obvykle chyby a nikdo pozdeji ty penize neuvidi. Takze je to jenom takovy slovansky tanec pro obveseleni divaku.

0/0
16.6.2010 12:59

RumBum

60% populacniho rocniku!!!

to je prece jasne, ze pokud studuje tolik lidi, ze to stat nemuze utahnout.

Dalsi vec je, co ti mladi studuji. Mam znamou, ktera studovala 2 vysoke skoly - historii kinematografie a psychologii. Po roce toho nechala - obojiho (nastesti).  

Ze spolecenske objednavky na zvyseni poctu studentu se stal obrovsky tunel. Nektere skoly prijimaji kazdeho - aspon na rok, prispevek na studenta neni k zahozeni.

Nedavno jsem se byl podivat na novou budovy skoly, kde jsem studoval.... at uz mi nikdo nerika, ze ve skolstvi nejsou penize. Mozna nekde nejsou - ale jinde je jich azaz... 

0/0
16.6.2010 12:58

galilleo@centrum.cz

Co chteji studenti je svate

Studenti si ve stredoskolskych volbach zvolili TOP09 a ODS, coz jsou strany, ktere tvrde prosazuji zavedeni skolneho. Doporucoval bych tedy jit cestou vyssiho skolneho, jak si studenti ve vobach prali. Myslim, ze tech 10.000 Kc za semestr bude minimum.

0/0
16.6.2010 12:41

prima.p

Studovali zadarmo

Připadá mi poměrně groteskní,že o školném rozhodují pouze ti kdo vystudovali zadarmo.Co takhle zpětná platba?Řekněme 15 let zpět?Ať tito lidé zaplatí za semestr strávený na škole cca.10 tisíc a hned budou peníze.A získají tím právo určovat nynějším a budoucím mladým platby!!!

0/0
16.6.2010 12:39

RumBum

Re: Studovali zadarmo

me to tak groteskni neprijde - ja jsem sice za studium neplatil, ale zrejme budu platit za sve deti....

0/0
16.6.2010 12:49

Bouše

To Husák svého času nepodepsal zákon

o zvýšení stipendií studentům, ale naopak podpořil 50%-ní zvýšení výdajů na vězně. Když se ho ptali proč, odpověděl, že studovat už určitě nebude. :-)

0/0
16.6.2010 12:34

tom-2718281828459

Re: To Husák svého času nepodepsal zákon

skutečně se to stalo nebo to byl jen vtip?

0/0
16.6.2010 12:36

Bouše

Re: To Husák svého času nepodepsal zákon

To koloval takový ftip. :-)

0/0
16.6.2010 12:39

Glock Mark VI

To není groteskní představa, to je definice úroku

"Co však se studentem, který chce a může školné zaplatit rovnou každý rok a nechce být 'zdaňován' v pozdějších letech? V bílé knize terciárního vzdělávání se navrhuje sleva 30 procent. To by však znamenalo, že student z chudších poměrů zaplatí o polovinu více než student z bohaté rodiny a navíc to bude léta splácet. Groteskní představa."

.

Kdo prostě v danou chvíli nemá cash, ten nutně zaplatí více potom. Navíc se v tomto nebere na zřetel pojem "čistá současná hodnota" - obě cifry se totiž liší nejenom svojí výší, ale také časem. Jedna částka vzniká teĎ, druhá vzniká v budoucnu - přičemž hodnota peněz se v čase co? No mění. A jak se mění? O úrok. Proto chcete-li obě sumy porovnávat, musíte je dát do stejného časového okamžiku - buď tu vyšší pozdější cenu přepočítáte na tu nižší současnou, nebo naopak (čistá budoucí hodnota). Teprve potom je můžete porovnávat.

0/0
16.6.2010 12:11

Glock Mark VI

Re: To není groteskní představa, to je definice úroku

* o úrok, o inflaci, ...

0/0
16.6.2010 12:12

jistota stonásobku

Re: To není groteskní představa, to je definice úroku

sice máš pravdu, ale je to svým způsobem detail. Ještě není rozhodnuto, jestli to bude 1,000 ročně nebo 100k ročně.. Kdyby se náš stát v tomto ještě zabýval tržním oceněním budoucích výnosů/nákladů, tak už to nepobere nikdo..

0/0
16.6.2010 12:17

jistota stonásobku

Re: To není groteskní představa, to je definice úroku

samozřejmě padla částka 10k/semestr, ale řekněme, že jí neberu moc vážně.. případně si uprav interval na 1-10:-)

0/0
16.6.2010 12:18

Glock Mark VI

Re: To není groteskní představa, to je definice úroku

Tak se podívejte, kdo ten článek napsal. Právě kvůli autorovi mne tahle argumentace zarazila. Psát to Gazdík nebo Eichler, tak ten odstaveček přehlídnu jak širé lány.

0/0
16.6.2010 12:20

jistota stonásobku

Re: To není groteskní představa, to je definice úroku

sry, to mi nějak vypadlo...:-) máte samo pravdu

0/0
16.6.2010 12:24

jistota stonásobku

Já to asi nechápu...

... placení VŠ by přece mělo být v programu levicových stran. Když si vezmu, že levici většinou volí dělníci, rolníci a vůbec lidé s menším akademickým vzdělaním (rozuměj bez titulů, ne obecně hlupáci), tak nevidím důvod, aby třeba soustružník platil vzdělání právníkovi. Základní a střední školství je jasné, to by mělo být zadara. Ale proč vš? Může mi to někdo z levičáků vysvětlit? Děti vysokoškoláků pravděpodobně na vysokou půjdou, dětí lidí z horní-dolní sotva 20 pct. Proč vy nehlasujete pro nějaká prospěchová stipendia společně s placeným školným???

0/0
16.6.2010 12:01

Glock Mark VI

Re: Já to asi nechápu...

Ptže to už je vyšší matematika - to není jako sečíst účtenku od pokladny v Lídlu s účtenkou z Kauflandu. Prostě jak slyší, že je někdo chce připravit o peníze, tak se jim v lebeních zatmí .

0/0
16.6.2010 12:18

obambiodřekykunene II.

Re: Já to asi nechápu...

tvé vidění světa je na úrovni velitele koncentračního lágru....ten měl taky všechno pěkně zaškatulkovaný, nalajnovaný, statistickz podložený atd......říká se tomu černo-bílé vidění světa ale ten, jak známo, je velmi pestrý...jinak nic ve zlém...pouze na mne tvůj příspěvek takhle působí, evokuje určité doby minulé;-)

0/0
16.6.2010 13:02

Fonon

ad odstavec o technický oborech

pokud stát se zavedením školného zároveň sníží objem peněz posílaných do vš, budou na tom technické obory hůře než jsou dnes- tato situace nastane v případě, že školné nebudou požadovat.

Odložené školné má taky jedno úskalí- hodnotu peněz v čase.

0/0
16.6.2010 11:49

tom-2718281828459

Re: ad odstavec o technický oborech

inflace se řeší úroky, není to bezúročná půjčka.

0/0
16.6.2010 12:37

obambiodřekykunene II.

Nejspokojenější skupina po

zavedení školného budou bankéři....a to tady šlo především.....zadlužit, pokud možno, co nejvíce populace v daném národě.....pak už jsou snáze ovladatení...;-)

0/0
16.6.2010 11:47

RumBum

Re: Nejspokojenější skupina po

no, já nevím, ale vy snad máte dojem, že současné financování škol není na dluh? Samzřejmě, že je - půjčuje si stát - a splácet to budou i ti, kterí nestudují.

0/0
16.6.2010 12:00

Fonon

Re: Nejspokojenější skupina po

tak, jako splácí dálnice a silnice ti, kteří je nevyužívají. Tenhle tvůj argument je velmi, ale velmi slabý.

0/0
16.6.2010 12:06

RumBum

Re: Nejspokojenější skupina po

ja jsem tim chtel jenom rict, ze bankeri z toho maji kseft uz ted. No a dalnice se z velke casti financuji ze spotrebni dane benznu, nafty - takze to vlastne financuji motoriste.

0/0
16.6.2010 12:45

obambiodřekykunene II.

Re: Nejspokojenější skupina po

oblast školství a vzdělávání národa by měla mít prioritu, to se v budoucnu vždy vrátí......alespoň já tak chápu státní svébytnost, jinak se můžeme opravdu rozpustit, jako ta kosta cukru v čaji.....ne na všem se dá vydělávat a do tohoto ranku školství patří...;-)

0/0
16.6.2010 12:53

Glock Mark VI

Re: Nejspokojenější skupina po

Přijde vám dostatečně solidární fakt, že traktorista s výučním listem bude přes daně dotovat vzdělání někoho, kdo bude po nějaké době vydělávat násobky toho traktoristova platu? V reálu určitě, ale ne financovat ze 100%, ale pouze poměrnou část. Lidé si totiž nikdy neváží ničeho, co je "zadarmo".

0/0
16.6.2010 12:15

obambiodřekykunene II.

Re: Nejspokojenější skupina po

příměry tohoto typu jsou absolutně nepřijatelné.....taraktorista začne vydělávat v ,dejme tomu, 18 letech....aby mohl pracovat potřebuje někoho, kdo mu ten traktor vymyslí, zkonstruuje a vyrobí, ten někdo, aby mohl dát traktoristovi traktor na to musí vystudovat...atd...já, je to dost přitažené za vlasy, ale u školného mi jde o princip solidarity lidí jednoho národa....to by nás mělo tmelit, ne rozdělovat...;-)

0/0
16.6.2010 12:46

Glock Mark VI

Re: Nejspokojenější skupina po

Ano, solidarita ano. Ale neomezená solidarita ne, tečka

0/0
16.6.2010 14:22

zlatý banánovník

Re: Nejspokojenější skupina po

toto by řešilo zpětně mimojiné progresivní zdanění:-);-D

0/0
16.6.2010 13:02

Najdete na iDNES.cz