Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poslaneckou komnatu si první vybírá kníže. Skaut Gazdík luxus nevyžaduje

Poslanci si přerozdělují kanceláře ve Sněmovně. Nové strany se "nakufrovaly" do místností, které ve volbách ztratili jejich soupeři. Než se však příští týden, kdy poslanci složí slib, rozjede jejich práce naplno, budou dbát o chodby a jednací sál spíš uklízečky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

loool

Přeji knížeti hodně zdraví...

bez něj by TOP09 šla do kytek;-(

0/0
21.6.2010 18:04

jrozec

nesmysl

1. ten první příspěvek byl původně reakcí na příspěvek cassula jinde, bohužel se zobrazil jako samoztatný, nevšiml jsem si, že podobných pomatenců, co by se rádi vrátili do středověku je tu víc. 2. Aby něco platilo nelze argumentovat "proč by nemohli" ale "proč by měli" neplatí prostě proto, že nežijeme v monarchii... v Německu nic takového neplatí tituly byly zrušeny steně jako u nás už dávno.. Titul arcivévody mohl být dědičný před 100 lety dnes nic tokového neexistuje je to jen nostalgie, či zbožné přání někoho bez soudného rozumu. Pododně si každý může říkat, třeba čínský bůh srandy a udělitvšem titul kašpárka s rolničkami, má to stejnou váhu..

0/0
16.6.2010 23:17

felix2010

Re: nesmysl

No comment. Pokud se tedy se mnou mají do středověku vrátit i občané 12 států Evropy,  nemám námitky.

0/0
19.6.2010 18:03

felix2010

Re: nesmysl

Tak o tom píšou, ti, co jim závidí.

0/0
19.6.2010 18:08

jrozec

Re: nesmysl

:0))  Něco co neexistuje nelze závidět .... i když možná si to myslíte podle pravidla "podle sebe soudím tebe"..

0/0
19.6.2010 20:15

felix2010

Re: nesmysl

Když myslíte... Obdivuji Vaši loajalitu k státnímu zřízení po roce 1918, ale nikdo ty hodnosti nezrušil. Jestli chcete, můžete tak učinit Vy, třeba Vám to projde. Ovšem podle Listiny zákl. práv a svobod má každý právo na příjmení atd. Tak žijte a nechte žít. Já taky žádnou hodnost nemám, netoužím po ní, ale kdo ji má, ať si ji nechá. Ať si ji píše na vizitky, je mi to jedno.

0/0
20.6.2010 8:47

jrozec

Re: nesmysl

Ale zrušil, to jen pár poblouzněnců hledá obezičku jak to obejít. Nevím z čeho usuzujete, že bych někoho "nechtěl nechat žít"  nebo že bych někomu chtěl brát "hodnost" nedej bože příjmení (Takový Karel IV třeba byl císař římský a král český, žil v době, kdy ty tituly , nebo můžete jim třeba říkat hodnosti, měli svoje opodstatnění). Jen vycházim z toho, že žijeme v republice, nemáme tu žádne kasty, tady jsou si všichni občané rovni (alespoň teoreticky) a nelze uznat jakoukoliv výhodu získanou například zděděním atd. Tohle "šlechtický stav" zcela zásadně porušoval a proto byla tato instituce zrušena. Potomci bývalé šlechty mohou být jistě hrdí na své předky a honosit se rodovým přijmením, ale to je tak všechno.

0/0
20.6.2010 11:37

felix2010

Re: nesmysl

A kdo je zrušil?

Poblouzněnců... Děkuji, tak už mi dlouho nikdo neřekl. Existence šlechtictví není překážkou v rovnosti, šlechtictví zavazuje držitele k loajalitě k panovníkovi a  morální bezúhonnosti (teoreticky), žádná výhoda to snad není a když se mohou honosit jménem Jaroslav Lobkovicz, proč by si tam nemohli ještě připojit to "kníže". I když u Karla knížete ze Schwarzenberka by se dalo uvažovat, zda službou republice neporušil věrnost k panovníkovi...

0/0
20.6.2010 21:03

jrozec

Re: nesmysl

Zrušil je parlament československé republiky :0) Loajalitě k "panovníkovi" ?? Poslední panovník je dávno po smrti těžko mohl pana Schwarzemberka, nebo Lobkowicze k něčemu zavázat, když v době jeho kratičké (a neúspěšné) vlády tito ani nežili ..... A pokud si myslíte, že tzv. "šlechtictví" neporučuje zásadu rovnosti, tak na to skutečně nemám slov... Společenská výhoda získaná na základě toho, jestli jsem se narodil ve šlechtické rodině? Dokonce bylo nutné, aby člověk měl alespoň tři generace šlechtických předků pro plnohodnotnou "urozenost" atd. A co podmínky pro sňatek a následnictví, kdy vysoce postavený "šlechtic" si nesměl vzít nedostatečně "urozenou" manželku? Viz. výsledné příbuzenské sňatky... Co to kupčení se šlechtickými tituly v minulých stoletích? žádný ze stávajících potomků knížecích rodů prostě kníže není může se vám to nelíbit, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je tak vše co s tím naděláte...

0/0
21.6.2010 9:12

felix2010

Re: nesmysl

1. Revoluční shromáždění, ne volený parlament. Šlechtic by měl být loyalní i k nevládnoucím členům dynastie. A neřekl bych, že vláda Karla I. byla tak neúspěšná. Nevím, proč nemáte slov. Šlechtictví zásadu rovnosti neporušuje, to byste mohl říct, že bezdomovec a podnikatel si nejsou rovni, 1. je také společ. výhoda... A sňatky, to je jejich věc., do toho nám nic není, ono to má své opodstatnění. Ať už je to Karel kníže ze Schwarzenberku či Mikuláš hrabě Bubna z Litic...

2. Kupčení není známo, hodnost může udělit výhradně panovník. Pravda, nic s tím neudělám, protože ani nepotřebuji.

0/0
21.6.2010 17:58

jrozec

Re: nesmysl

Jste normální demagog. Zástupci Národního shromáždění (nikoli revolučního shromáždění), kteří přijali zákon v roce 1918 se tam nedostali žádným revolučním převratem, bylo vytvořeno dle voleb z roku 1911. Když tak na vás koukám tak "šlechtic" má být vlastně vlastizrádce, protože má být loajální k cizímu státnímu příslušníkovi :0)) A srovnávat bezdomovce a podnikartele se "šlechticem" a "nešlechticem" je taky vtipné, bezdomovce ani podnikatelem se člověk totiž nenarodil, jestli jste si tedy dosud nevšiml....

0/0
22.6.2010 9:17

felix2010

Re: nesmysl

1. Demagog rozhodně nejsem, jen píši fakta. 1. Neprve se mu říkalo revoluční a v roce 1918 byla úplně jiná situace než v roce 1911 a mandát jim už tehdy dávno skončil...Být loajální k cizímu státnímu příslušníkovi není zradou, mnoho šlechticů (Bubnové z Litic, Lobkovicové,....) stále zachovává věrnost a následníka Otty si váží. A navíc má Otto čestné občanství např. Brandýsa nad Labem a Františkových Lázní. Je pravda, že podnikatelem se člověk nenarodí, ovšem  narození v např. úřednické, nebo tedy živnostnické rodině znamená jisté postavení ve společnosti. A bezdomovcem se člověk narodit může....

0/0
22.6.2010 15:43

jrozec

Re: nesmysl

Kupčení s tituly je známo až dost, zvláště v době kdy "šlechta" prakticky ztratila svou dosavadní funkci, v druhé polovině 19 století  a šlechtický titul byl často něco, jako dnes judr v plzni. Mimochodem jak by se Vám líbil systém praktikovaný v číně, kdy panovník udělil šlechtický titul a potomci pak měli v každé generaci titul o stupeň nižší, takže ho alespoň neměli "navždy". No nic, Vás evidentně nepřesvědčím a Vaše argumenty mohou těžko přesvědčit mne, tak hodně štěstí v životě a netrapte se tím, že už tu nemáme středověk a bývalá šlechta dávno přišla o všechna svá privilegia.:-)

0/0
22.6.2010 9:20

felix2010

Re: nesmysl

Žádné prodávání hodností apod. se neodehrávalo, už vůbec ne v 19. století, kdy se to přísně kontrolovalo a za neoprávněné užití hrozily celkem přísné tresty. Šlechtická hodnost se dala získat zásluhami o stát, vědu či umění (F. L. Rieger, J. Zítek, J. Bartoň, malíř Brožík, Purkyně,...). To s podvody v Plzni nemá nic společného. Čína je Čína, vím o tamějších tradicích, ovšem my jsme Středoevropané a zde je to jinak. Ujišťuji Vás, že se netrápím, že žiji v 21. století a nejsem zastáncem nějakých výsad šlechty (nepočítám v to hodnost a majetek), jen Vám přeji hodně štěstí v životě a uvědomte si, že ani republika nemá věčného trvání.:-)

0/0
22.6.2010 15:54

martin_simek

To byl zase ten spravny clanek

pro ceskeho zavistivce :-/

0/0
15.6.2010 22:31

jrozec

no jiste

Aha takže několik posledních habsburků "na českém trůně" si vlastně nechávalo říkat "český král" bezdůvodně protože nebyli korunováni.  :0))

Kdy už konečně lidi pochopíte, že šlechtické tituly mohou existovat jen v rámci určitého státního uspořádání. Monarchie skončila před +- 100 lety, nikdo (myšlen tím člověk nebo zřízení) nemůže někomu garantovat titul pro jeho potomky "navždy", protože jeho moc taky není navždy. V momentě, kdy zanikne ten, kdo titul uděluje či uznává, zanikne i možnost uvedený titul získat, zdědit.

Btw, kdo určil že následník císařského trůnu bude mít nárok na titul arcivévody a arcivéhody dolních nebo horních rakous (existují tato arcivévodtví ještě?) atd.

0/0
15.6.2010 14:41

felix2010

Re: no jiste

1. Četl jste Zlatou bulu sicilskou nebo alespoň Bulu Karla IV.? O povinné korunovaci tam není ani zmínka. Žádný zákon to u nás nikdy nenařizoval. 2. kníže není titul, ale hodnost, i podle Ústavu pro jazyk český. Titulem je u knížete Výsost. 3. V SRN se šlechtické hodnosti a tituly používat mohou a i u nás je tento zákon promlčený a neexistuje za jeho porušení žádný postih. 4. Dynastie nevymřela a nezanikla, protože se u nás trůnu nevzdala. A hodnost může odebrat jedině ten, kdo ji udělil. V Rakousku byly arcivévodské tituly potvrzeny římským císařem Fridrichem III. v 15. století. 

0/0
15.6.2010 15:33

papullus

Re: no jiste

Inu,když se tady tak oháníš různými historickými listinami,tak si vyhledej a počti o tom,že v království českém měl zemský sněm právo nejen zvolit,ale i sesadit dynastii z trůnu (viz ona citovaná listina z podzimu 1212).Mimochodem,došlo k tomu třeba při sesazení Zikmunda z českého trůnu,dále pak byli sesazeni Jagellonci a naopak zvoleni Habsburkové.Stejně tak byli Habsburkové trůnu zbaveni jak u nás,tak v Rakousku.Zbyly jim toliko Uhry.

0/0
15.6.2010 18:57

felix2010

Re: no jiste

1. Sněm právo sesadit panovníka měl, ovšem: Jagellonci sesazeni nebyli,

jen vymřela česká větev. Kdy byli sesazeni Habsburkové? Myslíte snad

Nár. výbor, nebo Revoluční shromáždění?  Mandáty se rozdělily jen podle voleb do

Říšské rady v r. 1911, které proběhly za zcela odlišných podmínek a

okolností. To nebyl žádný sněm.

0/0
16.6.2010 21:22

felix2010

Re: no jiste

A to schvalování: Kramář měl projev, ozvalo se sláva, zákon schválen. A mohli občané ČSR o tom rozhodnout?

Ne. 1918 byl jeden veliký zmatek. A

nevím, proč tedy tvrdíte, že podle Vaší teorie v Uhrách sesazeni nebyli.

Maď. parlament upřel Habs. nárok na trůn. A panovník, přestože nemůže úřad vykonávat, má stále nárok na trůn, dokud

neabdikuje.

0/0
16.6.2010 21:25

jrozec

Re: no jiste

Na trůn může mít někdo nárok jen do té doby dokud nějaký existuje..

0/0
16.6.2010 23:18

felix2010

Re: no jiste

český trůn zrušit nelze. A ani tím nárok nezaniká.

0/0
17.6.2010 19:24

felix2010

Re: no jiste

A podle Vašeho názoru, se kterým nesouhlasím, nelze nic věčně zaručit. V tom případě ale nic věčně odepřít.

0/0
17.6.2010 19:26

jrozec

Re: no jiste

Jistě nelze to věčně "odepřít", pokud by zde zase někdy vzniklo nějaké království a existval nějaký "trůn" pak snad. Je ovšem krajně nepravdšpodobné, že by na něj měli nárok ausgerechned habsburkové, neb by to museli být oni, nebo jejich příznivci kdo by onen stát znovu vytvořili....

 Je to asi tak stejně pravděpodobné, že nám tu vznikne velká morava a o trůn se přihlásí mojmírovci...

Věčně nelze nic zaručit neboť lidé jsou smrtelní (stejně tak jejich království) jestli jste si teda nevšiml...

0/0
17.6.2010 23:27

felix2010

Re: no jiste

Český trůn stále existuje, i když je de facto neobsazený. Myslet si můžete, co chcete, ale následníky českého trůnu budou až do vymření Habsburkové. Ovšemže lidé jsou smrtelní, stejně tak státy, ale hodnost a nárok se prostě dědí stejně jako dům či příjmení.

0/0
18.6.2010 16:52

jrozec

Re: no jiste a teď tu o perníkové chaloupce

:0)))) Naštěstí 99.9% lidí podobné nesmysly neakceptuje. Příjmení habsburkům nikdo nebere, ale ten "dům" jaksi zdědit nemohou jelikož přestal existovat +- před sto lety. Stejně asi těžko mohou bójové žádat zpět českou kotlinu, nebo markomani a kvádové...a "hodnosti a tituly" se dědily kdysi, to už naštěstí taky neplatí, jsme občané republiky ne nějací poddaní neexistujícího panovnika, pokud xce někdonějaký titul, nebo hodnost musí si ho sám zasloužit...

0/0
18.6.2010 22:22

felix2010

Re: no jiste a teď tu o perníkové chaloupce

Průzkumy Vám dělají asi ty agentury, co předpovídaly ČSSD přes 30 procent. Neakceptují to převážně lidé, kteří absolvovali zákl. školní docházku před r. 1989. Pokud máte představu, že Habsburkové vymřeli v roce 1918, nechám Vám ji. Můžete se zeptat Otty Habsburského, na to, jestli žije. A bezdomovci to rozhodně nejsou. :-PČi někoho jiného z více jak stovky arcivévodů. Hodnosti se udělují za zásluhy. Hodnosti a tituly se prostě dědí, v SRN a ve skoro všech monarchiích jsou i formálně uznávané státem.

0/0
19.6.2010 17:58

jrozec

Re: no jiste a teď tu o perníkové chaloupce

V posledních volbách volilo monarchysty 4000 lidí vy agenturo... To že žijí potomci habsburků není vůbec v žádné souvislosti s tím že neexistuje žádný "jejich trůn". Klasická demagogie vyvracet člověku něco jiného než řekl... Poslední odkud je vykopli byli uhry a ty už dokonce neexistují ani fyzicky... Pokud se hodnosti a tituly udělují za zásluhy, tak jak přesne se o nějaký titul zasloužit řeba nynější Karel Schwarcenberg (snad jsem ho moc nezkomolil)  tím že se narodil do správné rodiny? Je mi líto ale takové "zásluhy" se v republice neuznávají. Pokud se Vám to nelíbí, můžete shromáždit svých 4000 voličů a jít si založit nějaké to knížectví ..

0/0
19.6.2010 20:25

felix2010

Re: no jiste a teď tu o perníkové chaloupce

1. Trůn stále existuje a nelze ho zrušit. 2. Maďarsko je přímým nástupcem Uher. 3. Podporou českých emigrantů. A prostě to zdědil, nevím, oč Vám jde. Ani v monarchii hodnost neznamená větší práva. A rád bych Vás upozornil, že monarchistů je víc, než 4000, poněvadž část jich volí větší strany a navíc kandidovali jen v pěti krajích. Knížectví nestačí, ať žije Království české.

0/0
20.6.2010 8:41

felix2010

Re: no jiste a teď tu o perníkové chaloupce

A mimochodem, ve studentských volbách získali monarchisté půldruhého procenta.

A žádné demagogie si nejsem vědom.

0/0
20.6.2010 9:03

jrozec

Re: no jiste

1. To ty si tu zmínil nutnost korunovace...

2. hodnost/titul je jen obezlička to že u nás již třeba nemusí mutně být používání šlechtických titulů trestné (díky jednomu slovíčku), ale neznamenaá že by platili, nebo je dokonce někdo mohl získat...3. v německu pokud vím byly šlechtické tituly zrušeny stejně jako u nás a rakousku. 4 Nemůžeš udělit hodnost někomu kdo v době udělení ani neexistuje (ještě se nenarodil) proto taky Ferdinan d este byl arcivévoda. ale dnešní potomci habsburků nikoliv... Mimochodem jeho potomci díky "nižšimu" původu jeho manželky měli smůlu a žádní arcivévodové by z nich nikdy nebyli atd..

0/0
15.6.2010 23:23

felix2010

Re: no jiste

Žádnou nutnost korunovace jsem nezmínil. 2. Nevím, proč by neměli platit. 3. V Německu platí. Hlava habsburské dynastie má právo hodnosti udělovat a hodnost arcivévody je prostě dědičná, stejně jako jiné hodnosti. Děti F. F. měli nárok na hodnost kníže, popř. vévody, z Hohenbergu.

0/0
16.6.2010 21:30

b.a.j.l.a.

Jen ať si Karel vybere, má nárok...

Je to slušný, šikovný a inteligentní pán a vzhledem k jeho věku ať je mu to příjemné a pohodlné. Přimlouvám se za kanape ;-)R^

0/0
15.6.2010 11:57

vysehradsky_jezdec_prinasisvetlo

už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

8-o8-o

0/0
15.6.2010 11:44

Speedo

Re: už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

o tom vsichni volici vi, jenom ty jsi asi zaspal

0/0
15.6.2010 11:49

vysehradsky_jezdec_prinasisvetlo

Re: už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

no zatím o tom žvatlala koalice, ale myslel jsem, že Karel hrdě osobně oznámí svému silnému voličskému bloku naplnění jejich snu - školného, a kdy konečně budou ty slibované přímé platby u lékaře !!!!R^[>-]

0/0
15.6.2010 11:52

EddieCz

Re: už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

CSSD opravdu prohrala, opravdu ;-D

0/0
15.6.2010 11:56

b.a.j.l.a.

Re: už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

Co se staráš?? :-) Svým věrným to oznámil již před volbami v programu TOP09 :-)

0/0
15.6.2010 11:58

kipu

Re: už Karel oznámil svým věrným studentům školné?

Pokud ti věrní skutečně dosáhnou vyšších příjmů, tak fajn.

Obávám se ale, že zde zapůsobí zákon poptávky a nabídky, malá nabídka míst pro talenty s diplomem versus velká nabídka těchto talentů.

Takže tito sice budou mít vyšší příjem, než ostatní bez "papírů na hlavu" komparativne však na úrovni nižší, než diplomanti z let minulých v době boomu.

Ale mohou si pak připlatit za další magická písmenka za jménem - MBA, PhD, C.F.A. a další, kterými se budou snažit dostat se před ostatní. 

0/0
15.6.2010 12:14

kipu

KRÁSNÁ FOTKA

Už se těším, jak mi knížepán za kormidlem ponorky potopí moje reálné příjmy R^ zatímco majetek mocných a bohatých bude uchráněn.

0/0
15.6.2010 10:21

Semper Fi

Re: KRÁSNÁ FOTKA

Tvé příjmy nepotopí Norbert, ale zaměstnavatel. Až přijde na to, že svůj pracovní čas trávíš na internetu.

0/0
15.6.2010 10:34

kipu

Re: KRÁSNÁ FOTKA

Jsem na dovolené, takže máš smůlu :-)

0/0
15.6.2010 10:52

My.WinCleaner

Re: KRÁSNÁ FOTKA

A já nejdříve myslel, že je to ukázka z filmu Piráti z Karibiku :-)

0/0
15.6.2010 11:28

kipu

Re: KRÁSNÁ FOTKA

R^R^R^

0/0
15.6.2010 12:08

vůle

poslanec Gazdík

Kdo viděl nedělní partii na primě s Vodrážkou a Gazdíkem, nediví se, že Gazdík ve sněmovně bloudí. To bude trvat až do konce mandátu. Je trapný nicneuměl. Trapná je i jeho ofinka začesávající ustupující čelo, to asi aby si nikdo tohoto znaku nevšiml a nebylo mu jasné proč bloudí a nejenom ve sněmovně.

0/0
15.6.2010 9:40

michal II

Re: poslanec Gazdík

Z ktere strany je asi tento hodnotitel, ktery povazuje plesate lidi za menecenne?

0/0
15.6.2010 9:42

vůle

Re: poslanec Gazdík

Ze stejné, která považuje za méněcenné lidi s bradavicí.

0/0
15.6.2010 9:43

michal II

Re: poslanec Gazdík

Asi z ukrivdene strany jaderneho fyzika.

0/0
15.6.2010 9:46

Chytrakz hospody

Re: poslanec Gazdík

Ten nebloudí pouze mezi svým dvorkem a nálevnou slivovičky na Slovácku. Jiuak se domnívám, že pro pohyb ve větším městě by měl mít průvodce ;-D

0/0
15.6.2010 9:43

Liboa

Re: poslanec Gazdík

vážený příteli, než se začnete do někoho obouvat, laskavě si zkuste zjistit, jakou práci má za sebou, jaké má renomé, co všechno dokázal a co je to za člověka... vím o koho jde a proto považovat tohoto člověka za nicneuměla může jen opravdu zaslepený tupec.

0/0
15.6.2010 11:19

Najdete na iDNES.cz