Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zemřel historik a populární pedagog Vladimír Nálevka

Ve věku 69 let zemřel v neděli v nemocnici Na Františku historik Vladimír Nálevka. O skonu oblíbeného pedagoga a autora řady publikací zejména o moderních dějinách a Latinské Americe informovala jeho žena Marta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Carlos01

Tohle byl pan odborník, a ne ti JUDři z Plzně

je to celkem ztráta. O jednoho odborníka méně o jeden kus přibyl tábor jiných hloupých univerzitních hoňkářů za titulama, kterých je většina.

0/0
7.6.2010 23:27

coudy.v

populární??

Do dneška jsem o něm neslyšel tak nevím že by byl populární???

Jinak upřimnou soustrast.

0/0
7.6.2010 22:33

Ogrelord

Re: populární??

myslíš že svět se řídí podle toho co znáš ty ??? ;-D;-D

0/0
7.6.2010 22:45

coudy.v

Re: populární??

určitě ne... ale populární člověk by měl být znám široké veřejnosti a ne jen vymezenému okruhu lidí :-P

0/0
7.6.2010 22:51

en-gadi

Re: populární??

A znáte vůbec nějakého (nejlépe českého) historika, který je znám široké veřejnosti?

Ono to spíš bude tím, že ve svém oboru byl pan profesor skutečně proslulý. Pokud vám neříkají něco jména jako např. Jacques Le Goef, Georges Duby, Paul Keegan, nebo třeba i Josef Pekař, Jaroslav Hrbek či Dušan Třeštík, pak těžko tvrdit, že je nějaký historik populární.

0/0
7.6.2010 23:36

coudy.v

Re: populární??

Široké veřejnosti jistě bude znám František Palacký. Jen jsem nárážel na slůvko populární.

0/0
7.6.2010 23:54

en-gadi

Re: populární??

Až na to, že považovat Františka Palackého za opravdového historika bych si osobně netroufal (čímž nechci nijak shazovat jeho myšlenky či díla).

0/0
8.6.2010 9:23

sorinka

Budete moc chybět

Také moc ráda vzpomínám na pana profesora. Byl to jedinečný profesor s nadhledem a noblesou. Jsem moc ráda, že jsem ho mohla poznat.R^ 

Čest Vaší památce a upřímnou soustrast rodině.

0/0
7.6.2010 21:27

Mallinali

Smutek

Jeden z prvních profesoru, které jsem na UK poznal a jeden z těch absolutně nejlepších, které jsem poznal za celý svůj život. Budete nám chybět, pane profesore;-(.

0/0
7.6.2010 15:28

Hairy_ass

Re: Smutek

Je to opravdu škoda. Skvělý profesor. Čest jeho památce.

0/0
7.6.2010 19:07

en-gadi

Vynikající člověk

Na pana prof. Nálevku velmi rád vzpomínám; zažil jsem pod ním několik let na FF UK a mohu říct, že se jednalo bezpochyby o jednoho z nejlepších pedagogů, kteří zde přednášeli a vyučovali. Škoda takových...

Myslím, že nebudu jediný, pane profesore, kdo na Vás bude vzpomínat jenom v dobrém. R^

Čest Vaší památce!

0/0
7.6.2010 14:09

Chytrakz hospody

Re: Vynikající člověk

FF UK jsem nestudoval (mám VŠ, která je k něčemu a zatím jsem neměl nikdy problém si sehnat práci na rozdíl od absolventů FF), takže Nálevku jako pedagoga nemohu hodnotit. Ale pokud byl přizván do ČT, kde vyprávěl své moudra, tak jsem radši přepnul vysílání na jiný program.

0/0
7.6.2010 15:05

Merhanice

Re: Vynikající člověk

Tímto příspěvkem jste se sám dobrovolně znemožnil, ale vašemu nicku přesně odpovídá. Já jsem na přednášky pana profesora chodila velmi ráda, jeho historický přehled neměl v naší zemi obdoby a i proto si ho zvaly všechny televize, pokud chtěly odborné vyjádření bez přípravy. A k vaší poznámce k FFUK. Mám ji také, práci (a velmi dobře placenou) jsem našla už v pátém ročníku a jen velmi málo mých spolužáků mělo s hledáním problémy, i přes období krize.

0/0
7.6.2010 15:22

Chytrakz hospody

Re: Vynikající člověk

Děkuji za kritiku od VŠ z FF UK. Obdobně jsem byl kritizován za soudce Cepla, vybranými právníky.  Jenom že já s legislativou musím pracovat a z historie si beru poučení. Zjistil jsem však, že historie se vždy falšovala k obrazu vládnoucí politické moci. Takže  milí filosofové   .............a ;-D

0/0
7.6.2010 16:12

vítr

Re: Vynikající člověk

Souhlas. Vítězové

píší historii . 60. 70. letí ... nejsou objektivní a straní dle svých prožitků své barikádě. Proto jejich mádí není ještě historie, ale jejich vysoce stranné prožitky.

0/0
7.6.2010 16:42

Mallinali

Re: Vynikající člověk

Vidíte a proto existuje schopnost, nazývaná dialog, kde se tyto názory střetávají a vytřibují. V historii jsou to například tematické konference. ;-)

0/0
7.6.2010 16:46

Mallinali

Re: Vynikající člověk

Vždy falšovala? ;-D Tak to jo, už jsem myslel že máte námitky i z oblasti mimo sci-fi. A odkazovat na falšování pro vládnoucí struktury u člověka, který byl za komunismu persekuován, to značí že jste studoval nejspíše nějakou soukromou vysokou školu...;-)

0/0
7.6.2010 16:43

Mallinali

Re: Vynikající člověk

No když se mluví o něčem, o čem nemáte ani páru, může to samozřejmě občas způsobit nutkání přepnout. Ale za to se nestyďte, to se občas stane každému:-).

0/0
7.6.2010 15:27

S.P.L.I.N.T.E.R.

Re: Vynikající člověk

Naprostý souhlas s Malinali. Internetových diskusí se neúčastním, zde však musím udělat výjimku. Smrt pana pana profesora Nálevky mě hluboce zasáhla. Na jeho přednášky jsem se vždy velmi těšil a jako jedny z mála jsem je poctivě navštěvoval. Nejen výborný pedagog, ale i skvělý člověk. Absolvoval jsem u něj i několik zkoušek a vždy jsem se na ně těšil, neboť měly vždy formu příjemného a obohacujícího dialogu. Byl i předsedou mé komise u státnic a i z nich dokázal svým lidským přístupem udělat poměrně příjemnou záležitost. Pane profesore, čest Vaší památce.

P.S.: Pro chytráka z hospody: vaše příspěvky o vás hodně vypovídají. Já osobně si vážím každého člověka, který ve svém oboru něco dokázal. Samozřejmě také neznám profesory z technických, lékařských či pedagogických oborů. To ale neznamená, že bych si jich nevážil a neuznával, že něco dokázali a byli pro svůj obor i pro své studenty přínosem.

0/0
8.6.2010 13:08

en-gadi

Re: Vynikající člověk

Vidíte, a to já jsem právě jeho slova v televizi i rozhlase vyhledával. Jak už napsala dáma přede mnou, přehled pana profesora byl vskutku neobyčejný a na naše končiny opravdu jedinečný.

Ohledně studia a práce - miluji vyjadřování lidí k něčemu, o čem vskutku nemají ani ponětí. Já studoval na UK i PřF a práci jsem našel taktéž bezpochyby. Nemyslím, že to je o škole, je to o člověku. A mne obě fakulty připravily k povolání vskutku dobře.

Ovšem váš nick bezpochyby vypovídá za vše...

0/0
7.6.2010 15:41

Najdete na iDNES.cz