Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Potřebujeme nové přehrady, říká po povodních šéf Povodí Odry

Miliardové škody a osobní tragédie stovek lidí, které způsobila v minulých dnech na Moravě velká voda, přinesou alespoň podle vodohospodářů také jisté pozitivum. "Je čas začít mluvit o stavbě nových přehrad. Také díky povodním snad budeme mít větší podporu nejen u odborníků, ale i u kraje či veřejnosti," říká ředitel Povodí Odry Ivan Pospíšil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vozova.hradba

Za koho kope?

Za koho kope pan povodi Odry, ze chce stavet prehrady, o kterych vodohospodari pred tydnem jeste tvrdili, ze nic nevyresi? Vsude se krasne pise o tom, jak se za komunistu zacalo s "narovnavanim" meandru vodnich toku a za kapitalismu se dal vesele pokracovalo, coz spolu s kacenim luznich lesu a betonovanim okolo rek zpusobuje, ze si voda nemuze "udelat cestu" kdyz je jeste mala, a tak musi pockat az bude velka.

0/0
4.6.2010 20:53

hafusak2

Tohle všechno je jen příštipkaření,

protože nejlepším řešením by bylo konečně po desítkách let žvanění začít dělat průplav Odra - Labe - Dunaj, který by dokázal velkou rodu rozdělit na tři neškodné části. O tom průplavu psal už p. Baťa před válkou a měl to dobře vymyšlené i propočítané. Je jasné, že taková věc trvá dlouho a ne jenom jedno volební období, jak jsou naši politici schopni myslet, ale koneckonců v SRN kopali průplav Dunaj - Rýn 30 let a také se kvůli tomu nikdo nezbláznil.

0/0
4.6.2010 20:31

Eismitte

Re: Tohle všechno je jen příštipkaření,

A můžu se zeptat, k čemu nám kanál DOL bude? Kromě toho, že bude na pár desítek let několik stavebních firem za vodou? Taková investice je v podmínkách ČR naprosto nesmyslná, dovedete si představit propojení Labe a Moravy přes Zábřežskou vrchovinu a Orlickoústecko? Nejsme Německo, kde jsou zcela jiné podmínky a navíc dostatek vody z dolních toků řek.  U nás řeky pramení, kopat kanály je nesmysl... Takový zásah do krajiny by byl naprosto brutální, jak by dopadly chráněné oblasti v Pomoraví a Poodří. Kde by se vzal dostatek vody v očekávaném sušším budoucím období pro funkčnost kanálu? Potřebuje ČR nákladní lodní dopravu, když ve stejných místech s křížením u Přerova vede kapacitní železniční koridor? 

0/0
4.6.2010 20:40

hafusak2

Re: Tohle všechno je jen příštipkaření,

Klidně odpovím: Ten kanál je schopen úplně změnit celoevropský systém nákladní dopravy, navíc s Přerovem se právě kvůli železnici a letišti uvažovalo jako o hlavním centru. Navíc se stačí trochu podívat třeba na kanály stejného druhu v SRN a Francii /tam to mají nejpromyšlenější/. Pořizovací náklady by byly vysoké, to je fakt, ale návratnost by nebyla dlouhá a je to věc, která by vynášela stále,

0/0
4.6.2010 21:26

Vilém Hynek Jarmila

nepotřebujeme nové přehrady

Většina přehrad záplavám zabránit neumí, jak se jasně ukázalo. Řešení je spíše stavba poldrů, sadba lužních lesů, zalesňování luk a holin na horách i jinde a odstraňování rovných koryt, kterými se nyní vedou řeky a potoky - rychle se pak šíří povodňová vlna a z koryta voda rychle vyskočí, navíc s velou rychlostí a razancí.

Navíc by se měly lidi vystěhovat ze záplavových oblastí a pokud tam něco stavět, tak domy, které voda nepoškodí (např. domy na pilotech, v přízemku jen technické zázemí ..

0/0
4.6.2010 15:44

vozova.hradba

Re: nepotřebujeme nové přehrady

Presne.

0/0
4.6.2010 20:54

sten46

nápad

A co takhle postavit z Česka jednu velkou přehradu, kolem republiky jsou hory, tak žádné zpevňování břehů a  výpusť by byla do Dunaje, jen aby se neprotrhla, nevím co potom s Maďarama, možná Slováci by měli radost.

0/0
4.6.2010 15:10

marlow

Prehrady?

Sam priznal ze skody zpusobily male ricky, to bude stavet prehrady na kazdem potoce? Nebo chce jen dalsi prachy na proinvestovani v betonu?

0/0
4.6.2010 14:49

;-)

Re: Prehrady?

Osobně bych řekl, že jako každá organizace, i správy povodí mají tendenci bujet a bujet. Čím více přehrad, tím jsou důležitější, nezbytnější, dostanou vyšší rozpočet, více zaměstnanců...........málokdo sám prohlásí, že dělá zbytečnou činost či špatným způsobem, a bylo by lépe 30% organizace zrušit a zeštíhlit.

0/0
4.6.2010 14:55

DexSK

svinstvo

Letošní povodně mě i přesto že mě přímo nezasáhly děsně štvou. Žiju v Praze, ta zatím od velké vody zůstala ušetřena. Nejde mi ale o ni. Jde mi o to, jak volení zástupcové lidu v komunálních volbách, z drtivé většiny Pamrdkovi nohsledi, v tichosti rušili rozpočtové plány krajů na zpevnění a rekonstrukci silnic, a budování protipovodňových opatření, jen aby dostáli svým populistickým žvástům, a s pomocí těchto peněz propláceli mizerných třicet korun za návštěvu u lékaře. Ze sněmovny byla jasně dána zákonná povinnost tyto poplatky platit, a oranžoví palidi ji prostě dovedně obcházeli. Nechci tvrdit že nebýt toho, tak se dnes nic neděje...děje se, ale s podporou pár miliard navíc na správném místě by to snad nebyla až taková katastrofa.

0/0
4.6.2010 14:36

DexSK

Re: svinstvo

Žiju v Praze, mám slušný příjem, volím pravici, a nějakých třicet kaček u

lékaře mě vživotě nežralo. Fajn, někomu to třeba udělá díru do

rozpočtu...ale považte, dnes by jistě mnozí z postižených lidí rádi

přivítali kdyby za ně nikdo ty poplatky neplatil, a dnes by nemuseli mít

strach o svůj majetek, a dlouhé měsíce vyřizování s pojišťovnami. Rv

0/0
4.6.2010 14:36

Marcellus

Pane Pospisil..

vy by jste si mel predevsim zamest pred vlastnim prahem, vsechny ty povodne jen ukazuji, k cemu ty vase predrazene upravy (=likvidace)vodnich toku jsou!

0/0
4.6.2010 13:40

Sub7

p...l vody

Dnes jsou k dispozici poměrně přesné údaje o tom, kam se jaká masa vody v mracích přesouvá a kde asi spadne. Čert vem, jestli se ten předpovědní model zmýlí o hodinu či dvě a jestli to spadne o 10-15 km semhle nebo támhle - pořád to spadne v daném povodí a steče to do stejných koryt, stejných přehrad. Může mi pak pan ředitel vysvětlit, proč na základě těchto předpovědních modelů nerozloží odpouštění z přehrad rovnoměrněji? Není lepší, když pod Šancemi poteče několik prvních dní 60-70 kubíků, než když tam jeden jediný den při kulminaci stoupne voda nad hranici přelivu a neřízeně odtéká více než 100 vteřinových kubíků? Když si budu moct vybrat, jestli se budu několik dní brodit na ulici po kotníky a budu mít rozmáčený dvorek, zaplavený sklep, a nebo jestli třeba jen na pár hodin budu na ulici brodit po pás, v garáži budu mít zcela vyplavené auto, vodu v kuchyni a v obýváku a zničené rozvody, co si asi vyberu? A je na čase se bavit o tom, že narovnávání koryt byla cesta do pekel.

0/0
4.6.2010 13:40

Marcellus

Re: p...l vody

"narovnávání koryt byla cesta do pekel."

Naprosty souhlas!

0/0
4.6.2010 13:41

My.WinCleaner

Re: p...l vody

No až tak přesné ty předpovědi vždycky nebývají. Několik prvních dní vypouštět 60-70 kubíků? Celé povodně trvaly jen několik dní a vody napadlo velké množství za velice krátkou dobu, nevím, jak bys chtěl stíhat u toho ještě naopak přehradu upouštět. Ale i když Šance přetékaly přes přeliv, přehrada ještě zadržovala přítok vody a pořád ještě zůstala rezerva do maximální hladiny.

0/0
4.6.2010 14:50

Lu2

To nemyslí vážně

On to pan ředitel tak úplně vážně nemyslí. Jemu je jasné, že nové přehrady tak snadno neprosadí. Jde mu jen o tu jednu, takzvaně nejlépe připravenou. Co na tom, že na letošní povodně by přehrada v Nových Heřminovech měla jen zanedbatelný vliv. Ostatně na ty v předchozích letech taky, včetně roku 1997. To jen každou povodeň je nutno využít k mediální masáži veřejnosti. Jak říká, podporu "odborníků" už má, i když jen těch svých, podporu kraje taky. Krnovák Palas by stavěl okamžitě, pokud možno co největší variantu a nic na tom nemění ani fakt, že i jeho spolustraník a stínový ministr ŽP Petržílek je proti jakékoliv přehradě v Nových Heřminovech. Momentálně je jedinou brzdou ekonomická krize, tak snad dostane zdravý rozum šanci dřív, než se peníze najdou.

0/0
4.6.2010 12:37

;-)

Re: To nemyslí vážně

Osobně nejsem z principu proti stavbě nových přehrad, ale nejsem zdaleka přesvědčen o jejich pozitivním vlivu na povodně. Spíše naopak. Nemám nic proti stavbě přehrady, bude li odůvodněna např. energetickými potřebami, či potřebou zdroje pitné vody. Ovšem jako opatření protipovodním je to dost drahé, neefektivní a radikální řešení.

0/0
4.6.2010 13:47

Sub7

Re: To nemyslí vážně

V r.1997 to mohlo v Povodí Odry být mnohem, mnohem horší, kdyby zrovna nebyla dokončena a nezačínala se napouštět Slezská Harta. Během povodní byla plná během několika málo dní. Mám si slova pana Ředitele vysvětlit tak, že teď před každou další povodní musíme postavit jednu další takovou velkou přehradu? Nebo že na Hartě vytáhnou špunt a vyprázdní ji, aby nám v případě povodně na těch pár dní  zachránila zadek? Teď v tuto chvíli je kapacita ochranného prostoru všech přehrad v Povodí Odry směšná ve srovnání s tím, co ta Harta tenkrát pojala. A ze zásobního prostoru Povodí neumí nebo nechce (a chápu, že k tomu zase má ekonomické důvody) vodu včas upustit. Proto bych se zádržnou funkcí přehrad raději moc neoháněl.

0/0
4.6.2010 13:48

;-)

Re: To nemyslí vážně

Což je právě problém vodohospodářů. Každá hráz má největší protipovodňový efekt,je li nádrž prázdná. Bohužel, vodohospodáři udržují téměř trvale nádrže téměř úplně naplněné. Protipovodňový efekt  tak mizí. Navíc přehradní jezero tok vody urychluje. Povodňové vlny tak dorazí rychleji.

0/0
4.6.2010 14:38

;-)

Každá liška chválí svůj ocas.....

A vodohospodář potřebuje co nejvíce vodních děl, aby měl s čím hospodařit. Mnohdy přitm vodní díla situaci naopak zhoršují. Zejména, když je vodohospodáři udržují stále skoro plné.  Z principu nejsem proti stavbě, ale představa, že budeme jen stavět další a další vodní díla, je trochu absurdní.

0/0
4.6.2010 12:19

smějící se bestie

***

Je třeba více bobrů.

0/0
4.6.2010 12:16

anticona

Zase článek na dvě věci...

:-/  zase žvásty o nutném řešení situace a jediný vliv povodní je na rozpočet protipovodňových opatření v Praze ... letošní 3.5 miliardy bude navýšeno (krize nekrize), ale je to pochopitelné : "Museli jsme uzavřít vrata čertovky, hrozil stupeň 1 povodňové aktivity!!" Nějaká Odra, Bečva u Troubek atd. atd. asi zase nějak nezbude ... holt je krize, to se musí pochopit .... na všechno prostě není.;-D;-D;-D

0/0
4.6.2010 12:01

anticona

Re: Zase článek na dvě věci...

A představa velké stavby na Odře ? ;-D;-D;-D To je fóóór jak Prasečí chřipka. Člověk se tomu nezasměje, ale leccos za něj zaplatí, ikdyž se stavět nebude.Rv!!

0/0
4.6.2010 12:05

roman_35

Re: Zase článek na dvě věci...

Co do toho pleteš vrata Čertovky? 8-o  To jsou vrata která jsou dávno nainstalovaná a pokud průtok překročí X m3 tak se musejí preventivně zavřít, později to není z technických důvodů možné. To samotné zavření nic nestojí. Pavel Bém a další radní zkrátka do protipovodňových opatření investovali, my nemůžeme za to že jste si zvolili mamlase kteří na vás kašlou. Pokud jde o Odru, tak tu moc regulovat nejde. Bečvu nakonec také ne, ale natříklad "nové" Troubky mohly být postaveny na dvoumetrové navážce a Bečva by se tam nedostala.

0/0
4.6.2010 12:21

anticona

Re: Zase článek na dvě věci...

Kdo chce zase něco regulovat ! Řešení je ve stavbě suchých poldrů a pokud jde o tu tvoji báječnou prahu ... po prvních "Troubkách" se vypracovali plány protipovodňových opatření a dokonce se vyčlenili i peníze ze státního rozpočtu, jenže pak zapršelo v čechách a fond byl převeden (ukraden) právě na ty tvoje báječné investice kolem Vltavy. Nelíbí ?! Njn. taková už pravda bývá. Zdravím radního Paroubka a všechny ostatní Bémy.Rv

0/0
4.6.2010 13:58

snaduzdost

Je čas začít mluvit o stavbě nových přehrad.

To je ale blbost. Je čas konečně přemejšlet a studovat, jak to řešili naši prapradědkové. Doufám, že nebudete tvrdit, že ta voda je problémem globálu. I když, pravda, mě to oteplování taky vadí, jaká je zima.

0/0
4.6.2010 11:59

hafusak2

Re: Je čas začít mluvit o stavbě nových přehrad.

Ovšem zase na druhou stranu si je nutno uvědomit, kolik tu dříve žilo lidí a jaká je hustota osídlení dnes. Řada starých řešení je dnes již nepoužitelná.

0/0
4.6.2010 20:25

Ahasver

hmm

Jasně, na každé řece každý rok jednu novou přehradu, něco jako Slapy, aby to tu povodeň fakt zadrželo. :-/

0/0
4.6.2010 11:54

Lev_666

Z očí mu svítí betonářská lobby

"Potřebujeme nové přehrady" - věta jak vystřižená z 50. let minulého století.:-(

0/0
4.6.2010 11:53

Shumway

nj nové přehrady..

takže ve vesnice, ve kterých voda zaplavila pár domků u řeky zaplavíme pro jistotu celé a jednou pro vždy :)) co potřebujete jsou dregulace těch betových případně kamenných koryt a suché poldery

0/0
4.6.2010 11:49

jakadlec

největší problém je v našich lesích, jsou nemocné a napůl

uschlé, stromy mají třetinu jehličí, než mají mít a v lesích je vítr, sluníčko a sucho, že ani mech tam neroste. les prostě ztratil svoji přirozenou schopnost zadržovat vodu. Prostě lesy postupně vykácet a zasadit nové

0/0
4.6.2010 11:45

yan007

pre betonára (a tunelára) je každá povodeň dobrá

... a to je jedno, že priehrada je nádrž zaplnená vodou, takže sa tam toho toľko zase nezmestí.... a že trochu investícií do prírody by bolo oveľa viac výhodnejšie z pohľadu pomeru výkon/cena... na takýchto investíciach sa totiž nikdo nenabalí....

0/0
4.6.2010 11:43

roman_35

Všichni víme co dokázaly přehrady v roce 2002

Vodohospodáři zadrželi Vltavu co to jen šlo a když jí "pustili" tak povodňová vlna dorazila do Prahy se spožděním, právě v okamžiku kdy tam kulminovala Sázava a Berounka. Jestliže chceme aby nám přehrady sloužily proti povodním, musíme je na podzim téměř vypustit. Jenže pak by nemohly sloužit svému zásadnímu a vlastně jedinému využití, k výrobě el. energie.

0/0
4.6.2010 11:30

My.WinCleaner

Re: Všichni víme co dokázaly přehrady v roce 2002

No trochu to zjednodušuješ, v povodí Odry, o kterém je řeč v článku, přehrady slouží taky jako zásobárna vody pro průmysl a zdroj pitné vody. Díky tomu v létě, když je dlouho sucho, není tady nedostatek vody. Když tyhle přehrady příliš vypustíš a nenaprší, k čemu ti budou?

0/0
4.6.2010 11:48

Shumway

Re: Všichni víme co dokázaly přehrady v roce 2002

no podle toho, k čemu ji potřebuješ. plná přehrada je ti při povodních k čemu?

0/0
4.6.2010 11:52

vozova.hradba

Re: Všichni víme co dokázaly přehrady v roce 2002

... ano a proto argumentovat prehradou jako povodnovym opatrenim muze jen clovek slabomyslny. Pokud takto opravdu mluvi manager povodni Odry, pak asi bude nacase ho vymenit.

0/0
4.6.2010 21:01

jafis

Jo? A k čemu?

Když stávající přehrady jsou na konci zimy, začátkém jara plné a když příjde velká voda, tak je stejně nedopustí, neb plné..........

0/0
4.6.2010 11:18

ijacek74

prehrady nejsou na povodne

1. je snad uz dostatecne dolozeno, ze prehrady s velkyma povodnema nic nezmuzou, jsou znamy mnohem ucinnejsi metody ke zmirneni prubehu a nasledku, jak uz tu psali ostatni

2. protipovodnova funkce prehrady je az na xtem miste za zajistenim prutoku vyrobou energie. V kazde prehrade je turbina a ta se holt musi tocit, protoze to nese. A vodnari jsou neradi, kdyz musi upoustet, co kdyby se pak netocilo...

3. aby byla kaskada 100% funkcni proti povodni, tak by musela byt v podstate v cele delce toku - to uz se lide z blizkosti rek muzou odstehovat rovnou a bude to taky vyreseno

4. pri stavbe se protoci hodne penizku a projdou hodne rukama ;-)

5. prehrady jsou v udolich - kdyz voda pretece, tak uz jde vsechno skrz, luzni lesy jsou v rovine, cim vic tece, tim vic se rozlije, proto funguji stale na libovolne velkou povoden

0/0
4.6.2010 11:18

Oerteplur

Vojáci z Libavé nám včera dokázali k čemu nádrže jsou

Rv

0/0
4.6.2010 11:16

Sub7

Re: Vojáci z Libavé nám včera dokázali k čemu nádrže jsou

A máte nějakou informaci, kde to na tom Barnově přeteklo? je poškozená hráz? Pokud ano, v kterých místech - u přepadu nebo na opačné straně hráze v místě původního koryta?

0/0
4.6.2010 13:54

jakadlec

nějak v tom odborníci nemají jasno

možná jestli není čas se ptát, jestli stávající přehrady nezbourat

0/0
4.6.2010 11:14

qvido31

My se bojíme???

A o copak?O korytka?Vážený pane,bydlím na vesnici spádově příslušné do povodí Odry!Občané i Obec již létá žádá o pročíštění koryta říčky,ale jak je vidno nejsou a nebudou many!Všichni žijete z toho co zbylo po komančích!To nepůjde na věky,že ano!Jednou se bude muset přestat krást a chvástat na všech možných i nemožných úrovních a začít makat,že ano?!!!

0/0
4.6.2010 11:02

armyshop

Re: My se bojíme???

Po komančích něco zbylo? Tak leda zdevastovaná zem a zdevastované mozky. To komunisté nejprve žili z toho, co nakradli a chvástali se cizím peřím......

Ale s tím čištěním koryt máte pravdu, lépe dát do pořádku koryta řek a potoků a pak teprve stavět betonové "protipovodňové" zábrany, jestli by byly vůbec potřeba.

0/0
4.6.2010 12:05

myskamiki

hmm

na co nove prehrady, kdyz sam rika, ze se rozvodnily MALE toky, tedy vetsinou ricky.

0/0
4.6.2010 10:55

briza

Re: hmm

Beton, prachy, beton, prachy ...

0/0
4.6.2010 11:01

Alzo

Re: hmm

Však tam ať se to rozvodňuje, ale na velké řece to chytnem a nepustíme;-D

0/0
4.6.2010 11:04

George Orwell versus pokrytectví

Regulace dešťové vody????

1.) Nestavět záplavových zónách (když už tam je, tak zbudovat valy).

2.) Omezit výstavbu průmyslových a obchodně-rekreačních zón, a na stávajících stavěk baráky do vejšky. Podívejte se na zónu v Olomouci - Nová ulice, to by člověk zaplakal. Jedna jednopatrová hala vedle druhý...

0/0
4.6.2010 10:51

George Orwell versus pokrytectví

Jedna technická...

Velkou chybou bylo narovnávání řek, velkou chabou byla likvidace lužních lesů. Olmik do jisté míry chrání CHKO Litovelské pomoraví, to je taková přírodní houba, jo, proti povodni z roku 97 moc nepomohla, ale 20 letku zvládne.R^

1.) Čištení koryt 2.) Lesy a meandry, 3.) Poldry a laguny (v době sucha - sady) 4.) Až potom big přehrady.

0/0
4.6.2010 10:45

Oerteplur

Re: Jedna technická...

to je naprosto jednoznačné. Někdy to téměř vypadá, jako by kolektivizace ještě neskončila.Rv

0/0
4.6.2010 10:52

George Orwell versus pokrytectví

Re: Jedna technická...

Na mapy.cz je jedna historická mapa (cca 1850), tam jsou vydět původní koryta řek.

0/0
4.6.2010 10:55

Najdete na iDNES.cz