Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Propustíme úředníky, shodují se lídři napříč stranami

Velká anketa MF DNES mezi politickými lídry ukázala, že téměř všechny strany chtějí omezit počet státních úředníků. Plánuje to dokonce i levice. Příliš mnoho úředníků si zadlužený stát nemůže dovolit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dehtak

No hlavne o to ma zajem SSO

0/0
26.5.2010 13:19

dědeček

To je krása!

Na 40 lidí 1 úředník. Odpočítáme-li důchodce, děti a studenty, vyjde nám, že jednoho úředníka musí uživit 5 lidí pracujících ve výrobní sféře. K tomu je nutno dodat, že platy úředníků převyšují průměrné platy lidí ve výrobě. Já se spíše divím, že to ten stát vůbec s těma 100 miliardama schodků utáhl. Proč to dříve šlo : 1 úředník na 145 lidí? Vláda ČSSD 8 let skrývala vysokou nezaměstnanost nárustem počtu úředníků. To si může každý snadno ověřit.

0/0
26.5.2010 13:09

BigpetBig

Re: To je krása!

Proč to dříve šlo? Protože ti chytří nahoře nevymýšleli tisíce pobouchaných zákonů a lejster a mimochodem s tím platem úředníků seš taky mimo..

0/0
31.5.2010 22:31

StarejHafan

Proč jen úředníky?

Ještě tu máme soudce, poslance... nějak se na ně stále zapomíná.

0/0
26.5.2010 13:09

dědeček

Re: Proč jen úředníky?

Ti jsou v tom.

0/0
26.5.2010 13:10

Calinda

Re: Proč jen úředníky?

Proč soudce?

0/0
26.5.2010 13:10

Calinda

Většina

diskutujících je nadává na státní úředníky, aniž by jim došlo, že úředník vykonává jen činnost, kterou mu ukládá zákon, nařízení, vyhlášky apod. Pokud má někdo pocit, že na úřadech vše dlouho trvá, těžko za to může ta babka za přepážkou (i když to bohužel všechno odnáší), ta pouze dělá svou práci. Jak tu někdo trefně poznamenal - ryba smrdí od hlavy. To, že je na úřadech vše zastaralé apod., opět nemohou úředníci, prostě nejsou peníze na lepší vybavení. A co se týče nepříjemných úředníků - i ti samozřejmě existují, stejně tak, jako existují nepříjemné prodavačky, číšníci, zaměstnanci v soukromém sekterou apod., člověk, který nemá rád lidi je nebude mít rád ať dělá pro stát či soukromníka.

0/0
26.5.2010 12:23

mubu

Re: Většina

jenže pracovníci v soukromém sektoru pracovat musejí , kdežto ve státním sektoru a ve samosprávách (zejména velkých měst) jde často o práci zcela imaginární a zbytečnou.

Ale nedivím se, že je ve státním sektoru přelidněno. Každý vedoucí je o to důležitější, čím víc lidí má pod sebou. A nesmíme zaké zapomínat, že tyto úřady spoustu své vlastní práce prostě outsourcují, což je ještě mnohem dražší, než kdyby takovou práci dělaly samy. Takže je také spousta zbytečných "koordinátorů".

0/0
26.5.2010 12:38

Mc_Bain

Re: Většina

No úředník - musíte si uvědomit, že úředník je pracovník na ministerstvu, kraji, finančním úřadě, na okresní správě soc. zabezpečení, na městských úřadech na výstavbě, živnostech, sociálce, kultury, životního prostředí ... asi nikdo z nás nevěří, že by šla zjednodušit zákonná administrativa - s tím by museli udělat něco ti nahoře ... a potom by bylo zajímavé, pro jaké skupiny lidí, jsou tihle úředníci užiteční? Každý z nás asi bude tvrdit, že je nepotřebuje ... tak kdo tedy? ;-)

0/0
26.5.2010 12:46

pivovarský chasník

Re: Většina

Vážený pane, zásadní problém tkví v tom, že úředník jen velmi zřídka vůbec vykonává jakoukoli činnost, kterou mu ukládá zákon, nařízení.... A že by pracoval, tak to je úplné sci-fi.

Zajděte se kdykoli na jakýkoli Úřad podívat a sám uvidíte, jaké činnosti úředníci vykonávají. Většinou ŽÁDNÉ. Věnují se sami sobě, případně plkají se svými stejně zaneprázdněnými kolegy nebo kolegyněmi.

0/0
26.5.2010 15:07

BigpetBig

Re: Většina

Vážený pane, jste hloupý populista typu Paroubka.

0/0
31.5.2010 22:33

pravda je nepříjemná, že ano?

Existuje potřebný státní úředník?

8-o

0/0
26.5.2010 11:30

Micaela

Ano i Ne

Souhlasím se snížením počtu státních zaměstnců, přestože jsem jedním z nich... ale spravedlivé by též bylo snížit platy ústavním činitelům--- tímto by se též značně ušetřilo. Nebo nesnížit, ale ať si své benefity zruší. Proč mám platit účty za mobilní telefon, příspěvek na dopravu aj. když obyčejný člověk s podstatně nižším platem nemá. Chápu, že reprezentace demokracie a republiky by měla být výsadou a s výhodami, ale takovými, aby si je tito lidé zasloužili a nezneužívali. Naši páni politici mají dostateně velký plat, aby z něj mohli platit své cesty do práce. A pokud jim to nestačí, tak mohou jezdit MHD jako obyčejní "smrtelníci". Která politická strana by tohle navrhla... tu jdu volit hned všema deseti!!!!!!!!!

0/0
26.5.2010 11:03

Farmer

Efektivita

Státní správa a samospráva je jednoznačně předimenzována. Na druhou stranu pracuje naprosto neefektivně. Snížit počet úředníků by měl být jen první krok z mnoha. Nejlepší by bylo zcela transparentně prohlásit, že se za půl roku 30 procent lidí vyháže, a ať každý ukáže, jestli tam k něčemu je. Část objemu prostředků za těch 30 procent odejivších by bylo vhodné přidat těm schopným,čímž by se trošku uzavřeli nůžky mezi platy v soukromé (myslím tu bohatou upláceníchtivou) a státní sféře, čímž by bylo alespoň částečně oslabeno korupční prostředí. Nenechte se mýlit, ono i na těch úřadech sedí dost schopných lidí, jenže motivace chybí a věřím tomu, že po pár letech již na jakoukoliv snahu rezignujete, protože je zbytečná. Další zajímavou věcí by byla možnost práce z domu, pokud by např. zaměstnanec (platí pro všechny), měl splněno již ve čtvrtek a v pátek by byl pro případ naléhavé situace dostupný alespoň telefonicky. Podpoří to motivaci, zvýší efektivitu. Ale tak to je asi utopie....

0/0
26.5.2010 10:48

Filias

Re: Efektivita

Kecají jak budou snižovat stavy a nakonec jich ještě spoustu přiberou (aby snižili nezaměstnanost??!). A efektivita je zrovno slovo, které úřady už neznají. Ale všechno souvisí se vším. Nejdříve by si totiž politici museli uvědomit jaké přijímají zákony, co vydávají za vyhlášky a jaký to má dopad.

Na úřadech by se měl změnit způsob odměňování aby se odměnil ten, kdo tam opravdu pracuje a nevymýšlet si jen práci pro práci. A hlavně přestat politikařit !

To je ale všechno jen naprostá utopie. Pokud tam někdo přijde, že chce hlavně pracovat pro klienty (občany) a ne především pro politiky a krýt jim záda, tak ho systém totálně ubije...

Nakonec dopadá tak, že pasy se vydávají jen některé dny a to ještě především dopoledne. Otevírací doba 1h tam taky neni vyjímka (okresní město).... A úředníci se přibírají a přibírají...

Znam pár celkem schopných lidí co z úřadu odešli do soukromé sféry (i za větší prací a nižším platem) jen proto, protože tu ubíjející a zbytečnou práci už nemohli vydržet.

0/0
26.5.2010 11:15

overcurious

dnes se jeden "stara" o

>Státních zaměstnanců je zhruba 420 tisíc

>dnes se jeden stará o 40

Z toho vyjde, ze populace Ceska je kolem 17 millionu. Takze spise se jeden "stara" o 25.

0/0
26.5.2010 10:42

jmaly.pce@seznam.cz

Re: dnes se jeden "stara" o

každý státní zaměstnanec není úředník, státní zaměstnanci jsou i hasiči, policisté apod.

0/0
26.5.2010 11:29

Já to nebyl, já to nebil!

Tak hlavně aby na to nevytvořili nový úřad

:-P

0/0
26.5.2010 10:32

myskamiki

ale prd

10% je minimum a vubec to nepujde poznat na chodu statu!!! Ja mel 5 let co do cineni se samospravama na sev Morave a to jednomu zustava rozum stat. Kdyby tam pracovali schopni lide, kteri si umi zorganizovat praci, tak se da s klidem propustit 30-40% uredniku

0/0
26.5.2010 10:30

XKarpiX

Paroubek na to káp ....

... musí to být podloženo důkladnou analýzou a auditem - tedy nejlépe jako za jejich vlády auditem nějaké spřátelené auditorské firmy, která na úřad rozešle čerstvé absoloventy, kteří nemají o problematice daného úřadu vůbec žádné ponětí, úředníci si sami na sebe vypracují posudky a popisy činností, mládež vše naháže do tabulek, udělá procesní sumář a nakonec se zjistí, že jsou všichni úředníci strašně zavaleni prací a propustit se mohou jen podpůrné týmy jako ostraha, kuchaři, uklízečky atd. ;-D

0/0
26.5.2010 10:27

ODSCSSD

Re: Paroubek na to káp ....

to mluvis o auditu opencard treba ? ;-D

0/0
26.5.2010 10:29

XKarpiX

Re: Paroubek na to káp ....

Čtení je problém, co? Psal jsem o personálních auditech za vlád ČSSD :-P

0/0
26.5.2010 10:35

Daniel Ch

úředník

Proč zase úředník? Je to jednoduché nikdo ho nemá rád to, že jich zase tak moc není už se neřeší. Co takle celá státní správa. Začal bych v armádě 24tis vojáků je prostě moc. Když vím co tam většina dělá je mi s toho až zle. To i ten úředník vyprodukuje víc. Prostě ponechat tak 14tis a hlavně zredukovat důstojníky!

0/0
26.5.2010 10:24

ODSCSSD

Re: úředník

tak vojaku zas tak moc neni...

spis je divne ze skoro kazdy vojak ma svuj tank, svuj kulomet, svoje auto a kazdy druhy letadlo ;-D

0/0
26.5.2010 10:26

myskamiki

Re: úředník

no tak armada je uz v takovem stavu, ze ji muzem rovnou zrusit, protoze ministerstvo OBRANY s tim co mame, zacina byt pekny protimluv.

Vsak na co armadu, nic nam nehrozi, ze? Ono staci par bankrotu v Recku, Portugalsku popr. Madarsku a zacnem se divit

0/0
26.5.2010 10:32

Daniel Ch

Re: úředník

Kdyby jsi viděl tu úroveň těch 10tis vojáků tak se budeš radši bránit sám. Zbytek snad stojí za to. Jenže je v tom háček. Zase by se udrželi jen kamárádi a známí:-(

0/0
26.5.2010 10:44

mubu

Re: úředník

z armády bych ponechal jen ženijní a chemické vojsko, které může být užitečné při živelných pohromách, chemických haváriích apod. 

Prosazovat americké zájmy po světě za české peníze je pěkný nesmysl

0/0
26.5.2010 11:45

eifel198

úředníci

Jo je pravdou, že je nás tolik, protože musíme vykonávat správu státu a jsou pořád nové a nové a mnohndy nesmyslné zákony. Proč se pořád brání zdanění bohatých. Je zajímavé, že ten kdo vydělává hodně chce prolomit limit pro výši důchodu, ale odvádí z limitované výše, proč takový Koktové a Bakalové mají platit pojištění jen do 1200000.-

0/0
26.5.2010 10:23

myskamiki

Re: úředníci

hlavne musite vysedavat na internetu a hrat karty, ze? Napis jeste neco vtipneho v pracovni dobe, kdy jsi placen z nasich dani

0/0
26.5.2010 10:33

xs123

Re: úředníci

Jací bakalové? Ty znáš nějakou skupinu bakalů? Já teda vím jenom o jednom Bakalovi!

0/0
26.5.2010 10:48

rik_killer

Re: úředníci

Jojo a ten uz odvedl na danich tolik co puvodni pisatel neodvede ani za sto zivotu...

0/0
26.5.2010 11:08

TATRA 613

ODS slibovala ve volbách v roce 2006

propustit 10 procent úředníků Nakoenc se tak nestalo!

0/0
26.5.2010 10:22

xs123

A to mají počítače!

Jeden by si myslel, že stačí jeden superpočítač,řádně zálohovaný, takový jako třeba server seznam,  a v každém městě jeden schopný specialista, a všechno poběží jako na drátkách. Třeba to sockování peněz z všelijakých grantů, to je naprostý děs. Odborníci dneska nevykonávají svoji práci, ale spisují žádosti o peníze, zabere jim to více času a energie než vlastní práce na projektu. Už jdu na to.

0/0
26.5.2010 10:18

ODSCSSD

Re: A to mají počítače!

po svatbe jsem byl trikrat po sobe na urade.... pokazde jim pocitace nefungovaly a vse delali rucne

0/0
26.5.2010 10:20

xs123

Re: A to mají počítače!

Poněvadž tam mají spoustu tupců a žádného odborníka.Čezu počítače nepadají. Ti Mají všechno zaevidované, najdou si každého a hned, a ty dámy, co zaměstnávají, ty jsou pořádně vycvičené. To samé u bank - taky jim tam počítače už nepadají. Jenom na úřadech je furt stav jak v r. 1995.

0/0
26.5.2010 10:29

ODSCSSD

Re: A to mají počítače!

jojo... to je tak kdyz narychlo vznikne firma abych mohl kamaradovi prehodit kseft za statni

0/0
26.5.2010 10:32

V.Poustka

ale práci od úředníků snad vyžadovat nebudou

to ne, to by je nevolili

0/0
26.5.2010 10:15

gumidos

osobní zkušenost

Šel jsem za manželku podat žádost o porodné na sociálku. Na úřadu to mají pěkně rozdělen po písmenkách podle jmen. Takže kdyby náhodou přišlo 150 Nováků, tak bude mít příslušná úřednice jazyk na vestě, zatímco vedla v kanclu s písmeny K, L, se budou rýpat v zadnici. Já byl "D". V kanclu byly dvě dámy z nichž jedna ode mě začínala přebírat dokumenty a druhá světe div se, začala ohýbat papírové desky s chlopněmi, aby "založila" nový spis. A to jsem je ještě ošklivě zklamal tím, že sjem si vše vytisknul a vyplnil doma z webu. Stejně si slovíčko po slovíčku kontrolovali,jestli jsem formulář nějak neupravil. Byly očividně připravené na vyplnění nového formuláře a nejméně 30 minut zdržování. Z těchto úřadnic bych ze dvou vyhodil jednu. 

0/0
26.5.2010 10:15

jitulka78

Re: osobní zkušenost

R^bohužel, mám shodnou zkušenost, jeden rodičovský příspěvek zaměstnal tři úřednice na půl dne....

0/0
26.5.2010 10:21

JoP.

příčina

nadbytečné státní správy je dána úděsnou legioslativou.

Úředník dělá jen to, co mu legislativa ukládá, čím víc idiotských

zákonů, vyhlášek a nařízení, tím víc úředníků. Příčinou úděsné

legislativy je totální neschopnost parlamentu a zmatky v zákonech,

vyprodukované neschopnými stranickými poslanci. Ryba smrdí od hlavy. 

0/0
26.5.2010 10:02

ODSCSSD

Re: příčina

je to tak... a nejlepsi jsou takove veci jako dan z nemovitosti.... kde sprava teto dane stoji nekolikrat vic nez se na danich vybere

0/0
26.5.2010 10:04

martikp

Re: příčina

Nemate pravdu. Vysoka prezamestnanost je i pri dnesnim rozsahu legislativy. Tyka se to predevsim centralnich uradu, ministerstev, celni spravy apod.  Osobni zkusenost z prace na jednom ministerstvu a prehledu o praci nekterych dalsich instituci rika, ze ctvrtina uredniku jde okamzite vyhodit bez jakekoliv ujmy.

Nad to bych rad poznamenal, ze ve statni sprave je vetsi prumerny plat, prestoze se nezapocitavaji ustavni cinitele a v soukromem sektoru se nejvyssi platy zapocitavaji. Rv

0/0
26.5.2010 10:17

Bob-an

Propustime uredniky ALE

Na to abychom mohli propustit 1000 uredniku jich musime prijmout 2000 :-D

Urednici se propousteji uz nekolik volebnich obdobi a mezitim jejich pocet nekolikanasobne vzrostl

0/0
26.5.2010 10:02

ODSCSSD

propousteni uredniku musi byt slozity proces

vzhledem k tomu ze se propousti uz deset let

0/0
26.5.2010 9:58

jeffe.cyrany

A poď..

Plácání o snížení úředníků o 10, 20, 30 atd. %, a tvrzení , že tím se zvýší produktivita práce těch zbylých ,  je ze stejného soudku, jako se zvyšovala produktivita práce v USA v 20.  a 30.  letech. Po zavedení pásové výroby se produktivita práce zvyšovala tak , že se postupně  zvyšovala rychlost posuvu pásu. Po dosažení určité rychlosti američtí kapitalisté usoudili , že toto opatření není bez limitu. Prostě se produktivita práce nedá zvyšovat jen tímto primitivním způsobem. Jako se nedá zvýšit jen tím , že snížím tupě počty úředníků. Přítomní navrhovatelé asi postupovali analogicky ve svých firmách. Chceš práci ? OK. Budeš ,ale pracovat dvakrát tolik jak před krizí. Za nižší plat pochopitelně.

0/0
26.5.2010 9:50

jitulka78

Re: A poď..

R^ výmluvy typu "proč já má přijít o 4% z platu, já jsem krizi nezavinil" jsou pouhým výkřikem do tmy, ať mají stejný dopad krize jako byl, je a ještě bude v soukromém sektoru, tj. snižování pohyblivých částí mzdy, propouštění

0/0
26.5.2010 10:19

myskamiki

tak

bud nemate ani tuchy, jak to na uradech chodi a nebo jste sam urednik, co ma prace nad hlavu ;-D;-D

Dobra tretina se tam NUDI a je zcela ZBYTECNA

0/0
26.5.2010 10:37

Birkof8456

Re: tak

JJ souhlasím, ale pro region Praha a na vyšších postech. Doufám, že ti co to navrhují začnou jakov první u sebe.

0/0
26.5.2010 10:41

BigpetBig

Re: tak

Fascinuje mě váš přehled o fungování úřadů? Zkuste prodat své auditorsko-věštecké schnopnosti od piva vládě, vyděláte balík. :-P

0/0
31.5.2010 22:39

vilda570

jednoduché

Všem úřadům by stačilo snížit peníze o 10 %, vedoucí který by to nedokázal by dostal k sobě experta. Pokud by se to experovi povedlo, tak by měl vedoucí padáka.

0/0
26.5.2010 9:47

Najdete na iDNES.cz