Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hydrolog: Takové srážky by nepojala ani vysušená půda

Meteorologové a hydrologové si mohou připsat trefu do černého. Předpověď povodňového ohrožení kvůli silnému dešti vyšla i časově téměř přesně. "Nebylo to ale tak těžké odhadnout. To množství srážek by nevstřebala ani vysušená krajina," řekl v České televizi hydrolog Jan Daňhelka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bouše

Jedna věc je mi záhadou ...

Současně s velkými srážkami duje již tři dny mocný vítr. Jak to, že tu velkou oblačnost nerozežene ? 8-o 

0/0
18.5.2010 13:13

notebook.r51

Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru

Také jsme se rozhodli prozkoumat, co se vlastně stalo, když nastaly deště.

Prozatím to vypadá, že celá věc spočívá v tom, že pršelo.

(Jak to sakra dělají ti lidé v monzunových oblastech, že z toho nemají takové mediální téma. Tuším, že na Réunionu napršelo kdysi přes 1800 (osmnáct set) mm za 24 hodin a taky to přežili, pravda, příkopy u silnic mají asimerické (asi metr šířka i hloubka) a má to kam odtékat. To Bangladesh je na tom hůř. Rok co rok jedny téměř celostátní Troubky.)

0/0
18.5.2010 12:05

pavel.61.

zelené nesmysly

Jistě se ví co by se mělo s krajinou udělat aby pojala a déle zadržela více vody a i když to povodni nezabrání , škody by byly snesitelnější. Peníze nejsou ale přesto se  podporují sluneční a větrné elektrárny , které nepotřebujeme. Uměle se zdražuje  palivo a následně i potraviny díky biopalivům ... atd. Copak tohle není ŽP?

0/0
18.5.2010 9:17

notebook.r51

Re: zelené nesmysly

Na tomhle se nedá rejžovat, z toho nekoukají spekulační dotace, jen kus práce, a ta není tak atraktivní.

0/0
18.5.2010 12:07

Vrah je zahradník

Skutečná pravda

Povodeň neexistuje,jsou to počítačové triky a hologram.

0/0
18.5.2010 9:04

CM3

Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

častěji . Pracoval jsem  v JZD a protože se choval hovězí dobytek - dnes v neskutečném množství, tak bylo hnoje .....  dva kravíny K98  vyprodukovaly za rok běžně okolo 2.200 tun hnoje ročně, který se vrátil na pole ...  při představě, že bylo běžně naskladněno okolo 2.500 krav + 2.000 jalovic na výkrm , tak bývalé JZD hospodařilo na 4.500 ha orné půdy ,tak se do půdy vracel  humus v podobě hnoje. Dnes, jak to sleduji,  není na této výměře  více jak 200 kusů hovězího .... Hnojí se kapalnými hnojivy, obilná sláma se použije na pelety , aby elektrárny a teplárny naplnily kvótu náhrady hnědého uhlí  ( zařídili to Zelení ) , řepková sláma a kukuřičná sláma zůstane na poli , no ta zůstala na poli za doby JZD.... 

0/0
17.5.2010 19:44

aaa78

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Promiň, ale nějak nechápu kam míříš?? Jedno vím, ale určitě. Komunistické zemědělství má velký podíl na tom, co se dneska děje. Devastace krajiny díky rozorávání všeho co šlo, rozsáhlé meliorace atd, to všechno vedlo k velmi silnému porušení koloběhu vody v přírodě.  No a co se týče těch hnojiv,  ale byly to právě Komunisti, kteří ve velké míře používali umělá hnojiva.... Rv

0/0
17.5.2010 19:52

kaktusak

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Za 20 let to mohli napravit. Jak dlouho se ještě chcete vymlouvat na komunisty?

0/0
18.5.2010 2:24

Qíteček - nikoli alpský

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Ty zrůdy tady řádily 40 let...

0/0
18.5.2010 2:26

CM3

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

nevšiml jsem si, že by markantně přibylo polních cest . Přitom z vlastní zkušenosti vím, že je komanči nezanesli do katastrů  ony zorané polní cesty , což znamená, že by dnes měly být obnoveny... Ono zoráním polních cest a NEzanesením do katastrů byl jeden z podvodů komunistického zemědělství - zorali polní cesty a zvětšili lány . Tím zvýšili ornou plochu třeba - dle mého odhadu - ale jen odhadu z mého okolí - na 100 ha  polí přibylo tak 2-3 ha zoraných polních cest . Tím místo 100 ha obhospodařovali oněch 102 ha a tím si vylepšovali výnosy .  Za 20 let  nedošlo k nápravě... Zajdi si na obec, vyžádej si mapu  příslušné Tvoji obce či v hospodě či jinde dej řeč s dnešními 70-80 lidmi, ať Ti ukážou kde vedly  dnes neexistující polní cesty.  Jsem přesvědčen, že by obnovení polních cest pomohlo vytvořit tyto  bio-minikoridory a rozdělily  třeba pole řepkou na více honů....

0/0
18.5.2010 11:09

CM3

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

s dnešními 70-80 let starými lidmi

0/0
18.5.2010 11:11

P-P

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Kdo to mohl napravit? Komunisti, kteří jen převlíkli kabát a dál sedí u vesla?

0/0
18.5.2010 7:19

notebook.r51

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Dokud to budou lidi poslouchat, vždycky se to hodí. Je to sice ubohost, ale málokdo bude něco nahlas namítat. Je to jako za Hitlera zanadávat si na Židy - úžasná odvaha a projev vlastního tvořivého ducha. "..a jako komfort hlavu..."

0/0
18.5.2010 12:18

CM3

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Netvrdím, že komanči zoráním mezí remízků či zavedením merliorací přírodě prospěli . Ovšem snahu o nápravu nevidím. Dříve se používaly traktory (80 léta) v rozsahu od 40 kw do 100 kw (byly i vyjímky - Kirovec apod.) - dnes jsou traktory  skoro všechny od 80 kw . Proč asi ? Protože zůstaly ty samy lány polí , ale záběr zemědělského nářadí se zvětšíl ši zkombiloval do více operací. Ano, komunisti zavedli umělá hnojiva, no byla v kombinaci s hnojem. O intenzitě  dnešního hnojení Ti povím tak  - když jsme měli výnos pšenice nad 5 t z ha, tak si jel předseda na okres pro pochvalu. Dnes na těchto pozemcích (bez hnoje) je běžně dosaženo výnosu 9 t z ha .  To napovídá o intenzitě dnešní aplikace hnojiv. Kamarád mne povídal, že jeho kocour se vrátil z pole po takové aplikaci kapalného hnojení a blil žluté hleny.... ale přežil to. Přežil to to třeba  zajíc ? Znáš místo na poli, kde ryje krtek ? Já ne, kdyby tam byl , co by žral ? Zkus na podzim vzít rýč a najít  na poli dnes žížalu či ponravu...

0/0
18.5.2010 10:54

P-P

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

A z čeho ten dobytek "vyráběl" to hnojivo? Buď to bylo z toho co sežral (a když je dobytka méně, tak ty živiny na patvině zůstanou - jen neprojsou přes krávu), nebo se přikrmoval směsmi, které nejsou tak odlišné od kapalných hnojiv.

A jakou má hnojení souvislost s povodněmi? Nejsem komunista, tak mi to asi nedochází. Stejně jako jsem neslyšel, že by byla kvóta na náhrady uhlí v elektrárnách. To je nesmysl. Existují pouze programy pro podporu biopaliv. Ale povinné nejsou. A že by Zelení s pár křesly přehlasovali celý parlament? ;-D Člověče, čtěte, co píšete.

0/0
18.5.2010 7:18

CM3

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

nejsem a nebyl jsem komunista a nezastávám názor, že totáč byl to pravé. Dnes se louky mulčují , protože není dobytek, co by jej žral . Kukuřice se silážovala, prováděla se sklizeň senáže( to byly ty modré věže s nápisem Vítkovice...... znáte ještě místo, kde se nacházejí? -  prováděla se  sklizeň  ječmene metodou GPS , řepná siláž - kolik znáte funkčních cukrovarů ?  ... a tohle všechno žral dobytek spolu se senem a úsušky z vojtěšky a jetele ....) Tahle kvota náhrady hnědého uhlí biomasou je tuším 5% a stále se zvyšuje a je pod vysokou pokutou POVINNÁ  . Oněch 5% je ještě rozděleno na na podíl agrobiomasy , číslo neznám. Dnes se rozhlédněte po krajině - vidíte žlutě kvetoucí lány  řepky, což je v podstatě "mrtvá půda " .  Zkuste koncem června projít porostem řepky cca 100 m ? S velkým úsilím se Vám to povede- jste-li fyzicky zdatný.  A když rozumíte  krajině či zemědělství - zkuste si představit  místo oné řepky - lán vojtěšky  či řepy - co je pro zvěř či přírodu větší zlo ?

0/0
18.5.2010 10:37

notebook.r51

Re: Takové záplavy nás budou v budoucnu "překvapovat"

Největší zlo je místo obilí pěstovat plechové hangáry a sádrokartonové paneláky naležato.  Na odhad plochy půdy zakryté afaltem kamionových temrinálů a střechami těhle hovadin si netroufám, ale málo jí nebude. Dřív se tam pěstovalo třeba obilí, dneska kamiony. To máte z toho, že se nemodlíte, řekla babička. Pardon, teď za to můžou komunisti.

0/0
18.5.2010 12:14

CM3

Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

Asi se to dozvěděli v pátek  a nechtěli si kazit víkend ..... a budou bez trestu , potrestáni budou majitelé domů a dalších nemovitostí

0/0
17.5.2010 19:27

AES/EBU

Re: Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

Mají přece nárok na zasloužený odpočinek!!!!!!

0/0
17.5.2010 19:32

aaa78

Re: Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

Tak to jsme dva, tohle taky nechápu. Vím, že bude pršet, meteorologové varují už týden a oni mají přehrady plný. Možná nějaký vodohospodář by nám to dokázal vysvětlit. ;-D:-/:-(

0/0
17.5.2010 19:55

Millwall FC

Re: Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

kdybys nebyl kretén, tak si zjistíš informace než začneš blbě kecat. všude se už dříve výrazně odpouštělo, ale když ti pak jde do přehrady o 70 kubíků vody za sekundu víc než můžeš odpustit, a navíc to trvá celý den, těžko se s tím dá něco dělat.

0/0
18.5.2010 7:11

P-P

Re: Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

... kteří dobrovolně žijí v záplavovém území. Blbost netřeba trestat, ta se vytrestá sama.

0/0
18.5.2010 7:21

negrositos

Re: Proč státní úředníci neupustili vodu z přehrad ?

Přesně tak!!!! Moje řeč, ale to by se vyrobilo míň el.energie a bylo by po prémiích, co...!!!

0/0
18.5.2010 7:26

J.E.

Bylo by hůře

Z hlediska protierozní ochrany půdy a odtokových poměrů v krajině je úplně vyschlá půda pohromou, není schopna akumulovat žádnou vodu. Chová se jako zmrzlá půda při táni sněhu v zimě. Tak že vysušená půda by určitě nepojala nic . . .

0/0
17.5.2010 17:37

michal II

Re: Bylo by hůře

To se tyka privalovych destu a ne trvalych jako jsou tyto. teda myslim.

0/0
17.5.2010 17:41

J.E.

Re: Bylo by hůře

Záleží co si každý představí pod pojmem vysušená půda - pokud zvýšenou skeletovitost a snížený obsah humusových látek tak pak se tato půda chová trochu s nadsázkou jako písek, ve spojení s těžším podkladem v ní nezůstane žádná voda a všechna odteče z krajiny. Taky z toho důvodu, že tyto půdy jsou z vegetačního hlediska málo kolonizované - slabý vliv faktoru vegetace.

0/0
17.5.2010 17:45

J.Bill

Re: Bylo by hůře

Kritické je, že takovou blbost vypustí z úst hydrolog. No snad to chtěl jen přiblížit obyčejným lidem bez povědomí ;-D

0/0
17.5.2010 18:22

jacobsen

Re: Bylo by hůře

on to vůbec nemuse říct, ale do srozumitelné řeči to převedl sám novinář. umíte si představit článek Takové srážky by nepojala ani půda s dostatečnou absorbční kapacitou a k tomu vysvětlení, že půda samozřejmě nemůže být přeschlá, protože potom se snižuje její nasákavost v důsledku nesmáčivosti půdní frakce

0/0
18.5.2010 5:42

gugigugarevic

ZIMA

Ještě ,že není zima,protože by tady všichni nadávali na silničáře,že zaspali.;-O

0/0
17.5.2010 16:40

michal II

Re: ZIMA

Vis jak by se ale lyzovalo v metrovym prasanku

0/0
17.5.2010 17:29

astrix

To nemůžete mluvit česky?

Stále prší = srážková činnost pokračuje.

Nejsilnější déšť je... = nejintenzivnější srážková činnost se realizuje

RvRvRv

Fakt mě to tak štve, že mě to dohnalo k této operativní realizaci kritického vyjádření.

0/0
17.5.2010 16:18

bloud-velbloud

Re: To nemůžete mluvit česky?

Víš..to by se pak našel nějakej rýpal co by je kritizoval za přesný opak.. jako něco že mluví jak pro magory  nebo něco v tom smylsu.

Nicméně nejintenzivnější srážková činnost se realizuje mě taky zaujala:)

0/0
17.5.2010 16:24

astrix

Re: To nemůžete mluvit česky?

Já myslím, že se dá mluvit odborně a přitom hezky česky. Tohle je prznění češtiny  -- to už je mi daleko milejší páně Komárkovo chčije a chčije.

0/0
17.5.2010 16:54

paulina

Re: To nemůžete mluvit česky?

Chčije a chčije :-(

0/0
17.5.2010 17:26

AES/EBU

Re: To nemůžete mluvit česky?

Na druhé straně je podstatně přjatelnější představa, že když promoknu na kůži, že se vlastně nic neděje, jen se intenzivně realizovala srážková činnost.;-)

0/0
17.5.2010 19:07

klimoš

Pořád stejné chyby

Je to u každých povodní rok co rok stejné. Vodohospodáři vědí, že přijde trvalý déšť a že jim naplní přehrady, ale oni otevřou šoupátka až v době, kdy už je pozdě. Například VD Bystřička - až do přehrady začalo přitékat přes 50m3 za vteřinu, tak včera večer kolem 21 hodiny pustily ven cca 20m3. Dneska odpoledne už to půjde neřízeně přepadem. Mohli to spustit o 2-3 dny dříve třeba na 15m3 a mohlo to dopadnout lépe. 14.5. tam netekl ani jeden kubík !!! za vteřinu. Totéž bylo několikrát na Dyji na Vranově, a v Podhradí.

0/0
17.5.2010 15:29

petyo

Re: Pořád stejné chyby

Nj, ale oni tu přehradu zase nemůžou nechat bez vody. Pro vodohospodáře je lepší varianta přetečená přehrada než prázdná přehrada.

0/0
17.5.2010 15:36

klimoš

Re: Pořád stejné chyby

Nemyslím přehradu bez vody, ale třeba nižší stav o třetinu, čtvrtinu. Je mi jasné, že mají závazné manipulační řády a ty musejí dodržovat. Když ale půjde voda přepadem, tak už neudělají nic, a pod hrází to nadělá škody na majetku větší, než dočasný nižší stav hladiny.

0/0
17.5.2010 15:42

Kladýnko

Re: Pořád stejné chyby

Pak by zase byli v problémech, kdyby ta předpověď nevyšla a voda jim nenatekla, což se může snadno stát...

0/0
17.5.2010 16:02

michal II

Re: Pořád stejné chyby

Ta manipulace je v podstate na par metrech vodni hladiny a to stejne moc nevyresi. Nemuzou jit pod urcitou hladinu, ta se nazyva hladina staleho nadrzeni. Mozna mohli zpusobit zaplavy o par hodin driv. Co kdyby ale prestalo prset. To bys zase nadaval, ze tu vodu vypousteli zbytecne. Kdyz tomu nerozumis, tak jim do toho nekafrej. Ver ze oni vedi nejlepe co delat.

0/0
17.5.2010 17:35

Bubrak

Re: Pořád stejné chyby

Proc by nadaval ze vypousteli zbytecne vodu? Je k tomu nejaky duvod?

0/0
17.5.2010 18:44

P-P

Re: Pořád stejné chyby

Kupříkladu ten, že vodní dílo musí zajistit v toku minimální průtok. A když odpustí větší množství vody a místo deště přijde sucho, tak jsou v maléru. Nehledě na to, že by jim nadávali ti, kterým při odpouštění vody zatopili sklepy.

0/0
18.5.2010 7:11

petyo

Re: Pořád stejné chyby

V podstatě se teď děje to co by se dělo bez přehrady, co přiteče to odteče.

0/0
17.5.2010 19:56

vitka

Re: Pořád stejné chyby

Máte pravdu co se týká odpouštění Bystřičky.Kdy je možno odpoštět - neodpouští se. Když, tak až už je skoro pozdě,nejraději v noci.To místní pod přehradou znají.A děje se to pravidelně.

0/0
18.5.2010 6:40

tondaqakin

A kdyz uz teda hydrologove maji tak presne informace

vyuzili toho dostatecne a upustili nadrze kde se da, aby meli rezervu, ted, kdyz to flaka dolu? ;-)

0/0
17.5.2010 15:13

reinkarnace IQ007

To je nějaká legrace, nebo co?

Pokud vím tak meteorologové předpovídali na tento týden slunce a letní teploty. To že dva dny před povodní zjistili, že zaprší bych za nějaký úspěch nepovažoval.

0/0
17.5.2010 15:06

Ještě šmatlavější sedlák v.2,0

Re: To je nějaká legrace, nebo co?

navíc všude kolem zuří to globální oteplování...

0/0
17.5.2010 15:08

Braner

Re: To je nějaká legrace, nebo co?

Pocasi se v soucasnosti bezne predpovida pouze jeden den dopredu. Jakykoli dlouhodobejsi vyhled nez na pristich 24 hodin vyjde jen v mene nez padesati procentech. Proto presne urcit charakter srazek 2 dny dopredu je opravdu obrovsky uspech.

0/0
17.5.2010 15:44

bloud-velbloud

Re: To je nějaká legrace, nebo co?

Pokud já vím tak hlásili škaredě na celý květen a na tento týden obzvlášt.

Vím to přesně...koupil sem si totiž gril a už 14 dní sleduju kdy se vyčasí!

0/0
17.5.2010 16:26

pppqqq

Re: To je nějaká legrace, nebo co?

Přelaď z rádia Jerevan na něco lepšího. Ze lži tě usvědčuje archiv pořadu "Předpověď počasí" na stránkách České televize.

Předpověď z ÚT 11.5.: ve ČT, PÁ vydatné srážky na východě až 30 mm, předpověď do 19.5. stále déšť, max. 16 - 17 st. C.

Předpověď ze ST 12.5.: v PÁ 10 mm srážek, v SO na východě 40 mm srážek, trvalý déšť na východě i v neděli, do 20.5. stále déšť a "oteplení sotva registrovatelné" - , max. 13 - 15 st. C.

Předpověď ze ČT 13.5.: v SO na východě až 20 mm srážek, v NE, PO na východě vydatné srážky 40 mm - upozornění na povodně, do 21.5. stále déšť, max. 15 st. C.

Předpověď z PÁ 14.5.: výstraha na extrémní srážky na východě od SO večer do odvolání: 25-70 mm, místy 90 mm; celý příští týden zvětšená oblačnost, občasný déšť, max. 15 st. C.

0/0
17.5.2010 17:20

Najdete na iDNES.cz