Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Politici před volbami: Peníze na platy rozzlobeným lékařům seženeme

S rozzlobenými lékaři chceme jednat a najdeme zdroje, ze kterých bychom jim zaplatili vyšší mzdy, shodly se politické strany před volbami. Navíc hromadně odsoudily plýtvání ve zdravotnictví. Kdyby politikům shoda vydržela, lékaři by hromadnou výpověď, kterou kvůli nízkým platům vyhrožovali, nakonec podat nemuseli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

milla

Kolik je dost?

Lékaři  mají  dost  nízkých  platů. Ale to my  taky ! Jediní, kdo  si  v  tomhle  státě zaslouží  vyšší  plat  jsou  hasiči. Pracují, a nevydírají. Páni  doktoři  jsou  ve  svých  očích  chudáci, ale  všichni  víme, že to je trochu jinak. Když  se rozhodnou  podat výpověď,  je to jejich  volba. Ale  v krizi  na ně  v zahraničí  rozhodně nečekají. Zvlášť  s jejich  postojem  k  práci. Jo  a  zavest jim  školný -  vystudovat  zadarmo  a pak  se  divit  že mají  zaplatit  minimum  za   atestate je  taky  dobrý. všichni  ostatní  si  školení platí.

0/0
18.5.2010 16:20

DocMart

Re: Kolik je dost?

Kdybyste si alespoň zjistila fakta, dámo! 

Připouštím, že soukromí lékaři jsou u nás velmi slušně placení, to se ale nedá říci o nemocničních lékařích. U začínajícího lékaře je nástupní plat mezi 15-17 tisíci HRUBÉHO. Úžasné ohodnocení po 6 letech velmi těžkého studia a 6 státních zkouškách, rozsahem nijak menších než je jedna jediná státní zkouška na ostatních vysokých školách. Kdyby nebyla možnost přivydělávat si nočními službami, nedá se z toho platu pomalu ani pořádně vyžít. Pak to ale končí tím, že někteří lékaři jsou v práci od pátku od rána do pondělka do večera. Nedivím se, i když mi to taky vadí, že jsou pak např. v podnělí už dost nepříjemní a pacientům se nevěnují (tak moc, jak by třeba chtěli), nemluvě o chybách.

A to, že na nás nikdo ve světě nečeká? To si snad děláte srandu... Kdo

umí slušně jazyk, může odejít třeba zítra. Problém je, že ten jazyk umí

většinou spíše ti chytřejší, pilnější a tudíž lepší...

0/0
2.7.2010 12:47

noorange

Doktoři...chtějí stále víc... dobrá

ale prvně by si měli udělat pořádek sami u sebe. Máme 100% MUDr. , ale kolik z nich jsou opravdu lékaři? 50% a zbytek je předstírá a drží pózu? K čemu jsou lázeňští lékaři a v takových počtech??? Co tzv. revizní lékaři??? Třídit podle tabulek snad dovede i prodavač. Proč člověka všude vyšetřují na to samé než člověk doleze ke kováři??? Zdravotnictví je bezedná jáma, protože se jedná převážně o platy lékařů, kteří drží jen pózu, či mají pracovní dobu jen 4 hodiny, zejména zubařky, které mají movité manžele atd. Možná, že některý lékař bude dotčen, ale co třeba ti lázeňští nosiči titulů? Lékaře, kteří léčí je třeba odměnit, nosiče titulů poněkud eliminovat. Snad ještě přidat sestrám, co je lékař bez sestry....

0/0
15.5.2010 19:11

vokroj

Spíše ty peníze doktorům před volbami slíbí

a to bude asi tak všechno    :-/

0/0
14.5.2010 9:54

Dennys

Re: Spíše ty peníze doktorům před volbami slíbí

To uz zalezi na nich. Napr. dnes vyprsely karlovarskym lekarum limity prescasu. zitra uz teoreticky slouzit nemusi a mel by to prevzit reditel s managory.;-)

Jsem zvedav, zda vydrzi, sanci maji velkou.

0/0
14.5.2010 12:47

neumisa

hm ...

... taky mám VŠ, taky pracuju v oboru, taky bych chtěla nástupní olat ve výši 1,5násobku průměru ... bohužel mám smůlu, nejsem doktor, ale učitel, takže se k průměru dohrabu těsně před důchodem ... možná ...

0/0
14.5.2010 8:49

Dennys

Re: hm ...

Asi ano. Bez boje nedostanete nic. Vyhodou lekaru je, ze si za carou uz muzou vybirat, jelikoz je tam shanka jak po atestovanych, tak po absolventech.:-)

0/0
14.5.2010 12:49

kremsa

Peníze pro lékaře se seberou ostatním

Pokud u nás nenajdeme ropu, tak jiný zdroj peněz není možný. Aby se mohl zvýšit jednomu lékaři plat z 50000 na 70000, bude se muset dvaceti jiným lidem snížit plat např. z 10000 na 9000. Anebo si ty peníze vypůjčit a ještě více zadlužit naše děti. Většina absolventů ostatních VŠ nebere ani polovinu toho, co lékaři. Od lékářů je toto vydírání a vyhrožování asi stejně morální, jako když na vás lupič míří pistolí a žádá vaši peněženku.

0/0
14.5.2010 5:37

biofyzik

Re: Peníze pro lékaře se seberou ostatním

A co nedodržování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele? Na to nic neřeknete?

Žádné vydírání to není, nikdo je nemůže přinutit pracovat tam, kde se k nich chovají sprostě.

A co se týká těch peněz: na investice předražených zakázek do betonu nemocnice peníze najde. A pro lékaře ne. A víte proč? Protože z platů nejsou provize pro vedení.

0/0
14.5.2010 14:19

lolek77

Opět přibyl argument pro privatizaci nemocnic.

Jen státní zaměstnanci (jedno jestli v Řecku, Francii nebo v Česku) jsou neustále ukřivděni a berou málo. A tak musí stávkovat a vyhrožovat železničáři, letci a teď  doktoři. Při tom jejich zaměstnavatelské firmy prodělávají a neustále natahují ruku po dotacích ze státního rozpočtu.

0/0
13.5.2010 23:26

lombar

trapné vyhrožování

to je takový folklór před volbama. Ať jdou, teď hned a ať jich jsou stovky!

0/0
13.5.2010 21:51

Dennys

Re: trapné vyhrožování

Zavist ??? Uz jsou jich za carou pres 3 tisice.:-)

0/0
14.5.2010 12:51

jamski

Problém

není v nedostatku peněz ( to ostatně tvrdí í lékaři), problém je v tom, že jsou nesprávně rozdělovány. . . . . . . kde je tedy chyba? Zřejmě v organizaci, určitě i v komunikaci. Nevím,  v tom případě ale tak trochu nechápu, kde je a co dělá LOK ? . . . . . a co dělal celou dobu? , , , , , , ono je samozřejmě nejlehčí vzít za rukojmí ty, kteří nejen že nic nezavinili, ale ani nemohou věc nijak napravit a vydírat -. . . . . . Jak logické a určitě z pohledu LOK jistě  i výsostně mravné. . . . . . . . . tak jo, zavřete nemocnice a ordinace a odejděte. . . . . . . . Možná bude nejlepším řešením, když to uděláme všichni a ve všech profesích. Tím bude všechno vyřešeno. A hned. . . . . . . . . . . 

0/0
13.5.2010 21:49

biofyzik

Re: Problém

nikdo nebere rukojmí, jde jen o legitimní výpověď z pracovního poměru, kterou může podat každý

0/0
13.5.2010 22:44

jamski

Re: Problém

Aha . . . . . . . nojo, to má logiku    Ono nejde vlasně o nic, že jo ;-D

0/0
14.5.2010 7:30

Dennys

Re: Problém

Jde o beznou pracovne-pravni zalezitost, jako v kazdem jinem oboru.:-)

0/0
14.5.2010 12:52

jamski

Re: Problém

To nepochybně. . . . . . tedy v každém jednom konkrétním případě. To, co je na tomhle případu jiné, je ale to, že se jedná o plošnou nátlakovou akci organizovanou LOK, tedy organizací, která má garantovat  jisté profesní a dokonce i morální hodnoty, komunikovat s ministerstvy, a pomáhat k řešení problémů. Místo toho se pouští do akce, kterou objektivně nelze nazvat jinak než vydírání a snižuje se na úroveň radikální odborářské bojůvky. Celý problém přitom spočívá ve špatné organizaci a komunikaci na resortní úrovni.  . . . . . . . Pro mne, jako člověka nezúčastněného, leč braného lékaři za rukojmí, je to nechutné a staví to v mých očích lékaře na úroveň lidí, neschopných svoje problémy řešit na místech k tomu určených, kteří ovšem mají dostatečně velký vydírací potenciál,a mají dost silný žaludek na to, aby svého postavení zneužili k prosazení vlastních prebend. . . . . . . . Škoda. ( Těm slušným z nich, kterým slovo morálka, etika  a profesní čest ještě něco říká, se tímto omlouvám )

0/0
14.5.2010 13:59

biofyzik

Re: Problém

Každý zaměstnanec má právo podat výpověď. Nejde o žádnou stávku. Nesplní zamětnavatel podmínky (např. dodržování zákonem daného zákoníku práce)? Zaměstnanci půjdou jinam. Míst pro lékaře je dost, jen na úřadech práce je jich hlášeno přes 800 a to je jen špčka ledovce.

0/0
14.5.2010 14:14

jamski

Re: Problém

To přece nijak nezpochybňuji. Už v první větě píšu, že je to jejich právo. A  v těch dalších větách pak píšu o něčem úplně jiném.  . . . . . . .:-)

0/0
14.5.2010 16:38

zoufalec1

každý je nahraditelný

"LOK vyzval k hromadné výpovědi všechny české doktory na konci dubna."

Jestliže chtějí odejít, proč jim bráníte? Jakmile uhradí náklady za své studium, mohou jít

0/0
13.5.2010 21:26

biofyzik

Re: každý je nahraditelný

náklady na studium si zaplatili lékaři, ev. jejich rodiče placením daní

0/0
13.5.2010 22:43

kremsa

Re: každý je nahraditelný

Tohle je lživá demagogie. Rodiče těch, kteří nestudovali, přece také platili daně, ale jejich děti z nich čerpali podstatně méně, než ti, kteří studovali. Přece to nemůžete postavit tak, že rodiče studentů medicíny platí daně na studium svých dětí, zatímco rodiče těch, kteří nestudují, platí daně na armádu, policii, státní správu, základní školství, zdravotnictví, kulturu atd. Bylo by spravedlivé, aby ten absolvent VŠ, jenž chce odejít do zahraničí např. do 10 let od absolvování školy, musel před odchodem svá studia společnosti zaplatit.

0/0
14.5.2010 5:31

biofyzik

Re: každý je nahraditelný

A co ti zahraniční pracovníci co u nás pracují na stavbách? ti by se měli také vrítátit a splácet studium ve své zemi? Bez nich by se ale naše stavebnictví položilo.

0/0
14.5.2010 14:16

Dennys

Re: každý je nahraditelný

To mne ani nenapadne. IT-specialiste, ekonomove, pracujici v zahr. pro nadnarodni spolecnosti,...... taky nic nezaplatili.:-P

0/0
14.5.2010 12:54

Rebe

ČSSD i ODS ty peníze svorně hledají již 20 let!

A teď, v předvolebním čase, slíbí, že je hned najdou.

Kdepak - český politik je chytrý, ví, že český volič jej nehodnotí podle toho, co slíbil a splnil, ale pouze podle toho, co slíbil.

Zajímavé je, že všude kolem už si dávno nehrají na pravé a levé, ale splnil, nesplnil.

:-)

0/0
13.5.2010 20:13

987a9

Otimalni je odejit ...

Ja sam pracuju treti rok v UK. Muj rocni prijem je neco pres 130 000 liber. Odpovida to asi 6,5 nasobku zdejsiho prumerneho platu. Pozadovat pouze trohnasobek mi pripada jako velka skromnost.

Divim se, ze v Cechach jeste nekdo ve zdravotnictvi pracuje - mistni agentury se predhaneji v nabidkach.

Chce to jen trochu vetsi odvahu a nesedet na zadku.

0/0
13.5.2010 19:44

zoufalec1

Re: Otimalni je odejit ...

kde jste studoval a kolik jste za svá studia zaplatil? Zdá se, že při vašich příjmech by nebylo problémem,  začít se splácením svého dluhu hned. Tak to tedy zkuste

0/0
13.5.2010 21:51

Casial

Re: Otimalni je odejit ...

Naše studia byla zaplacena z daní, našich i našich rodičů.

Já už jako student jsem byl příznivcem školného, takže to si vyřiďte s místní levicí, která se zavedení školného bránila a dodnes brání :-P

0/0
13.5.2010 23:46

zoufalec1

Re: Otimalni je odejit ...

poslyšte človíčku, daně platí všichni, i ti, kteří děti na studiích nemají. Jste snad tak hloupý, že nevíte, že na vaše studium se skládali všichni lidé v zemi? Co vám člověče brání, abyste neposlal tyto peníze na konto naši ( i díky vám ) zadlužené země?

0/0
14.5.2010 10:02

Casial

Re: Otimalni je odejit ...

Vy jste vskutku zoufalec jeden, že ano? Brání mi v tom to, že by mi bylo ze sebe špatně, kdybych tady tomu státu přispíval na živení různých darmožroutů víc, než je nezbytně nutné.

Jak jsem byl psal, byl jsem ochoten platit školné, nicméně stát nechtěl a nechce, dobře mu tak.

0/0
15.5.2010 12:42

zoufalec1

Re: Otimalni je odejit ...

čekal jsem na reakci "lékaře" z UK, diskutéra, který vystupuje pod nickem 987a9

0/0
14.5.2010 10:05

biofyzik

Re: Otimalni je odejit ...

A co volný pohyb pracovních sil a kapitálu v rámci EU. To vám nic neříká? Nejdříve by musela ČR vystoupit z EU.

0/0
14.5.2010 14:16

martin_simek

Nelze nikdy zadne profese hazet do jednoho pytle

A proto ani o lekarich nemuzete mluvit o nejakych modlach a otloukancich. Jsem presvedcen, ze opravdovi odbornici jsou v soukromych praxich a maji se vazne dobre. jsem take presvedcen, ze lekari maji nadprumerne vydelky, maji i nadroprumernou odpovednost, ale jsou opravdu vsichni nadprumerni odbornici. Bohuzel jsem musel zacit behat po doktorech a je to TRAGEDIE, jaka je kvalita sluzeb a pece, ktere nam nasi lekari poskytuji. Sveho ZAKAZNIKA si ve valne vetsine vubec nevazi, jsme pro ne casto jen housky na krame a dalsi bodik do kasicky. Chovaji se jak pred 100 lety. Klidne tedy mejte vyssi penize, nemam s tim problem, ale poskytujte nam take KVALITNI SLUZBY, prosim, zacnete tedy od sebe.

0/0
13.5.2010 18:12

zoufalec1

Re: Nelze nikdy zadne profese hazet do jednoho pytle

souhlas

0/0
13.5.2010 21:28

chonda1

Re: Nelze nikdy zadne profese hazet do jednoho pytle

Přesvědčení je hezká věc. Bohužel s pravdou má málokdy něco společného. V ČR nic takového, jako soukromá praxe neexistuje, pokud teda nepočítáme obory jako plastika, zubaři apod. - dokonce ani ze zákona být nemůže, není možné vybírat peníze za něco, co je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Pokud myslíte ambulantní specialisty, tak vám garantuji, že odborně lidem z nemocnic konkurovat nemůžou, kde by taky ty zkušenosti vzali, když se jim 10 let v ambulanci točí 5 diagnoz dokola (copak myslíte, že dělá takový ambulantní třeba urolog - transplantace ledviny nebo ATB na zánět močových cest?)

Zákazníkem lékaře není pacient, ale zdravotní pojišťovna. Bráno do důsledků vy jste pro lékaře obtížný hmyz, protože vaší léčbou reálně riskuje, že mu poklesnou příjmy. Čím lépe vás bude léčit, tím méně vydělá. Což si můžete dovolit jako charitu u jednoho pacienta, ale rozhodně ne u 2000.

Navíc jsme ve stavu, že prostě nemůžete vyhodit sebeneschopnějšího doktora, protože všechno je lepší než nic...

0/0
13.5.2010 21:34

Eliska_let

lékaři a systém

Lékaři ze zákona nesmí stávkovat. Proto odejít je vlastně jediná možnost jak vyjádřit nespokojenost poté, co jednání selhala. A také se to děje. Veřejnost to zatím netuší, ale přibližně pětina absolventů každý rok odchází do zahraničí. A bohužel to není jen o penězích. I když žít s cca 11000 kč čistého měsíčně po 6 letech velmi náročné vš, se zodpovědností za životy jako denním chlebem, s tím, že z těchto peněz si mladý lékař musí hradit různé kuzry a stáže, které jsou před atestací povinné, strávit měsíce mimo "své oddělení", kde je zaměstnán, na povinných stážích na odborných pracovištích, za tyto měsíce často nebývá placen a ještě musí platit pracovišti, na kterém tuto stáž vykonává (a to třeba 5000 měsíčně, což je téměř polovina jeho platu... :o) Skvělá situace. Za měsíc končím medicínu a vážně pochybuji, že v ČR začnu pracovat ve zdravotnictví. Jistě, touha dělat dobře svou práci, která je důležitá a prospěšná, ta pořád je. Ale ve střetu s realitou mě ta touha neuživí...

0/0
13.5.2010 17:11

biofyzik

Re: lékaři a systém

Vážená eliško,

odejít do zahraničí lze i hned po škole, např. v Německu berou všema deseti i absolventy. Pokud máte platný diplom, němci pro Vás klidně uspořádají třeba cestu na Mars. Nejde jenom o ty peníze, ale i o to, jakou medicínu se naučíte. V Německu Vás naučí hodně ve vlastním zájmu. Myslete na to, jaký z Vás bude lékař. Když zůstanete v ČR, strávíte nejlepší roky života v polorozpadlých postsocialistických budovách za neustálé buzerace primáře a sester.

Odejít do světa je daleko jednodušší než si myslíte. Jakmile uděláte první krok a oslovíte nějakou agenturu, jde už to pak samo.

0/0
13.5.2010 19:32

hasič2

Když předával

Rath Julínkovi funkci ministra, tak měl VZP přbytek 14 miliard. Dnes jí 11 miliard chybí. S platbama lékařů se opožďují až 3 měsíce, takže se lékařům nedivím. Ale pouze těm, co pracují v nemocnicích. Obvodní a soukromí mají další plat z poplatků.

0/0
13.5.2010 16:59

katango

Re: Když předával

Jak kteří.Ambulantním specialistům se snížily platby s tím,že si to po těch třicetikačkách dovyberou.Výsledek - v příznivém případě - nula od nuly pošla.Pak se poplatky odpustily dětem do 18 let,ale lékaři náhradu nedostali,čili příjmy se jim celkově snížily.A to nemluvím o loupežných akcích ze strany zdrav.pojišťoven jako jsou tzv regulace - v podstatě pokuty za práci.Ideální lékař pro ZP je ten,který vidí pacienta jednou za půl roku a píše mu ty nejlevnější léky.Peníze do ZP jdou automaticky,ale ZP je nerady vydávají za zdravotní péči.Co jsem napsala se týká pouze ambulantních specialistů,kteří nemají tzv kapitaci jako praktici.Pro AS platí - přijdou pacienti - snad bude příjem,nepřijdou pacienti - určitě nebude nic.Nebo ještě jinak - lékař poskytnout péči ze zákona musí,jinak riskuje trestní stíhání,ovšem ZP mu už poskytnutou péči zaplatit nemusí.

0/0
13.5.2010 17:43

Andrea1

Další skupina nadlidí

Po pilotech tady máme další skupinu nadlidí, lékaře, kteří chtějí své platy vyrovnat s vyspělejšími evropskými zeměmi. Co takhle kdyby se před volbami ještě ozvali důchodci, které vlastně jako jediné balíček postihuje.  Všichni ostatní si vyvzdorovali, nebo podvodným hlasováním získali, původní výhody (mateřská, státní zaměstnanci či nezdaněné náhrady poslanců a senátorů). 

To také politici seženou další miliardy nebo je budou dávat ze svého, protože zásluhou korupce jsou už všichni za vodou.

0/0
13.5.2010 16:57

skriva

Re: Další skupina nadlidí

Pardon, že se zastávám těch opovrženíhodných individuí, co se opovažují požadovat za sprosté zachraňování životů slušnou životní úroveň, ale položím vám otázku: Vám by se chtělo po 6 letech na jedné z nejtěžších VŠ a s každodenní odpovědností za každého napruzeného a vzteklého pacienta, který vám projde pod rukama si ze svého "přemrštěného" příjmu 11 tisíc čistého platit stáže a kurzy, které se bez problémů vyšplhají až do poloviny této částky a stále byste pracovala s úsměvem na váři a bez jediného slova proti? Než začnete kritizovat, zkuste se vžít do kůže toho, koho kritizujete....

0/0
13.5.2010 17:53

Rebe

Re: Další skupina nadlidí

Skrivo, Andee1 je tak 11 let, už má za sebou 5. třídu a když se bude učit jako její rodiče, dotáhne to na pokladní v samoobsluze. Tak se na ní nezlob.

0/0
13.5.2010 20:16

Duke Nukem

haha,

takze klasika,pravicaci setri jen na bilboardech,pritom lekari jsou u nas jedna z nejlepe placenych profesi.Vetsi penize si zaslouzi jen chirurgove,ostatni ani nahodou..

0/0
13.5.2010 16:50

jamski

Ano

je to dobrý nápad. Pojďme dát výpověď - hromadnou a úplně všichni. . . . . . . . to bude nejlepší. Tím se všechno vyřeší . . . . . :-)

0/0
13.5.2010 16:49

skriva

Re: Ano

myslím, že zrovna pro doktora to problém není....v zahraničí ho rádi přijmou za trojnásobně lepších podmínek...

0/0
13.5.2010 17:55

jamski

Re: Ano

Zjevně vůbec netušíte o čem píšu.  . . . . problém to samozřejmě není pro nikoho, tedy ani pro lékaře.

0/0
13.5.2010 18:02

martin_simek

Re: Ano

ano, napad je to vazne dobry, bude vas min a vase cena na trhu prace se dramaticky zvedne ! ja bych to tedy neodsuzoval :)

0/0
13.5.2010 18:13

KULOVY_BLESK_BETA_3

a po volbách im ukážu dlhý nos!!!

;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
13.5.2010 16:41

KULOVY_BLESK_BETA_3

Re: a po volbách im ukážu dlhý nos!!!

alebo kiš kiš hanba!!!;-D;-D;-D

0/0
13.5.2010 16:43

Najdete na iDNES.cz