Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Spoluúčast českého pacienta je dnes už 15 procent. A toto číslo určitě dále poroste

Ať v následujících volbách vyhraje kdokoliv, dřív nebo později začne „šťourat“ do zdravotnictví. Už za dva roky totiž nebude na efektivní léčbu pro všechny. Zdravotní pojišťovny se proto spojily a nabízejí politikům svůj návrh reformy. Připlácet si budeme čím dál víc. Otázka jen je, zda skrytě nebo s jasnými ceníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fitzie

jako v každém krámě

jsem za, aby platby ze zdravotního pojištění fungovaly stejně jako platby z bankovního účtu. Zařízení poskytující službu by bylo povinno vystavit POJIŠTĚNCI - ne pojišťovně - podrobný účet. Platbu by bylo nutné ověřit podpisem, nebo čipem a pinem. Bez ověření pojištěnce nebo jeho zák. zástupce by částka z účtu zdrav. poj. nebyla proplacena.

Také by bylo vhodné dotáhnout do konce druhou stránku věci-ukázat lidem, kolik je pojištění každý měsíc stojí, a uvádět tuto částku na výplatních páskách a důchodových složenkách se záporným znaménkem. To by se důchodci hned probrali, kdyby zjistili, že každý měsíc platí přes 700 Kč!

Jsem přesvědčena, že už to samotné by přineslo značné úspory a hlavně - uvedlo by to velmi rychle lidi "do obrazu". Pochopili by, co která věc stojí, a zbavili by se bludu o péči "zadarmo".  Mělo by to lepší efekt než ona pověstná třicetikačka, která je akorát trapná.

0/0
16.5.2010 14:00

Alex1966

Limity našich tržních fundamentalistů

Stačilo by, aby si platby mohl zaměstnavatel odečíst z daní. - To Kalousek nepřipustí :-D

0/0
16.5.2010 11:45

Gmur

Boze coze?

Tohle sna nikdo nemysli vazne:

"A podle toho se zachovají: každá zlomená noha bude znamenat, že příště zaplatíte víc, podobně jako je to u havarijního pojištění auta po bouračce…::"

A taky opravdu neexistuje moznost komercniho propojisteni?

V tech bodech je jasne videt, kde delaji a delali politici kopance. Bohuzel na to doplaci pacienti.

0/0
14.5.2010 11:32

MF Reader

bože

Trochu pesimistický článek. Soudím podle toho, kde se objevil.

Takovéto téma bych čekal v sekci "Ekonomika", nebo "Finance", ne "Kavárna". Člověk sem zavítá, aby si ulevil od věčných Multi-kulti debat pod zprávami o Soudu se žháři z Vítkova a najde tu tohle...

0/0
13.5.2010 20:40

obhájkyně zájmů pacientů

Převážně nesmysly

Klíčové systémové prvky, které v západ. zemích znamenají systémové podchycení peněz, autor i pojišťovny opomíjejí (např. nutnost sloučit zdravotní a nemocen. pojištění, připojit i úrazové pojištění na neziskové bázi, nikoli pod střechou komerč. pojišťoven). Bazíruje se na blbostech, např. není pravda, že je cena práce v čes. zdravotnictví nízká, platy nemocnič. lékařů zhruba odpovídají západ. relacím, ovšem přednostové a primáři mají často více než na Západě. Standardy péče musejí odpovídat nejnovějším poznatkům vědy, jinak by horší standardy byly žalovatelné podle mezinárod,. práva. Pravdivé je konstatování nadbytku nemocnic, bohužel ani pojišťovny, ani p. Zámečník netrvají na řešení. Tahat od státu další peníze na současné plýtvání je ničemnost. Občan se dnes může připojistit, veřejnoprávní pojišťovny se o to nemají starat.

0/0
13.5.2010 12:27

FKus

zdravotní systém

Je to vcelku jednoduché. Náklady na zdravotnictví rostou a výběry pojištění se snižují.Ty tam jsou doby, kdy růst  HDP západních zemí byl 5 a více %. Etapa bohatého západu pomalu končí. Bohužel jsme naskočili do vlaku právě v této době. A bude hůře. Jenže to nikdo nechce slyšet. Politici, daňoví poplatníci, firmy a celé státy. A tak se žije na dluh. Na prstech spočítáte státy, které nejsou zadlužené. A ekonomové vydávají návody na řešení situace. Tu v sociálním systému, tu ve zdravotnictví, tu v nastartování ekonomiky zpět na fantastické růsty. A vše je to nesmysl.  Jen je třeba lidem říci, že jejich zdravotní stav se bude horšit, pokud se o něj nebudou starat sami, že budou mít penzi pár korun, pokud se jakž takž nezajistí sami (tedy ve vazbě na rodiny), že hlavní oporou života je právě kvalitní rodina atd. Je to samořejmě návrat k tradičním hodnotám.  Řekněme lékařům, že je tolik nepotřebujeme, že si vystačíme v mnoha případech sami. Zcela určitě bych zrušil systém praktických lékařů

0/0
13.5.2010 11:03

FKus

Re: zdravotní systém

 tak, jak ho známe dnes. Řekněte po pravdě, kdy Vám praktický lékař opravdu pomohl. Pokud je to v polovině případů tak je to skvělé. Spíše ve třetině. V mnoha případech nevhodnou léčbou spíše uškodí nebo Vás pošlou hned ke specialistovi. Ten systém je mafiánský, podporující zejména doktory a farmaceutické firmy, které mají obrovské příjmy právě ze všelijakých podpůrných přípravků. Postrádám názory Svazu pacientů, ten jako by nebyl.

0/0
13.5.2010 11:10

Kartony

Zdravotní pojištění by mělo být bez spoluúčasti.

Když peníze nestačí, je potřeba zvýšit odvod.

0/0
13.5.2010 10:47

fan12

...

tak ať pak zruší pojištění ...proč bych měl živit vyžírky pojišťoven když mi pak nejsou schopni zaplatit sádru.

0/0
13.5.2010 10:25

hňup

tak ten bod 3),

že kardiak vobíhá doktory, ten je v ruce provozovatelů péče. tak jako banka za chvilku ví, na každým místě v čr, že někdo vybral prachy, tak to může vědět doktor a nedat. to je primitivní vejmluva neschopnýho vedení....

0/0
13.5.2010 9:37

grandemi

Re: tak ten bod 3),

Jaké doktory kardiak obíhá ? Chodí na kontroly na kardiologii a zprávy z kardiologie nosí k praktickému lékaři a nechává jsi tam psát recepty na léky, některé smí psát jen kardiolog jako např. Betalok Zok, Plavix apod.

0/0
13.5.2010 13:40

Menetekel

No super !

takže až dosáhne spoluúčast  pacientů 100%, tak se můžou zrušit zdravotní pojištění i VZP [>-]R^

0/0
13.5.2010 8:50

grandemi

Re: No super !

Pomalu to k tomu spěje.

0/0
13.5.2010 8:57

Menetekel

Re: No super !

nj, ale státu se hodí záminky k placení poplatků a daní. Takže to skončí asi někde kolem 50% a doktoři brzy umřou hlady, protože je navštíví každý až v nejvyšší nouzi. Jediné z čeho mám strach, je vznik pandemií. Lidé budou vše přecházet a roznášet bacily. Koneckonců se to děje už teď.

0/0
13.5.2010 9:34

hňup

Re: No super !

tak mi přišlo na mysl to prohlášení majora halušky-terazkyho v tom známým filmu:   ludí je jak sraček, kefalín.....   a Zemi se aspoň uleví...

0/0
13.5.2010 9:39

grandemi

Re: No super !

Včera vyhrožovali hromadnou výpovědí a to by byl kolaps zdravotnictví. Chtějí platy navýšit na 70 tisíc měsíčně. I přestože máme dost velký počet lékařů tak by se v unii ztratili jako kapka vody v moři a tak by nouzí netrpěl ani jeden.

0/0
13.5.2010 13:33

grandemi

Spoluúčast pacienta .

To procento poroste zcela jistě navzdory alibistické politice ČSSD. A teď obzvláště když se ´´ bílá mafie ´´ opět rozhodla na úkor jiných profesí žádat prakticky nemožné. První ať se naučí standardnímu chování k pacientovi místo součastné arogance a pak teprve ať něco žádají.:-(

0/0
13.5.2010 8:45

fitzie

konkrétní příklad

Můj bývalý gynekolog, ke kterému jsem přišla jako těhotná, mi sdělil, že u něj nejsem registrovaná, nebyla jsem ani před rokem a půl, kdy jsem u něj byla naposled, a "vysvětlil" mi, že má moc pacientek a nemůže se mi věnovat, ať tedy jdu jinam. Vše se odehrálo před zavřenými dveřmi na chodbě. Jeho sdělení jsem akceptovala a našla si jinou lékařku. Nicméně jsem o nějaký čas později kontrolou účtu zjistila, že si pan doktor toto své "k nám nepatříte, jděte jinam" naúčtoval pojišťovně jako "telefonickou konzultaci"  v ceně 60 Kč. Ano, je to malá částka, nicméně k pochopení principu fungování systému stačí.

Upozornila jsem na to pojišťovnu.

Pojišťovna slíbila, že to prošetří.

Výsledek mi nebyl sdělen.

Ponaučení: z mého účtu může žádat kdokoliv cokoliv. Já mohu kontrolovat a upozorňovat. Ale o výsledku se už nedozvím. Pak je opradu pochopitelné, že se utrácí značné peníze, aniž kdo tušil, kam jdou, a pacienti mají nulovou motivaci k úsporám.

0/0
13.5.2010 8:44

anžto

Re: konkrétní příklad

Tak můj gynekolog po mě chce každý rok 1000,-- Kč jako "dobrovolný příspěvek" ovšem když ho nezaplatím, či se zpozdím s platbou tak mě vyřadí z evidence - teda alespon se tak chová, zatím jsem to vždy zaplatila, letos dlužím a zvažuju že se na to vybodnu a zkusím si najít jiného gynekologa - nebo alespoň levnějšího - kamarádka platí "dobrovolný" příspěvek 400 rok - tak to zkusím tam:-P upozorňuji, že k nim chodím jednou ročně na prohlídku a třikrát do roka si přijdu jen za sestrou pro recept. Co si jnak účtujou to vůbec nemám ponětí, na pojišťovně jsem se nikdy neinformovala.

0/0
13.5.2010 8:55

Gmur

Re: konkrétní příklad pekna zlodejina

z toho mi je nanic.

Proste jde o vydirani nemocneho pacienta. Vrchol ! Kdyz ma takovy gynekolog 2000 pacientek v kartotece, dostane nejdriv od pojistovny kapitacni prispevek (1000 kc rocne, asi) tzn. jen za to ze je ma v kartotece ma 200 000 rocne darek.

A pak dasich 1000 od kazdeho pacienta, tj . teoreticky temer dalsich 200 000 rocne. K tomu samozrejme nejmene dalsi penize za konkretni praci napriklad zminenych 60 kc za odpoved ve dverich.

0/0
14.5.2010 11:45

grandemi

Re: konkrétní příklad

V dnešní době když jdu někam kde to neznám a to se týká ne jen lékařů, ale i úřadů tak zapínám záznamník a celý rozhor si nahraji pro eventuelní pozdější potřebu. Již několikráte se mě tato opatrnost vyplatila. Například když lékařka chtěla zapřít, že jsem jí předal zprávu z nemocnice a svojí neodborností mě znetvořila prst. Díky netu se mě ozval další podobně postižený pacient kterému zapřela RTG ramene které bylo dle ní údajně namožené a dle jiné chirurga byl nalomený ramenní kloub. Hlavně, že by chtěli stále víc a víc. Naštěstí se mě podařilo usilovným a neodbytným jednáním paní doktorku vyhodit ze sedla a lékařská komora jí doporučila ukončit činnost než aby riskovala soud. To byl můj hlavní cíl, nešlo o peníze.

0/0
13.5.2010 8:56

anžto

Re: konkrétní příklad

kamarádky otec měl dlouhou dobu teploty - doktorka mu vždy doporučila jen paralen a nikdy ho neposlala na žádné vyšetření..on se s tím bohužel spokojil, nebo prostě jinak to neřešil, asi jí uvěřil že jde jen o něco banálního. Když ho pak zavezla sanita do nemocnice, zjistili že má rakovinu už v celkem pokročilém stadiu:-P

0/0
13.5.2010 9:01

grandemi

Re: konkrétní příklad

Věřím, že se takovej případ může stát, ale nechápu k tomuto příspěvku toho smajlíka ? To jako tím chceš říci, heč  prst je banalita , ale taková rakovina to je panečku …;-D

0/0
13.5.2010 9:13

anžto

Re: konkrétní příklad

ne ne, tos mě špatně pochpil - ten smajlík je jako - že to je děs - a že lékařů co svou práci flákaj je asi víc

0/0
13.5.2010 9:18

grandemi

Re: konkrétní příklad

Tak se ti omlouvám.

0/0
13.5.2010 13:29

fitzie

Re: konkrétní příklad

otec dopad stejně - docházky k obvoďákovi s teplotou, vyrážkou... po roce boule na krku,odeslání do nemocnice, kde zjistili, že je to metastáze. zemřel za další dva roky po (jak jinak) nákladné léčbě...

 ale tady těžko soudit - žádný doktor není vševědoucí, na druhou stranu těžko pacošům vyčítat, že když se jim něco nelíbí, tak hledají další odborný názor.

0/0
13.5.2010 10:31

Kocourkovský radní

To jsou mi věci

Těch 15 %  údajné spoluůčasti se vzalo kde? Ještě jsem neslyšel, že by třeba za bypass (odhaduji 100 000 velmi střízlivě a laicky) pak řekli - strejdo, doplať 15 litrů spoluúčast...Ale soudruzi spoludiskutující mi to jistě vysvětlí, že? ;-D

0/0
13.5.2010 8:39

grandemi

Re: To jsou mi věci

Jaká je reálná cena operace zvaná bypass ? Jistě mě to napíšeš.:-)

0/0
13.5.2010 8:47

hňup

Re: To jsou mi věci

cenu tý operace neznám. ale  procedura " léčebná " procházka v lázních poděbrady, kdy si šel klient sám kus městem, podél labe a zpátky a změřili mu tep a tlak, po návratu,  stála zdravotní pojišťovnu 350 kč. jako na tržnici u vietnamců.  no, nekup to....

0/0
13.5.2010 9:45

grandemi

Re: To jsou mi věci

Tak ty Poděbrady jsou sice nabízeny každému, ale ne každý je využije. Když neznáš cenu toho výkonu tak jak je možné stanovit ´´ doplatek ´´ pacienta na 100 tisíc ?:-)

0/0
13.5.2010 13:37

fitzie

Re: To jsou mi věci

Byla jsem v nemocnici pět dní - císařský řez, pobyt na JIPce, pobyt na šestinedělí. Vyžádaná platba od pojišťovny (mám on-line přístup) byla cca 19 000. Za jeden den v nemocnici platím 90Kč. Poměrem i tato směšná částka dělá 450 Kč, tj. 2,3%. A to jsem nepotřebovala následně žádné léky, které, předpokládám, míru spoluúčasti silně zvyšují.

Když k mému příkladu připočtu platby za nadstandard /pokoj s jedním lůžkem) v ceně 1000 Kč na den, dostanu se rázem na pěknýc 28,6% spoluúčasti.

0/0
13.5.2010 8:48

fitzie

Re: To jsou mi věci

jinak doporučuji každému si on-line přístup k účtu zřídit - je to poučné čtení. a zdarma. ;-D

Například průměrná platba v ambulanci odborného lékaře - (gynekolog, oční, ušní) - je cca 500 Kč. Když opět vezmu poměrem onen profláklý  30 Kč poplatek ,je spoluúčast pacienta na vyšetření- tedy na tom absolutně základím, aby se zjistilo, co mu je, 6%.

0/0
13.5.2010 8:59

karel60

Re: To jsou mi věci

Ona je spoluúčast již v tom, že státu odvádíte "zdravotní daň". Pokud nejste na podpoře, spočítejte si kolik do systému zaplatíte vy a váš zaměstnavatel na povinných odvodech, regulačních poplatcích a doplatcích za léky a pak zjistíte, že i přes operaci štítné žlázy jsem v minulém roce měl spoluúčast 45%. Těch 15% je celostátní průměr. Jsou lidé, kteří jen platí do zdravotnictví a mají to štěstí, že ho zatím nepotřebují a bohužel lidé, kteří potřebují nákladnou operaci a léčení.

0/0
13.5.2010 9:25

fitzie

Re: To jsou mi věci

pravda je, že v článku není jasně řečeno, co se onou spoluúčastí mysli, ale mám za to, že jde o obvyklý význam, tj o náklady související se škodní událostí, ale nehrazené z pojištění. Fakt, že na odvodech platíte vyšší částku, než kolik vy osobně vyčerpáte, je princip pojištění. Nikoho by jistě nenapadlo si stěžovat, že si platí havarijní pojištění, ale loni zrušil jen přední nárazeník, světla a čelní sklo, tak se mu to nevyplatilo.

0/0
13.5.2010 10:27

Najdete na iDNES.cz