Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministerstvo podpoří angličtinu ve školkách. Ve škole je to slabší

Učit se angličtinu už od tří let? Sporný trend, který někteří pedagogové či logopedové nedoporučují, se teď rozhodlo podpořit ministerstvo školství. Fandí mu totiž Evropská komise. Kvůli tomu, že školní výuka nenavazuje na tu ve školkách, se ale rodiče žáků musí často spolehnout na drahé soukromé kurzy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

honzajaka

proč

se tu kvůli angličtině pořád vedou takové diskuse, prostě my Češi jsme až na výjimky na jazyky tupí, tak proč to hrotit? Učme se raději matematiku, fyziku, biologii, techniku. Jazyky nejsou potřeba

0/0
12.5.2010 23:48

Helen_Prag

školy

To by museli do škol sehnat nějaké angličtináře.

0/0
7.5.2010 20:18

justyna

Počet žáků v hodinách výuky cizích jazyků

Hlavní problém nedostatečných znalostí je velký počet žáků ve třídě. Jestliže se má naučit 20 - 24 dětí slovíčka, fráze, mluvnické struktury a jazykové dovednosti ve třech hodinách výuky týdně, musely by tyto bytosti být mimořádně snaživými anděly, kteří by se doma pravidelně a svědomitě připravovali. A učitelé by museli být kouzelníci s nadpřirozenými schopnostmi, velmi pevnými nervy, neutuchajícím nadšením a ochotou denně si připravovat spousty materiálu, který by pak ve třídě s těmito připravenými anděly mohli použít. Pokud je mi známo, učitelé sysifovskou dřinu stále nevzdávají. Chyba je asi někde jinde.

0/0
6.5.2010 21:52

tonycze

Platy učitelů

Každá ZŠ, SŠ nabízí hodně hodin ANJ, NEJ, ale učí je neaprobovaní učitelé, kteří ani nevystudovali VŠ nebo vystudovali třeba strojařinu, výtvarku, hudebku,...Když učitele dobře nezapllatíte a nevytvoříte mu kvalitní pracovní podmínky, tak tu budeme mít samé maturanty z ANJ a NEJ, kteří se v cizině vůbec nedomluví.

0/0
5.5.2010 16:29

Lafinta

jazyky ano

Je to určitě dobré, ale problém je s návazností na základní škole. Pokud se rodič sám nebude venovat  dalšímu vzdělávání dítěte  (musí najít dobrý kurz pro dítě, nebo mu platit učitele), tak je to k ničemu.

Dcera takhle od mala používá francouzštinu; ve škole se jí neučí, takže celá léta chodí soukromě na hodiny FJ. Výslovnost má jako rodilý Francouz!  

0/0
5.5.2010 12:25

sluni-sluni

dítě pořádně česky neumí+adept na logopedii,

ale umí si zpívat v AJ.... není to úžasné?... ony se ty logopedické vady docela v AJ ztratí, viďme? to je fakt hlavička kdo tohle vymyslelRv

0/0
5.5.2010 12:00

Klotilda

Re: dítě pořádně česky neumí+adept na logopedii,

Ješte nedosáhne na zvonek ale už má logopedické vady v několika jazycích,heč ;-).

0/0
5.5.2010 12:58

sluni-sluni

Re: dítě pořádně česky neumí+adept na logopedii,

až tak jo? :-)

0/0
5.5.2010 15:34

petyo

Re: dítě pořádně česky neumí+adept na logopedii,

No a ty si myslíš, že děcka v Anglii nešišlají? Tvůj názor jaksi postrádá logiku, protože logopedie není česká specialita.

0/0
5.5.2010 15:56

b.vodka

ROZHODNĚ ANO, angličtina patří ke základnímu vzdělání

Já se také učím anglicky od školky a musím říct, že angličtina mi vždycky šla s porovnáním s ostatními lépe a přirozenější. ANglicky jsem se učila jen ve škole a naučila jsem se tak, že se dorozumím perfektně. Odstěhovala jsem se nedávno do Anglie, kde jsem byla poprvé v anglicky mluvící zemi a musím říct, že jsem neměla nejměnší problém. České - STÁTNÍ - školy mě naučily anglicky tak, že jim musím poděkovat!

Musím Vám dát za pravdu, že některý spolužáci, kteří se mnou angličtinu

studovali s e do dnešního dne anglicky nedorozumí. Jde to o to jaký máte k jazykům přistup, jestli máte logické myšlení apod. Ne všichni mají stejnou motivaci a talent.

Já osobně dávám ANO angličtině ve školkách, mě to od malička bavilo a i pomohlo k tomu, abych dnes anglicky mluvila.

K některým Vasím argumentum s němčinou: jakmile se naučíte jeden jazyk, ten druhý je pro vas snažší. A angličtina je jazyk jednoduchý. Angličtina patří dnes k základnímu vzdělání a je málo! Čím víc jazyků umíte, tím lépe.

0/0
5.5.2010 11:14

vitaboch

čím dřív, tím líp

Věřte mi, začít co nejdřív se vyplatí. Já jsem začal s angličtinou tuším v pěti letech (poslední rok školky), tehdy ta devadesátiminutovka jednou týdně stála kolem tisícovky na půl roku. A byla to snad nejlepší investice, co do mě rodiče udělali. Je fakt, že ta učitelka byla dobrá, měla k tomu jiný přístup, než na státních školách, dělala si vlastní učebnice a pracovní sešity. Poskytlo mi to rozhodující náskok vůči spolužákům, který byl znát až do maturity.

Na základní škole (s "rozšířenou výukou jazyků") začínala angličtina až ve třetí třídě (teď začíná na té samé škole už v první). Bohužel jsme měli učitelku, která byla sice lidsky fajn, ale nebylo to to, co jsem si od toho sliboval. Navíc jsme snad třikrát s angličtinou začínali od začátku (podle toho, jaké byly učebnice). Měl jsem pocit, že jsem se tam nic pořádného nenaučil, i když konfrontace s anglofonním prostředím byla vždy ucházející.

Na střední škole jsme my z této ZŠ byli nejlepší (podle úvodního rozřazovacího testu)

0/0
5.5.2010 11:02

vitaboch

Re: čím dřív, tím líp

Měli jsme dva roky tu samou učitelku, co na ZŠ (zrovna jako na potvoru se rozhodla také přejít na jiný ústav :-D ). Výuka mi přišla naprosto stejná, jen s jinou řadou učebnic (místo blbých Projectů stejně blbé Headwaye).

Brutální to začalo být v posledních dvou letech. Přišla výměna za učitelku, co učila angličtinu i v USA (v rámci nějakého výměnného programu). Přišla se zjištěním, že jsme sice fajn, chytří a snaživí, ale zanedbaní. Z každé hodiny jsme odcházeli se čtyřma popsanýma stranama A4kového sešitu a papírem se 150 slovíčky, které s náma prostřednictvím i různých her (ale především zkoušení) opakovala neustále do kola. Maturitní témata nám vykládala takovým stylem, jako by to prostě byla třeba (u geografických) hodina zeměpisu v anglicky mluvících zemích. Můžu říct, že za ty dva roky se naše slovní zásoba asi ztrojnásobila, ale tím, že mluvila vesměs jen anglicky, tak jsme si zvykli na výuku v angličtině, pohotovost a vůbec schopnost reagovat. A fakt nás hodně naučila :-)

0/0
5.5.2010 11:06

Kopakopa

Čím větší "pedagogický" nesmysl,

tím spíše jej "geniální" MŠMT ČR s odkazem na "doporučení EU" zavede...

0/0
5.5.2010 10:57

AntiMultiKulti

zbytečný

ve škole (jakýkoliv) se prakticky nic nenaučí, dokud nebudou sami chtít

0/0
5.5.2010 10:56

Bennu

Rada predevsim vesnickych zakladnich skol

ma velke problemy ziskat aprobovane ucitele jazyku a resite, jestli ucit cizi jazyky od skolky??

0/0
5.5.2010 10:41

Lesi

Hmmm

Moje nejstarší chodila ve školce na angličtinu - líbilo se jí to, chtěla tam chodit, v té době to pro nás nebyl finančně problém, tak jsme jí to dopřáli. Efekt? Nulový, co se tam naučila, v tom jí ostatní děti dohnali na nepovinné angličtině v první třídě. Od třetí třídy mají anglinu povinně, tam ale nemám srovnání, jestli je na tom líp než děti, které v první třídě nechodili. Osobně si myslím, že anglina pro prťata je jistě fajn, ALE pro děti, které se jí zabývají víc jak 1-2 hodiny týdně ve školce. Opět moje děti - jednou ročně jezdíváme ke známým do Rakouska a čím jsou mladší, tím jsou spontánnější ve snaze se dorozumět německy a jako malí po pár dnech celkem žvatlali jednoduchá slovíčka. A naopak, čím jsou starší, tím víc mají zábrany si se známými promluvit, už se stydí "mluvit cize, když to neumí".

0/0
5.5.2010 10:29

eizoeizo

Re: Hmmm

Já chodila od školkového věku na němčinu. I když jsem se naučila jen pár frází, pojmenování barev, čísla atd., stejně mi to něco dalo - ve srovnání s dětmi, které měly němčinu až později, byla pro mě němčina přirozenější, měla jsem už něco zažité. Takže podle mě to určitě význam má.

0/0
5.5.2010 10:32

hany1

Než vrážet peníze

do různých kurzu po dlouhou dobu, je lepší poslat dítě po maturitě do Anglie a pod. na delší dobu. Minimálně půl roku. To co se tady pracně a s nechutí nabifluje za x le,. tam to zvládne za půl roku.

0/0
5.5.2010 10:15

REDD-Grrr

Re: Než vrážet peníze

Jen si člověk musí dát pozor, aby "díte po maturitě" neskončilo na jahodové farmě v boudě se čtyřma stěnama a 10ti ukrajincema.

Aby pak rodič nebyl překvapen, že dítě neumí říct ani "Hello, how are you," zato plynně spustí sprosté nadávání v ukrajinštině :)))

0/0
5.5.2010 11:09

Klotilda

A je to tady zase

Je to úplně stejné jako kdysi s ruštinou.Všichni se to učili,někteří dostávali i jedničky ale málokdo se domluví.Mám dospělé děti a nedávné zkušenosti.Vyuka jazyků na českých školách je ztráta dětského času,vyhozené peníze.Školková angličtina jakbysmet.Chybí ono cizojazyčné,pro děti a mládež atraktivní, prostředí.Stejně jako se na hlášce Aurora vystřelila revoluce zvítězila, nikdo rusky nenaučil,tak ani dnešní školní,rádoby akční fráze, cizí jazyk nenaučí.Hodně jsem si slibovala od druhého programu čt. ale bohužel.Takže pěkně postaru,vyrazit do ciziny.Nejdřív na den,týden,pak třebas na celé prázdniny,chodit ulicemi,stříhat ušima a na chudácích prodavačích ,průvodčích a průvodcích, testovat svou výslovnost. Osvědčilo se .Doporučuji.

0/0
5.5.2010 9:57

zdeseny obcan

Re: A je to tady zase

Pomohlo by nedabovat porady v televizi. Mozna ted, s digitalizaci, je moznost vypnout dabing a mit titulky, nevim.

0/0
5.5.2010 10:12

Lesi

Re: A je to tady zase

No, tak to už by ta televize nestála VŮBEC za nic. Osobně filmy s titulky nesleduji, nemám je ráda, nemůžu si s nimi vychutnat film. Nezvládám sledovat zároveň titulky i mluvu a zároveň nedokážu sledovat jedno NEBO druhé. Nedávno jsem byla v kině na ČESKÉM filmu s anglickými titulky a vadilo mi to zrovna tak, jako upoutávky před filmem v anglickém znění s titulky českými.

0/0
5.5.2010 10:21

hany1

Re: A je to tady zase

Ještě za komančů, když tady byly pouze dva programy, běžně se dívalo na polské či ruské TV. Nyní je asi 20 programu českých, tak nikoho to nenutí, dívat se na film v cizím jazyce. Mimo jiné. Poprvé jsem viděla Doktora Živága právě na ruské TV.

0/0
5.5.2010 10:35

eizoeizo

Re: A je to tady zase

To máš pravdu. Ale stejně tak pořád platí, že většina dětí není schopná se cizí jazyk naučit a ani je to nezajímá, i kdyby měly výborné učitele. Ty, co vyrážejí do ciziny, mají zájem se jazyk naučit, takže není divu, že se jim to povede.

0/0
5.5.2010 10:23

Beluga

Moje zkušenost

Bohužel musím potvrdit, že mladší sestra není schopná v necelých patnácti letech dát dohromady kloudnou větu. Dokonce má stejnou učitelku na jazyk, jako jsem měl kdysi já. Tam, kde já bojoval horko těžko o dvojku a zachraňoval jsem (celkem bez problémů) na poslední chvíli (ano, mohl jsem mít jedničku, ale odjakživa jsem byl flákač a prudil), ona má dvojku naprosto bez problémů. Je vidět, jak se snižují nároky učitelů a úroveň vzdělání.

Každopádně pro mě byly vždy nejlepší formou učení jazyků pro mnohé tady možná nezkousnutelně: počítačové hry. Ty mě jednoduše nutily nejprve porozumět alespoň jednotlivým slovům, později celým větám a frázím. Nenaučí vás to mluvit, ale umíte porozumět. A když umíte porozumět, naučíte se mluvit. Nehledě na fakt, že obrovská zásobárna frází a větných celků mi dává nezvyklou výhodu. Když sám nevím, jak větu vytvořit podle - dle mého - zmatečných anglických časů a jiných pouček, které si musí člověk memorovat, jednoduše použiju základ z již viděného...

0/0
5.5.2010 9:37

RumBum

Re: Moje zkušenost

jojo, taky si pamatuju na zacatky internetu .... Playboy jenom v anglictine .... to byla slovni zasoba :-) 

0/0
5.5.2010 9:40

honza2007

úsměvné je

že na většině běžných škol učí angličtinu důchodkyně přeškolené z ruštiny....;-D

0/0
5.5.2010 9:35

Klotilda

Re: úsměvné je

Nebo němčináři.Angličtina s učitelem vyžadujícím německou výslovnost,toť fenomén mnohých českých škol.

0/0
5.5.2010 10:01

RumBum

past na penize...

... no ale kdyz to podporuje EU, tak si to asi holt budeme muset zaplatit vsichni. Mam kolem sebe par znamych, kteri vodi sve deti to takovych kursu. Kdyz se zeptam, co uz umi, tak se dozvim, ze napocitat do deseti a jednu pisnicku. Nevim, je to moc? ... za rok a x tisic... ? V zasade proti tomu nic nemam, kdyz to dite bavi a rodice jsou ochotni to platit ... ale proc to musim platit i ja - kdyz tomu neverim?

0/0
5.5.2010 9:28

neumisa

??

Neměly by se děti naučit nejprve česky?8-o

0/0
5.5.2010 9:05

Klotilda

Re: ??

No právě!Ve školce mají děti zvládnout svůj rodný jazyk.Mají na to nějakých osm hodin pět dnů v týdnu a české prostředí doma.A mnohé mají logopedické potíže,malou slovní zásobu ap.Jak asi zvládnou jazyk, kterým na ně, většinou nerodilý mluvčí, švitoří hodinu týdně.To budou lépe imitovat projíždějící auta.

0/0
5.5.2010 12:01

Najdete na iDNES.cz