Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč jsou Židé tak úspěšní?

"Někteří sociologové se proto obávají studia židovského ekonomického úspěchu, aby neprobudili antisemitské nálady, anebo nepřispěli ke konspiračním teoriím o židovské ekonomické nadvládě. Není pochyb, že paranoidní mozky najdou v této tématice dostatek materiálu pro svá pokřivená vysvětlení," píše v následující úvaze Jerry Z. Muller, profesor dějin na Americké katolické univerzitě ve Washingtonu. Autor v textu vyzývá ke studiu úspěchu Židů, protože ten cosi podstatného vypovídá i o kapitalismu jako takovém.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vaclav Hanus

kravina no.2

..kvůli nevyslovenému podezření, že k úspěchu menšiny muselo dojít na úkor většiny ....A jak jinak by to mohlo byt? Vzdyt zdroje teto planety jsou limitovany. Nejde je nafukovat jako balonek. Jde, ale pouze opticky. Tzv. hon za neustale rostoucim HDP vede pouze a zakonite ke spolecenskym ztratam ( moralka, zivotni prostredi, suroviny,..) presunutym do budoucnosti, ... coz povrchni lide (vetsina populace) vetsinou na prvni pohled nevidi. Mimoto j edobre znam empiricky potvrzeny fakt, ze  vyvoj v prostredi liberalni trzni ekonomiky vede k neustalemu rozevirani socialnich nuzek.

0/0
3.5.2010 7:19

Vaclav Hanus

to sou ale kraviny...

....Je to připomínka, že úspěch v kapitalistické společnosti souvisí s invencí, novátorstvím, ochotou riskovat a vzdát se požitků ve prospěch úspor a vzdělání....Kazdy kdo ma osobni zkusenost s 20 lety kapitaliusmu v cechach vi, ze to tak nefunguje

0/0
3.5.2010 7:09

ten.jenz.bloudi.svetem5

Captain cook nastínil docela zajímavou záležitost.

Je lepší využívat slova jude či žid? Z historického, lidově slovesného, hlediska se u Tschechisch volk slovo "žid" využívalo s jasným negativním významem (např. když někdo něko finančně odíral, nadával mu do "žida"), i když dnes tomu již není.  Slovo "jude" je odvozeninou z Judska (Judea, lat. Ludaea, řecky

Ιουδαία), tedy má historické zabarvení k místu, odkud člověk pochází. Slovo "Izraelita" bych osobně používal u jedince žijícího v dnešním Izraeli. Je tedy slovo "jude" nalézající se v nejen němčině hanlivé??? Osobně se domnívám že tomu tak není. Jaký je Váš názor?

0/0
2.5.2010 17:40

Montu

Re: Captain cook nastínil docela zajímavou záležitost.

Mu nazor je, ze byste nemel prznit nemcinu, kterou Zide na rozdil od Vas mluvi. Napsat spatne i tak jednoduche spojeni jako Tschechisches Volk (viz Vase Tschechisch volk) je docela smesne.

0/0
2.5.2010 21:40

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Captain cook nastínil docela zajímavou záležitost.

Ono to vychází z dialektu, chápu však, že nemůžete vědět všechno...

0/0
3.5.2010 7:13

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Captain cook nastínil docela zajímavou záležitost.

Přesto mi to nedá a zeptám se Vás na jednu věc. Proč si myslíte, že jste ve světě toliko nenávidění?

0/0
3.5.2010 7:56

Černoušek Bubu

Židovské kibucy

Dříve se vykládal vtip, že teorie komunismu nemá chybu, chyba je v lidech , bylo by potřeba je vyměnit. Doporučuji si přečíst něco o fungování kibuců v Izraeli, případně se tam zajet podívat. Sice už pomalu dosluhují, konzumní multi - kulti i sem napřáhlo svůj osten pokušení, ale osmdesát let fungovaly bez násilí na čistě komunistických teoretických principech. Bez skutečné funkce peněz, vše společné, každý podle svých schopností, každému podle potřeb atd. Chce si to najít na netu. Je to jediné místo na světě kde teorie komunismu ( v některých kibucech i bez náboženského podkladu ) fungovaly.  Byli to Židé a bylo to v mandátním území Palestina a později přeměněné na Stát Izrael . Takže asi jsou skutečně ekonomicky odlišní.

0/0
2.5.2010 10:31

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Židovské kibucy

Soudružnost má dvě strany tváře. Jedna, ta příjemnější, je, co napsal "Montu". Druhá, ta -jak už to snad ve všem bývá- je protikladem k první, tzv. vymezení se k okolí , tedy neschopnost asimilace. Tedy budou vždy cizinci v hostitelské zemi, i kdyby se tam rodili po mnoho generací. Proto nejsou až tak v úžasné výhodě, neb v jednu chvíli se jim hmotně/společensky daří, v následující chvíli jsou fyzicky -co do počtu- regulovaní. Nyní otázka na Vás: Chtěl byste být "Jude"?

0/0
2.5.2010 10:55

Černoušek Bubu

Re: Židovské kibucy

Samozřejmě , že ne. Mnoho desetiletí se o židovskou problematiku zajímám, zvláště holokaust a perspektivy Státu Izrael. Přežili všechno za cenu obrovského utrpení jako odlišná komunita. Nejsem si jist, zda přežijí jako kulturně oddělená skupina současnou vlnu globálního  konzumerismu a nesplynou hladce s okolím. O tom , že tento konzumerismus spolkne časem bojovný islám jako malinu, vůbec nepochybuji ( tak jako spolkl komunismus v Evropě a nyní v Číně). Zajímavost na konec. Proces asimilace Židů do české kultury byl v Česku před válkou tak silný, že podle některých pramenů při likvidaci hlavní části rodinného tábora v Osvětimi (zavraždění několika tisích žen, dětí a mužů v plynových komorách za jednu noc) zpívali Kde domov můj - česky, už v plynové komoře.

0/0
2.5.2010 11:29

lost

Re: Židovské kibucy

chca nechca, budeme sdílet osud se židy a Izraelem , přesněji řečeno :silný charakter v konfrontaci s konzumentizmem.

0/0
2.5.2010 22:16

Montu

Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

Nekteri prede mnou tu spravne zminili, ze Zide drzi pri sobe. Priznavam, jsem jeden z nich a mohu potvrdit, ze obec, at uz se jedna o jakoukoliv obec na svete, vam kdykoliv pomuze. Samozrejme jsou prispevky vsech clenu na spolecnou vec apod. Dalsi veci, ktera ma na uspech obrovsky vliv je az nemistny duraz na vzdelani, pro zajisteni prvotniho vzdelani je rodina ochotna obetovat vse. Stejne tak rodinna soudrznost vybavuje kazdeho Zida do zivote obrovskym pocitem jistoty z zazemi.

A jeste jedna osobni zkusenost, nedavno jsem za praci presidlil do Silicon Valley. Behem par mesicu me mistni synagoga vybavila dokonalou siti kontaktu a zazemim, ktere nemaji ani domorodi Americane.

0/0
2.5.2010 7:54

captain cook

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

tomu verim. Nejsem zid a neziji v USA, ale jak do toho vidim u protinozcu, je to hodne podobne.

0/0
2.5.2010 8:02

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

Tak to se potom nemůžete divit, že díky klientelismus a lobbingu, na Vás ve světě hází ekonomickou krizi. Nelze se ani divit, že proti Vám brojí...

0/0
2.5.2010 9:30

horduch

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

vzdělání jako základ všeho ,ale co chcete od společnosti ,kde 60%populace s problémy ukončila základní školu a po pěti letech zapoměla i to le-jno co se tam naučila

0/0
2.5.2010 9:44

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

Svým způsobem rozumím důvodům, že jim "juden" vadí a požadují -v souhrném účtováním- zaplatit, když využívají plody pohostinnosti země, do které zavítali.

Jeden příklad: Minulý rok jsem byl v Polsku a bavil se s místními pamětníky po době 2WW, kdy jim byl přidělen zarizovaný majetek. Sem tam se stávalo, že se "juden" vrátil ke "svému majetku". Hádejte co s ním udělali? Ano, popravili, aby neměli trable se svým nově nabytým majetkem, neb se předpokládalo, že přdeživší z jedné rodiny bude o maximálně jednom jedinci a doba a situce to umožňovala. A víte co mi řekli, když jsem se jich zeptal, zda-li jim "juden" schází? Řekli nikoliv, neb jejích "majetek nesmdrí". Tedy, morálkou-etikou se člověk nenají, takový luxus je záležitosti bohatých. No, tak taková je cena za úspěch...

0/0
2.5.2010 10:28

captain cook

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

FYI spravne slovo v cestine je zide.Pouzivat juden v cestine zavani nemcinou a rasismem.

Ale ty to vis a delas to umyslne z antisemitickych duvodu.

0/0
2.5.2010 14:52

ten.jenz.bloudi.svetem5

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

První jsem používal slova "jude/n" ve uvozovkách, abych tím jasně napsal, jak byli nazývání. Osobně taky používám slova "juden, jude", protože mám respekt k Goethemu jazyku i k latině (ludaea a od ní oslovení Judaea). Slovo "žid" nepoužívám, protože ve mně evokuje "vychytralého, nefér jednajícího" jude. Tedy, hledáš na špatném místě.Rv

0/0
2.5.2010 16:43

New65c02

Re: Imperativem je vzdelani, rodina a soudrznost

Mám dojem, že podobně jako ve vašem případě, to v USA funguje také i u ostatních náboženských společností - přinejmenším u křesťanských protestantských církví. I v případě těchto církví nově příchozí člen dostane od společenství pomocnou ruku a je mu umožněno rychlejší a kvalitnější začlenění do nového prostředí.

0/0
2.5.2010 20:25

my_dva

a zase

je zde krasne citit z vetsiny prispevku, ta ceska vlastnost !!!!!!!!!!!!

0/0
1.5.2010 23:51

moš

Jak diskutovat v zemi,kde sama svobodná diskuze je kriminali

 Jednoduše velmi těžko.Většina diskutujících si uvědomuje,že prostě nemůže k tomuto tématu říkat svobodně svůj názor.Konec konců o to jde,abychom každý okamžik svého bytí byli těmi upíry ponižováni a, aby byla pošlapávána naše základní práva svobodnou diskuzi o minulosti a budoucnosti.Jako příklad naprostého nedostatku svobody jmenujme třeba nemožnost svobodně diskutovat o vraždě Anežky Hrůzové.

0/0
1.5.2010 19:54

krultheking

to je diskuse na likvidaci diskuteru ?

0/0
1.5.2010 18:14

Si0 po zákazu

Celé bych ve stručnosti shrnul tím,

že Židé si vždycky navzájem pomáhali, Žid Žida povětšinou nenechal v bryndě. Když např. emigrant z našeho socialistického ráje byl Žid, vždycky se našlo ve světě dost Židů, kteří mu pomohli postavit se na vlastní nohy. To je veskrze kladná vlastnost, ze které bychom si měli brát příklad.

0/0
1.5.2010 13:28

pinguone

Re: Celé bych ve stručnosti shrnul tím,

..to neni vlastnost , ale povinnost z nabozenstvi...;-)

0/0
1.5.2010 19:11

Krutá pravda od medvědice

rada

pokud budete mít někdy možnost umožnit někomu kariéru, berte Čecha pokud lze(případně třeba angličana, či němce nebo i rusa..).

židi pokud mají možnost dát někomu dobré pracovní místo, dají ho opět jen židovi. je třeba podporovat vlastní lidi. v tom je třeba si z nich vzít příklad.

0/0
1.5.2010 12:42

vlasec

Re: rada

Předpokládám, že máš na Židy čuch a rozpoznáš u člověka, který mluví česky, že je Žid? :) U česky mluvícího člověka žluté či černé barvy pleti bych ještě chápal, že rozdíl poznáte.

Mimochodem, nemám iluze, že by v České republice po holocaustu ještě hodně Židů zbylo. To co píšete je spíše zbytečný blábol než krutá pravda.

0/0
1.5.2010 13:44

Krutá pravda od medvědice

Re: rada

No. ono to na nich poznat je. třeba na takovém fischerovi nebo železném určitě.

A třeba u takového dusíka (bývalý ministr životního prostředí) bych taky hádala židovský původ i když se to nikde nepíše. Většinou to poznat jde.

0/0
1.5.2010 17:14

Černoušek Bubu

Re: rada

Nechci Vám brát iluze, ale židovský typ je ve střední, východní a severní Evropě , včetně Severní Ameriky a Austrálie velmi snadno rozeznatelný pro každého s elementární pozorovací schopností. Armenoidní antropologický typ, ke kterému naprostá většina Židů patří, se v těchto oblastech dříve vůbec nevyskytoval a proto se silně odlišují. Pro zajímavost všechny  vyfotografované osoby v článku mají výrazně armenoidní obličeje. Bližší k armenoidnímu typu v každé antropologické příručce. Před vlnou přistěhovalců do USA z jižní Evropy a židovské Haliče a Litvy byly dva znaky armenoidního typu týkající se pigmentace - mírně nasnědlá (olivová pleť) , tmavé oči a vlasy v USA tak vyjímečné, že maminka malého Douglasa Fairbankse (pozdější hvězdy filmu a idolu žen) ho vozila na venek zásadně v kočárku se záclonkou, protože by jeho odlišný odstín způsobil pohoršení ve státě Colorado v roce 1883.

0/0
1.5.2010 18:01

godays

je to výchovou v rodině....

:-)EU

0/0
1.5.2010 12:28

taknebotak

Re: je to výchovou v rodině....

přesně tak, zatím co Češi vychovávají rozmazlené nemakačenky, židé mají priority, rodinný život, vzdělání, práce .... neplevelí si zbytečně hlavu negativními vlastnostmi jako nenávist, závist ...

0/0
1.5.2010 17:19

Vírou eser

Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

do dobré rodiny a židovské rodiny takové bývají. Jsou do své rodiny soustředěni a je pro ně v celé společnosti nejdůležitější. Vyrůst v rodině, která mezi sebou soupeří, kdo si co urve, kradou si peníze, obyčejné snědení párku z ledničky je důvodem pro rvačku a po sotva dovršení dospělosti se děti rozprchnou a roky o sobě navzájem nic nevědí, tak tam vyrůst, tak to člověk v životě rozhodně nemá lehké, o nějaké úspěšnosti nemluvě.

0/0
1.5.2010 11:52

pan.pravda

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

Muj zidovsky spoluzak se bezne hadal pri placeni v hospode se svym otcem o tom, kdo z nich mel kolik piv. Obcas to byly tak trapny sceny, ze my ostatni se stydeli a treba to radsi za ne I zatahli. Meli na obchodni bazi zalozene vsechno. Kdyz syn otcovi pomahal vymenit dusi na kole, pozadoval za tu praci financni odmenu a otec mu naopak s nekrestanskou marzi prodaval ibuprofen proti kocovine. Tak vypada vzorova zidovska rodinka.

0/0
1.5.2010 12:02

Vírou eser

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

Ne, tak vzorová rodina rozhodně nevypadá. Jednak Židé v hospodě, když už tam jdou, tak pijí velmi střídmě, už proto, že povětšinou alkohol k tomu aby se dobře bavili, nepotřebují.

0/0
1.5.2010 12:07

pan.pravda

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

jako treba tenhle?

http://www.youtube.com/watch?v=E2RHz6Zn2eU

0/0
1.5.2010 12:12

captain cook

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

Mylis se. Jedna vlastovka jaro nedela a jedna rodina nereprezentuje typicky vzor sve komunity.

Par let jsem zil ve ctvrti zname oblibou u zidovske populace. Mel jsem zidovske sousedy, kolegy, cleny rodicovskeho klubu, jeden cas i domaciho a ledacos jsem se od nich naucil.

Rodina a rodinna pospolitost pro ne vesmes byla to nejdulezitejsi v zivote.Kdyz se vdavala dcera, nebylo tak dulezite zda si brala souverce nebo ne. Protoze se ale prislusnost k vire dedi po matce, na syny byl vzdycky velky natlak, aby si vzali zidovku. Nekteri byli prisne koser, jinym nevadilo jestli se mlecna a masova jidla varila ve stejnem hrnci a radi k nam prisli na veceri. Sunku jsem jim ale nenabizel! Mezi sousedy byl stary par puvodne z Nemcka, kteri vcas odesli pred 2SV, kratce zili v Praze, ale nastesti pokracovali dal - Anglie a Australie. Zajimave- kdykoliv jsem jim dal nejakou malckost, ona vzdycky prinesla nejakou malickost nam. Nechteli mit pocit, byt nekomu neco dluzni.

0/0
1.5.2010 12:21

pan.pravda

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

to zni jak z reklamni brozurky ZO. Ja mel zidovske kolegy taky, nastesti jsem se naucil jen davat si na ne pozor. Nemam zaludek na typicka zidovska povolani - bankovni poradce a pravnik, zit z odrbavani ostatnich je proti memu presvedceni.

0/0
1.5.2010 12:28

captain cook

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

jedno ubohe neinformovane klise za druhym! Je videt, ze mas s zidovskou populaci velmi male zkusenosti, vsechno se zaklada na tvych utkvelych predstavach, vcetne poznamky o "reklamni brozurce ZO" . Jenom hloupe papuskujes populisticka klise. Hodne malo inteligentni.

Tady se zide nezabirajio jen pravy a bankovnictvim, ale diky svym skvelym vysledkum u maturity se jich relativne dost dostane na medicinu. Dale ajtaci, ucitele, vedci, zamestnanci posty......

0/0
1.5.2010 12:35

Vírou eser

Re: Předpoklad proto, být v životě úspěšný je už narodit se

Mám stejnou zkušenost, bydlel jsem v domě se dvěma početnými židovskými rodinami a mnoho jsem pochopil. Například když jejich maminka ovdověla, tak se nikdy nestalo, že by zůstala přes víkend doma sama. Když jsem se třeba ptal jejího syna, zda s námi pojede večer na ples, tak říkal, že si hezký večer udělá s mámou, že už to mají naplánováno.

0/0
1.5.2010 12:31

holkazdaleka2

FED

Ben Shalom Bernanke, Alan Greenspan... posledni dva reditele centralni banky USA, jmenovani US prezidentem... proc asi? :-)

0/0
1.5.2010 11:34

New65c02

Já jsem přesvědčen o tom, že paušálně říkat

Žid je takový a takový, Čech je takový a takový, Rus je takový a takový,...atd....

je naprostou pitomostí a naprostým nesmyslem.

.

Sice mezi národy, rasami, etniky.... bezesporu existují nějaké statisticky doložitelné kulturní a mentální rozdíly, ale tyhle statistické hodnoty jsou zcela k ničemu v případě kontaktu s lidmi, protože v osobním kontaktu vždy jednáte s konkrétními jedinci a nikdy nemáte nikde zaručeno, že dotyčný konkrétní jedinec zrovna bude přesně odpovídat statistickým hodnotám, které se k jeho kulturní, náboženské či etnické skupině vztahují.... :-)

0/0
1.5.2010 11:15

pan.pravda

Re: Já jsem přesvědčen o tom, že paušálně říkat

jiste, ale v pripade omezeneho mnozstvi informaci, coz casto mame, je to dobry voditko, co od druhyho cekat. A met si bez pohovoru vybrat na manualni a intelektualni praci mezi cernochem a bilym, dam cernyho k lopate a bilyho k pocitaci. Stejne jako bych si nechal hlidat zahradu pitbullem a na dostihy poslal chrta.

0/0
1.5.2010 11:18

captain cook

Re: Já jsem přesvědčen o tom, že paušálně říkat

zato ale kdyz potrebujes investicni nebo pravnickou radu, tak ciste z principu urcite jdes k druhotnym a mene znalym odbornikum a radsi riskujes ze prodelas nebo prohrajes u soudu. To proto, ze ti nejprominentnejsi a nejvice zkuseni odbornici jsou tobe proti srsti, protoze jsou zide. Viz tve prohlasewni nahore:"Nemam zaludek na typicka zidovska povolani - bankovni poradce a pravnik, zit z odrbavani ostatnich je proti memu presvedceni."

0/0
2.5.2010 8:14

daaaanyyyy

co je pokriveneho na teorii,

ze uspech mensiny je zalozen na ukoru vetsiny?

0/0
1.5.2010 11:08

pan.pravda

Zidi si smej dovolit vse

protoze jinak by hned rvali o antisemitismu. Vemte si obrizku - psum se ani nesmej zkracovat ocasy, ale hebrejci vesele orezavaj detatkum prirozeni...

0/0
1.5.2010 11:02

captain cook

Re: Zidi si smej dovolit vse

Vis zrejme houbelec o anglosaskych narodech. Tam vesele urezavaji chlapeckum cast prirozeni z tradicnich a hygienickych, nikoliv nabozenskych duvodu. uz hodne let.

0/0
1.5.2010 11:04

pan.pravda

Re: Zidi si smej dovolit vse

takze nabozenskej duvod je na rozdil od zdravotniho legitimni? Nojo, vyvoleni....

0/0
1.5.2010 11:07

captain cook

Re: Zidi si smej dovolit vse

nejak sis to popletl, ty popleto. V anglosaskych zemich je normalka, ze mnozi NEZIDOVSTI kluci anglosaskeho puvodu si odbydou obrizku jeste v porodnici, protoze to tam je dlouholetym zvykem. Deda-tata-syn, tradice a hygiena. Zcela legitimni.

Kdyz se narodil nas prvni, par dni pozdeji vlezla do pokoje sestricka a ptala se manzelky, jestili ma syna dat na lekaruv rozvrh na obrizku nez je propusti domu z porodnice. Manzelka vedela, ze jsem rekl "zadnou kudlu!" a nabidku odmitla. Podobne u naseho druheho.

0/0
1.5.2010 11:31

holkazdaleka2

Re: Zidi si smej dovolit vse

tak to je mi novinka, ze by se obrizka delala normalne.... to myslis v australii? v evrope tomu tak neni....

0/0
1.5.2010 11:40

captain cook

Re: Zidi si smej dovolit vse

VB, USA, Australie, Novy Zeland...nevim jak Kanada, ale predpokladam vzhledem k blizkosti k USA to bude podobne.

0/0
1.5.2010 12:24

pan.pravda

Re: Zidi si smej dovolit vse

Zrejme mate zidovsky nejen sousedy ale I kliniku.

0/0
1.5.2010 11:50

captain cook

Re: Zidi si smej dovolit vse

tobe fakt strasi na cimburi. Jenom nevim zda to je od narozeni, nebo az pozdeji nasledkem nejakeho urazu....

0/0
1.5.2010 12:26

Najdete na iDNES.cz