Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za socialismu bylo líp, věří i středoškoláci. Změnit to má učebnice

Mnohým ta otázka připadá absurdní, nebo přinejmenším zbytečná: Žilo se lépe za minulého, či současného režimu? Avšak dvacet procent studentů českých středních škol si myslí, že lepší poměry panovaly před rokem 1989. A pětina studentů nevidí mezi tehdejší a současnou dobou žádný rozdíl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Philosopher

Copak je zajímá ?

Co chceme po středoškolácích ? Vždyť je zajímá jen facebook a podobné vymoženosti. Vzdělání, vědomosti, ... zbytečnost, že ? Tak se nedivme jejich úsudku.

Teda až na výjimky...

0/0
3.5.2010 11:35

_m-

Re: Copak je zajímá ?

Vzpomněla jsem si na nádhernou kreaci Oldřicha Kaisra někdy z roku (plusminus) 1990 z pořadu Možná přijde i kouzelník.  Šestnáctiletá studentka  je zkoušená někdy v roce 2010 z  událostí 17.11.1989...

0/0
3.5.2010 11:46

Bouše

Re: Copak je zajímá ?

Jo, to odhadl přesně. :-)

0/0
3.5.2010 11:50

Philosopher

Re: Copak je zajímá ?

Také si to pamatuju. Jenže ta scénka vycházela z nějaké alespoň minimální znalosti studentky.... Ty dnešní ani neví k jakému tématu se ty otázky vztahovaly.

0/0
3.5.2010 11:52

tomtop

Re: Copak je zajímá ?

nemylte se ... dnešní mládež nechce ani náhodou dělat ručičkama, každý se vidí jako ekonom, manažer, programátor, ředitel a pod. .... takže jisté "množství" informací vstřebat musí. Horší je, že se na zodpovědných pozicích objevují nezodpovědní mladí lidé, kteří nemají páru o tom, jaké nasazení a úsilí znamená "řídit a vést" a udržovat dobré vstahy jak s kolektivem, tak se zákazníky....

0/0
3.5.2010 12:41

Philosopher

Re: Copak je zajímá ?

To množství je velmi malé. Je to jen nezbytné množství, aby dostali onen papír, který jim dá šanci, že nebudou pracovat ručičkami. A to nezbytné množství pro získání papíru se pod jejich tlakem ( i pod tlakem jiných) zmenšuje a zmenšuje.

0/0
3.5.2010 12:49

legi

Dobře už bylo ( pro maturanty -za socíku)

0/0
3.5.2010 10:58

MagorA

nic není černobílé

Za socíku se nežilo ani dobře, ani špatně. Cestovat se moc nikam nedalo, ale moře i hory byly. V obchodě měli jeden druh ne moc kvalitního piva, často fronty, a spíše člověk nesehnal to co potřeboval. A hlásit se k něčemu, co bylo v rozporu s ideologí znamenalo problémy. A povinná vojna. Ale když se člověk přispůsobil, nedělal problémy a pracoval mohl prožít s trochou té prvomájové a jiné buzerace vcelku pěkný život s výkendy někde na chatě, a v práci se nepřetrhnul. Kriminalita byla nízká, lidé ani stát nebyli zadlužení, nebyli tu cizinci, továrny byly "naše" a běžely.

A byli jsme, v porovnání s dnešním stavem věci suverénní stát.

Dnes jsou prý pro úspěšné mnohem větší možnosti, ale také se dá snadno dostati se do ekonomicých problémů. A přijde mi, že většina lidí je nyní spíše v té "neúspěšné" kategorii.. a celkově - zákon a právo jsou zkorumpované více než za socíku, svobody jsou postupně nenápadně omezovány, jistoty žádné - máme negativa obou systémů, výhody skoro žádné.

0/0
3.5.2010 8:57

captain cook

Re: nic není černobílé

Prispevek je priklad zbabele, malomestsky cechackovsky prizditentononcove zivotni filozofie postradajici jakykoliv vyssi cil.

Nevim zda jsi to napsal komousum na objednavku stylem "prosty clovek z lidu", nebo jsi skutecne tak naivni, duchem limitovany a neznaly faktu; kazdopadne tvuj nick se zda dobre vybrany .

0/0
3.5.2010 10:06

Bouše

Re: nic není černobílé

R^

0/0
3.5.2010 10:13

MagorA

Re: nic není černobílé

Nevím, snažím se trochu o nadhled, a hned jsem "naivní atd..." reaálný socík jsem ještě stihnul, nic moc. Po revoluci to tu vypadalo vcelku nadějně, ale to co tu je teď mi nepřijde o mnoho lepší. Myslím, že lidi nejvíc na komunistech štvalo zneužívání moci, arogance, protekce a korupce a jakási nadřazenost "mocných" nad "normálními". A v tomto jsou tehdejší soudruzi vedle denešních mocipánů břídilové....

0/0
3.5.2010 10:43

Kakarel

Re: nic není černobílé

nemusíš se omlouvat, pán kapitán bude stejně psát jen jeho kecy a na tvůj názor koukat nebude, takže ho ber tak nějak vlažně magorea.;-D

0/0
3.5.2010 10:53

Bouše

Re: nic není černobílé

Kdyby byl ten reálný socialismus tak úžasně snesitelný, jak tvrdíš, proč by lidé v 89. cinkali klíči na náměstích? :-P

0/0
3.5.2010 11:17

_m-

Re: nic není černobílé

Víš co je zajímavé? Že dneska titéž lidé, jen o 20 let starší, potřebují Mádla s Issovou, aby jim napravili jejich selektivní paměť  slibem jedné návštěvy zadarmo.   Čím to asi bude............

0/0
3.5.2010 11:22

Bouše

Re: nic není černobílé

To s tím podle mne vůbec nesouvisí. I když jsem založen pravicově, s tím klipem Mádla a Issové vůbec nesouhlasím, protože nedemokraticky upírá lidem právo volit podle svého názoru a zařazení ve společnosti. Proč by měl důchodce podporovat pravicové strany, když se domnívá, že to není v jeho zájmu? Něco jiného by bylo, kdyby byli klip zaměřen jenom proti  k o m u n i s t ů m, pak bych s ním bez výhrad souhlasil, protože ti už dvacet roků neměli být na politické scéně.

0/0
3.5.2010 11:34

_m-

Re: nic není černobílé

A kým by potom ODS strašila? Proti komu by se ČSSD vymezovala? Vždyť tyhle dvě strany by bez komunistů neměly ale vůbec co nabídnout.

0/0
3.5.2010 11:43

Bouše

Re: nic není černobílé

Jenomže kdyby komanči nebyli na politické scéně, nedocházelo by k patovým situacím, protože leckteré strany by se mnohem snáz koalily. Za ty těsné volební výsledky a z toho pramenící nestabilní situaci mohou hlavně k o m u n i s t i.

0/0
3.5.2010 11:49

_m-

Re: nic není černobílé

Ale di - koalit se můžou i bez ohledu na komunisty. A pořád si budu mlít svou - kdyby to ostatní, a hlavně pravicové strany nedostaly do kopru, tak dneska má KSČ(M) i bez násilného zrušení tak 4-7% hlasů (konečně - Štěpánovi komunisti mají okolo 1/2%) . Nezrušili je proto, že je potřebují. Sládka odšupačili bez problémů, Grebeníčka ne? Myslíš, že to je jen náhoda?

0/0
3.5.2010 12:07

Bouše

Re: nic není černobílé

Koalí se, protože jim nic jiného nezbývá. Ale bez komunistů by to bylo mnohem snazší, například lidovci by neměli žádný problém koalit se z ČSSD, dnes jim vadí tichá podpora KSČM. V podstatě by to bez komunistů na politické scéně mohlo vypadat tak, že k vítězi voleb by se bez problému přidaly nějaké menší strany a byla by z toho vždycky slušná převaha v parlamentu, ne jeden-dva hlasy jako v posldních letech.

0/0
3.5.2010 12:15

MagorA

Re: nic není černobílé

Také cinkal, nelituji toho, ale už by bylo zase znovu načase :-) Vzpomněl jak jsme se soudruhy diskutovali v "okupované" posluchárně v roce 1989. Tvrdili nám, jak tomu nerozumíme, že kapitalismus je špatný, a jak nikdo jiný než oni-odborníci není schpný zde dobře vládnout (kdo to říká dneska, je mi to nějak povědomé). Někdo, asi studenský mluvčí, jim odpověděl, že revoluce není o tom jestli socialismus nebo kapitalismus, ale jestli tu bude totalita nebo svoboda. Možná teď trochu přeženu, ale přijde mi občas  v posledních pár letech, že tu máme kapitalismus a totalitu :-(

0/0
3.5.2010 11:37

Bouše

Re: nic není černobílé

Jaká totalita? Můžeš se sebrat kdy chceš a odjet kam chceš. Můžeš kteréhokoliv státníka poslat do (_!_), aniž by ti hrozilo, že tě nějaký fízl sebere. Můžeš si založit živnost, na co si vzpomeneš. Nikdo tě nenutí chodit na schůze a mítinky a poslouchat kydy politiků ... 

0/0
3.5.2010 11:45

Bouše

Re: nic není černobílé

Suverénní stát s osmdesáti tisíci cizími vojenskými příšlušníky a několika tísici tanky na svém území. :-/

0/0
3.5.2010 10:13

MagorA

Re: nic není černobílé

Máte pravdu, rusové pomohli v roce 68 konzervativním soudruhům nahradit soudruhy kteří chtěli změnu. A pak tu zůstali, spíše ze strategických důvodů (na druhé straně hranice byli v SRN pokud se nepletu američané), než aby dále zasahovali do dění, i když i jen přítomnost stačila.. ale i přes to se Sovětský svaz nesnažil vnucovat nám svou vlastní nadřazenou legislativu, tak jak se to děje nyní ze strany EU. Nelíbí se mi ani jedno...

0/0
3.5.2010 11:09

Bouše

Re: nic není černobílé

Kde žiješ? Jak to že nesnažil? A co všechny ty chozraščoty, Stachanovské hnutí, Zlobinovy metody a jiné kraviny? To se přece s naším začleněním do EU nedá vůbec srovnávat. Nehledě už k tomu, že Lisabonská smlouva umožňuje každému členu dobrovolně z EU vystoupit.  

0/0
3.5.2010 11:40

Kresinka

Ono je to hodně o tom,

co od života čekáte. Jestli vám stačila mizerná práce za mizernou odměnu, věčné buzerování a doma vepřoknedlo, mizerné pivko v hospodě, kde jste si musel dát bacha na řeč, děti bez perspektivy, že mohou víc a lépe než vy - tak jste měl své jistoty.  Jestli chcete dnes od života víc, tak se musíte snažit, musíte se rozhodovat a brát tzv. život do vlastních rukou. Nikdo jiný to za vás neudělá.  To mnoho lidé nechce, nebo ani neumí a ti pak říkají svým dětem, že za socíku bylo líp. Jim asi ano

0/0
2.5.2010 4:06

captain cook

Re: Ono je to hodně o tom,

podano v kostce a jasne.

Totac fungoval na to, aby z lidi vyrobil ovce -podrobene subjekty pohodlne, line nebo vubec neschopne samostatne myslet. To bylo totalitnimu statu proti srsti i ucelum a bylo nutne ho vymytit kolektivne usmernenym myslenim.

"Stat rozhodne, zaridi, vykona, postara se" = stat udela vsechno a radovy obcan se prizpusobi, bude drzet hubu a krok.

Stat zaridil vsechno: vitani novorozenat na ONV, jednotne ceny v obchodech a konfekcni modu pro masy, rozhodl kdo smi studovat kde/ kdo ne, cestovat kam/ kdo ne, smernice zajistujici obsazeni dulezitych pozic "spolehlivymi kadry", kdo "kvalifikuje" pro podradna mista bez budoucnosti....po rozhodnuti o udeleni penze - komu a kolik.

Kdyz se to dostatecne dlouho vzije, cele generace budou automaticky od statu ocekavat vsechna rozhodnuti. Bez nich se budou citit bezradni a volat po obnoveni statniho zrizeni, ktery zase vsechno zaridi, rozhodne, udela..

0/0
2.5.2010 7:34

Fénix1 von blecha1

To si tak blbej nebo se jen děláš a proboha

už máš i potomstvo??? Takže pár faktů z reálného socíku v 80. letech, ke kterým vzhlížíš, troubelíne:

Zvlásštní typ abscesu, který ti zhoršoval polykání, dítě 7 -11 let neutálé letní dlouhé pobyt v nemocnicích a nic. Pak doštudoval vzdálený příbuzný, konečně se tak toto dítě dostalo k lepšímu a po 14 dnech bylo hotovo a dones dalích 25 let žije v pohodě.

Další dítě, ve věku toho tvýho, jistý druh kýly, zvracení, nemožnost se vůbec najíst, chronická podvýživa, pořadník 1 rok, nakonec se robátka zželelo, bo vypadalo strašně a bylo operováno mimo pořadí a od té doby OK dalších 33 let. Tak di ty hlavo a nahzej při volbě hlas Ráthovy a Filipovi!! 8-o

0/0
1.5.2010 16:43

Fénix1 von blecha1

Re: To si tak blbej nebo se jen děláš a proboha

Rekace byla v rozčilení hozena jinam!! ;-D :-P :-)

0/0
1.5.2010 16:49

taknebotak

Re: To si tak blbej nebo se jen děláš a proboha

nevadí, ono se to sem hodí ;-)

0/0
1.5.2010 16:58

honzajaka

si připadám jako za minulého režimu, "je třeba přesvědčit aby všichni mysleli jako my"

0/0
1.5.2010 11:47

Blizz

Re: už

To jsi tak hloupej, nebo se jen tak chováš?

0/0
1.5.2010 16:21

tomtop

Re: už

i blbec by snad pochopil, že jde o obavu z naivity a podceňování .... pokud si dnešní sš budou myslet, že to vlastně bylo "v poho" a "ok" a "holubi létali do pusy" , tak se zatraceně mýlí a musí dostat patřičné informace .... pak ať si dělají názor

0/0
3.5.2010 8:12

honzajaka

Re: už

kdy tohle někdo říkal?

0/0
3.5.2010 11:51

tomtop

Re: už

ne každý čeká na výrok "autority" ... někomu stačí rozum ;-D

Je nemálo oslů, kteří vymění pofidérní sociální jistoty za totalitu ... podobně se třeba zlehčuje holokaust apod. ....

0/0
3.5.2010 12:37

taknebotak

za socialismu to stálo za dvě věci

a kdo chce jen o krapet víc od života než žít za ostnatým drátem s kouskem utrápenýho nijak kvalitního žvance, který se mu jistě dostane, tak ten to musí vědět Rv

0/0
1.5.2010 11:11

Nemesiss

Re: za socialismu to stálo za dvě věci

R^R^R^

0/0
1.5.2010 16:34

The Last Boy Scout

Za socialismu bylo lip??

Kterej socialismus maji na mysli? Ten za Marie Terezie?? Pokud je mi znamo, tak v CR je socialismus porad, akorat tomu rikaji krapet jinak..;-D

0/0
1.5.2010 11:10

prolhani.novinari

Starého bolševika novejm kouskum nenaučíš.

Za socialismu byl dějepis komunistická propaganda a dnes je propagandou zase. Místo toho aby si každý udělal z dějin obrázek sám, budou žákům vtloukány dogmata. Moc dobře si pamatuju situaci ve školství těsně po revoluci. Soudružky učitelky na dějepis hojně migrovali mezi školama. K nám jedna taková přišla a přišla s ní i její pověst. V předchozí škole to byla maxisoudružka no a u nás maxikapitalistka. :-) Ať každý zváží sám kdy bylo podle něj líp. Dějepis by měl být o faktech ne o politickém výplachu mozku. Někomu za socializmu mohlo být líp a někomu by za něj i třeba lépe bylo.

0/0
30.4.2010 11:35

_m-

Re: Starého bolševika novejm kouskum nenaučíš.

Dějepis je propaganda  za všech panovníků i za všech režimů - stará pravda praví, že dějiny píší vítězové.

0/0
3.5.2010 9:25

TATRA 613

no určitě bylo za socialismu líp..

než za vlády ODS, případnně zelených , top 09, a kdu.

0/0
29.4.2010 17:57

StarejHafan

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

Nejvíc mi schází ty pořadníky na trabanta.

0/0
29.4.2010 18:23

prolhani.novinari

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

Místot toho máš pořadníky na operace.;-)

0/0
30.4.2010 11:36

Kakarel

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

to máš pravdu, můj nejmladší kluk z kýlou čekal skoro 2měsíce, protože už na konci roku asi nemocnice neměla prachy! Chodil ohnutý jak paragraf a hekal bolestí! A pak mu může někdo něco říct o volbách!;-€

0/0
1.5.2010 0:20

Fénix1 von blecha1

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

Plácáš nemsmysly za socíku to bylo horší, to by tvůj mladej šel na operaci až by furt jen zvracel a nemoh jíst a byl podvyživenej, stejná zkušenost z tohoto věku před 33 lety. Mám další pdoobný příbeh k lepšímu 5 let za socíku neléčeno, jen pobyty v hospitalech, nakonec přes známost po 14 dnech vše OK. Podekuj dnešnímu "bezplatnému" socialistickému zdravotnictví. Každý kdo se kolem něj nejak šmrnc, tak ví svoje a mladí zdrhaj nebo na to ani nelezou. Ty hlavo. 8-o

0/0
1.5.2010 16:46

aaa78

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

Jasně tomu určitě věříme. ;-D

0/0
1.5.2010 17:37

taknebotak

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

ty byly i za socíku a některé se vůbec nedělaly, protože k nám ještě nedošly přístroje :-P

0/0
1.5.2010 10:58

captain cook

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

to je pravda! Kdyz brachanec dostal podruhe anginu s abscesem ( v 60. letech), obvodni krcar naridil TE (=mandle ven) v nemocnici, kam bydlistem patrili. Brachanec musel cekat 3 mesice, nez meli misto. Kdyz mel jit na operaci, mel smulu a zrovna dostal dalsi anginu s abscesem. Krcar ho osetril a znovu zaridil datum pro TE, dalsi 3 mesice pozdeji. Brachanec v terminu dostal zardenky! Museli operaci zase odlozit a nemocnoce prohlasila "my nedelame TE o hlavnich prazdninach, prijdte na podzim" .Na podzim dalsi angina s abscesem.

Teta se zhrozila 'smarja, ja ho nemuzu vzit znovu ke krcari, on mi vynada, ze kluk ty mandle porad jeste ma". Jiny pribuzny mel kamose lekare v detske nemocnici na Karlove, kam ale brachanec bydlistem nepatril. Pritel lekar kluka "prohledl" a hned odreferoval na krcni do nemocnice vedle. Tam ho hned prijali a druhy den byly mandle venku. Pan primar z tamejsiho krcniho ovsem dostal prislusny baksis.

0/0
1.5.2010 11:20

taknebotak

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

matka měla výrůstek na páteři, než se dostala k operaci, samozřejmě za všimné, tak už byla málem na vozíku ...

Svagr operaci srdce až po dvou infarktech, do tý doby nikoho jeho nedomykavost chlopně netrápila a normálně chodil do práce ... samozřejmě už se nepovedlo a od 30let důchodce ...

O socialistickém zdravotnictví vím své ...

A Rath je druhý takový, zavedl limity, takže bratranec v ORL ordinaci prostě mohl ošetřit na to město 60 lidí a finito, jinak zadarmo, samozřejmě že to dělal ... ale v každém oboru to nejde

0/0
1.5.2010 16:54

jihor

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

.. to by mně zajímalo kolik ti je roků, že můžeš takovou hloupost zveřejňovat ?

0/0
1.5.2010 10:54

TATRA 613

Re: no určitě bylo za socialismu líp..

28

0/0
1.5.2010 16:00

Najdete na iDNES.cz