Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Povýšil Kim Čong-il věrného generála za zničení jihokorejské korvety?

Vyšetřování zkázy korvety Čchonan stále zřetelněji ukazuje na vnější útok. Nejpravděpodobněji torpédem. Jihokorejská rozvědka si všimla, že nyní byl za neobvyklých okolností povýšen severokorejský generál Kim Mjong-guk, velitel operačního plánování. Tisk spekuluje, zda to nemohla být odměna za útok na loď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;-)

....

Pracovník rozvědky narozdíl od novinářů ví, že zatím nelze dělat žádné závěry a vše je třeba prošetřit. To novinářům je to jasné hned. Jinak pokud by šlo o odvetu, tak odveta postrádá trochu smysl, pokud by jižní korea nevěděla, že šlo o odvetu a myslela si, že je to nehoda. Jinak použít termín "zvrácenost" mi příjde poněkud přehnaně afektované pro situaci, kdy jedna armáda potopí loď druhé. Jistě, můžeme považova veškeré zabíjení, války a armády za zvrácené.......ovšem nejsou pak zvrácené i armády a námořnictva jiných zemí? A Armáda ČR? A není zvrácený stát aobčané, kteří ji zřizují a platí?.......

0/0
29.4.2010 9:14

Essad Bey

Re: ....

Mě nepřipadá, že by "to bylo novinářům jasné hned". Která část článku na vás tak působí? Jinak nechápu, co je zvráceného na udržování bojeschopné armády, obzvlášť v situaci, kdy máte za souseda nebezpečnou, nepředvídatelnou a agresivní komunistickou diktaturu.

0/0
29.4.2010 10:02

;-)

Re: ....

V článku je označen za zvrácený případný severokorejský útok na jihokorejskou vojenskou loď - nevidím na tom nic moc zvráceného - snad mezinárodně protiprávního, nemorálního - neb nedošlo k vyhlášení války. Jinak mi to ale příjde jako běžná vojenská válečná činost.  Pochybuji., že kdyby stejným stylem potopila jihokorejská armáda severokorejské plavidlo, že by to autor také označil za zvrácenost (přitompřed začátkem korejské války řadu potyček úmyslně vyprovokoval i jih - takže ta předsstava není zdaleka tak absurdní). Konec konců, mezinárodně protiprávní byl i zásah USA v Iráku, a ještě jsem v idnes nečetl, že by šlo o zvrácenost.

0/0
29.4.2010 10:57

Essad Bey

Re: ....

O tom já jsem ovšem nehovořil. Ptal jsem se vás na jiné věci.

0/0
29.4.2010 17:20

Jumb0

Re: ....

"nedošlo k vyhlášení války" - ale vždyť oni oficiálně ještě neuzavřeli od poslední války dohodu o příměří, defacto jsou tedy stále ještě ve válečném stavu

0/0
11.5.2010 10:16

Phantom2005

Jednoduše ...

... řečeno, při první zběžné prohlídce vraku muselo být jasné jestli šlo o explozi uvnitř plavidla (třeba havárie munice) nebo na povrchu trupu (torpédo, mina). Pokud se potvrdilo, že šlo o explozi na vnějším povrchu trupu, tak při podrobném ohledání musely být nalezeny střepiny a zbytky povýbuchových zplodin. Ze střepin musí být průměrně schopnému metalurgovi na první pohled jasné jestli to ve vodě rezivělo 50 let (zatoulaná mina) nebo jestli je to skoro nové (torpédo) a ze zplodin lze snadno určit jestli to byla stará nebo nová výbušnina.

Čili výsledek je dávno známý a teď je to jenom politika.

0/0
29.4.2010 8:58

tučňák v exilu

Re: Jednoduše ...

Při nekontaktním výbuchu by ty střepiny a zpolodiny nutně být nemusely. Navíc je pravděpodobné, že potápějící se půlky vraku potápěly poškozenou částí dolů, takže tak i narazily na dno.

Výbuch munice je možné vyloučit okamžitě, sklady munice jsou vpředu a vzadu, v zasažené oblasti je strojovna.

0/0
29.4.2010 9:10

babca

a jyrka

ještě neposlal blahopřejný telegram? to je diwné...

0/0
29.4.2010 6:30

Wizard_cz

valecny stav

Myslím, že se pan redaktor mýlí. Tento incident nemůže obě Koreje přivést na pokraj války, jelikož obě země jsou spolu stále ve válce. Je vyhlášeno příměří, nicméně obě jsou ve válečném stavu, což dost zásadně mění spoustu věcí.

0/0
28.4.2010 21:39

pes Muki

Re: valecny stav

V zadnem pripade Jizni Korea netouzi po konfliktu, takze to nejak musi zahrat do autu

0/0
28.4.2010 22:15

Essad Bey

Re: valecny stav

Jsou sice formálně ve válečném stavu, ale fakticky se neválčí. Slovensko bylo ještě před pár lety formálně ve válečném stavu s USA, ale nehovořilo se o válce mezi nimi, ne?

0/0
29.4.2010 10:10

tučňák v exilu

Re: valecny stav

Jedno samostatné město na pomezí Anglie a Skotska bylo ve válce s Ruskem a jeho nástupníkem, SSSR, až do 60. let, kdy si někdo všimnul, že to město nebylo zmíněno v mírové smlouvě z Krymské války :-)

0/0
29.4.2010 11:31

Essad Bey

Re: valecny stav

;-DR^

0/0
29.4.2010 17:23

Najdete na iDNES.cz