Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nesmiřitelní: další odlišné pohledy na Ústav pro studium totalitních režimů

"Stačí otevřít stále nebo ještě donedávna doporučovaná, třeba i čtyřicet let stará skripta a autory bizarních marxistických formulací srovnat se jmény na dveřích příslušných kateder. Nestálo by to také za protest?" píše Jan Frank, když se podivuje nad kritikou, podle něho podivně výběrovou, vůči novému řediteli Ústavu pro studium totalitních režimů Jiřímu Pernesovi. Zcela opačný názor vůči Persenovi zastává ústřední rada PTP - ČR - Vojenské tábory nucených prací, za kterou zde hovoří Vladimír Lopaťuk.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lost

RACIONÁLNÍ KONFORMITA SE PROSADÍ VŽDYCKY

:-)

0/0
28.4.2010 12:37

medvěd brtník

neustrčení = socialistické praktiky- podřízení vybírají šéfa

jmenování pana Pernese prostě  někomu narušilo  jeho ambice či  zaběhané zlovyky a  podřízení tzv. neustrčení protestovali -prostě si chtěli vybrat šéfa podle svého. nevyšlo tak tak se prostě obracejí na své kamarádíčky a a když se to spojí s rigidními postoji p.Kavalírové aférka je na světě.  Proč si proboha neříci pravdu : nejsme Masarykovi děti, ani disidenti , kterým jsme sice  trochu fandili a trochu  je považovali za fantasty ale nic moc jsme od nich nečekali . Byli  jsme sice otrávení z upadajícího režimu , trošku jsme kličkovali, trošku jsme se mu   vysmívali ale v podstatě jsme  drželi hubu a krok a snažili se starat sami o sebe  .Naštěstí se šachová hra velmocí svět poněkud  posunula a nám  spadla do klína sametová revoluce.  Je dobře že  ustav vznikl a že může na   odporné zločiny z 50 let ukázovat , aby naše děti jednou nezblbli znovu stejně jako naši otcové v roce 1948 .  Úkolem ústavu je vše zdokumentovat a to pan Pernes  určitě zajistit dokáže a to je podstatné.     

0/0
28.4.2010 9:31

JJajaja

"zdokumentovat a to pan Pernes určitě zajistit dokáže"

Ano, a již to chodí konzultovat do Lihového domu, kam Paroubek přiváží pokyny ze svých tajných návštěv u Putina.

Dle tvého myšlení je zřejmě nejvhodnější, aby minulé "aktivity" bolševiků zkoumal bolševik. Zajímavá úvaha.

0/0
28.4.2010 10:03

KMJ

Re: neustrčení = socialistické praktiky- podřízení vybírají šéfa

S tím drželi hubu a krok mluvte za sebe a ne za jiné .A s tím dokumentováním  si už vůbec nejsem jistý . Tuším , že Pernesův úkol je hlídat aby se pokud možno nic nedostalo na veřejnost a budovat iluzi , že se něco dokumentuje .Mimochodem , já bych s Pernesem jako šéfem taky nechtěl být pod jednou střechou .

0/0
28.4.2010 10:14

medvěd brtník

Re: neustrčení socialistické praktiky podřízení vybírají šéfa

Vážený KM - jistěže mluvím za sebe  ,ale je myslím víc než jasně prokázáno , že většina lidí tu hubu a krok za socialismu držela. Pokud jste již tehdy byl neohroženým  bojovníkem za světlé zítřky pak před Vámi smekám . Já jsem držel hubu a krok ne proto , že bych nevěděl, že je režim špatný ale proto,že jsem věděl že bych svými výkřiky jedince na věcech  nic nezměnil a jediný kdo by se o ně zajímal by byla STB která je sbírala i s jejich nositeli.  Dělal jsem alepoň to , že jsem  nevstoupil jsem do KSČ a často jsem nechodil k volbám ,ale to dnes není podstatné .  Nikdy jsem nedělil lidi na komunisty a ty ostatní ale na lidi poctivé  slušné a nebojící se nést odpovědnost za svůj život  a ty ostatní , nakonec tot dělení platí a je podstatné i  dnes . 

0/0
28.4.2010 14:46

Černoušek Bubu

Polopatismus pana Lopaťuka

Zaujala mě jedna věta - Švandrlíkova kniha má mínusovou hodnotu v popisu PTP ( pan Švandrlík u nich sloužil a společenská vypovídací hodnota v době vzniku knihy byla velmi vysoká - celková idiocie režimu a armádního tuplem), zatímco pan Škvorecký u PTP nesloužil, ani o nich nepsal, ale vypovídací hodnota toho co o PTP nenapsal je zřejmě měřítkem pravdivosti. To je polopatisticky zhrnutý návod na práci s fakty vědecké instituce. To by ovšem ještě chtělo křišťálovou kouli, siderické kyvadélko, virguli, kávovou sedlinu a další nezbytné pomůcky vědecké historické práce.

0/0
27.4.2010 18:50

JJajajajaja

Re: Polopatismus pana Lopaťuka

Někdo třeba pochopí, že pro každý předpokládaný okruh čtenářů se očekává vypovídací hodnota jiné úrovně.

0/0
28.4.2010 10:00

sikampret

Re: Polopatismus pana Lopaťuka

.......souhlas......to by kniha-Jak jsem vyhrál válku-taky neměla vypovídací hodnotu,

a to prostě není pravda.A což potom-Dobrý voják Švejk-?

Autor zřejmě není příznivcem beletrie...

0/0
28.4.2010 10:16

KMJ

Re: Polopatismus pana Lopaťuka

No , pokud si někdo podle Švandrlíkovy knihy vytvoří dojem , že být u PTP byla " děsná prča " , tak to má opravdu mínusovou vypovídací hodnotu .

0/0
28.4.2010 10:16

Černoušek Bubu

Re: Polopatismus pana Lopaťuka

Pan Švandrlík byl u PTP a jejich nástupců v době od roku 1953 (říjen) do roku 1956. Sám uváděl, že situace za něj už byla jiná, než při vzniku PTP v roce 1950. Jeho baroni tedy sedí v rámci humorné sžíravé nadsázky. Vypovídací hodnotu však má to, že díky němu a popularitě jeho románu každý věděl už v roce 1989, že tu takové jednotky pro politicky nespolehlivé byly v masovém rozsahu a mohl snadno vstřebat následné upřesňující drsné informace . Připomenu jen jinou odlišnou situaci, na kterou se velmi rychle zapomnělo - v listopadu 1989 snad jen jedno procento populace rozlišovalo skutečnou funkci SNB, STB a VB, pro devadesát devět procent to vše byli bez rozdílu jen ti směšní, neškodní esenbáci z příslušných vtipů. Samoheroizace aktérů disentu jim samým neumožnila napsat s ironickým nadhledem jakoukoli podobnou osvětlující a čtivou satiru formátu Švandrlíka.

0/0
28.4.2010 14:18

Najdete na iDNES.cz