Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ptej se svého lékárníka: farmaceuti soutěží, kdo lépe poradí pacientům

Lékárníci mají vlastní "sport". Studenti farmacie soutěží, kdo dokáže nejlépe zodpovědět dotazy pacienta a poradit mu. Reportérka MF DNES se finále zúčastnila jako figurant - pacient. V opravdových lékárnách to skřípe víc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

danzero

Nebudu rozebírat vše, co považuji za nesmysl, jen trochu mat

Jsou pacienti s jedním receptem a pacienti s deseti recepty. Na receptu může být jeden nebo dva přípravky. Jelikož toto není v článku zohledněno, musím počítat 10min. na 1 recept. Nejmenovaná fakultní lékárna má dvě výdejní místa a cca 350 receptů za den. 3500/60=58,333/2=29 hodin práce za den(!) na jednom výdejním místě. I kdyby byl nebohý pacient odfláknut  tempem jeden recept za pět minut, je to stále 14,5 hod. Ty nebožačky mají opravdu úchvatné porozumnění pro potřeby praxe. A co by mne opravdu, ale opravdu zajímalo, kam chodí pro informace o interakcích 3, 5, nebo 10 léků mezi sebou. A to jsem byl informován o rekordmance se spotřebou 35 (37?) preparátů na den. Obávám se, že podávané informace nebudou mít hodnotu, kterou jim slavná porota přiřkla.  ALE, KDO SI HRAJE NEZLOBÍ.

0/0
28.4.2010 18:29

svpam

l

Měla bych radu pro ty, co tu kritizují lékárníky. Zkuste si vystudovat farmačku (pokud to teda vůbec někdo zvládnete) a pak tady něco pište...

Lékárník by rád  pacientům dal pár informací, ale když je tam kilometrová fronta a všichni nervozně přešlapují a navíc šéf vás kritizuje že jste pomalá,tak se zkuste věnovat v takovéhle situaci každému pacientovi tak jak máte....a navíc některý pacienti o informace vůbec nestojí.

A ještě jedna věc. Lékárníkovým heslem není co nejvíc oškubat pacienta, ale naopak mu doporučit něco co mu pomůže a zároveň nevyždíme jeho kapsu...

0/0
23.4.2010 13:47

Robles

lékárník není prodavač

S diskuze níže mám někdy dojem, že lékárník = prodavač. Tak to chodíte do špatné lékárny. Kdo jiný, než lékárník mi může poradit ohledně interakcí mezi léky? Lékař jen těžko, na medicíně je farmakologie jeden semestr a jaksi „letem-světem“. Jestli to není v tom, že se o informace nezajímáme. Po hodině v čekárně u lékaře většina pacientů podupává ve frontě v lékárně a zlostně se dívá na každého, kdo před ním zdržuje dotazy. Dobré jsou lékárny, kde mají takové ty „kukaně“, kam pacient vejde a je s lékárníkem sám. Občas se to hodí i proto, že některé informace fakt nemusí slyšet celá lékárna.

0/0
22.4.2010 15:59

Robles

Re: lékárník není prodavač

Ehm... Z diskuze, pochopitelně...:-)

0/0
22.4.2010 16:00

4sAd

To mě pobavilo

"V lékárně je vždycky někdo další, kdo převezme frontu za vás." Nic proti ideálům slečny ze druhého ročníku, ale jakmile bude na dlouhodobější praxi nebo v zaměstnání, tak bude ráda, že si vůbec zajde na oběd. Natož aby se s někým vybavovala v kanclu...

0/0
22.4.2010 10:40

modrý JUDr Pilsner

A co takhle soutěž v nejnižších cenách.....

to by měli propagovat páni novináři...

0/0
22.4.2010 10:32

pepca.cyrany

Hezká PR akce.

0/0
22.4.2010 9:37

Robles

Re: Hezká PR akce.

propagace lékáren v tom určitě je, ale proč ne? A ať si mladí zvyknou, že jejich úkolem je poradit a ne jen podat krabičku. A pacienti by tyto rady měli důsledně vyžadovat.

0/0
22.4.2010 16:32

URB-Resident v týlu nepřítele

Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Když tam jdu s receptem, tak nevím k čemu marnit čas planým tlacháním a když si jdu pro volně prodejný lék, který si najdu na internetu, znám jeho účinky i cenu a apatykářovy snahy, připravit mě prodejem léku, který mně doporučuje o peníze navíc, statečně odrážím. Pacient a apatykář mají rozdílné zájmy. Jejich opravdovou snahu pomoci poznáte, když přinesete recept na přípravu léku z volně dostupných ingrediencí. Je na nich vidět, že jim tím vysloveně ubližujete a posílají vás to zkusit jinam. Další pokus, chtějte po nich levný a nejúčinnější přípravek na zarostlý nehet, "Višnovku". Nejčastěji lžou, že ho nemají, protože se prodává v takových menších kýblech a oni by vám ho museli trochu odlít. Když tedy mastičkářka zalže, že Višnovku nemají, tak ji požádám, aby mi trochu odlila z kýble, ten že jistě mají.

0/0
22.4.2010 9:02

Vilém Hynek Jarmila

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

No třeba proto, že na internetu nenajdete všechno a nebo tomu dobře neporozumíte. Informace o lécích na netu jsou dost chaotické a povšechné, ze zákona jen o těch na předpis, o doplňcích a alternativní léčbě tam už není systeaticky lautr nic. Každému, co si žádá, já se naopak raději poradím s lékárníkem, protože mi nevnutí léky, za který pak dostane zájezd k moři. A ještě ušetřím hromadu času za sezení v čekárnách.

0/0
22.4.2010 9:19

O.M.

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Jen díky internetu jsem si vyléčil 2 vážné "nevyléčitelné" nemoci. Bez něj bych se nikdy nedozvěděl pravdu o zdravotnictví a "lécích". Lékárníkovi jde určitě o Vaše zdraví, aby mohl zavřít krám.

0/0
22.4.2010 9:25

martinova

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Ono mu spíše jde o spokojeného pacienta, který se bude vracet, ne o zavírání nebo otevírání "krámu".

0/0
22.4.2010 14:48

O.M.

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Moc asi nechápete - pokud se skutečně vyléčím, tak už žádné léky nepotřebuji a lékárna zkrachuje.

0/0
22.4.2010 23:57

O.M.

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Mám stejné zkušenosti s míchanými "léky" - chtěl jsem jen směs obyč. solí - K2CO3, MgCO3, Na2CO3 apod. a nepochodil jsem ani asi v 5 lékárnách tady v Ústí. Kromě toho ta lékárnická nabubřelost - např. jsem chtěl objednat nějaký krém a nebyli mi schopni říct za kolik bude - že záleží na dodavateli. WTF? V tu chvíli jsem si uvědomil, že nejsem zákazník, ale že lékárny spíše těží ze systému - léky na recepty apod.

0/0
22.4.2010 9:20

martinova

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Nabubřelost znamená, že Vám někdo popravdě nemůže říci, kolik bude stát zboží, které namá skladem? To já bych označila jako upřímnost. Protože pokud se nemůže na místě podívat do distribuční ho skladu, nebude si přece vymýšlet hausnumera! To vám ještě nedošlo, že JAKÉKOLI zboží má prodejní cenu závislou především na ceně nákupní? myslíte si, že prodejci čehokoli  nakoupí za 1 Kč a pak si sednou a licitují, tohle dáme za sro, tohle za dvěstě?

A mimochodem, jako laik vůbec nemáte páru,co je a není "obyčejná sůl" . Obyčejná sůl je ta jedlá kuchyňská. Farmaceutické suroviny , které jsou drahé a mají krátkou použitelnost, se objeví v požadavku třeba jednou za dva roky,ale  koupit se jich musí třeba kilo! To vy vůbec nedokážete zhodnotit,lítáte s receptem po celém městě a nedojde vám,že byste měl/a navštívit nejbližší spádovou lékárnu k lékaři nebo lékárnu nemocniční .

0/0
22.4.2010 15:15

O.M.

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Takže to vezmu popořadě, i když už se k tomu asi nedostanete...

K tomu prvnímu - samozřejmě, já nenesu podnikatelské riziko. Cokoliv si objednám, jakékoliv zboží, elektroniku, cokoliv, vždy je v okamžiku obbjednávky dohodnutá cena. Jinak by si oni pak mohli říct cenu jakoukoliv a to samozřejmě nelze. Více viz. obč. zákoník.

Vy asi nevíte co znamená sůl - např. K2CO3 je stabilní anorganická sůl, použitelná i za sto let, a já jsem toho chtěl řádově to kilo, ještě říkám kdyby byl problém vezměme násobek, aby nebyl problém s balením. Houby. Byl jsem i v nemocniční lékárně, to samé.

0/0
22.4.2010 23:53

martinova

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Budete se divit, já vím, co je to sůl.  Ale vy jaksi nerozeznáte rozdíl mezi chemikálií a farmaceutickou surovinou. Famaceutické suroviny  mají použitelnost danou tzv.certifikátem , čili atestem akreditované laboratoře, a ta činí nejdéle 5 let, často mnohem méně, od data vytvoření certifikátu! Je úplně lhostejné, zda jde třeba i o tu NaCl, v lékárně v jakosti farm. surovin to pro ni platí také, i když solit byste s ní mohl i za deset let.Navíc farm.suroviny jsou určeny k individuální přípravě léčiv.

 Potřebujete-li kilo uhličitanu draselného, v žádném případě nejde o využití jako léčivo. K prodeji chemikálií se všemi zákonem danými povinnostmi (např.dodávání bezpečnostních listů) lékárny nejsou určeny .V licenci přesně stojí,jakým činnostem se smí věnovat, a to je   zásobování obyvatelstva léčivy a souvisejícím doplňkovým sortimentem. To tedy pláčete na zcela nesprávném hrobě!

 

0/0
23.4.2010 13:36

danzero

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

Řekl bych, že je to poněkud složitější. Popsaná směs "obyčejných" solí by brzy ztvrdla na kámen, jelikož uhličitan draselný je poměrně hydroskopický. Za nechytrého by byl lékárník.  Pokud se hodně nemýlím, jedná se o alkalizační směs podle knihy přeložené z němčiny.  Nutno však podotknout, že v originální receptuře jsou použity hydrouhličitany sodný a draselný. Na vaší receptuře byste si asi moc nepošmák. Dále je třeba zmínit, že hydrouhličitan draselný se v lékárenství nikde nepoužívá a s uhličitanem je to podobné. Tudíž ho nemají ani dodavatelé lékárenských surovin. A jiné se v lékárně používat nesmějí. Proto vám onu úžasnou směsku nemohl nikdo vyrobit. Byla by možnost objednat chemikálii laboratorní a nechat udělat za 5000,-kč atest. Ale to by musel být lékárník po úrazu hlavy a nebo vám těch 5000 připočítat. Vaše komentáře by pak jistě nebyly korektní. Co se týče cen kosmetiky, může i velmi prostomyslný jedinec, právě na internetu, zjisti jak moc se liší ceny podle dodavatele.

0/0
28.4.2010 17:43

Glock Mark III

nesluší ti to

http://ona.idnes.cz/penize-jsou-jedinym-smyslem-meho-zivota-tvrdi-ceska-milionarka-pwc-/ona_ony.asp?c=A100419_103133_ona_ony_ves

0/0
22.4.2010 10:32

martinova

Re: Ptát se apatykáře na radu, znamená nechat se zbytečně okrást

 Residente, Višňovka je asi nějaký domácí likér nebo pálenka z višní. To,o čem tak zasvěceně hovoříte,se jmenuje Suspensio nebo Balsamum Višněvski , ale  není to v továrně vyráběném balení á 100g volně prodejné. Pokud lékárna nemá poblíž chirurgii,kožní nebo jiného často předepisujícího lékaře,nemá důvod  vůbec mít  "Višňák" skladem (takhle je to zdravotnickou hantýrkou správně) . Má-li naopak spotřebu velkou, může nakupuje ty vámi zmiňované kyblíky á 1kg, u nichž to omezení na recept nemusí tak striktně dodržet. Takových lékáren je ovšem málo Rozhodně žádná není neochotná nalít nebo navážit cokoli,co má k dispozici, nebo připravit na recept lék ze surovin,které má na skladě.  Vy píšete o "volně dostupných "  - míníte tím,, že se dají sehnat ?Takže vy máte mastičku s 5 g léčiva, lékárna do 1-2 dnů sežene v Olomouci půlkilovku, připraví mast, 5g si vyúčtuje a zbytek si může naložit do octa, už to nikdy nespotřebuje.A vy ji budete kritizovat,že jste musel 2 dny čekat....

0/0
22.4.2010 15:37

EddieCz

Jasne

lekarnik je prodavac a studuje univerzitu jen tak z pleziru, vklastne i zubar neni uplnej doktor a zastane ho treba kovar .. ;-€

0/0
22.4.2010 8:35

asako

Re: Jasne

A tebe zastoupí vcelku v pohodě cvičená opice. A to tu opici ještě urážím.

0/0
22.4.2010 8:40

EddieCz

Re: Jasne

A vis ze dneska mas i pravdu hele ;-)

0/0
22.4.2010 8:44

O.M.

Re: Jasne

Lékárník a většina lékařů jsou distributoři "léků", tj. chemických přípravků potlačujících symptomy. Tato dealerská síť je dovedená k dokonalosti např. i tím, že jsou na to školy.

0/0
22.4.2010 8:49

EddieCz

Re: Jasne

Tak to pane potom musime jit az ke korenum technokraticke civilizace, tam nekde je neco spatne.

0/0
22.4.2010 8:51

Vilém Hynek Jarmila

elektronická preskripce

Nejlíp by poradili pacientům, kdyby viděli na internetu, co všechno ten pacient bere. Fakt nechápu současnej systém, kdy pacient oběhne pár doktorů, od každého dostane recept a prášky si vyzvedne po každý v jinej den nebo v jiný lékárně a NIKDO nemá přehled, co ten člověk všechno bere (interakce léků, duplicita ..). A to ani nemluvím, když třeba chronik odjede na dovolenou a zapomene léky doma - nikdo mu náhradní nevydá.

Kdyby lékárník viděl na kartě pacienta veškerou jeho medikaci, mohl by to optimalizovat, nabídnout lepší řešení, levnější atd. Základní nebezpečné kombinace by vyhodil už PC systém při předepisování. Ale tohle nikdo nebude chtít, protože by byl ve zdravotnictví větší přehled, což nemůžou potřebovat ani lékárníci, ani doktoři. Protože by se ušetřily peníze, hádejte čí.

0/0
22.4.2010 8:18

peggy.66

Re: elektronická preskripce

Rozhodně nesouhlasím, jaké léky beru ví lékař, tam by to měli vidět, ale lékárník mi nic optimalizovat nebude, není lékař je "mastičkář", je chemik, ví prd a rozhodně by mi neměl odepírat lék který mi předepíše lékař. Pokud beru pravidelně léky nikdy se mi nestalo že je zapomenu doma to je hlavně u alergika a srdcařů a dalších životní otázka, nevím o trotlíkovi, který si je zapomene.8-o

0/0
22.4.2010 8:45

hany1

Re: elektronická preskripce

No jo, ty jsi pan Dokonalý. Ale skleróza bude působit i kdybys nechtěl.

0/0
22.4.2010 8:58

peggy.66

Re: elektronická preskripce

ty nemáš rodinu?

0/0
22.4.2010 9:15

Vilém Hynek Jarmila

Re: elektronická preskripce

Normální člověk chodí k více doktorům, nejen k praktikovi. A každej může předepisovat, navzájem o sobě ale nevědí, pokud teda pacient není hypochondr a nenosí s sebou pořád svojí zdravotní kartu.

Co se týče zapomínání, jsem kardiak a už se mi to stalo. A shánějte v tatrách léky, i kdybyste je nakrásně zacvakali, protože cesta domů je dražší... Takže ano, jsem ten trotlík. Stane se.

0/0
22.4.2010 9:14

peggy.66

Re: elektronická preskripce

tak to je mi líto, ale zase i můj otec je kardiak a když šel k lékaři s diabetem měl na lístečku jaké bere léky ordinované kardiologem a od něj dostal i zprávu pro praktického lékaře. Ano uznávám lékaři by měli mít systém, ve kterém by viděl každý doktor o pacientovi vše, ale lékárník ho nepotřebuje. A to zapomínání, když naši odjíždí vyprovázíme je, ptám se máš léky? máš pas?.....Proto je tu rodina, aspoň ta naše takhle funguje a je to i naopak.V

0/0
22.4.2010 9:20

Vilém Hynek Jarmila

Re: elektronická preskripce

Je mi 36, takže mne opravdu nikdo nevyprovází. A jestli máte rodinu, tak asi víte, že zabalit celej ten cirkus, narvat děti do auta atd. je docela fuška, navíc hned potom, co se vrátíte z práce. Takže zapomenout je tak snadné.

0/0
22.4.2010 9:26

peggy.66

Re: elektronická preskripce

Hmm asi lépe plánuji, nemám vaše problémy, děti mám dvě a jako cirkusáci? Ne tak takový chaos jsme opravdu nezažili. Na dovču odjížíme v pohodě a bez stresu i hned po práci. K příspěvku dole ano o práci lékárníka vím prd a proto se radši svěřím lékaři. Ale zase vím dost o výpočetní technice a proto bych se nikdy nesvěřila do spárů obvodů a procesorů jednak technika může selhat, jednak tam ta data cpou lidé kteří jsou taktéž omylní. A kdo má rozum nebude do sebe cpát volně prodejné léky -  to jsou lepší bylinky. A pokud je vážně nemocný a to by pak měl zajít k lékaři a zase nepotřebuji rady lékárníka.

0/0
22.4.2010 10:43

Nien

Re: elektronická preskripce

Podle vašeho názoru je vlastně profese lékárníka naprosto zbytečná, úsměvné. Její potřebnost vám nebudu vnucovat, pokud máte v otázkách farmakoterapie větší důvěru v lékaře, o jehož práci víte jistě neporovnatelně více, je to vaše věc (a troufám si říct i vaše škoda). Pokud máte větší důvěru v byliny a na nezávažná onemocnění vám zabírají, tím líp. I když ani jejich užívání není zcela bez rizika. Ale neodvážil bych se lidi, kteří zdravotní problémy řeší volně prodejnými léčivy, označit za ty, kdo nemají rozum....

0/0
22.4.2010 11:03

martinova

Re: elektronická preskripce

Samolitr! Zbytečný je taky asi učitel,co učí její děti,řidič,co ji vozí autobusem do práce, pekař,který peče chleba - to všechno by si peggy taky uměla udělat sama nebo by si to našla na internetu.... ;-D

0/0
22.4.2010 15:09

Vilém Hynek Jarmila

Re: elektronická preskripce

A co se týče těch interakcí, je hodně volně prodejných léků, které se nesmějí s něčím kombinovat - zkuste se třeba podívat, s čím se nesmí kombinovat třezalkový čaj. Kouzlo lékárny je podle mne hlavně v tom, že tam dostanete vše bez čekání a že by vás v ideálním případě ohlídal a varoval.

0/0
22.4.2010 9:32

Nien

Re: elektronická preskripce

ten "prd" spíš víte vy o vzdělání a náplni práce lékárníka...

0/0
22.4.2010 9:35

martinova

Re: elektronická preskripce

A pak se stane,že ti jeden lékař napíše na recept třeba Agapurin a na druhý Trental,protože  první předepisuje sám a druhý  byl ve zprávě z nemocnice a on měl slabší chvíli a neuvědomil si, že je v nich obsažená stejná účinná látka. Nebo budeš mít jeden recept od praktika a druhý z té nemocnice.Pak ten "chemik,co ví prd" bude okamžitě doma a poběží lékaři zatelefonovat a domluví se s ním tak , abys zbytečně neužíval (a neplatil( totéž. Ve zmíněném případě, který je skutečný a odehrál se před několika lety v Praze, by se ještě tak moc nestalo. Ale když půjde třeba o dvě shodná antihypertenzíva nebo analgetika, už by mohl být dobrý zdravotní malér. 

0/0
22.4.2010 14:55

martinova

Re: elektronická preskripce

A ještě něco, peggy : nepotřebuješ-li lékárníky, tak co děláš s receptem, když ti ho lékař napíše? Jedeš do země, kde se to předepsané léčivo vyrábí,a pokusíš se ho ukrást v továrně? ne, jdeš do české lékárny a vyzvedneš soi lék, který ten zlý a nepotřebný lékárník objednal, zaplatil a teď několik týdnů čeká, až ho bude moci někomu vydat a za dalších několik týdnů vyúčtovat s pojišťovnou. Tuhle práci musí někdo dělat, víš,a jsou na ni velice přísné kvalifikační požadavky. Nemůže se na ni např.přijmout šikovná zdravotní sestra .

0/0
22.4.2010 15:08

jrozec

hm

V poslední době mám spíš dojem, že lékárníci soutěží v tom, jak člověku vnutit nějaky potravinový doplněk, nebo něco jiného, co původně vůbec nechtěl...

0/0
22.4.2010 7:51

íčko-Berija 2

Re: hm

V poslední době se léčí pouze potravinovými doplňky.

0/0
22.4.2010 8:00

ten.jenz.bloudi.svetem5

Praxe a soutěž jsou

dvě různé věci...Rv

0/0
22.4.2010 7:46

semafor

Nevím,

ale napadá mě, že je zbytečný buď lékař nebo lékárník!

0/0
22.4.2010 7:43

Vilém Hynek Jarmila

Re: Nevím,

Zbytečný je omezený výdej léků na předpis. V lékárně by měly být dostupné pacientům všechny léky - pokud si je zaplatí. Nebezpečné kombinace by hlídal PC systém (elektronická preskripce a el. zdravotní karta) a pak je už jen na člověku, zda se mu vyplatí lítat pořád k doktorovi. Výhoda předpisu je často jen úhrada pojišťovny.

0/0
22.4.2010 8:22

martinova

Re: Nevím,

Ale to je výhoda zásadní. Vy třeba ne,ale spousta lidí dělá scény,když má zaplatit 30Kč.A místo toho by si chtěli kupovat lék  za jeho plnou cenu?

0/0
22.4.2010 15:53

martinova

Re: Nevím,

Čili je jasné,že zbytečným myslíte lékárníka, lékař vás přece léčí. Ale myslíte,že bude léčit kvalitně, když kromě své práce bude muse mít na skladě obrovskou škálu léků třeba za milion, jako taková menší lékárna? Ty bude objednávat, uskladňovat, platit dodavateli, přeceňovat dle nařízených úředních změn,vydávat pacientům ,pořizovat do elektronického systému...No,jestli to vedle medicíny stihne,klobouk dolů.Asi nezvládne,bude muset zaměstnat místo jedné nejmíň  dvě tři sestry, to se mu prodraží a začne léčit nejdražšími léky,aby se mu to vrátilo. Proto je farmacie odlišný obor a proto v historii došlo povinně k jejímu oddělení od medicíny. Aby lékař nebyl při výběru léku motivován jeho cenou a svým ziskem,ale zájmem pacienta. Lékárník je pak povinen vydat předepsané nebo levnější stejné léčivo a tím se šetří pacientova kapsa i prostředky ze zdrav.pojištění. 

0/0
22.4.2010 15:50

Glock Mark III

chjo

já jsem četl titulek a slovo "soutěží" zaměnil za "souloží" (anýbrž dyslektik). Jaká škoda, že v článku jen soutěží ...

0/0
22.4.2010 7:18

Glock Mark III

Re: chjo

Pište prosím jiné titulky, stávající mne matou ....

0/0
22.4.2010 7:19

nonnea

Re: chjo

Zase by nemuseli vyhrát tu správnou soutěž .;-)

0/0
22.4.2010 7:31

babacek

Ptej se ....

Moje zkušenost je taková. Chodím do jedné lékárny kterou mám neblíže což je snad logické. Vede jí MUDr. Korcová. Pokud se chci zeptat na některý lék a paní doktorka si není zcela jistá odpovědí okamžitě se podívá na internet na stránky pro odborníky a dokonale dotaz zodpoví. Mnohdy dává pacientům i rady kam se ze zdravotním problém obrátit což již v její pracovní náplni rozhodně jistě není. Asi jsem optimista, ale předpokládám, že by takové jednání mělo být standardem kdy lékárník odpoví na dotazy zákazníků. Dokáže mě však naštvat když zákaznice se vyptává na běžný lék a stále si vymýšlí další a další dotaz a když již neví nač by se zeptala tak řekne : A jakou mají chuť. To již je skutečně na Mackův pohlavek.

0/0
22.4.2010 6:47

Najdete na iDNES.cz