Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bývalý severokorejský agent: Když se vzbouří vesnice, vypálí ji

Někdejší severokorejský agent Kim Čong-Rjul sloužil dvacet let dvěma diktátorům v jednom z nejtvrdších režimů světa. Dalších 15 let čekal, než o tom promluvil. Musel jsem zinscenovat vlastní smrt, abych ochránil rodinu, říká o svém pozdějším útěku z KLDR pětasedmdesátiletý muž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

picachu

Kniha

Nevite nekdo jak je jmeno toho pana psano nemecky a jak se jmenuje ta kniha nemecky? Zkousel jsem to googlit ale nic mi to nenaslo. Strasne bych chtel sehnat tu knihu. Pokud mate primo link na knihu budu stestim bez sebe. :-)

0/0
9.4.2010 15:02

Kalenka

Proč se nikde neobjeví fotky těch vypalovaných vesnic?

Ze satelitu jsou záběry jak z normální kamery.

Anebo , že by se to nestalo? 8-o

0/0
8.4.2010 8:28

Bezdik

Re: Proč se nikde neobjeví fotky těch vypalovaných vesnic?

A co myslíš ty, soudružko ?

0/0
8.4.2010 8:55

EWCZ+

Re: Proč se nikde neobjeví fotky těch vypalovaných vesnic?

Nicmene fakt je, ze jestli tam jeste porad tenhle zvyk maji, tak by to satelit videt mohl.

0/0
8.4.2010 19:33

markyz.Gero

Re: Proč se nikde neobjeví fotky těch vypalovaných vesnic?

no protože by se profláklo že v Severní Koreji se od rána do večera tančí radostí jak se mají dobře a všichni by tam chtěli,

otázečku chtěla byste takovou vládu i u nás?

0/0
8.4.2010 9:27

Finster

Re: Proč se nikde neobjeví fotky těch vypalovaných vesnic?

Tým viac, že tam utekajú americkí učitelia, novinári a ostatná chudoba ...

0/0
8.4.2010 12:42

Kalenka

ta jeho rodina mohla utéct do Činy, jako tisíce jiných

Korejců.

0/0
8.4.2010 8:26

acpu

Re: ta jeho rodina mohla utéct do Činy, jako tisíce jiných

A jako tisíce jiných vrácena Čínou zpět a pak rovnou do "pracovních" táborů. Pro Číňany s jejich rasismem to nejsou lidé....

0/0
8.4.2010 8:46

EWCZ+

Re: ta jeho rodina mohla utéct do Činy, jako tisíce jiných

Jo, Cinani nejsou tak ztrotlovateli jako Evropani, co se imigrace tyce.

0/0
8.4.2010 19:34

-Chilli-

Re: ta jeho rodina mohla utéct do Činy, jako tisíce jiných

KLDR není Schengen. Úmrtnost při přechodu je vysoká a cena je v desítkách tisíc dolarů

0/0
8.4.2010 10:21

ix.

Severní Korea bude tak dlouho, dokud nezačne vadit Číně

0/0
8.4.2010 8:18

Ještě šmatlavější sedlák v.2,0

Nepomohlo by

nějaké humanitární bombardování?

0/0
8.4.2010 6:42

;-)

Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

a nedělá nic pro to, aby lidem v KLDR pomohl. Svět si mohl vybrat z více variant. Šlo zaútočit a svrhnout režim, šlo jít vztřícnou cestou, poskytnout jim rozvojovoiu pomoc a snažit se učinit režim pro lid snesitelnější (konec konců, i USA si živilo a živí řadu spřátelených dikrátorů), zkusit jim zvednout životní úroveň a rozložit je zevnitř,  nebo alespoň neuvalovat emargo, ale svět se vydal tou nejhorší cestou - uvrhl KLDR do izolace a nechal severokorejce napospas režimu. Západ místo aby situaci nějak pomohl v oblasti celou dobu hájil jen své strategické  zájmy a korejský lid mu byl ukradený.

V dnešní situaci by bylo nejelegantnějším řešením domluva s ČLR a změna režimu na jiný, veskrze pročínský a uírněný. ČLR je totiž jediná, kdo má na KLDR  dnes nějaký vliv. Svět se o něj sám připravil tím, že KLDR uvrhl do izolace.

0/0
7.4.2010 22:22

Antoninus

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Pane jakákoliv pomoc by šla do rukou severokorejské armádě ta pomoc o které mluvíte by bylo jako vyzbrojovat severokorejce ještě k tomu za naše peníze věřím že to by se KLDR opravdu velice líbylo. Lidé by však dále hladověly!!!!

Za embargo si mohou sami a pokud to nevýte jižní korea poskytuje potravinovou pomoc jinak by tam lidé pochcípaly. Divím se že jim takto západ ještě pomáhá já bych jim vzhledem k jejich chování neposlal ani zrníčko ať si tam ten blahobyt komunismu užijí naplno.

0/0
7.4.2010 22:28

Jablkon

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

průšvih je, že jim ti jejich blízcí sousedi radši nějakou rýži pošlou, než aby riskovali, že Kim skutečně ty hlavice má... Soul je od 38. rovnoběžky zoufale blízko...

0/0
7.4.2010 22:36

Antoninus

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

To je právě ten důvod proč bych jim to neposlal a být jižní koreou zmyslel bych se nad vlastními jadernými přeci jen jistota je jistota.  Soul by se na případný útok měl připravit protože pokud někdy ke konfliktu přeci jen dojde tak může čekat hodně tvrdé zásahy.

0/0
7.4.2010 22:47

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Kdybyste měl na té druhé straně hranice rodinu, také byste to viděl jinak. Z tepla ČR se to statečně hlásá, jak je třeba "komunisty bezmilosti vyhladovět", ale za vším je třeba vidět lidi. Obyčejné obyvatele, kteří za to nemohou. Oni nejsou pachatelé, abyste je s potěšením trestal - oni jsou oběti. Jsou oběti, a to nejen krutého a ekonomicky neschopného severokorejského vedení, ale i neschopnosti a nezájmu světa s tím cokoliv dělat a hry mocných o jejich zemi. Všiměte se jedné atypické skutečnosti - Korea byla po druhé světové válce rozdělena na okupační zonu SSSR a USA - proč? Korea narozdíl od německa neprohrála válku - oni byli okupovanou zemí a byli na straně vítězů, jako ČSR. Rozdělení bylo projevem arogance světových velmocí, které ke koreji nepřistupovali jako k zemi osvobozené, ale jako k zemi dobyté. Rozhodně to nebyl šťastný ani systémový krok. I když na druhou stranu nevidím důvod, proč by měl existovat jeden korejský stát, když historicky jich bylo více.

0/0
7.4.2010 22:59

Antoninus

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

To co píšete je sice krásné ale právě ta potravinová pomoc pomáhá udržovat daný režim a tedy dále udržovat v severní korei lidi jako oběti navíc jak moc to jsou oběti? To je také otázka pokud by těch obětí tam bylo až tak moc tak by se proti kimovy vzepřely už i někteří vojáci to se však neděje a tedy velká část obyvatel KLDR s režimem simpatizuje. Říkáte že je potřeba s tím něco udělat zde jsou však jen dvě varianty buď otevřený útok (sjednocení korejí silou) akorát že tentorkát by to učinila Jižní korea nebo izolovat a takový režim ignorovat protože pomocí tomuto režimu způsobíte mnohem více neštěstí a utrpení. Bohužel momentálně si Jižní korea vybírá nejhorší možnou možstost právě díky tomu že se snaží být "humální" tak činí kroky které jsou v konečném důsledku silně nehumální.

0/0
7.4.2010 23:05

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Je lepší být živou obětí, než mrtou obětí. Vzepřít se systému? Ten se musí časem zhroutit sám. Diktatury východní asie ovládají starou praktiku - člověk není odpovědný jen za sebe, ale i za kolektiv. Jinými slovy, pokud se někdo proviní, je potrestán on, jeho rodina, vesnice, známí.....prostě všichni. A naopak každý má pořádnou motivaci ostatní udat, protože jinak ho stihne tvrdý trest za jejich přečiny. Je zcela oprávněným zájmem každého člověka chovat se tak, aby přežil on i jeho nejbližší. Očekávat v takové atmosféře povstánínelze. I v koncentračních táborech se tak lidé chovali.  KLDR je jeden přerostlý koncentrační tábor, ovšem je nepochybně lepší osvobodit koncentrační tábor s živými lidmi později, než plný mrtvol dříve. Alespoň pro ty lidi v něm určitě.

0/0
7.4.2010 23:26

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

I kdybyste KLDR zaplavil veškerou evropskou a americkou nadprodukcí potravin, tak to její nebezpečnost výrazně nezvýší. Maximálně se zvedne výskyt obezity. Armáda si své vezme tak jak tak, a alespoň by se dostalo i na lid. Ani severokorejský generál nezvládne sníst neomezené množství. Leda byste se obával, že se v dlouhodobém měřítku hodně namnoží a bude více rekrutů.

0/0
7.4.2010 23:06

Antoninus

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Opravdu najivní pohled asi jste nepochopyl mentalitu komunistů. Pokud by dostaly tolik potravin sami by klidně přestaly své vyrábět (proč by to také dělaly) a vyráběly by poněkud jiné věci které by asi nesloužily k míru a taky bych měl otázku jakou nadprodukcí? To že západní země s potravinami plýtvají je sice fakt ale že by zrovna potraviny hnily ve skladech to zrovna ne. Kdo by to zaplati? Výte jaké jsou to sumy?

0/0
7.4.2010 23:09

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Naivní jste spíše vy. To už dávno dělají. Jen lidé mají navíc hlad.

0/0
8.4.2010 9:09

Jablkon

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

tak tady je bohužel možná víc příspěvků než pravdy. kdyby svět KLDR neposílal humanitární pomoc, tak těch mrtvých z hladu je ještě víc. potraviny nestačí poslat - na jejich rozdělení stejně nakonec "dohlédnou" jen a jen místní papaláši, a ty jich většinu rozkradou bez ohledu na to, jestli jde o KLDR nebo Súdán.

režim vojensky zlikvidovat? to by si Američani moooc rozhněvali Čínu. a dobré obchodní vztahy s Čínou jsou pro ně mnohem důležitější než pár milionů lidí s diktátorem, jenž jen vyhrožuje a vydírá na všechny strany.

donutit čínské komunisty, aby "něco udělali" se svými stalinistickými sousedy, jejichž uprchlíky vracejí ze svého území domů při plném vědomí, že je tam čeká poprava??? Čínu nelze donutit ani k uvolnění svého měnového kurzu, natožpak k něčemu takovému.

nakonec - USA jsou v současnosti až žalostně závislé na tom, že si NĚKDO levně koupí jejich státní dluhopisy. kdopak asi???

hold dneska je to Čína, kdo si může diktovat. a dokud Čína nebude chtít...

0/0
7.4.2010 22:30

Jablkon

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

jako v mnoha případech v nedávné minulosti, "západ" tak dlouho váhal s vojenským zásahem (byl by přeci krajně nehumánní a politicky velmi nákladný), až prováhal. kdyby USA zničily Saddáma v době jeho invaze do Kuvajtu, nikdo by neřek ani popel. nakonec se k tomu odhodlali, ovšem jen za vysokou politickou cenu a s vědomím, že Irák nemá silnou ekonomickou ani vojenskou podporu svých sousedů. na zásah v Íránu je "poslední šance", kterou USA nejspíše nevyužijí - jestli někdo, tak z donucení Izrael. šance k vojenskému úderu na KLDR byla před pár desítkami let, když nevyhrožovali jadernými hlavicemi a Čína byla jedním z mnoha nikoliv klíčových obchodních partnerů...

0/0
7.4.2010 22:35

Antoninus

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Napadení KLDR je mimo realitu ne kvůli tomu že by se ubránily ale kvůli Číně která by se postavila klidně i vojensky na jejich stranu. Čína by nikdy nedovolila aby místo KLDR tam byla sjednocená korea simpatizující s USA.

0/0
7.4.2010 22:49

;-)

Čína

Vztahy Číny a KLDR zdaleka nejsou tak harmonické, jak si lidé myslí. Obecně východoasijští komunisté nejsou žádní internacionální družní soudruzi, jak se tváří, ani nemají jedno velení, ale jdou si pěkně po krku. KLDR je pro ČLR jen menším zlem, než  kdyby na tom území byla jižní korea s americkými základnami. Domnívám se, že kdyby ČLR dostala jednoznačné záruky od západu, že severní Korea zůstane územím v její sféře vlivu a bude si tam moci dosadit sobě nakloněnou vládu, tak by do toho šla. Pro lid KLDR by to byl jednoznačně přínos, kdyby byl severokorejský režim nahrazen  režimem čínského stylu. Bohužel, západ je příliš ješitný, a blaho lidu KLDR je mu veskrze ukradené.

0/0
7.4.2010 23:13

Mirco1

Re: Čína

Takové blaho mírného pokroku v mezích socialistické zákonosti, že? Číňané by především Severní Koreu v případě dosazení loutkové vlády vyždímali z lidských zdrojů tak, jak to nedokázal ani hladomor z let 93-95.

0/0
8.4.2010 2:47

;-)

Re: Čína

A třeba ne. Na územích která připojili k Číně se zas tak špatně nechovají. Spíše pročínské vlády jiných států se schovají špatně ke svým lidem - ale to je právě dnes případ KLDR.

0/0
8.4.2010 9:16

tučňák v exilu

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

A kdyby "svět" zaútočil a svrhl režim, nadával bys tu "světu" (rozuměj: USA, protože nikdo jiný by si prsty pálit nechtěl) za agresi, okupaci a kdovíco ještě :-)

0/0
7.4.2010 22:48

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Takovýto postup dnes není na pořadu dne. To přicházelo v úvahu v minulosti. Dnes míří na jižní koreu zničující arzenál konvenčích zbraní, který by hned v prvních minutách vymazal Soul a ostatní města z povrchu země.

0/0
7.4.2010 23:15

Mirco1

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Juche - tj. politiku "soběstačnosti" a naprosté nezávislosti na světu ovšem nastolil severokorejský režim ještě dávno za Kim-Ir-Sena, v době existence bolševického "tábora míru". Čili říct, že západ uvrhl KLDR do izolace je nesmysl, protože tu si vybrala vládnoucí garnitura sama.

0/0
8.4.2010 2:44

;-)

Re: Svět nechává KLDR dusit se ve vlastní šťávě

Jenom částečně - samozřejmě, že měl tehdy hospodářské i kulturní styky s ostatními komunistickými zeměmi. Konec konců, dodnes má styky s Čínou, Ruskem, některými dalšími komunistickými či  izolovanými státy atd. Třeba Albánie byla tehdy izolovanější. A ani dnes KLDR s tou soběstačností není zcela důsledná.

0/0
8.4.2010 9:21

ognir_hm

Koministi jsou proste horsi nez fasisti

nestiti se zlocinu vuci vlastnimu lidu, tech nejtezsich a nejhnusnejsich zlocinu. Vypaluji vlastni vesnice jako fasouni u nas Lidice a Lezaky. To, co bylo u nas za okupace hruznou odplatou za atentat je v Korei naprosto bezna praxe. Tfuj. Komunistum ve vsech padlych komunistickych rezimech mel byt usporadan neco jko Norimbersky soud. A ty komousske rezimy, ktere jseste nepadly, tam uz melo pusobit davno OSN a lid osvobodit klidne i vojenskou silou.

0/0
7.4.2010 20:38

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Copak Norimberk, spíš než pár "špiček ledovce" dát kampaň "dekomunizace" po vzoru denacifikace...

0/0
7.4.2010 20:42

ognir_hm

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

nefunkcni, okopavaci brambor u chalupy si nikdy neuvedomi, jake zlociny se staly, oni si proste porad okopavaji ty sve brambory.

0/0
7.4.2010 20:57

Jablkon

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

to bych tak netvrdil. i fašisti sebemenší projev neloajality trestali. pokud Hitler pojímal vinu jako selhání jednotlivce, kdežto Kimové jako selhání celé skupiny (vesnice), to už je podle mě spíš o názoru toho konkrétního diktátora "jak by se to mělo dělat", než o tom, jestli je ultrapravicový nebo ultralevicový.

takže klíčový rozdíl v tom nakonec je minimální - je to asi jako když se jeden z Prahy vydá na východ a druhý na západ, tak od sebe jednou budou "tak daleko", až se kdesi v Pacifiku setkají.

represe a rovnostářství, kde "někteří jsou si rovnější", je úplně

stejné, jen to "vyšší poselství", které to všechno zakrývá, je

rozdílné...

0/0
7.4.2010 21:13

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Áda to navíc taky bral jako vinu celé skupiny, a to nejen v případě porobených národů - viz třeba zatýkání a popravy příbuzných parašutistů atd.

0/0
7.4.2010 21:20

Emil Držkatý

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Je tomu téměř 120 let, co americká kavalerie

spáchala poslední velký masakr indiánů u Wounded Knee. Následovalo

přesídlení, vyvlastnění a odsunutí indiánů na okraj společnosti. Dnes by

měli část svého území dostat nazpět...... i severo Korejci nakonec vyspějí jako Američané a budou vzorem demokracie....;-D;-D;-D

0/0
7.4.2010 21:46

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Masakry mívají mnohem nevyrovnanější poměr ztrát než 200:65 :-P

0/0
7.4.2010 21:57

Antoninus

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Tak indiáni měly tendenci se poněkud bránit rozhodně nešly jak ovce na porážku a to jim jde rozhodně ke cti.

0/0
7.4.2010 22:57

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Ovšem pak situaci těžko označovat jako masakr, spíš jako přestřelku (zvlášť vzhledem k tomu, že "neozbrojení" indiáni vypálili jako první) ;)

0/0
7.4.2010 23:14

;-)

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Nacisté jsou horší - ti likvidují celé rodiny, rody a dokonce i celé národy. Navíc zcela opomíjíte, že řada lidí kteří zemřeli v koncentračních táborech byli a cítili se být Němci. A spousta dalších lidí všech národností zemřela v agresivních válkách, které vyprovokovali.

Hitler má na svědomí i jednu nechtěnou docela důkladnou rasovou čistku - do SS bral árijce -  a SS měli 3x vyšší ztráty, než wermacht........

0/0
7.4.2010 22:14

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Stalin, Mao, Pol Pot, strýček Ho, Kimovic dynastie... taky likvidovali celé rodiny, rody i národy.

0/0
7.4.2010 22:22

Jablkon

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

takovej Stalin taky likvidoval celé národy a čisté Rusy při tom možná trochu "zvýhodňoval". on mezi tím fakt v důsledku není žádný rozdíl!! Kimové nemohou likvidovat celé národy, protože jich nemají v moci víc než ten jeden "svůj". a ten koneckonců likvidují docela obstojně. btw. průměrný jihokorejec je prý v současnosti o 15cm (nebo ještě o víc? nevím přesně) vyšší než průměrný severokorejec. to je docela brutální, na to, že ještě před pár desítkami let to byl jeden homogenní národ, co?

0/0
7.4.2010 22:24

Antoninus

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Ne že bych s nacismem simpatizoval ale jedno si neodpustím a to že komunismus je horší než nacismus protože ať už Hitler dělal co chtěl tak to dělal pro Německo! Takový stalin nebo dnes Kim v KLDR to dělají jen pro sebe jejich země je jim totálně volná. Komunismus také likvidovaly celé rodiny akorát že to třídily obvykle podle třídy i když i rasa někdy přišla na řadu.

A taky pokud o tom nevýte tak do SS byly přijímány různé národnosti ne jen Němci našel by jste tam zvláště na konci války pestrou směsici snad všech národů evropy.

0/0
7.4.2010 22:45

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Áda to nedělal pro Německo, ale pro jakousi chimérickou panskou rasu - opravdu nebylo moc rozdílu mezi tím a mezi "děláním pro Nového Komunistického Člověka" ;-)

0/0
7.4.2010 22:49

Antoninus

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

No zde si musíte uvědomit jednu věc a to že pro koho chtěl tu "rasu"? Pro Německo, měl za to že Německo tak bude silnější.  Je potřeba si uvědomit co činil Stalin který o nějaké budování komunismu moc zájem nemlě protože likvidoval hojně právě komunisty jen protože by ho mohly ohrozit. V tomto chci akorát dodat že Hitlerův fanda opravdu nejsem ale tento rozdíl mezi Stalinem a Hitlerem opravdu je.

0/0
7.4.2010 22:53

tučňák v exilu

Re: Koministi jsou proste horsi nez fasisti

Hitler taky nemilosrdně likvidoval každého, kdo by ho mohl ohrozit - viz třeba Noc dlouhých nožů. Nešlo zdaleka jen o SA.

0/0
7.4.2010 23:16

František Potřebný

Není důležitá absolutní hodnota životní úrovně

Není důležitá absolutní hodnota životní úrovně, mnohem důležitější jsou jistoty klidný život v sociálním smíru, kdy si lidé nezávidí sice skromný, ale plnohodnotný život v sociálním státě, kde mají lidé stejná práva a stejné možnosti, a kde, na rozdíl od naší země, nedochází k vykořisťování člověka člověkem.

Lži zrádce své vlasti o mercedesech a o teroru, o němž nejsou podány relevantní důkazy, nikdo nemůže brát vážně.

0/0
7.4.2010 19:40

ognir_hm

Re: Není důležitá absolutní hodnota životní úrovně

nejlepsi je ten socialni smir, kdy ma nekdo zdarma mercedes a jiyn tlaci sve auto na drevene uhli a jeste pod hrozbou, ze ho ten v Mercedesu zastreli i s rodinou. Takhle si to predstavujete? ani nedavam smajlika, protoze tohle moc humorne fakt neni.

0/0
7.4.2010 20:39

Najdete na iDNES.cz