Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Papež požehnal strádajícím, sexuálním skandálům katolíků se ale vyhnul

Benedikt XVI. ve svém tradičním požehnání Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil podporu zemím sužovaným terorismem, válečnými konflikty i přírodními katastrofami. O sexuálních skandálech, které otřásají katolickou církví, nepadlo ani slovo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petrsafra

citace

A. Sodano řekl: " Boží lid se nenechá zneklidnit a stojí při vás, svatý otče."

0/0
5.4.2010 21:32

captain cook

Re: citace

to je nazor jednoho papezskeho posluhovace, s nim z se vsichni verici uz neshodnou.

0/0
6.4.2010 6:56

Dave Duke

Re: citace

Ale shodnou;-)

0/0
6.4.2010 7:42

captain cook

Re: citace

nikoliv. Ruzni verici projevuji opodstatnenou nelibost nad tim, jak s problemy pedofilie ve svych radach zachazi RK cirkev a jmenovite jak s tim nakladal papa Ratzi, kdyz jeste byl zodpovednym kardinalem.

0/0
6.4.2010 7:53

Petrsafra

Re: citace

 věřící projevují opodstatněnou nelibost nad tím ,jak pracovníci sdělovacích prostředků zacházejí s informacemi. kéž by chtěli být pravdiví.  ta citace poukazuje na překroucenou a polopravdivou citaci v článku. jde vidět, že článek jste nečetl a jde vám v internetové ,anonymní diskuzi jen zbaběle házet špínu a pomluvy na věřící lidi.

0/0
6.4.2010 10:15

captain cook

Re: citace

vzhledem k tomu, ze jsem verici krestan, jde mi predevsim o vymeteni hnoje a vycisteni Augiasova chleva, kterym se bohuzel RK cirkev stala pod vlivem hierarchie, ktera cela leta dava prednost ukryvani a ochranovani svych provinilych clenu pred ochranou nevinnych obeti z rad vericich.

0/0
6.4.2010 10:22

Petrsafra

Re: citace

jestli vám jde o dobro věřících, to je církve, a jestli vám jde o pravdivost, tak by jste měl vědět, že i kard. Ratzi (jak píšete), dělal a dělá něco pro oběti. a nejen on, ale i lidé v hierarchii.  věřím,že tam nejsou samí antikristé,jak se někdo snaží usilovně vytvořit takový "obraz".   o čištění chlévu.., na tom něco bude, zase by se nemělo vylít s vaničkou i dítě..

0/0
6.4.2010 11:23

Petrsafra

Re: citace

co si má člověk myslet o sdělovacích prostředcích, které informují o zločinech a přitom užívají očividné lži a manipulují svými čtenáři, kteří je živí.

0/0
6.4.2010 11:29

Petrsafra

Re: citace

připomínají jednoho zuřivého prokurátora z 50. let

0/0
6.4.2010 11:42

captain cook

Re: citace

ja pujdu v historickem prirovnani dale do minulosti. Nektere praktiky pouzivane RK cirkvi mi pripominaji jeji neomezenou zvuli v dobe inkvizice, kdyz prislo na vyrizovani uctu s nepohodlnymi osobami a organizacemi.

0/0
6.4.2010 12:04

captain cook

Re: citace

zlociny spachane jednotlivymi cleny cirkve v ruznych zemich sveta byly uz dostatecne dokumentovany a podlozeny dukazy. Podobne tak podil ruznych clenu cirkevni hierarchie na kryti viniku a v nekterych pripadech i sikana obeti viniky samotnymi nebo cleny hierarchie za ucelem vynuceni jejich slibu mlceni.

To neni zadne manipulovani sdelovacimi prostredky, ale prokazana pravda. Zda se mi ale, ze tady se tak zvanou Pravdou s velkym P ohaneji stoupenci zametani pravdy s malym p pod koberec, za ucelem umeleho udrzeni neposkvrnene povesti cirkve..... za kazdou cenu.

Kvuli tomu take osocuji media, obvinuji je ze lzi a manipulace v nadeji, ze se svetova verejnost necha opit timto podstrcenym rohlikem, necha se presvedcit, ze to vsechno je jen vina senzace-chtivych " zlych medii " a odvede pozornost od skutecnych zlocincu mezi cleny cirkve .

0/0
6.4.2010 12:00

proLogos

Re: citace

Nic proti případům, které se staly a které uvádíte. Já osočuju média, pokud mluví o zneužívání, ale neřenou, jaký je podíl a článek vyzní, jako by podíl byl obrovský, nebo problémem celé církve.

Média se vozí po katolické církvi, ale nikdo už neřekne, že v USA registuruje ročně US Department of Health and Human Services až 83.000 případů sexuálního zneužívání dětí. Přitom, teprve kdyby jich bylo 11.900 (14%), tak by to sneslo srovnání se zneužíváním kléru. Ukazuje to teda jasně, že zneužívání dětí je obecně lidský problém - ne křesťanský, nebo kněžský. Jsou i perfektní kněží, stejně jako bezúhonní občané. Nechci obhajovat zkaženost. Chci, aby se informovalo rovně - jsou mnohem bohatší pole pomoci dětem, je škoda je opomíjet.

Jestli není manipulace přehlížení jasných faktů o homosexualitě kněží-pedofilů i ostatních statistikách a tvrdošíjně opakované dohady o škodlivosti celibátu a fatální zkaženosti kléru, tak už asi fakt nevím, co by to mohlo být... Jo, možná politicky korektní psaní.

0/0
6.4.2010 14:09

Petrsafra

Re: citace

z vaší fantasmagorie vyplývá, že církev má větší moc než policie a orgány činné v trestním řízení. co si o tom myslet,než že šíříte nenávist k určité skupině lidí, s pomocí staré známé demagogie a manipulace.

0/0
6.4.2010 14:11

Petrsafra

Může to být

 pro někoho šokující, ale církev je plná hříšníků, neboť Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní.

0/0
5.4.2010 20:45

hovnival

@@

vcera jsem s papezem mluvil, a je to pravda.

0/0
5.4.2010 16:50

Patriot2009

Současnost

1966 - papež Pavel VI. po více než čtyřech století konečně přerušil existenci indexu zakázaných knih.

0/0
5.4.2010 15:12

proLogos

Re: Současnost

Protože jeho existence už byla bezpředmětná. Stejně si každý volí, co je správné a co špatné. A dokud nejde do báně, je mu všechno jedno.

0/0
5.4.2010 15:40

blondie76

Re: Současnost

Podle čeho soudíte, že lidé jsou bez církve neschopni si určit, co je a co není správné, a že je jim všechno jedno? Jste si tím tak jistý?

0/0
5.4.2010 19:12

proLogos

Re: Současnost

Rozhodně si tím nejsem jistý. Ba naopak, myslím si, že lidstvo, jelikož se sdružuje do společností, je schopné udržovat základní povědomí o tom, co ubližuje a co prospívá.

Jde o to komu a jak. Všimla jste si, jak dalece se západní společnost liší např. v ochraně dětí, sociálních otázkách od společností Indie, Číny, Arábie? Jde o spokojenost života.

Když říkám základní povědomí - nemyslím tím, že by to mělo stačit. Já chci jít kupředu, nechci se neustále vracet k už jednou řešeným otázkám. Stojí to životy, stojí to utrpení.

0/0
5.4.2010 19:36

proLogos

Re: Současnost

Pod čarou: Pro mě jsou zlo a dobro náboženské pojmy. Právě o nich pojednává příběh Adama a Evy z ráje o zakázaném stromu.

Předpokládejte na chvíli, že Bůh opravdu stvořil lidi k obrazu svému (rozum, cit..). V tu chvíli měl jistě jasnou představu, co je dobré a zlé. Člověka v ráji zbavil utrpení a zla, ponechal mu jednoduchost a dobrotu. Možnost poznání, co je dobré a co zlé skryl v ráji do "zakázaného ovoce".

Působení hada, který Evu svedl s příslibem velikosti - to je přímo vzorové jednání lidstva v celých dějinách. Snaží se být rovní Bohu ještě na zemi, následuje tvrdý pád. Rozhodnutí Evy to ovoce okusit, je mnohdy interpretováno nejen jako "zájem poznat, co je dobré a zlé", ale přímo o "rozhodnout, co je dobré a zlé". To ale jde v konečném důsledku proti Bohu, který to už stanovil. Proto následuje vyhnání z ráje, z Boží blízkosti, protože součástí poznání zla je i bolest a smrt..

Tolik k dobru a zlu z biblické knihy Genesis. Tolik k zamyšlení o otázce církev-dobro-zlo.

0/0
5.4.2010 19:49

blondie76

Re: Současnost

Pro mě je Bible pouhým podobenstvím, ne knihou, kterou bychom měli brát doslovně. Protože dobro i zlo je skryto v každém z nás - nikdo nás ode zla nemůže oprostit a schovat jej do "zakázaného ovoce". A každý z nás má trochu jinou představu o tom, jak správně žít - pokud tím nikomu jinému neubližuje, tak je to snad v pořádku. Na učení církve mně tohle snad vadí nejvíc: ta jistota, že zrovna jejich představa "dobra" je ta jediná správná.

V rozhodnutí Evy (opět podobenství) je spíš kus osobní odvahy poznat život v celé šíři, než žít chráněný okleštěný "šťastný" život dle představ někoho jiného, třebaže za to zaplatí (není ironie, že tohle nenapadlo chlapa?)

0/0
5.4.2010 20:15

Petrsafra

Re: Současnost

dle představy Stvořitele.  to je jako,když hlína řekne hrnčíři : nechci být tím, číms mě udělal.  to není odvaha, ale pýcha a zášť vůči Stvořiteli.

0/0
5.4.2010 20:34

Petrsafra

Re: Současnost

a člověk byl stvořen pro Lásku.

0/0
5.4.2010 20:39

Patriot2009

Ze současnosti

1930 - papež Pius XI. ve své encyklice prohlásil, že antikoncepce je špatná, vždy špatná, hrozivě špatná. Podle něj je antikoncepce kriminálním zločinem, když pravil: "Velebnost boží si oškliví tento nevyslovitelný zločin s nejhlubší nenávistí a někdy jej musí trestat smrtí."

0/0
5.4.2010 15:12

proLogos

Re: Ze současnosti

Asi si umíte představit, jaká antikoncepce byla v té době k dispozici. I dnes některé medicíny zásekem vůči rozvíjení lidského života. A to je vražda.

0/0
5.4.2010 15:44

Patriot2009

Re: Ze současnosti

S vámi nemá smysl diskutovat. Stejně za vším vidíte jen dobro, nebo nám vysvětlíte že všechno špatně chápeme.

0/0
5.4.2010 17:00

proLogos

Re: Ze současnosti

Já neříkám, že to chápu správně. Ale pokud to chápete líp, musíte mi to vysvětlit Vy. A až to podložíte, nebudu s tím mít problém.

Mě prostě vytáčí jakákoli vyhrocená stanoviska. Stejně tak, jako nemám rád vyšroubované definice, které jste sám uváděl církevního prostředí (nemylnost), vytáčí mě paušální odsouzení církve na základě něčeho, co můžete pokládat za iluzi, ale i nemusíte, protože to je prostě dávno..

A zneužitelné je veškeré lidské chování. Objektivně ho neposoudí žádný člověk. Já se snažím, snažte se i Vy žít, jak nejlíp umíte. Třeba se někde sejdem. Neříkám, třeba i na Vaší straně.

0/0
5.4.2010 17:27

Petrsafra

Re: Ze současnosti

drogy jsou hnus, že Patriote. ještě je bereš?

0/0
5.4.2010 20:52

Taras Bulba

Re: Ze současnosti

Proč se oháníš tehdejší úrovní antikoncepce, když církev se k ní staví velmi odmítavě i dnes?

http://dc-bublina.blogspot.com/2009/01/cirkev-antikoncepce-sex-my.html

0/0
5.4.2010 23:30

proLogos

Re: Ze současnosti

Z pohledu víry jsou dva druhy antikoncepce: Jedna zabraňuje vzniku života (oplodnění) a církev ho bere jako odmítnutí daru Stvořitele. Druhá mnoha způsoby ukončuje rozvoj klíčícího života a kdykoli po oplodnění je vraždou. Od středověku je známé bylinkářství vedoucí k potratu, dnešek je mnohem rafinovanější (tam jsem mířil v rámci srovnáním s dřívějškem).

Vesměs je to tak, že mnoho křesťanů si dokáže určité techniky antikoncepce omluvit, jako schůdné, či menší zlo. Já nejsem žena, takže to nedokážu posoudit z druhé strany, ale jistě je prasárna, když třeba bere prášky z donucení.

K uvedenému článku je třeba si taky pročíst tu diskuzi. Namítnul bych asi přesně to, co tam zaznívá v prvním příspěvku.

0/0
6.4.2010 6:40

captain cook

Re: Ze současnosti

jakepak donuceni! Drtiva vetsina zen bere antikoncepcni pilulky dobrovolne.

0/0
6.4.2010 6:59

proLogos

Re: Ze současnosti

To nepopírám. Jsou ale i takové ženy, které ji v rámci partnerského vztahu berou proto, že muž není připraven starat se o dítě - nechce ho.

Užívání antikoncepce je bráno jako soukromá záležitost. Ovšem třeba domácímu násilí, nebo zneužívání dětí doma se zákonodárství věnuje z pozice veřejného zájmu.

Otázka nastavení zákonů je samozřejmě otázkou diskuze - domnívám se, že se nikdy dostatečně nepřiblíží stanovisko věřících a lidí s liberálním pohledem na život. Rozhodně ne v otázce kondomů a pod., kde i sám chápu názor církve jako vyhraněný, pro nevěřící bez podkladu. Ovšem, pokud se týče ochrany života, život existuje od početí a je třeba ho chránit ve všech jeho fázích stejně. To si myslím, že je pochopitelné i z etického hlediska, prostor pro sblížení tady je.

0/0
6.4.2010 12:29

hovnival

Re: Ze současnosti

tohle urcite nerekl. umel snad pius xi cesky?

0/0
5.4.2010 17:07

Patriot2009

A něco z doby nedávné

1903 - Pius X. prohlásil, že papež, kterého Bůh uvedl do nejvyššího úřadu, nemá právo oddělovat politické záležitosti od víry. Katolická církev se tak stala jediným náboženským sborem na světě, který je současně církevní i politickou organizací.

0/0
5.4.2010 15:11

proLogos

Re: A něco z doby nedávné

Omyl. Pouze papež se tím mohl stát politickým i církevním činitelem. Moderní "doktrína" vůbec žádá naprosté stažení kněží z politického života. V komunistickém bloku se stala nekompromisní praxí ihned po druhé světové válce např. exkomunikací vyloučeného lidovce, kněze Plojhara (kterého nám rádi komouši předhazují jako důkaz spolupráce lidovců s KSČ. Bohužel, Tisa už nic nevrátí..

0/0
5.4.2010 15:48

Patriot2009

Re: A něco z doby nedávné

Dobrá tak teď jste popřel existenci státu jménem Vatikán. čeho se dočkáme dál?

0/0
5.4.2010 17:01

proLogos

Re: A něco z doby nedávné

Vatikán existuje na základě smluv papeže Pia XI? s Itálií. Co myslíte, je římské biskupství starší subjekt práva než republikánská Itálie?

0/0
5.4.2010 17:30

Patriot2009

Trocha historie

1232 - Řehoř IX. vydal bulu, s níž zavedl inkvizici.

0/0
5.4.2010 15:10

proLogos

Re: Trocha historie

... jako institucionální zamezení polním a venkovským soudům v záležitostech pověrčivosti, závisti a nesnášenlivosti. Nějak si nevybavuju dobový ekvivalent soudu v rámci světské moci.. (ochrana obviněného i žalobců, advokace, rovnost práv..) Možná mě poučíte.

0/0
5.4.2010 15:54

Patriot2009

Re: Trocha historie

Jste zaslepený svou vírou? Inkvizici na jejíž následky zemřeli ( odhady se různí ) 1-9milionu lidí nazvete vlastně mírumilovným dokumentem který měl lidem prospětRv

0/0
5.4.2010 17:02

proLogos

Re: Trocha historie

Vedl někdo evidenci o případech projednávaných šlechtou, městy? O rozsudcích z pozice světské vrchnosti? Církev sama svou evidencí případů dala svým odpůrcům do ruky meč. Ve Španělsku, kde byla inkvizice nejvíce užívaná (i zneužívaná), jí padlo za oběť 32 tis. lidí za 400 let. Nevím, jestli z toho vyplývá 9 mio, ale zdá se mi to značně přemrštěné.

Znovu se Vás ptám na ekvivalent z oblasti světského práva. Poznejte dobu v kontextu. Inkvizice měla jednoznačně prospět. Možná jste si všiml, že "náboženské války" jsou celkem smrtnosnější a církví se většinou moc ukočírovat nedají..

0/0
5.4.2010 17:40

proLogos

Re: Trocha historie

Ale obecně si na Inkvizici teprve utvářím názor, rozhodně to neberte jako můj konečný názor. V diskuzi na wikipedii je mnoho seriózních podnětů včetně datace, které jsem si ještě neporovnal.

0/0
5.4.2010 22:29

Patriot2009

Trocha historie

V 11.století se volby řešily tak, že se kardinálové, jako představitelé místního duchovenstva, stávali jedinými voliči. Touto dobou již duchovní úplně odmítli blaženost a prohlašovali krveprolévání za své oficiální učení.

0/0
5.4.2010 15:10

proLogos

Re: Trocha historie

Nevím koho voliče myslíte (papeže?)

Ohledně chování pomíjíte třeba cisterciáky, ti se rozhodě krveproléváním nezabývali. A blaženost je křesťanský cíl, ne prostředek (krveprolévání s tím tedy není možné zaměnit).

0/0
5.4.2010 15:59

Patriot2009

Re: Trocha historie

Jistě že papeže. Nezajímají mě nějací cisteráci. Stařčí mi chování papeže na jehož základě byly zavražděny miliony lidí. Skutečně nebudu hodnotit chování každého věřícího zvlášť. Vy nejenže se za toto nikdy neomluvíta, vy si to an inepřiznáte.Rv

0/0
5.4.2010 17:04

Petrsafra

Re: Trocha historie

Rv

0/0
5.4.2010 18:05

proLogos

Re: Trocha historie

Řeholní řády zásadně působily na obnovu církve (nejdříve benediktini, pak cisterciáci, v 11. stol. se vůbec rozmáhá potulné kazatelství při úplném zřeknutí se majetkové základny).

Takže byste si měl rozmyslet, zda miliony zavraždil sám papež, případně kteří věřící, nebo jestli to náhodou nebyla vojska pod velením k tomu povolaných lidí mimo kontrolu církve.

Dobové ideály cisterciáků ale jasně svědčí o tom, že co se snažíte paušalizovat na celou církev, ve skutečnosti vypadá měřítkově jinak.

0/0
5.4.2010 20:06

Petrsafra

Re: Trocha historie

kolektivní vina

0/0
5.4.2010 20:21

proLogos

Re: Trocha historie

1059 Bula In nomine Domini (http://cs.wikipedia.org/wiki/In_nomine_Domini)

0/0
5.4.2010 22:01

Patriot2009

Trocha historie

1073 - papež Řehoř VII. se prohlásil sám za svatého. Byl posledním papežem, jehož zvolení musel potvrdit císař. Zavedl celibát, aby se majetek církve nikdy nedostal z jejích rukou. Sesadil císaře Jindřicha IV. Vypracoval Dictatus papae, což byl seznam dvaceti sedmi tezí mezi nimiž stálo i toto:

Papeže nesmí na Zemi nikoho soudit. Římská církev se nikdy nemýlila a ani se nemůže mýlit až na věky věků.

Samotný papež může sesadit biskupy. Jméno papeže náleží pouze římskému biskupu.On sám má právo na císařské insignie.Jen papež má moc pomazat císaře. Může sesadit z trůnu císaře a krále a zprostit jejich podřízené poddanství.Všichni princové jsou povinni líbat mu nohy.

Jeho legáti, i když nejsou kněžími, mají přednost před biskupy.Právoplatně zvolený papež je bez jakýchkoli otázek svatý, což je dáno podle Petrových zásluh.

0/0
5.4.2010 15:09

Najdete na iDNES.cz