Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Americký list obvinil papeže, že se podílel na zamlčování pedofilie

Americký list The New York Times obvinil papeže Benedikta XVI. z podílu na zamlčování případu zneužívání dětí duchovním římskokatolické církve. V 90. letech ještě jako kardinál Joseph Ratzinger údajně nereagoval na případ amerického kněze, který ve škole pro neslyšící ve Wisconsinu zneužil na 200 chlapců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petrsafra

znamení doby

útok na papeže

0/0
1.4.2010 23:24

Bozi Trest

Zruste tu tisiciletou parazitni sektu...

0/0
1.4.2010 6:41

proLogos

Re: Zruste tu tisiciletou parazitni sektu...

Sektu vnímá jako okrajovou skupinu lidí s vyhraněnými názory.

Katolická církev je největší entitou náboženského světa, takže Vaše přirovnání silně kulhá.

0/0
1.4.2010 19:20

marlow

Re: Zruste tu tisiciletou parazitni sektu...

Parazitni? Az Vam bude 80 a deti se na Vas vykaslou, budete rad ze tu je.

0/0
2.4.2010 11:11

Petrsafra

Nepravdivé

 obvinění Benedikta XVI. americkým listem New York Times.   na www.radiovaticana.cz

0/0
28.3.2010 14:03

ECA

Re: Nepravdivé

No,po zloději také asi těžko budeme chtit přiznání dokud ho nechytneme za limec. Radio Vatikana je cirkevní medium, které udělá cokoliv, aby zatajilo a popřelo již dokázané. Pojdme se raději zabývat tím, jak je možné, že zločiny takovýchto rozměrů mohli být páchány bez potrestání.

0/0
31.3.2010 0:12

Petrsafra

Re: Nepravdivé

 pro ty ,kteří se nebojí přemýšlet, si mohou přečíst pro vytvoření objektivního pohledu ještě článek na stránkách www.kardinal.cz   "zatajil papež zneužívání dětí?"

0/0
31.3.2010 11:21

Petrsafra

Re: Nepravdivé

a pro ty, kteří se dokáží povznést nad svou nenávist

0/0
31.3.2010 11:22

blondie76

Re: Nepravdivé

Kritika = nenávist? Přečetla jsem si Vámi doporučovaný článek: první tři odstavce neříkaly vůbec nic. Zbytek byl obhajoba (jak jinak). Ani slovo lítosti nad tím, co se těm dětem stalo. Jen pochyby, zda se vůbec něco stalo, což se dalo vyčíst z toho, jak se kardinál Vlk vyjádřil o ukončení vyšetřování civilními orgány v 70. letech. Už míň ho zřejmě zajímalo, že oběti zneužívání byly neslyšící (ideální oběti)

0/0
31.3.2010 18:40

Petrsafra

Re: Nepravdivé

je kritika a nenávist,která se schovává za kritiku. kritika je konstruktivní např.  , z vašich příspěvků čiší osočování a jiné argumenty než ty ,které vám pasují do vašeho pokřiveného vidění církve,věřících a Boha vás nezajímají. podle téhle jednoduché věci se pozná nenávist a nesnášenlivost.

0/0
1.4.2010 23:16

blondie76

Re: Nepravdivé

Zajímala by mě "konstruktivní kritika" ve Vašem podání. Váš nekritický obdiv církvi mě nezajímá. Zmiňovala jsem (nejednou), že nekritizuju víru jako takovou, ale církev, ale to pro změnu nezajímá Vás, tedy si těžko můžeme porozumět. Uveďte příklad, kdy jsem osočovala a pak se můžeme o něčem bavit

0/0
2.4.2010 6:29

Petrsafra

Re: Nepravdivé

tahle kauza není vyrobena kvůli obětem těch hrůzných činů, ale aby mohla být pohaněna církev a je snaha (perná) do toho zatáhnout papeže. o to jde výrobcům hesel.

0/0
1.4.2010 23:21

blondie76

Re: Nepravdivé

Tak tohle řekněte přímo těm obětem - aby už daly pokoj a nešpinily dobré jméno církve... Co pro ně církev za ty roky udělala?

0/0
2.4.2010 19:09

hovnival

@@

no jo, papeš. to se dalo čekat.

0/0
27.3.2010 23:36

Isabelle

Re: @@

Na co jsi cekal ?

a kde jsi vyhrabal ty hacky !!??

0/0
28.3.2010 0:01

hovnival

Re: @@

hacky na ryby? ty nemam.

0/0
28.3.2010 0:02

Isabelle

Re: @@

o rybach tu nebyla zminka ...

0/0
28.3.2010 0:05

hovnival

Re: @@

jak nebyla?

0/0
28.3.2010 0:53

Bozi Trest

Cirkev je...

dusevni kost hozena lidu, aby si na ni vylamal zuby;-D

0/0
27.3.2010 19:47

proLogos

To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Kéž bych prostě mohl nad rovným článkem vyjádřit svoje pocity a říct, co si myslím. Jenže je už křivým jádrem uveden do jiné roviny - a se skutečným případem ho spojuje možná "zneužívání" a "církev".

To podstatné je vždy PRAVDA. Pokud by se Murphy zachoval v duchu Pravdy, nemohl by nikdy zneužívat děti. Jenže podle zjištění 3 roky před jeho smrtí ani necítil výčitky. Byl od počátku narušený muž. Církev lze vinit za to, že to už v semináři nerozpoznala.. První případ zneužití jednoho 11 a 16-21 letých chovanců spadá do roku 1960, kdy sami mladí začínají všude volat po uvolnění pravidel v sexuální oblasti. Možná proto na oznámení neslyší civilní úřady.

Pokud by se v duchu Pravdy zachoval biskup, musel by ihned iniciovat zbavení kněžství. Neudělal to. Zbavil kněze vedoucí pozice ve škole a "přeložil ho do jiné diecéze". NYT ani nikdo ostatní už nezmiňuje, že tam V DOMĚ MATKY strávil zbytek života. Po 22 let do jiných zařízení docházel pouze nárazově, a bez jakýchkoli dalších obvinění.

0/0
27.3.2010 11:29

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Odpovědné civilní úřady o věci věděly a jejich činnost je nulová ve srovnání s církevní aktivitou. (kde je "krytí" viny?). Viník je jednoznačně z církevního okruhu, nechci to nikam svést. Jen se z toho dá dedukovat, proti komu a čemu je od začátku namířen tenhle článek. Kdyby byl prvoplánově informační, nezamlčovával by "polehčující" skutečnosti a uváděl by celou šíři problému.

Idnes - není možné zaštítit se NYT, když obsah v jádru nesouhlasí. Aktuálně.cz zas kriticky zkresluje chronologii - oba případy oproti skutečnosti značně poškozují obraz církve jako celku. Je to náhoda, nebo "vrozená" tendenčnost?

0/0
27.3.2010 11:32

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Blondie, píšete, že přesného čísla se už nikdo nedopátrá. Ale přesně po tom se přeci vozím. Idnes nemá právo napsat, že je 200 zneužitých, nejen protože to třeba nejde zjistit ale i proto, že to odporuje pravdě. Data o 200 obtěžovaných pocházejí z církevních kruhů. Ta samá data hovoří o 22 udáních, z nichž Murphy přiznal 19 kontaktů. To nikdo neuvádí a taky se za tenhle kritický rozpor (200 ku 19) nikdo v budoucnu církvi neomluví (moc bych se divil).

Captain Cook:, slučujete "obtěžovat/znásilnit", ale kdyby se novináři spletli a prostě místo "církev" psali "Cookovic" tak by se taky třeba nic nestalo. A já tohle beru osobně, protože tyhle články nepoškozují vás, ale mě jako věřícího, co nikoho nezneužil.

Já bych hrozně rád podpořil ty oběti nejen psychicky ale i hmotně, protože samotnýho činu, i hlavně těch následků na nic hrozně lituju. Ale momentálně tu čirou lítost narušuje pocit zneužití mě, názory NYT, Idnesem, Aktualne i Vašimi a dalších lidí.

0/0
27.3.2010 11:36

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Vám samotnému se opravdu divím. Ten člověk 24 let(!!!) pracoval s dětmi (navíc sluchově postiženými). Opravdu si myslíte, že za těch dvacet čtyři let zneužil "jenom" devatenáct dětí? I kdyby to bylo jedno jediné dítě, tak takový člověk si nezaslouží žádnou ochrannou ruku nad sebou - kdyby ten člověk nenosil sutanu, odsoudili ho už v polovině minulého století. Srovnáváte laxnost církve s laxností světské spravedlnosti - prý činnost té světské byla oproti té církevní nulové. Omyl: v tomto případě byla nulová na obou frontách. Bohužel. A co se týká polehčujících okolností, ty tam vážně žádné nenacházím. Vy byste taky neměl.

Jenom tak na okraj: tyto případy svědčí o tom, že je něco špatně v celé organizaci. A pokud to chcete svádět na vinu jednotlivců a ne organizace, pak tedy dobro, které kdy bylo podle Vás dílem církve, bylo také pouze dílem jednotlivců a ne organizace - a to mě vede k závěru, že v tom případě církve není potřeba vůbec k ničemu

0/0
27.3.2010 11:59

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Já soudím činy a fakta, ne pravděpodobnost. Byl to taky kněz. I když na sklonku života přiznal, že činy prováděl bec pocitu viny, nedokážu si představit, že na něm nezanechalo vůbec žádnou stopu formování ke zdrženlivosti v semináři.

Na straně církve nebyla činnost nulová, protože ještě na základě neprošetřených údajů byl přeložen k matce a oznámení přestala. A církev ho do vězení nepošle, jestli Vám jde o trest.

Nevím, ke kolika případům došlo, ale ty oznámené byly zřejmě takového rázu, že je prostě bylo nutno oznámit. Taky si nemyslím, že zůstalo u 19ti, ale předpokládal bych u dalších nižší intenzitu..

Chovanec A. Budzinsky (61) z článku NYT: “If he was a real mean guy, I would have stayed away...but he was so friendly, and so nice and understanding. I knew he was wrong, but I couldn’t really believe it.”

Pokud najdete v jakých textech má v církvi oporu pedofilie a zneužívání, uznám vinu církve. Ohledně "dobra" to dokážu ihned. Jde o přímo protikladné záležitosti.

0/0
27.3.2010 12:30

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Podle pozdějších souvislostí a vlastních vyjádření Murphymu arcibiskup moc nevěřil ( i když civilně nebyl obviněn), proto ho přeložil k matce. Pak bych ale taky pokládal za rovný přístup starost o poškozené, nebo alespoň pokus o najití pravdy a smír směrem k nim.

To by zajímalo mě být novinářem a mít možnost si zjistit pravdu.

0/0
27.3.2010 13:09

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Nereagoval jste na můj závěr, ale to jsem vlastně čekala.

Přeložení do jiné diecéze je podle Vás trest? Kněží jsou zřejmě něco víc, že se na ně nevztahují zákony jako na ostatní lidi? Opakuju, že se zločincem má být naloženo podle zákonů země, ve které žije a ve které spáchal zločin, všechno ostatní je nepřípustné.

Nerozumím poslednímu odstavci - nemluvila jsem o tom, že by měla v nějakých církevních textech oporu pedofilie a zneužívání. Mluvila jsem pouze o tom, že v případě konání dobra vztahujete zásluhy na celou církev, zatímco v případě zločinů jsou dle Vás odpovědny konkrétní osoby. Já tvrdím, že konkrétní osoby jsou zodpovědny za zlé i dobré skutky, čili nevidím smysl v existenci instituce, jako je církev, která nyvíc ty zlé skutky obratně kryje a viníci si žijí pohodlný život bez ohledu na to, co způsobili

0/0
27.3.2010 14:13

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Ještě douška: psal jste, že se cítíte podobnými články poškozen, protože jste věřící a nikoho jste nezneužil. Pokud máte čisté svědomí, pak nemáte se cítit proč poškozen, jestliže někdo poukáže na nepravosti ve skupině lidí, ke které se řadíte. Pak bych se musela cítit uražena, kdykoli někdo kritizuje jinou, třebas konkrétní, ženu nebo něčí matku nebo řidičku nebo zdravotnici, něčí dceru, něčí sestru, neprofesionální kuchařku atd. atd., protože do všech těch skupin taktéž patřím. Jde jenom o to nebýt vztahovačný

0/0
27.3.2010 15:21

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Chápejte mě. Já ač laik, se identifikuji s církví. Nechápu, proč to nikomu z nevěřících nedochází. Není to jako chození do kina. Já jsem součástí dění, součástí hnutí, které se projevuje v Církvi. Bytostně CÍTÍM křesťanské zásady a snažím se je dodržovat, nejsem k nim nikým nucen. Nejde tu o mě, ale globálně o to, co beru jako správné.

Proto se mě doslova osobně dotýká paušalizování viny na církev. Je to jako křivé obvinění mě sama. Podobně to berou všichni, s kterými jsem o tom z naší farnosti mluvil.

0/0
27.3.2010 16:10

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Nejsem nevěřící. A to, že se Vás věc tak dotýká, svědčí jen o tom, že tentokrát jste to Vy, kdo paušalizuje, když to vztahujete i na sebe. Mě - jako matky - se zase bytostně dotýká, že někde někdo může beztrestně zneužívat děti a děje se to v civilizovaném světě a notabene v instituci, která sama sebe prezentuje jako morální autoritu a které rodiče své děti svěřili s důvěrou. Na tom nevidím žádné křivé obvinění. A už vůbec útok na Vás

0/0
27.3.2010 17:16

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

=) Nechápete mě. Škoda si tu vylévat duši. Jen mě zaráží, že srovnáváte niterní pocity (že jste matka) týkající se životních hodnot s povrchním soudem rozšířeným na skupinu lidí.

A ke stahovačnosti - možná jste nikdy neslyšela "No jo, von je věřící, a dokonce chodí do kostela - kdo by dnes věřil církvi po tom, co se děje!" Já už párkrát jo. A docela to zamrzí. Nikoho nezajímá, že náš farář je bezúhonný člověk, že o mě nic nevědí. Jsem pro ně magor. Stačí pár článků a je hotovo, odsouzeno.

Už se o tom nebudu bavit.

0/0
27.3.2010 20:10

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Chápu Vás - mockrát jsem slyšela: "No jo, blondýna..." O Vás aspoň věděli, co děláte, i když k závěru to rozhodně nestačí, mě soudí už na první pohled. Podceňovat se fakt nevyplácí...

Vy zas nevíte, co je to život na vesnici, kde všichni do kostela chodí, jenom Vy ne - taky chuťka. Takže o odsouzení taky něco vím.

Nejste otec, takže Vám není na zvracení, když se dozvíte, že někde byly zneužívány děti bez možnosti dovolat se spravedlnosti, protože zločinci navíc požívali důvěry veřejnosti i rodičů těch dětí, takže kdo by věřil pár usmrkánkům že

0/0
28.3.2010 8:01

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Jo, slyšel jsem co se děje v Polsku. Taky je to humus.

Víte co, už jsem si taky něco zažil a dost to se mnou hýbalo. I když píšete, že tady chladně servíruju věty, spíš jsem k tomu donucen různým vysvětlováním. Může to vypadat, že obhajuju církev, ale spíš se snažím poukázat na to, že nic se neodehrává tak jednoduše, aby to šlo jednoduše odsoudit. Díky, že mě držíte, když ujedu a posoudím tak jen věci církevní.

Chápu situaci těch dětí, nechtěl bych být v jejich kůži. Vůči poničené psychice dětí je zamlčování hrozná neřest. Vážně doufám, že už se dnes neopakuje a nikdy opakovat nebude nic, co by mělo špatné následky na lidech. Stejně se na všechno vždycky přijde a vrátí se to stokrát zvětšené. Mluvím tu o tisíciletých zkušenostech církve, jejíž příslušníci, ač byli vedeni k opaku, poškodili svým jednáním celé společenství.

0/0
28.3.2010 11:38

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Teda myšleno: navzdory zkušenostem církve se fungováním Boží spravedlnosti sami něktří kněží selhali. To je mi záhadou, jak mohli být tak krátkozrací..

0/0
28.3.2010 12:32

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Vidíte, že ani tisícileté zkušenosti nevedly k tomu, aby tato instituce měla dostatečnou sebereflexi, což je docela smutné, nemyslíte? Obhajujete něco, co obhájit nejde. Kdybyste ve svém zaměstnání udělat neúmyslně chybu, která někoho poškodí, tak za ni taky zaplatíte. Pokud byste někoho poškodil úmyslně, nikdo Vás (doufám) nebude další desítky let krýt, abyste mohl poškozovat další a další a žil si život v závětří a ještě navíc požíval důvěry veřejnosti. Tohle prostě neomluvíte

0/0
28.3.2010 19:29

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Přesně jste na to kápla. Jak říkám, nenacházím pro to jiné vysvětlení, než kolaps morálních hodnot. Nenacházím jiné řešení, než okamžitou aktivitu představených při prvním podezření NEJEN ze zneužití.

0/0
28.3.2010 20:02

Isabelle

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Pane proLogos, napadlo Vas nekdy, ze ta "cirkev" jsou jen muzi obleceni do dlouhych satu ?

0/0
27.3.2010 17:21

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Lidi zvenčí často rozlišují mezi černoprdelníky a těmi co chodí do kostela. Podle funkce, ne pocitů.

Jen to uvedu. Řecké slovo "Ecclesia" nemá náboženský charakter. Už když se Nový zákon překládal z aramejského "kahala" (nebo židovského "qahal"), znělo označení věřících "Kyriaké ekklésia" (shromáždění Pánovo), aby to zachytilo jasně náboženský význam, který ona slova mají. Naše slovo církev už je jasně náboženské.

Církev se tedy chápe jako "společenství věřících lidí" nejen teologicky či ideologicky, ale je to tak i reálně. U nás s knězem diskutujeme, radíme se s ním, spolupracujeme, posilujeme se navzájem... Lidský odstup mezi námi je minimální, respekt trvá. Existuje z pozice kněžského svěcení. Jinak je to normální člověk s lidskými chybami - který ale žije tím, aby je potlačoval ve prospěch lidí obecně, nejen věřících.

Statisticky Katolická církev obsahuje 0,024% kněží, kteří tvoří jádro, autoritu, kolem které se věřící shromažďují ( i když v Nizozemí a sev. Německu už ani ne.. )

0/0
27.3.2010 21:05

Isabelle

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

:-) ... zijte si v pohode, jednoho dne se dozvite, ze se Slunce otaci kolem Zeme ...:-)

0/0
27.3.2010 23:58

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Já to vím. Víte Vy, že tvůrce heliocentrizmu Koperník byl římskokatolický kněz?

0/0
28.3.2010 11:40

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Otázka vymáhání práva a trestu je v rukou civilní moci, která v tomto případě nekonala, ač mohla. Mimo to, část "vágního" dopisu papeže konkrétně jmenuje osobní odpovědnost kněží, plný respekt civilní moci i soudům. Takže tato otázka je snad jasná.

Reagoval jsem: Církev prokazatelně svým učením podporuje a vede jednotlivce k dobru. Má vědění a udržuje poznání k tomu, aby upozorňovala společnost na jevy, které jí škodí, nebo budou škodit. Církev nejde zrušit, protože nemá institucionální, ale osobně lidský základ - je spíš hnutím. Proto se tendence soustřeďují na očernění jejího obrazu.

Proto si tu třepím prsty, když bráním "prolezlou a špinavou" organizaci - pociťuju osobně tu dobrou stránku. Tu špatnou stránku jsem zatím nepocítil.

Ve všech skandálech jde o jedno - rozpor mezi učením a skutečností, zneužití kreditu. Ale problém není ve vytvořeném prostředí, ale v jeho zneužívání. K zamezení je třeba použít jak osobní rovinu (dopis), tak institucionální rovinu (předpis).

0/0
27.3.2010 15:55

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Ano, otázka vymáhání práva je v rukou civilní moci a církev jí v případě svých viníků nijak moc nepomáhá. Promiňte ale po skandálech v Irsku, Německu, USA (a já nevěřím, že nejvyšší zástupci církve o ničem nevěděli) jsou prohlášení papeže jenom prázdná slova, nic víc. A děláte přesně to, co jsem řekla: dobro přisuzujete církvi jako celku, zlo pak jednotlivcům v jejích řadách - ačkoliv je to tak v obou případech, proto mně připadá existence této instituce zbytečná. Ve všech skandálech nejde jen o rozpor mezi učením a skutečností, ale i o nesmírné pokrytectví vyššího kléru, který umožňoval provinilým kněžím, aby beztrestně dál mohli zneužívat další a další oběti, vedli pohodlný život a požívali důvěry lidí.

V jednom máte pravdu: církev nejde zrušit, existují stále lidé, kteří jsou přesvědčeni, že když svou víru okatě vystavují, tak jsou "lepší" než ti, kteří tuto potřebu nemají.

0/0
27.3.2010 17:28

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Pokládáte něco za prázdná slova, protože jste se nikde nedočetla o opatřeních a změnách. Je to moje či papežova vina?

Jak jsem už napsal, k tutlání docházelo a považuju to za neřest a přímého původce dalších nešvarů a zneužití. Nesmí se to opakovat.

Dobro i zlo samozřejmě vychází z jednotlivce. Stahuju to na církev, protože zatímco bytostně dobru napomáhá, zlo se s ní bytostně neslučuje. Ekleziologie v tom rozlišuje na Církev BOJUJÍCÍ (lidé bojující o svou spásu), TRPÍCÍ (očišťující se duše po smrti), VÍTĚZNOU (duše v nebi).

Pojem "církev" (shromáždění před Pánem) vychází z ideálu Kristova učení. Proto mnoho katolíků může patřit do církve bojující, ale trvalý život si ztratí Přesně tak i naopak. Lidé nepatřící do pozemské církve, ale konající objektivní dobro, procházejí křtem životem a mohou mít po smrti naději na základě Božího milosrdenství.

Prostě řečeno: Pravda, Láska, Dobro.. jsou absolutní pojmy, které vycházejí z Boží velikosti, delegované na to, co stvořil. Stačí je znát, žít.

0/0
27.3.2010 21:57

blondie76

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Podívejte se, my si zřejmě pořád nerozumíme, tak to zopakuju ještě jednou: já nekritizuju myšlenku křesťanství, uznávám potřebu víry a nekritizuju víru jako takovou, ale systém církve, která nepravosti raději kryje, než aby je řešila. Co říkají knihy, mě v tomto případě nezajímá, mě zajímá skutečnost a ta se od toho diametrálně liší. Čili pokud o tom papež ještě z dob, kdy papežem nebyl, věděl, pak jsou to prázdná slova a výsměch. Opatření a změny po desítkách let, kdy trpěly děti (nepíšu počet, ten přece jasný není) - to je jediné, na co se církev zmohla?

0/0
28.3.2010 8:09

proLogos

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Já jsem se jen rozváčně snažil vysvětlit, že ty klíčové pojmy, kterými žijeme, kam se řadí i spravedlnost - jsou globální, všeobecné a nikoho nezvýhodňují. Já věřím tomu, že každý dojde spravedlivé odplaty - když ne omezenou rukou lidskou, tak spravedlivou rukou Boží.

Vnímám lidskou spravedlnost spíš jako prostředek uklidnění ostatních lidí. Trestem se nedojde usmíření, protože to může vyjít jedině z omluvy, upřímnosti, pokání a polepšení osoby, co to způsobila.

Opatření jsou a byla vždy. Někdy nebyla dostatečná a spoléhala na rovnost morálních elit. Jindy dostatečná byla, ale obcházela se pod tlakem společnosti např. z diskriminace a z nedůslednosti biskupů.

Teprve až rozměr úpadku, který si nikdo vcelku nepředstavil, se stal opravdovým impulzem k obnově morálního cítění církve jako celku - dostala prioritu před pastorací, úřadováním a jinými činnostmi. Čím větší tlak, tím čistější Církev, takže ve výsledku je třeba poděkovat. Spravedliví budou potápějící se loďku opravovat do úmoru.

0/0
28.3.2010 12:11

ECA

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

Bohužel musím souhlasit s Blondie 76.Mam osobni zkusenost. Dum , kde bydlim s rodinou vlastni cirkev,konkretne opatstvi a vzdy, kdyz mame problem (dealeri drog bydleli ve 3. patre, 6 mesicu nas a deti rusi night club, ktery je pres zed atd.) tak Opatstvi nehnulo ani prstem proto, aby se situace vyresila. Reci typu: "to mate pravdu, to je tezke..! Jsou alibisticke blaboly, ktere nam bohuzel nepomohou. Tj.pomoci a jakekoli akce se v cirkvi nelze dovolat. Ja si vazim vsech slusnych lidi v cirkvi. Cirkev jako takova je ale plna presudku, pokrytectvi a alibismu.Jeste nez otevrete dvere kostela, tak jste hrisny a ani nevite za co. Homosexualy odsuzuje a ma jich spoustu ve svych radach,mluvi o lasce, ale ciny se nam vytratily.......Souhlasim s Vami snad jen v tom, ze moralka ve spolecnosti upada nicmene cirkev je pro mne pouze dalsi predstavitel tohoto upadku a to hur,ze sma kaze vodu, ale pije vino.....

0/0
31.3.2010 0:31

ECA

Re: To: captain cook a blondie76: PRAVDA

neni jich zrejme 200 ale pravdepodobne 200000.

0/0
31.3.2010 0:35

Semper2

Komu opet tak vadi Cirkev.... supertotalite NWO

ktrera se prave chysta prervzit vladu nad celym svetem...

RvRvRv

0/0
26.3.2010 20:33

captain cook

rad Krestanskych Bratri mezi nejhorsimi

clenove v Irsku zalozeneho radu Krestanskych Bratri se "vyznamenali" pripady pedofilie nejen v Irsku, ale take v USA, Kanade a v Australii

Pripady lze najit pomoci googlu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_abuse_scandal_in_the_Congregation_of_Christian_Brothers

Pod clenkem je cela rada refenci dokumentovanych pripadu.

0/0
26.3.2010 20:26

captain cook

Re: rad Krestanskych Bratri mezi nejhorsimi

oprava: cela rada referenci

0/0
26.3.2010 20:26

Semper2

Re: rad Krestanskych Bratri mezi nejhorsimi

kolik ti plati Hromada na hodinu;-DRv

0/0
26.3.2010 20:34

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.