Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

DOKUMENT: Pastýřský list papeže Benedikta XVI. irským katolíkům

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo v sobotu 20. března 2010 pastýřský list Svatého otce Benedikta XVI. irským věřícím. Přinášíme zde tento vzápětí velmi diskutovaný a v Irsku také silně kritizovaný dokument, který se týká zneužívání dětí, v plném znění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sarka-3

Čtu ráda a často

ale toto je nad moje síly. Jsem poměrně inteligentní, ale po přečtení spousty slov po každém oslovení nechápu, proč obsah, zasypaný množstvím slov nešlo říci jednou větou. Nebo je tu snad někdo, komu se smysl tisíců slov po dočtení nesmrskl na několik vět ? A byli jste schopni to vůbec dočíst do konce ? Teď už chápu, proč věřící rezignují na diskuzi. Jsou v ní prostě umláceni hromadou nicneříkajících vět a původní smysl jim zůstává zcela zastřen.

Jinak - omluva přesně ve stylu církve , aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

0/0
23.3.2010 7:19

JBetak

Re: Čtu ráda a často

Přesně vyjadřuje moje dojmy.

0/0
23.3.2010 7:59

proLogos

Re: Čtu ráda a často

Málokdo má dar psát trefně a jasně. Zvlášť když jde o reálný život, ne o redukované románové postavy.

Možná by byla cesta ten problém zevšeobecnit. Jistě by to zabralo míň prostoru. Tak se to řeší v Česku. Rozhodně to je ale to, proti čemu bojuju.

0/0
23.3.2010 16:06

Petr Kubík

Re: Čtu ráda a často

Pastýřský list není žádný telegram.

0/0
30.3.2010 11:54

tenistazvysočiny

Mirek byl vždycky vzorný manžel.

Z nesestříhaného záznamu mimo jiné vyplynulo, že

expremiér s homosexuály nemá problém. "Třeba můj kamarád Gustav Slamečka

s Honzou spolu žijou. A v době, kdy jsem neměl kam chodit s Luckou,

jsem si od nich půjčoval byt a nepřišlo mi to divné. V tomhletom já

nemám problém" rekl Topolanek .

0/0
23.3.2010 6:37

ten.jenz.bloudi.svetem5

Je zajímavé, že největší řvouni proti této

vnitřní záležitosti Katolické církve a katolíků nejsou katolíci. Omluvil se dostatečně  a Vy, nekatolíci, se jděte bodnout.Rv:-P

0/0
23.3.2010 6:29

godays

Re: Je zajímavé, že největší řvouni proti této

kdyby nekatolící, ale tohle jsou bojující bezbožníci jako kdysi v SSSR kdy stáli před kostely a mlátili lidi kteří šli na mši....:-)EU

0/0
23.3.2010 7:18

Terrormachine

...

"Vybízím vás, abyste zpytovali své svědomí, přijali odpovědnost za hříchy, kterých jste se dopustili, a pokorně vyjádřili svůj zármutek. Upřímná kajícnost otevírá dveře Božímu odpuštění a milosti opravdové nápravy. Musíte se osobně snažit o odškodnění svých skutků tím, že nabídnete modlitby a pokání za ty, kterým jste ublížili."

Vyjadrite zarmutok, modlite sa za svoje obete a bude vam odpustene ;-D Dobre ze sa podobnym stylom neriesil norimbersky proces...

0/0
22.3.2010 13:03

honzaf

Re: ...

Jistě, na duchovní úrovni to přesně tak funguje, církev nikdy nikde netvrdila, že pedofila Bůh na věky zavrhne, právě naopak - kdokoli lituje upřímně toho, co udělal špatně a má upřínou touhu a snahu to napravit, tomu bude odpuštěno.

Kromě toho ale papež jasně píše, že je třeba, aby to vyřešila světská spravedlnost.

Možná to netušíte, ale církev (naštěstí) nemá k dispozici žádné fyzické tresty, nemůže nikoho zavřít, uvalit na něho nucené práce ani ho popravit. To musí udělat světská spravedlnost.

0/0
22.3.2010 13:08

honzaf

Re: ...

Podrobněji, jestli vás to zajímá, církev má k dispozici pouze tyto tresty:

- exkomunikace, interdikt, suspenze

- napomenutí, trestní pokání

Je asi jasné, že to z hlediska světského práva není dostačující potrestání. Ale líbilo by se vám, kdyby církev měla třeba pravomoc někoho zavřít do báně?

0/0
22.3.2010 13:12

Terrormachine

Re: ...

Este pred 500 rokmi mali pravomoc upalit niekoho na mokrom dreve... mozno by bolo dobre aspon vovnutri cirkvi tieto zvyky znovu obnovit :-P

0/0
22.3.2010 13:16

honzaf

Re: ...

To nevím, jestli měli, nebo jestli spíš neexistovalo napojení církevních trestných činů na světského vykonavatele trestu. Jinak váš návrh samozřejmě zní vtipně, ale pochopitelně v sekulárním státě to tak nemůže být a kdyby bylo, tak byste první řval, co to má znamenat.

0/0
22.3.2010 13:25

Petr Kubík

Re: ...

Neměli, takové tresty prováděla vždy světská moc. Akorát že kacířství byl prostě normální zločin.

0/0
30.3.2010 11:56

Terrormachine

Re: ...

Ja som myslel ze tu ide o to aby im odpustili ich obete, nie boh... to ci im odpusti on je snad jeho vec, pochybujem ze to papez moze nejako ovplyvnit. Alebo chces povedat ze na ich obetiach nezalezi, staci ze im odpusti boh?

0/0
22.3.2010 13:14

honzaf

Re: ...

Odpuštění ze strany oběti se dá těžko nějak vynutit.

0/0
22.3.2010 13:26

Terrormachine

Re: ...

Nehovorim o vynuteni, hovorim o spraveni cohokolvek co by obetiam dalo nejaky dovod im odpustit. Zatial ho podla mna nemaju.

0/0
22.3.2010 13:29

honzaf

Re: ...

Ano, ale to musí udělat ti konkrétní lidé, kteří to v konkrétních případech zavinili. Kdyby se papež paušálně omluvil za všechny, bylo by to podle mě jenom prázdné gesto s nulovým účinkem.

0/0
22.3.2010 13:33

proLogos

Re: ...

Církev musí vyzývat k morální obrodě jedince.

Norimberský proces byl civilní záležitostí. A když si přečtete ten dopis pořádně, o civilní odpovědnosti a přijetí civilní spravedlnosti mluví dopis VELMI JASNĚ.

0/0
22.3.2010 13:10

Terrormachine

Re: ...

"Církev musí vyzývat k morální obrodě jedince."

To je sice pekne ale nechapem ako to pomoze tym zneuzivanym ludom. Ak ti niekto nieco spravi tak je logicke ze chces odskodnenie alebo aspon vidiet ze pachatel bol dosledne potrestany, ked sa namiesto toho docitas ze sa mu staci pomodlit a bude mu odpustene tak ta to akurat este viac nastve.

0/0
22.3.2010 13:24

honzaf

Re: ...

Ale papež nemá pravomoc ho důsledně potrestat v tom smyslu, jaký by ráda viděla ta oběť. A z hlediska trestního práva už asi bude většina případů promlčena.

0/0
22.3.2010 13:31

proLogos

Re: ...

Papež nicméně má v ruce určité trumfy. Církev není rozhodně decentralizovanou institucí.

Pravda jde, že existuje hromadná kritika různých neřestí vůči nevěřícícm (potraty, homosexuální chování atd..) Je třeba, aby stejná palba zazněla i do vlastních řad. Bůh rozhodně neomlouvá hřích věřícího oproti hříchu nevěřícího. Je tomu přesně naopak!

Je rozhodně třeba, aby viníci necítili tendenci církve zakrývat jejich viny. Aby i z reakce věřících globálně cítili, že jejich nejen soukromé pokání je nutné a potřebné. Teprve osobním pokáním přijmou zodpovědnost za to, co udělali a budou mít možnost usmířit své oběti.

0/0
22.3.2010 13:48

u nás v kocourkově

Může za to někdo jiný ....

všechno špatné je ponořeno v mlze mlčení a zapomění ... prohlášení na úrovni politické strany nebo lobbing skupiny ...

0/0
22.3.2010 13:00

honzaf

Re: Může za to někdo jiný ....

To není žádné prohlášení, ale list adresovaný irským katolíkům. A to nejen těm, kteří jsou z toho rozčarování, ale i těm, kteří se na té situaci nějakým způsobem podíleli. Je jasné, že církevní představitelé udělali chybu. Podle mě spočívala v tom, že jednotlivci (asi vesměs biskupové a řeholní představení) tajili a tutlali jednotlivé případy, aniž tušili, že je to dost rozšířený jev. Báli se to nechat vyšetřovat policii, aby nebyl skandál, ale zároveň sami neměli dost možností jak zjistit, jestli to je pravda nebo třeba jenom křivé obvinění.

0/0
22.3.2010 13:05

Irish Stout

Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

že se společnost sekularizovala a lidi nechodí ke zpovědi. To není jen nestydaté, to je přímo sprosté.

0/0
22.3.2010 12:49

honzaf

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

Kdybys to dočetl ještě kousek dál, možná bys našel souvislost. Ale to bys nesměl být líný.

0/0
22.3.2010 13:01

Králík z klobouku

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

No samozřejmě že na těch aférách si každý přihřeje svou polívčičku: ateisti to označí za důkaz zvrhlosti všech náboženství, liberální katolíci za důkaz nezdravosti celibátu a fundamentalističtí katolíci za následek moderního úpadku mravů a kázně.

Jediné, co papežovi slouží ke cti, je to, že tentokrát se nenaváží ani do homosexuálů ani do pedofilů, ale jen do pachatelů pohlavního zneužívání. Ale co je mu to platné, když hloupí novináři si to pak většinou stejně zkomolej po svým.

0/0
22.3.2010 13:01

Králík z klobouku

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

No je fakt, že v těch internátech, kde byli chovanci systematicky zneužívání, jistě titíž kněží bedlivě dbali na to, aby se jim všichni chovanci pravidelně zpovídali (takového nástroje pro mind control by se určitě zrovna oni nevzdali). Je fakt, že protipedofilní hysterie v současném světě spláchne ledacos, ale v tom irském případě se zdá, že problematické byly právě ty autoritářské instituce, které představují předmoderní tvář katolicismu.

0/0
22.3.2010 13:06

proLogos

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

Možná je třeba o tom přemýšlet.. Kněží se rekrutují ze společnosti. A změny, které nastaly koncem 80. let BYLY převratné a NARUŠILY formování lidí, kteří se později stali kněžími. Tak to bylo všude jinde už od šedesátých let.

V případě Irska ovšem do vysokého zasažení církve zneužíváním promlouvá fakt že nižší a střední školství je prakticky církevní a před vzestupem to bylo ještě markantnější. Církevní školy vychovaly elitu Irska a proto byly jejich problémy často přehlíženy.

Za zneužívání můžou lidé, kteří ho provedli. To z dopisu jasně vyplývá.

0/0
22.3.2010 13:08

Terrormachine

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

"Církevní školy vychovaly elitu Irska"

"Za zneužívání můžou lidé, kteří ho provedli."

A to je prave to co vacsine ludi vadi najviac. Ak ta v katolickej skole vyucia za spickoveho odbornika, moze za to cirkev. Ak ta v katolickej skole osukaju do zadku, mozu za to ludia. Nikdy nie je chyba v cirkvi, vzdy sa najde niekto konkretny na koho sa to moze hodit a nasledne zamiest pod koberec.

0/0
22.3.2010 13:23

honzaf

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

No ale ono to tak nějak asi opravdu bude. Zatímco církevní školy zřizuje církev a jednotlivec sám by asi nic neudělal, tak na zneužívání prostě stačí úchylný jednotlivec.

0/0
22.3.2010 13:37

proLogos

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

Souhlas.. A navíc, starost o dobro společnosti má církev takříkajíc v popisu práce, kdežto její učení se ke zneužívání staví silně odmítavě. Především proto nelze ze zneužití obvinit církev. Chybí pro to institucionální podklad..

0/0
22.3.2010 13:59

RaymondJachtaLuxusní

Re: Takže za pedofilii duchovních může mimo jiné to,

http://uk.youtube.com/watch?v=-HvQ8gmF_b4

0/0
22.3.2010 13:17

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.