Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie v pohraničí trestá stovky cizinců, ale jen někde

Řada českých řidičů, kteří zažili přísné policejní kontroly v Německu nebo Rakousku, volá po stejném postupu vůči cizincům v Česku. Počty cizinců, které česká policie trestala za přestupky na silnicích v pohraničních okresech, se ale diametrálně liší. V únoru tak v některých regionech porušilo zákon více než sto cizinců, jinde ani jediný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pavel.n

jazyk

Líbila se mi věta o jazykové vybavenosti policie ČR - v Rakousku tedy se mnou policista taky nemluví česky !!!

0/0
21.3.2010 7:38

;-)

Re: jazyk

Ovšem německá policie je většinou schopná se bavit Anglicky - i když mluvím německy, tak se s nimi bavím raději anglicky, protože to pro ně je také cizí jazyk který neovládají dokonale, a jsem tak v rovném postavení, respektive i v lepším, neb mluvím lépe. Česká cizinecká policie anglicky téměř nemluví. Pokud nepočítám větu "Ukažte mi váš pásport"

0/0
21.3.2010 10:03

tmf

vesta

v Rakousku neplatí dohoda z Vídně?

0/0
20.3.2010 19:34

bojler

EU v praxi

Dvakrát za posledních 14 dnů jsem jel s bratrem lyžovat do Rakouska. Dvakrát jsme byli v prostoru bývalé celnice kontrolováni, chtěli všechno od průkazu totožnosti přes techničák a cíl cesty. Když se jich bratr zeptal, jestli je cíl cesty důležitý, řekli, že se ptají ze zajímavosti a 10 minut jsme čekali, než zase vylezou z budky.... socialismus EU v praxi..

0/0
20.3.2010 14:29

pinguone

..neni pravda ,ze nemuzu mit v aute nuz pres 12 cm

..a ze nemuzu vezt zabavnou pyrotechniku... ale, ma to v Risi , na rozdil od Doliku, jasna pravidla...;-)  kdybychom se nenechali balkanisovat z Vychodu , nemuseli bychom mit problemy ze Zapadu ...:-P

0/0
20.3.2010 11:44

frankie

Re: ..neni pravda ,ze nemuzu mit v aute nuz pres 12 cm

R^

0/0
20.3.2010 12:26

Sršeň

Lenost, pohodlnost a neznalost

Neodbornost, nekvalifikaovanost spolu s pohodlností, leností a neznalostí, jsou hlavními problémy přístupu lidí ve všech oborech státní správy hlavně na těch nejnižších úrovních k občanům, kde je vše korunováno nadřazeností a pocitem moci.

Při kontrolách si rakouští policisté vůbec nelámou hlavu jestli mu rozumíte, vykoná co má a je, zato český půjde raději tam, kde to bude více sypat na pokutách.

Nejvíce je tento postup vidět v příhraničí, kde rakušáci a němci si klidně dají pivko po obědě a jedou ten 1- 2 km na hranici a naši policajti stojí přesně na opačné straně oné vesnice a kontrolují rychlost na konci obce, např. Valtice. Vše bylo před Schengenem korunováno, že cizinec projel přes hranice kolem policie ikdyž cizinecké.

Příkladů pohodlnosti je více např. na křižovatce I/55, u Moravské Nové vsi na 70-ce jezdí auta 120 a policie stojí na parkovišti při výjezdu z obce ke křižovatce. Je to jednodušší směrem ke kři žovatce projede 1 auto co 5 min. Zato křižovatkou tak 10 za minutu.

0/0
20.3.2010 9:27

;-)

Populistický msta nikam nevede

Není řešením hecovat naši policii, aby byla stejná - s takovým přístupem můžeme rovnou celý Shengen zrušit. Důležité je, aby vláda zatlačila na Německo, aby změnilo řístup. Lze se spojit s ostatními postiženými zeměmi, v rámci EU můžeme Německo vydírat zablokováním pro ně důležitých projektů, a řadou dalších nevlídných kroků. Ovšem to, že Německo porušuje pravidla a závazky se nevyžeší tím, že to budem dělat také. Nevíc pochybuji o reálném účinku - přece jenom, ČR je o dost menší, Německo by to tak netrápilo, jako nás přístup Německa, a v dlouhodobém měřítku by to mohlo mít i negativní ekonomický dopad. U Rakouska si nemyslím, že by ten problém byl, či byl takový. Řakušáci jsou jako my - politici mají velkohubá hesla o tvrdých kontrolách a postihu, ale většinou skutek utek. Policie je flegmatická, a problémy nepředstavuje ani tak systém kontrol, jako spíše excesy některých policistů.

0/0
20.3.2010 8:52

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

1) prd by se stalo, kdyby se Shengen zrušil...

2) Německo by to trápilo víc než si myslíš, tam se na stežující si občany - voliče nekašle

0/0
20.3.2010 8:55

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Kolik hodin v životě jste strávil čekáním na hranicích? Ručím Vám za to, že kdybyste cestoval přes hranice pravidelně (třeba i vícekrát denně), tak byste měl úplně jiný názor, než když jedete jednou za rok na dovolenou, a to ještě letíte, takže změnu stejně skoro nepoznáte (i když i na letišti je výhoda, když nemusíte stát dlouhé fronty s občany třetích zemí).

0/0
20.3.2010 9:09

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

Máte ponětí, jaký je rozdíl mezi Schengenem a EU? Jezdil jsem a jezdím přes hranice docela dost často (i když samozřejmě né každý den, to přiznávám), ale v dobách, když jsme nebyli členy Schengenu tak na většině přechodů nebyl problém přejet bránou EU, mít pasy v ruce a celník většinou jen mávl rukou, když se mu něco nezdálo, tak se do nich podíval a jelo se dál. Problém pravda nastal, když se do toho pruhu přimotal neEU blb. Tohle ovšem patí jen pro osobní dopravu, problém s kamióny byl velký, ale to je tuším i dnes.

0/0
20.3.2010 9:18

akro

Re: Populistický msta nikam nevede

Pseudohumanistické žvanění nic nevyřeší. Pokud se německá policie věnuje v rámci závojového pátrání více cizincům (a například to stupidně zdůvodňuje tím, že u nás je pouze přestupkem držení jointa) než vlastním občanům, jde jednoznačně o diskriminační postup. Pokud na chabé jednání našich vládců reaguje německá policie tak, jak reaguje, tj. jinými slovy "trhněte si nohou, budeme si dělat co chceme", pak není jiné cesty než odvetné opatření. A mělo nastat hned.

0/0
20.3.2010 9:26

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

No a tvrdím snad něco jiného????

0/0
20.3.2010 9:28

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

V tomto souhlasím, ale zásadně nesouhlasím s podobou odvetných opatření. Primitivní zavedení stejného porušování by na Německo nevyvinulo dostatatečný tlak, celou věc by jen zhoršilo a v konečném důsledku mohlo poškodit i ČR. Mnohem efektivnější je pokusit se spojit s jinými, a tlačit na německo diplomaticky a politicky , mimojiné třeba i přes vydírání v rámci EU a jiných organizací - k ředě věcí je stále potřeba souhlas všech zemí. A ještě lépe by bylo předložit celý spor Evropskému soudnímu dvoru, který může BRD donutit k uposlechnutí drastickými pokutami. Problém je v tom, že naší vládě chybí odvaha se ozvat a je pasivní. A novináři místo aby volali po akci válády na půdě ESD, nebo alespoň diplomatické, tak volají primitivně jak štamgast IV. cenové po tom, aby policie buzerovala Němce. Tohle nikam Nevede. BRD porušuje mezinárodní smlouvy, a v rámci EU ji lze za to odsoudita vynutit rozhodnutí. Ale kde není žalobce, není ani soudce.

0/0
20.3.2010 9:59

akro

Re: Populistický msta nikam nevede

Už samotné obtěžování německých řidičů zvýšeným počtem obyčejných silničních kontrol plus ukládání pokut na horní hranici pásma za stejné kraviny za které němci sekýrují nás, dány, holanďany (typický případ jsou fólie na sklech, atest neatest, v německu vás donutí je sundat, čímž zničíte sametky) by mělo svůj efekt. Co třeba chtít lékárničky dle české normy..... Poměrně rychle by jim došlo, proč k tomu dochází a sami by tlačili na své mocipány aby se začali chovat slušně.

0/0
20.3.2010 10:08

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Jsem tak divný, když nechci, aby o tom, jestli dostanu pokutu, a jakou, rozhodovalo to, jaké jsem národnosti, a jaké mám občanství, ale to, jak závažný přestupek jsem spáchal? Nabádat policisty k bezdůvodné buzeraci je nanejvýš nezodpovědné.

0/0
20.3.2010 10:17

akro

Re: Populistický msta nikam nevede

Tohle je přesně ten pseudopopulistický blábol o němž jsem psal. Právě tohle nevede k žádnému výsledku.

0/0
20.3.2010 10:09

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

K výsledku to samozřejmě vede. ESD a EK jsou opravdu velmi citlivé na nedodržování dohod v rámci EU a jsou schopní napařit Německu takovou denní sazbu pokuty, že se z toho pos*re.

Žádný stát nevydržel vzdorovat a platit pokuty déle, než několik let. Ono totiž i když je to téma národní cti, tak po pár letech vášně opadnou, a voliči se začnou ptát, proč mají takové velké sumy ze státního rozpočtu a z daní jít na pokuty, a jestli by nebylo lepší ty peníze využít jinak.

0/0
20.3.2010 10:20

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

A už Německo nějakou takovou pokutu dostalo? Já myslím, že právo v EU je na BRD krátké, ale třeba se mýlím.........

0/0
20.3.2010 10:50

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Členové EU respektují obvykle rozsudky ESD bez nutnosti uložení pokuty.

Mezi lety 2000 - 2007 byly uloženy 4 pokuty.

Řecku, Španělsku, Francii. Komu byla ta čtvrtá teď nevím. Ovšem Vzhledem k tomu, jak bylo postupováno proti Francii, nevidím důvod pochybovat o tom, že by se stejně tvrdě postupovalo proti Německu. Nejvyšší pokutu zatím dostala francie - 20 000 000eur jednorázově a 58 000 000 eur za každého dalšího 1/2 roku porušování.

0/0
20.3.2010 11:26

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Souhlasím s tím, že mám pocit, že na Německých  hranicích se dnes kontroluje víc než pře Shengenem. Ovšem na všech ostatních se prostě nekontroluje. Takže ten přínos tam je mnohem větší. Shengenské hranice nejsou jen ČR-BRD.  Budete se divit, ale rozdíl mezi Shengenem a EU znám velmi dobře, znám všechny členské státy, a vím tedy, že ne všechny země Ehengenu jsou v EU a ne všechny země EU jsou v Shengenu. Shengen vidím jako velký přínos, a nemůžeme ho zatracovat kvůli tomu, že BRD porušuje jeho podmínky - musíme je donutit k tomu, aby je dodržovali, né rušit celý Shengen kvůli sporům na jedné jediné hranici. Byl by to velký chybný krok desítky  let zpět.

0/0
20.3.2010 9:28

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

No desítky zrovna neé ;-), ale je to věc názoru, pro mě osobně bylo lepší projet celnicí výše zmíněným způsobem a vědět, že si mě už policie nebude všímat, tedy pokud nepojedu jako prase, anebo pokud by neměli Němci či Rakušáci nějakou policejní akci - to by pak ale policisti stavěli VŠECHNY!! 

0/0
20.3.2010 9:42

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Schengenská dohoda byla podepsána v roce 1985. Tzn. 25 let. A tomu předcházely ještě roky jednání. Myslím, že to lze nazvat desítkami. Za předchůdse lze částečně považovat i smlouvy mezi Spojeným královstvím a Irskem z roku 1922, smlouvu z roku 1944 mezi zeměmi Beneluxu a roku 1952 podepsanou smlouvu o vytvoření pasové unie mezi Dánskem(včetně Faerských ostrovů), Švédskem, Islandem, Finskem a Norskem.

0/0
20.3.2010 10:11

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

Myslel jsem ve vztahu k nám (časově) ........

0/0
20.3.2010 10:48

;-)

Re: Populistický msta nikam nevede

Chápu. Ovšem psal jste "prd by se stalo, kdyby se Shengen zrušil..." - tedy mluvil jste o rušení celého systému Schengenu, nikoli pouze o odstoupení ČR od něj. Jinak bych ještě podotkl, že i když na Německých hranicích by to nebyla zas tak velká změna, tak pro občany ČR by to znamenalo i obnovu kontrol na rakouských, polských, a asi i slovenských hranicích, a návrat povinosti překračovat státní hranici pouze na hraničních přechodech, což je mnohdy dost nepříjemná zajížďka i 40 km. Navíc by to postihlo negativně i občany ostatních zemí - např. při cestě Krakow - Vídeň byste musel projít dvakrát kontrolou. A to nemluvím opět o negativním vlivu na turismus, zahraniční investory, image země a další dlouhodobé dopady. Takže ani to odstoupení ČR od Schengenu by nebylo úplně bezbolestné.

0/0
20.3.2010 11:06

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

To sice ano, v tom máte pravdu, ale...... Německo je s Rakouskem statisticky (určitě;-)) "nejnavštěvovanější" zemí co se týká našich občanů. Poté bych to viděl na Slovensko a jako poslední Polsko. Bohužel netuším jaký je mezi nimi % poměr, ale jak sám tvrdíte tak se ve vztahu k BRD a AUS nic nás nic nového. Se Slováky věřím, že bychom se na nějakém vztahu dohodli. Nějvětší problém by to možná byl právě pro ty Němce a Rakušáky, ale to je jen moje úvaha.....

0/0
20.3.2010 11:27

TGL

Re: Populistický msta nikam nevede

P.S.

Jinak máte pravdu, já jsem ale jenom chtěl říct, že by to zas tak VELKÁ tragédie nebyla. Parafrázováno slovy klasika "Byli jsem před Schengenem, budeme i po něm"V

0/0
20.3.2010 11:41

Ještěr 102

no taky dobry

podobně je zakázáno vozit po Německu zábavní pyrotechniku - no to je taky kvalitní takže tam si nemužu na silvestra koupit par rachejtli a dovezt si to domu !?8-o

0/0
20.3.2010 7:00

-PintBull-

Re: no taky dobry

Člověk starší 15ti let a s IQ vyšším než je hluboký podprůměr zábavní pyrotechniku nepoužívá.

0/0
20.3.2010 7:27

Kocourek_69

Re: no taky dobry

Já už jsem ze zábavní pyrotechniky také vyléčený. Naposledy jsem jí koupil před několika lety u jednoho Vietnamce na tržišti a když jsem jí na Silvestra chtěl opálit tak to nefugovalo. Asi to bylo nějaké navlhlé, či co. Tak jsem byl otrávený že jsem vyhodil peníze za šunt že od té doby mi všechny rachejtle mohou políbit akorát šos.

0/0
20.3.2010 7:43

-PintBull-

V Bavorsku se bojí, aby nedopadli takhle:

zahranicni.ihned.cz

0/0
20.3.2010 6:55

;-)

Re: V Bavorsku se bojí, aby nedopadli takhle:

Lidi jsou dobří a špatní - tahat do toho národnost nemá smysl. Bohužel, když někde něco páchá Čech, tak to tak vidíme, když něco páchá cizinec v ČR, tak by řada lidí hned nejraději udělala pogrom.  Národnost je jen živná půda pro populistickou propagandu extrémistů. Problém toho pána není, že mu kůlnu obsadil ČECH, jeho problém je, že mu ji obsadilo nepřispůsobivé individuum které porušuje jeho práva. A je úplně jedno, jaké je národnosti. Zákony platí stejně pro všechny, a je třeba je prosazovat stejně vůči všem. Takže uvádění národnosti je veskrze irelevantní. Problém je hlavně v impotenci britských zákonů a neochotě policie. JInak není na základě smuv o EU problém tyto pány  bez prostředků okamžitě ze spojeného království vykázat. Že této možnosti britské úřady nevyužívají je jejich interní problém.

0/0
20.3.2010 9:23

Kocourek_69

Nejlepší to bylo těsně po plyšáku v 90tém roce

Bengové byli zalezlí a báli se vystrčit nos mezi lidi. Když už človíčka přeci jen zastavili tak byli jak beránci a vesměs všechny přestupky řešili domluvou bez pokuty. A také to šlo i bez povýšenecké buzerace jako se chová policie dnes.

0/0
20.3.2010 6:26

killy

Přesný postřeh !

 A byli v zeleným !........ A většina (všichni ?) s legitimací KSČ v kapse.....

0/0
20.3.2010 7:55

ZZZZZZZZ

Kdybych byl ministr vnitra

POslal bych na sluzebny v republice zadost o pujceni vsech policistu kteri umi dobre anglicky a maji zajem na mesicni staz u silnicnich policii u hranic s Nemeckem. Ti by pak zastavovali kazde nemecke auto, nutili by je curat do kelimku u skarpy, prohledavali by jim auta dukladne v nemeckem stylu (samozrejme vznikly neporadek neuklidili) atd. Den-dva a uz by se hotentoti mohli pokakat. Ale na to u nas nikdo nema koule.

0/0
20.3.2010 6:18

neandrtálec

Policie by taky mohla dohlídnout na bezdomovce

:-) Teďka, co slezl sníh, tak se všude objevilo spousty nepořádku.

:-) Jednak podnikatelé, co vyvážejí odpad složit volně do krajiny, aby si ušetřili práci a námahu.

:-) A potom bezdomovci, co kradou dopravní značky a dekly od kanálů, a kromě toho za sebou rovněž zanechávají značný nepořádek.

0/0
20.3.2010 3:51

H8USuckers

Re: Policie by taky mohla dohlídnout na bezdomovce

opravdu příspěvek psaný neandrtálcem :-P

0/0
22.3.2010 13:11

Hans Wurst

Verte mne,

do kelimku jde u silnice curat i nemecky ridic. Staci se podivat na nemeckou TV jak pracuji nemecti policiste.

Mne osobne je milejsi poradek a bezpecnost nez bordel a smesni cesti policiste.

0/0
20.3.2010 1:13

freedom1989

Češi porušují předpisy

Před 14 dny jsem jel z Mnichova přes Rozvadov a většina řidičů dodržovala na dálnici dopravní omezení 120, 100, 80km/h (na té trase jich moc není). Našlo se pár aut s německou SPZ, kteří na to dlabali, ale mnohem víc bylo takových aut s pražskou značkou, která to řezala dál 150-160.... Takže bohužel Rv, zas se tak moc těm Bavorákům nedivím.

0/0
20.3.2010 0:46

-PintBull-

Re: Češi porušují předpisy

R^

0/0
20.3.2010 7:21

JJ 10

AHA

Aha,takže jazyková bariéra?

To jako že v Německu mluví na české řidiče německý policista německy a v Česku mají čeští policisté mluvit na německé řidiče taky němeky?

To je trochu na hlavu ne?

Jejich problém že neumí česky, když jsou v Česku.

Němci taky nic neřeší a česky se neučí.

0/0
20.3.2010 0:24

Hans Wurst

Re: AHA

Treba to bude tim, ze nemcina je svetova rec a cestina neni?

0/0
20.3.2010 1:11

von Kleist

Re: AHA

Zas tak svetova neni a ma pro nas smysl jen proto, ze s nima sousedime.....

0/0
20.3.2010 1:46

černej oes

Re: AHA

Němčina je světový jazyk??? Snad ještě v dobách kolonií.

0/0
20.3.2010 9:53

pidapida

Re: AHA 1. část

Přesně.

A k tomu že je němčina světová řeč - jednak není (nebo jí pak může být skoro každá, kde je hranice) a za druhé i kdyby byla - u nás není oficiální řečí, takže se naši policajti klidně mohou s Němci bavit česky, stejně jako se baví Němci s Čechy - tohle by mělo být na obě strany stejný. Jenže my jsme opravdu asi národ srabů - když nelze dát befelem že se má přitvrdit kontrola cizinců (v Německu to jde? - asi taky ne, nejspíš to bude jen nějaké interní "šedé" nařízení) - tak si to prostě nikdo nelajzne vzít na sebe.

0/0
20.3.2010 2:59

pidapida

Re: AHA 2. část

Bohužel s tímto přístupem budeme v Evropě VŽDY tahat za ten nejkratší konec. Bohužel je to tak asi dáno i historicky, již od Mnichova - resp. i tomu předcházející doby - NIKDY jsme západní evropou nebyli uznáváni jako jejich rovnocenní partneři (jinak by nás tak lehce nezaprodali v Mnichovu). Prostě máme dvě možnosti - buď se s tím smířit, nebo taky ukázat že na to "máme koule" a - jek se říká - na hrubý pytel přišít hrubou záplatu. Je to na nás, a NENÍ to jen na vrcholných politicích (ti v Německu také nenařizují kontroly Čechů, ale doporučují to nižší "šarže")...

0/0
20.3.2010 2:59

-PintBull-

Re: AHA 2. část

Stačí nejezdit po německé dálnici v místech omezení rychlosti na 80 km/h 160 km/h a nikdo si tě všímat nebude. ;-)

0/0
20.3.2010 7:30

armadarijeka

Bordel v CZ

Jezdím do Německa prakticky každý den a nezbývá než konstatovat,že je to totální šikana ze strany německé strany,ale věřím,že pokud by se čeští policisté pochlapili a reagovali stejně,tak by nebylo co řešit...bohužel vidím,jak raděj poradí sexuálním turistům kde dobře zaparkovat se šlapkou v lese a kde je dobrý Night club...

0/0
20.3.2010 0:15

Mispulda

můžeme si za to sami

čecháčci jsou nacionalisti jen v hospodě při fotbale. Silnou mají jen pusu, ale něco udělat....tak maximaálně vyhrožovat stávkou, ale skutek utek. Stát se to jinému státu, tak tam lidi demonstaritvně přestanou jezdit a nakupovat. Pak by jste koukali, jak by je šmahem tamnější obchodníci donutili změnit chování. Ve všech těchto příhraničních oblastech nákupy čechů dělají dost významnou část jejich tržeb. No nic, pokračujte ve výsměchu či kritice všeho a všech.

0/0
20.3.2010 0:14

zvm

Re: můžeme si za to sami

To je asi prehnane s tim "tamnější obchodníci". Takove zavratne obraty s Cechama urcite neudelaji.

0/0
20.3.2010 6:23

Najdete na iDNES.cz