Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Český vrtulník se kvůli chybě pilota málem zřítil u Kábulu

Česká armáda se o vlásek vyhnula nejhorší katastrofě od války. Její vrtulník Mi-171Š se totiž kvůli chybě pilota, který klesl příliš rychle, málem zřítil u afghánského Kábulu. To, že lidmi plně obsazený armádní vrtulník neskončil v plamenech, hodnotí letečtí experti jako neuvěřitelné štěstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Autodestrukce po 10 minutách

Jako obvykle to byl zkušený pilot.

:-P

0/0
22.3.2010 10:45

redy.hind

Re: Jako obvykle to byl zkušený pilot.

;-D ;-D   "Jako obvykle"  víš kulový a blbě žvaníš  ;-D ;-D 

0/0
22.3.2010 13:01

auticky

Spíš obdiv

Nechci být chytrý. Ale zkuste si někdo pod tlakem, ve skutečné válce kdy za každou hroudou může být nějaký místní fanatik s něčím na rameni co Vás spolehlivě pošle k zemi létat s těžkou a málo výkonnou Mi-17 (která v tom horku, prachu, nadmořských výškách v Afganistánu má tam opravdu výkonu málo). Je zázrak, že to tam s touhle kraksnou zvládají a zaslouží si R^obdiv. Já bych to rozhodně tam létat nechtěl.

0/0
22.3.2010 9:55

pája1905

Rozčarování

Dobrý večer, velmi nerad se zapojiji do jistých diskuzí, ale dnes to musím udělat.Po přečtení článku jsem byl docela zvědav, co na to čtenáři a jsem potěšen, že tu jsou vcelku korektní názory, ale jsou tu i názory lidí, kteří armádu viditelně nechtějí, tento názor je taky názor. Zpět k tomu proč píši (i když nerad), pan"rádoby voják, protože toto by voják nikdy nemohl napsat" autor napsal dosti nevybíravý článek, který jen osočuje piloty a celé letectvo. Co se stalo, nejsem schopen hodnotit od stolu, ale vím, že v této zemi je létání v jakém koli stroji veliký hazard.Ti piloti nejsou žádní mladíčci, ale piloti co prošli Kosovem a Bosnou.Co se mě osobně dotklo je část článku, kde tento pán píše o pilotech stíhacích letadel. Ti co uvádíte nebyli žádní frajeři ,ale piloti s časovým náletem ,který s prominutím vy jste neodjezdil v automobilu. Nevím zda by jste byl tak statečný a to co jste napsal by jste řekl do očí jejich kamarádům, přátelům a hlavně rodinám. Prosím zkuste psát korektně.

0/0
21.3.2010 21:39

redy.hind

Re: Rozčarování

R^ R^  Krásně jste to napsal, mluvíte mi z duše, nedá se nic než souhlasit  R^ R^ 

0/0
22.3.2010 7:50

kusprcka

Re: Rozčarování

R^

0/0
22.3.2010 7:54

Rob Halford

No jo,

No jo když vidím co je v armádě za gumy tak se nedivím.;-O

0/0
21.3.2010 16:43

redy.hind

Re: No jo,

;-D ;-D  Asi sloužíš, když vidíš.  Bud jsi BIGOŠ (pozemák), nebo BLB.  Ještě horší možnost - KOMBINACE OBOJÍHO ;-D;-D

0/0
22.3.2010 7:44

vidocqcz

no jo

Jenom jsem viděl štvavej článek proti naší armádě a hned mě napadlo "No jo, nešoust Gazdík". Kouknu na konec a ono skutečně. Kdyby tak udělal článek o tom, kolik lidí zemře kvůli chybě na silnici. No ale vlastně to, to je normál. Zato když se po dlouhých letech stane jedna taková věc ...

0/0
21.3.2010 13:34

hypo

Letka

Tygří letka, banda armádních blbů a vyhozené státní peníze.Proboha, kdy už nějakého politika napadne zrušit tuto zbytečnou a vyžíravou bandu nefachčenek?

0/0
20.3.2010 19:02

redy.hind

Re: Letka

;-D   Kdo ti udělal bebínko, že se vyjadřuješ bez znalosti faktů, co tam ti chlapi dělaj, jako bys měl místo huby kanál a v hlavě lej..???  Nebo jsi snad rudej, či oranžovej ???  Od každého bys chtěl dostat něco zadarmo, ale pokud máš něčím přispět, nebo se zapojit, tak se ti to nelíbí ???  !!

0/0
21.3.2010 6:10

xxxxxman

Re: Letka

ti chlapi nedělají nic jen "Rvprožírají" naše daně. 

0/0
21.3.2010 17:16

redy.hind

Re: Letka

Jsi k pláči...  Dej si pivo a sedni si na gauč, rozumbrado.... !!

0/0
22.3.2010 8:11

Ochlupoun

Re: Letka

To je spíše problém armády než jedné letky. Pravda, armáda požírá neskutečné množství peněz, se kterými hospodaří neskutečně špatně. Máme zbytečně rozežranou, velkou armádu, kterou jako malá, téměř nicotná země ve středu evropy rozhodně nepotřebujeme. Máme však i nějaké závazky vůči NATO. Vrtulníky jsme získali v rámci deblokace ruského dluhu, jsme dalo by se říci vrtulníková velmoc. Měli bychom ty stroje využít, specializovat se na jejich použití a ne nakupovat zbytečná kolová vozidla, tanky atd. Ty peníze potřebujeme jinde. Bohužel vedení armády je špatné, pro osobní spory odchází vycvičení piloti létat do civilu protože velitelství nevadí, že vycvičit nové piloty stoji desítky spíše stovky  miliónů. Však on daňový poplatník zaplatí. Pilot je jenom člověk, dělá chyby - kdo jednou přistával na zasněžené letiště ví, jak je odhad výšky bez orientačních bodů problematický a let v poušti bude podobný problém. Dělat z toho rychlé závěry je špatné. Hlavně že nejsou mrtví.

0/0
21.3.2010 19:20

DickLarge

Od války...

"Česká armáda se o vlásek vyhnula nejhorší katastrofě od války."

8-o ježiš marjá je toto možný!!! a vod který paní šoupalová?

0/0
20.3.2010 17:46

Ještěr 102

no to uz lol

jednou malem spadnou podruhy si to sami rozstrilej kulometem to fakt parodie ;-DRv

0/0
20.3.2010 6:56

redy.hind

Re: no to uz lol

!!  No zato ty tomu rozumíš ;-O  Z hospody od piva, nebo z gauče doma se ti to bez znalostí faktů kecá ;-O  Zkus si přečíst nezkreslená fakta, ale na jiným serveru R^  Typickej Čech - brouk Pytlík Rv   Jen se divím, že ještě neděláš oranžovému sexy"Jyrkovi" poradce ;-D 

0/0
20.3.2010 15:01

plZeňáČEK

okupovat cizí země

jsme se češy naučily od rusáků, a teď to exporujem i za hranice evropy

jde hlavně o strategické místo kterým afghánistán je, a jeho kontrolu s terorismem a podobnými věci to nemá co dělat, jen cia znovu rozjelo opiový (heroinový) obchod který zlí talibové v duchu islámu zakázaly a netolerovaly ani pěstitele

0/0
19.3.2010 22:56

sokoji

Re: okupovat cizí země

Nechci se do někoho navážet, ale jaký jsou v Afghánistánu materiální suroviny po kterých tak prahnem??????8-o

0/0
21.3.2010 8:55

Honza.Be

Kdo je to Jan Gazdík ???

když se zadá jeho jméno do Google, tak se objeví kde co. I třeba toto:

V letech 1977-81 vystudoval žurnalistiku na fakultě Vysoké politické školy Sovětské armády ve Lvově, byl důstojníkem ČSLA a dotáhl to na hodnost podplukovníka; pracoval jako vojensko-politický redaktor vojenského tisku, a by tedy funkcionářem, u nějž bylo členství v KSČ podmínkou. Dokonce s o něm říkalo, že si „politický profil" vylepšil sňatkem s občankou SSSR Spolupracovníci o něm uvádějí, že snaživě a iniciativně plnil všechny úkoly plynoucí z jeho funkce. Podle svědectví pamětníků dělal vše pro to, aby se dostal do Prahy, do ústředního tiskového orgánu ČSLA Obrany lidu, což se mu pro horlivost a „talent" podařilo. Ve své redaktorské činnosti v Obraně lidu horlivě obhajoval a prosazoval politiku strany v armádě a ve společnosti.

0/0
19.3.2010 21:05

Vorlak

Kurňa

Teda chyběl pověstný vláseček a fakt  opravdu málem jm se z tý zprávy připoprsral.

0/0
19.3.2010 17:40

RadekS

Doplnění

Ke dvěma vážným nehodám českých vrtulníků při zahraničních misích došlo v roce 1998, v obou případech se jednalo o stroje Mil Mi-17 a k nehodám došlo v Bosně a Hercegovině (SFOR).

Nejprve 8. ledna došlo ke zranění 21 osob a následně při katastrofě 25. října u Stipanjiče zemřeli 3 čeští vojáci.

(Ve stejném roce - 10. listopadu 1998 - se navíc zřítil vojenský Mi-24V u Slatinic na Olomoucku a zemřeli přitom 4 lidé na palubě.)

0/0
18.3.2010 11:32

kolda501

byť šlo o jasnou chybu pilota

...... tak vzhledem k tomu co následovalo to můžeme hodnotit jen kladně, pro kohokoli (pilota, řidiče ....) je to zkušenost která se nezapomíná a je k nezaplacení.;-)

0/0
18.3.2010 11:21

redy.hind

Bulvár GAZDÍK a názory většiny českých "rádobyodborníků"

;-€ Co lze očekávat za kvalitu obsahu od rádobypisálka - bývalého vojáka Gazdíka, který má pocit, že když kdysi sloužil, je odborníkem na armádní problematiku. Dá tomu bulvární nádech a celý národ si myslí, že v Afghanistánu pracuje parta diletantů.  Klobouk dolů před prací, kterou tam naši chlapi odvádějí R^  Vůbec si nedovedete z tepla a bezpečí domova představit, o čem to tam je a v jakých podmínkách tam žijí a pracují !!  Souhlasím s Bukinem a všemi, kteří o létání vůbec něco vědí.  Držím palce a přeji jim, aby se všichni v pořádku vrátili domů  [>-]

0/0
18.3.2010 10:50

URB-Resident v týlu nepřítele

Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

je považováno v Afghanistánu za mimořádně tragickou událost. Není tomu tak. Jen od začátku roku tam padlo 123 žoldáků NATO, jak mouchy ve vedru.Rv

0/0
18.3.2010 9:50

Parcival

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Tak to jsi očicvidně nepochopil/a smysl psaného textu. Nebo čteš jen titulky. Zřejmé je to, že od vzbuzování pocitů jsi na tom mnohem lépe, než autor článku;-)

0/0
18.3.2010 11:02

redy.hind

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Nevím ty chytrolíne v týlu nepřítele, proč nazýváš koaliční vojáky, kteří plní úkoly přijaté rezolucí OSN, pokud ti to něco říká "Žoldáky NATO".  Jak si představuješ obnovu a začlenění afghánské společnosti, která žije v podmínkách a s názory několik staletí zpět do normální civilizované společnosti, s obrovskou produkcí drog a bez zkušeností, jak to funguje v jiných civilizovaných zemích ?  Se zničenou a nevybudovanou infrastrukturou. Ti žoldáci tam chrání provinční rekonstrukční týmy, komunikace, civilní obyvatelstvo, poskytují zdravotní péči a zaměstnávají místní obyvatele. Nebo kdo má podle tebe zastavit vlny rozpínajících se islámských náboženských fanatiků, kteří nejsou tolerantní k bezvěrcům a jiné víře, chtěli by napravit celý svět a k dosažení svých cílů používají zastrašování civilního obyvatelstva teroristické sebevražedné atentáty a brání obyčejným lidem v již tak nuzném živoření ?

0/0
18.3.2010 11:06

URB-Resident v týlu nepřítele

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Talibové jsou dnes na vedlejší koleji a jak Karzáí, tak Amíci by se s nimi rádo dohodli a sestavili s nimi vládu. Problém je, že tento barbaský útok se Amíkům zvrtnul na NATO-Paštunskou válku. Je to chudý, malý národ, ale zatím za celá staletí napráskal zadek každému agresorovi, protože se každou chvíli někomu zdá, že jim může mluvit do života.Nechce se mně na všechny tvoje vyčteninky z bulváru a propagandistického tisku reagovat a tak nakonec jeden postřeh. Ke konci vlády Talibanců, už byla výroba opia zakázána a jen nepatrné množství se tam nelegálně občas objevilo. Po humanitární akci NATO se výroba a distrubuce zvýšila o tisíce procent. BTW, Talib není negramotný zaostalec. Je to zpravidla vysokoškolák a studim na islámských školách se náročností s českými nedá vůbec srovnat a trvá nejméně deset let.

0/0
18.3.2010 11:38

redy.hind

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

No buď jsi komouš, nebo naivka, který neví která bije.Chybí ti argumenty a vyčteninky z bulváru máš asi ty. Já tady totiž žil a pracoval. Nechápu, proč používáš výrazy jako žoldáci, nebo barbarský útok. Karzáí je legitimně zvolený prezident a amíci pomáhají pochopitelně zemi stabilizovat a předat do rukou legitimní vládě. Je logické, že ofenzívy nemají cenu, proto pokus o dohody s Táliby a jejich začlenění do vlády. Ano, jsou moc chudí, ale bohužel několik desetiletí se zabíjejí hlavně mezi sebou a díky izolaci nemá obyčejný lid informace zvenčí, takže nemá s čím srovnávat. Proto jim mezinárodní společenství mj. chce pomoci. A když narážíš na taliban. Ano, za nich drogy ne, ale co další talibanské zákony. Zákaz televize a rádia, až přehnaně tvrdé dodržování islámských zákonů, izolace, zničení historických památek, atd. Proč asi. Kam by dospěli ? A talibové, pronikající z Pakistánu jsou ve většině případů odpadlíci a vyvrhelové, kteří se nedokážou zapojit do společnosti.Mám pokračovat ?

0/0
19.3.2010 12:10

redy.hind

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Jestli se Ti podmínky v Afghánistánu zdají k žití a normální a Taliban je v podstatě záruka uklidnění situace a návratu k normálnímu životu, přečti si toto :  http://zpravy.idnes.cz/nos-i-usi-mi-urizl-manzel-pry-jsem-zostudila-jeho-rodinu-rika-afghanka-1ed-/zahranicni.asp?c=A100319_100841_zahranicni_aha

Osobně jsem jich viděl také několik a také mužů.  Je to podle tebe normální ?

0/0
19.3.2010 12:31

URB-Resident v týlu nepřítele

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Zadrž, oháníš se znalostmi z terénu a jako důkaz mně nakonec pošleš link s obsahem novinářské veteše.Mám mnohem důvěryhodnější zdroje z arabských a Íránských novin i z anglicky psané Wikipedie. Zprávy ze světa čtu z Guardianu a počet zneškodněných žoldáků sleduji na iCasulties. Nevěš ale hlavu, běžnou pipku, občanku odkojenou propagandou z TV, tím možná oslníš.;-D

0/0
19.3.2010 14:10

Likvid

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

Iranske noviny, wikipedie, Guardian... Vskutku jeden duveryhodnejsi zdroj nez druhy :))) Takhle me uz dlouho nikdo nerozesmal, diky :))

0/0
19.3.2010 20:01

redy.hind

Re: Zřejmě článek měl vzbudit pocit, že škrtnutí o nějakou dunu

;-(  SORRY, argumenty nezabraly, fotka je určitě naaranžovaná a článek smýšlený, není co dodat, jen :  " JE MI TĚ LÍTO "  ;-(    Jdi si dál číst Tvé důvěryhodné a zaručené zdroje, chudáčku...  ;-(

0/0
20.3.2010 6:32

bukin

na co si kdo stěžoval?

každý let ve válečné zóně, ze kterého člověk po přistání odejde po svých je úspěšný. Zajímalo by mě, koho to vezl, že si stěžoval na drcnutí (i když to asi musel být pěkný kopanec).

0/0
18.3.2010 9:42

Parcival

Re: na co si kdo stěžoval?

Jo, možná kdyby letěli ve větších výškách, sundá je stinger a mají po žížalkách. Ale já jsem to pochopil spíš tak, že podobně jako u hokejistů přestáváme mít zkušené piloty. A že je to situace, kterou je třeba řešit. Každý děláme chyby, akorát v poli stojí víc.

0/0
18.3.2010 11:20

Paa1

Ubohost

Klasický pisálkovský hyenismus idnesovského bulváru: normálně myslící novinář by napsal, pokud by vůbec psal o běžné události, jakých tam jistě bývají desítky či stovky denně, o tom, v jakém stresu plní své povinnosti armáda a že se mu nevyhnou ani ti nejlepší - v tomto případě pilot PROKÁZAL SVÉ KVALITY, když se dostal z tak rizikové situace, byť ji zavinil. Pochybuju, že morálku vojáků a pozitivní vnímání jejich mise v Af. zvýší podobné žvásty.

0/0
18.3.2010 9:20

Charles Lytton - růžový panter

Re: Ubohost

Ten clánek napsal  GAZDÍK  - to r´ka vse. Pokud tohoto skrabala a pisalka neznate, prectete si neco od nej. Udelate si tak sam nejlepsi usudek!

0/0
18.3.2010 9:32

Charles Lytton - růžový panter

Shrnutí Gazdíkova clánku :

V Afghanistanu zavadil český vrtulník kolem o dunu.Materiální ani lidské škody žádné.Účastníci budou mít večer o čem mluvit u piva!;-D;-D

0/0
18.3.2010 9:00

jmen0.prijmeni

hmm

Proč do toho kecá každý, kdo se v tom nevyzná? A jaká černá skříňka? Vojenské letadla žádné černé skříňky nemají a odůvodňují to tím, že v případě havárie by se k těmto důvěrným informacím mohl dostat nepřítel. A problém nebyl v nízkém letu, ale v rychlém klesání. Při příliš rychlém klesání vrtulníku si rotor začne přisávat vzduch který tvoří vztlak (něco jako siločáry u magnetu), vrtulník ztratí vztlak a než se z toho dostane, ztratí hodně výšky. Při tomto manévru si prostě vrtulník kecnul na zem pěknou rychlostí. Je to jednoznačně chyba pilota a všichni v tom vrtulníku můžou být rádi, že to přežili.

0/0
18.3.2010 8:36

Hell- Bunda

Re: hmm

Černé (oranžové) skříňky samozřejmě mají i vojenská letadla. To že z nich zřídkakdy něco zbyde, je věc jiná.

0/0
18.3.2010 9:53

Pyroman Bob

Re: hmm

Mají pravdu předsedo , mají pravdu! Už Mig 21 zapisoval 28 údajů!

0/0
18.3.2010 10:42

jmen0.prijmeni

Re: hmm

Dobře, tak teda jinak. Některá vojenská letadla mají černé skříňky, ale ty si můžou deaktivovat. Na vojenská letadla se nevztahují ICAO předpisy. A AČR toho využívá. Dopátrat se jakékoli nehody v ČR a na Slovensku je u armádních strojů dost problém.

0/0
18.3.2010 12:28

redy.hind

Re: hmm

;-D  Áááá  další rádobyodborník ;-D   Ty jsi asi viděl vojenský éro jen z rychlíku, že ?  ;-D   Ta vojenská letadla, která mají namontovaný havarijní zapisovač jej používají a údaje se vyhodnocují po každém letu. Proč by jej měla deaktivována? Aby nebylo možné analyzovat parametry letu v případě předpokladu, nebo letecké nehody ?  Nebo, aby nebylo možné kontrolovat, jestli režimy letu nejsou v daných normách a piloti si mohli ve vzduchu létat jak se jim zachce ?  Ne, taková anarchie opravdu nepanuje ;-D

0/0
19.3.2010 12:17

Knight

Re: hmm

Jen na doplnění, některé havarijní zapisovače se zapínají automatick po dosažení některého parametru, např. rychlosti. A z kabiny je není možné vypnout. A pokud mě paměť neklame, posledním letounem bez zapisovače byl L-29 Delfín, u vrtulníků myslím Mi-2. (pro přesnost, nepočítám letadélko Z-142 CAF).

0/0
19.3.2010 13:06

čupakabra chlupatá

Úroveň české rádoby žurnalistiky

Koukám, že se pisálkové z ýDěsu snaží z ničeho vytvořit mega aféru, domýšlet si co si asi mysleli lidé na palubě... Zeman měl pravdu, když v této souvislosti mluvil o hnoji.

0/0
18.3.2010 8:35

Hanyz01

To se mi snad jen zdá

"někteří pasažéři si stěžovali.." - tak to mě dostalo;-D letí ve válečné zóně, kde jsou útoky raketama naprosto běžné (s čímž souvisí i následné manévry vrtulníků) a oni si stěžují, že to zadrncalo:-))). Pilot zjevně udělal to, co pokládal za nejlepší - ono totiž při výstraze odpalu rakety proti letadlu moc času na reakci nemáte. Lidi, kteří si "stažovali" bych poslal šupem domů, protože takhle psychicky labilní jedinci tam nemají co dělat. Až po nich nějakej Talibanec začně střílet z kulometu, tak se budou bránit referendem, mávátkama, nebo snad alegorickým vozem?

0/0
18.3.2010 8:19

Jarekr

Raději pochvala před nastoupenou jednotkou

Letěli nízko, aby se vyhnuli samonaváděcím raketám Země-Vzduch, které má Taliban od dvou dodavatelů: USA - ti dodali lepší, a Rusko -Ti jich dodali víc. Piloti přesto ustáli náraz do písečné duny; než kritiku novinářů by si piloti zasloužili to, co mám v nadpisu.

Jaroslav Reček

0/0
18.3.2010 8:12

dezzo

slecinky na vylete

O ránu, která pasažéry údajně vyděsila tak, že si stěžovali u velení spojeneckých sil...

jako vystrasene slecinky 8-o

0/0
18.3.2010 7:52

intago

to se stane,

ze zkušenosti vím, že třeba nad sněhem se výška těžko určí, písek je na tom podobně. Zkrátka to není jak v salonu;-)

0/0
18.3.2010 7:52

tuzemsky um

hm,hm

je třeba tvrdě bojovat proti terorismu, na ztráty nehledět. Bush mladší slíbil Ládina amíkům živého nebo mrtvého do tří měsíců v září 2001, tak je už nejvyšší čas, řek bych.

0/0
18.3.2010 6:56

Najdete na iDNES.cz