Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vlk zavrhl pedofily v církvi, v celibátu ale problém nevidí

Končící pražský arcibiskup Miloslav Vlk se vyjádřil k pedofilním skandálům katolické církve v okolních zemích. "Zneužití dětí pro vlastní rozkoš je u člověka, který se zasvětil Bohu, opravdu opovržení hodný čin," napsal Vlk na svém webu. V celibátu, který duchovním zakazuje partnerské vztahy a manželství, ale podle kardinála problém nespočívá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

66-Fuck-Fascism

pedofil

http://www.dsss.cz/userFiles/ostrav-olom-prer16-5-09-007_5.jpg

0/0
3.4.2010 22:36

Deliveres

Většina kněží jsou homosexuálové

protože jenom v církvi byli až dosud pěkně schovaní. A právě celibát může i za ty další, kteří byli spíše latentní.

0/0
18.3.2010 4:28

notebook.r51

Když jsme u těch podivností

"Jesus was a masochist who forgot the stopword" jsem někde četl.

Podotýkám, že to s duchovnem nemá nic společného, ale je otázkou, zda pedofilie kněží je či není horší úchylkou, než černý humor, proto jsem si vzpomněl.

0/0
17.3.2010 18:19

Forrrest

Kastrace představitelů katolické církve

V této diskuzi byl zmíněn jeden velmi dobrý nápad: ti, kteří se rozhodnou pro celoživotní celibát, by se měli nechat VYKASTROVAT. Co takhle dát kat. církvi férovou nabídku?: buď ten celibát zruší nebo pro její představitele uzákoníme vyklešťovací POVINNOST! Většinou totiž argumentují tím, že sex bere energii, kterou by mohli věnovat svému svatému nicnedělání. ALE: hodně energie právě bere ten samotný boj se svým (nepřirozeně neukojeným) sexuálním pudem. Povinná kastrace by tedy byla dobrá nejen pro společnost (děti by byly v bezpečí), ale i pro ně samotné.

0/0
17.3.2010 16:49

proLogos

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Aniž bych chtěl napadnout Vaše pojetí kněžství, zaměřím se na to, jak vypadá "svaté nicnedělání katolického kněze", poněvadž my farníci vesměs víme, čím se náš pastýř zabývá.

Kněz v Čechách má na starosti, odhadl bych, průměrně 3 farnosti najednou. Součástí jeho nicnedělání je tedy do všech minimálně 1x týdně dojet cca 15km k službě mše a zpovědi. K péči o farnosti se mnohdy váží i další aktivity, jako společenství dětí a mládeže různého věku (až čtyři, týdně či po 14ti dnech), hovory o víře, přednášky, farní dny, slavnosti, denní mše, svatby, křty.. Kněz dojíždí i do kaplí venkovských, uvnitř hospiců či domovů důchodců. Je hlavou farních rad, které řeší jak činnost ekonomickou, tak pastorační. Vede přípravy k manželství, fara je centrem života farnosti.

Povětšinou je zván i na sekulární slavnosti, jako jsou výročí města atd. K tomu všemu musí nabrat čas na přípravu projevů, někde nabrat sílu k vnímavosti, svědomité radě lidem, kteří o ni žádají, např. nemocní, které navštěvuje doma.

0/0
18.3.2010 8:41

proLogos

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Každé povolání má svoje a teprve, pokud zajistíte plnohodnotnou náhradu jeho výstupu, je možné ho označit za nepotřebné.

0/0
18.3.2010 8:45

Forrrest

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Ano, v dnešní době je o služby církve takový zájem, že kněží jsou neustále v jednom kole. A teď tu o Karkulce.

Nemluvě o tom, že můj příspěvek byl na úplně jiné téma.

0/0
18.3.2010 11:01

proLogos

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Já jsem taky napsal, že kastraci vynechávám. Zaměřil jsem se na jinou část Vašeho názoru. K Vaší rekaci musím bohužel napsat mnohokrát řečené: Alespoň přibližný stav věcí znám, jsem součástí církve - a to v Čechách, ne na mnohem religióznější Moravě.. Vy, předpokládám, soudíte kněžství zvenčí, bez znalosti.

0/0
18.3.2010 12:10

Forrrest

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Tvé členství v církvi vypovídá o tvé "objektivitě". Ale jak jsem už psal, na toto téma jsem neplánoval rozvádět hlubší diskuzi. Stejně už za chvíli nebude o čem diskutovat - vaši typičtí obstarožní zákazníci budou co nevidět pod drnem (podobně jako členové KSČM). Hodně štěstí přeji, budete ho potřebovat!V

0/0
18.3.2010 12:38

proLogos

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Objektivita, neobjektivita: prosím Vás, braňte se soudům bez znalosti stavu věcí. Taky už to nechci rozvádět.

0/0
18.3.2010 13:00

Bohata socka

Re: Kastrace představitelů katolické církve

Většinou totiž argumentují tím, že sex bere energii, kterou by mohli věnovat svému svatému nicnedělání.

Hm, to neni nicnedelani, ale modlitby, knezske povinnosti, navstevy farniku apod. Ale mne na tom zarazi to, ze se cirkev soustredila jen na jedinou potrebu a to sexualni. Ta pritom zabira relativne nejmene casu. Mame tu dalsi potreby biologicke stejne jako osttani savci. Trebas dychat, prijimat potravu, vylucovat, vymesovat, potreba pohybu, potreba spanku. Vim, ze pusty existuji. Taky jsem je delal. U nekterych krestanu je oblibene. Mame tedy potlacovani sexu, aby clovek nebyl telesny a potlacovani hladu. Cili zatim to je jen u jidla a u sexu. Ale vetsi cast jeste tvori ty dalsi potreby a na ty zatim cirkev nesahla. Cili trebas vezmeme spanek. Potrebuje farar spat 8, 9 hodin? Dyt je to jenom dalsi spatna telesna potreba stejne jako jidlo a sex. Navic kolk hodin by usetril farar tim, ze by se misto spanku venoval farnikum. Odeprenim sexu a pustem se tolik casu neusetri.

0/0
18.3.2010 15:15

kolda501

Ví tu někdo ...

... zda se vůbec takováto aférka někdy týkala katolické církve u nás??

0/0
17.3.2010 16:34

Spalovač šancí

Vlk zavrhl pedofily v církvi

"Teď budeme preferovat, vzhledem k dostatku "vhodného materiálu", nekrofily," dodal kardinál. 8-o8-o8-o

0/0
17.3.2010 15:38

kolda501

Re: Vlk zavrhl pedofily v církvi

zatrhl? nebo natrhl??

0/0
17.3.2010 16:35

Králík z klobouku

Koloběh dějin církve

Novináři to ovšem opět zkreslili. V originálním textu http://www.kardinal.cz/index.php?cmd=article&articleID=411 ta věta začíná: "Pokud jde o diecézi, jejíž jsem nyní administrátorem, musím říci, že se

ke mně za dvacet let..." Ale Vlk sám píše, že s biskupem z Dallasu nebo s německými biskupy o "těchto problémech" hovořil (s Graubnerem nejspíš nemluví).

Ovšem jinak je Vlk poslušnou ovečkou. Kdyby papež zavelel proti Husovi nebo proti čarodějnicím, Vlk zavrhne Husa a čarodějnice. Kdyby PapaRatzi rozjel kampaň proti homosexuálům, Vlk se přidá. A když lůza společně s církevními hodnostáři rozjíždí hony na pedofily, Vlk samozřejmě nemůže stát stranou. Dnes se církev omlouvá za to, že před padesáti lety nezlikvidovala pedofilní kněze, za padesát let se církev bude omlouvat za to, že útočila na pedofilní a homosexuální kněze, a to dokonce i na ty, kteří nikoho nezneužívají.  tak to půjde pořád dokola.

0/0
17.3.2010 15:25

Třikrát blokovaný Marík

Re: Koloběh dějin církve

S Graubnerem se nesnáší.... Vlk je sebestřednej jak nikdo...

0/0
17.3.2010 15:36

Králík z klobouku

My o Vlku...

Pokud se Vlk naváží paušálně do všech pedofilů jen kvůli tomu, že někdo, kdo možná byl a možná nebyl pedofil někde možná zneužil a možná nezneužil nějaké možná děti a možná také mladé muže, tak je pak jen logické, že se zase někdo jiný naváží do všech kněží a biskupů jen proto, že někdo možná nějaký kněz něco spáchal a nějaký biskup to kryl. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Mimochodem, děti se dají zneužívat nejen sexuálně, ale i třeba ideologicky. Pokud někdo kvůli uspokojení své sobecké ideologické vášně vtlouká bezbranným dětem do hlav svou ideologii, protože nikdo rozumný dospělý už by jim ji nebaštil, tak to je zneužívání nejtvrdšího kalibru, které mimochodem ty děti poškozuje většinou mnohem víc, než když jim někdo nejedbože sáhne  někam.

0/0
17.3.2010 15:15

proLogos

Re: My o Vlku...

Všichni jsme součástí nějakých hodnotových systémů, jsou nám vtloukána ve škole nějaká myšlenková východiska v sociální a morální oblasti. I právo není nestranné, ale vychází z nějakých názorů společnosti. Z čehož vyplývá, že ideologie (soubory hodnot) jsou denní součástí našich životů a utvářejí naši společnost.

Osobně si nemyslím, že nemít jasný názor na různé věci, nebo naopak mít jasný názor na neomezenost konání ostatních lidí není ideologie.

I když křesťanství je hnutím, z něj vycházející katolicizmus bych se nezdráhal označit za ideologii, protože se vyznačuje jasnou strukturou, jasným světonázorem, jasným systémem hodnot a idejí včetně obranných a útočných názorových mechanizmů.

Katolicizmus byl mnohokrát v dějinách zneužit. Proto, pokud má být lidem prospěšný, i pro něho platí, že musí podléhat sebereflexi, nesmí umlčovat názory ostatních, ale vést s nimi smysluplnou diskuzi a vysvětlovat "proč", "nač", "za jakým cílem" atd.., jinak se stává uzavřeným a bigotním.

0/0
18.3.2010 9:46

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

tak na jedný straně vadí, že homosexuálové žijí ve svazku, ze kterého nevzejdou děti a je to proti Bohu a na druhý straně je v pořádku bojovat s pudem rozmnožování a žít v celibátu...

ostatně jak řekl Ned Flanders: "... dělal jsem všechno, co je psáno v Bibli, i ty věci, které odporovaly jiným věcem..." :-)

0/0
17.3.2010 14:31

proLogos

Re: hmm

Aneb: je to o čistotě.

§2337 "Čistota vyjadřuje zdařilou integraci pohlavnosti v člověku a tím vnitřní jednotu člověka v jeho tělesném a duchovním bytí. Pohlavnost, v níž se projevuje příslušnost člověka k hmotnému a biologickému světu, se stává osobní a opravdu lidskou, když je zapojena do vztahu osoby k osobě, ve vzájemném, naprostém a časově neomezeném sebedarování muže a ženy. Ctnost čistoty tedy obsahuje neporušenost osoby a celistvost daru."

§2339 "Čistota vyžaduje, aby se člověk naučil ovládat; to je škola lidské svobody. Alternativa je zřejmá: buď člověk ovládá své vášně a dosáhne pokoje, anebo se dá jimi zotročit a stane se nešťastným. "Důstojnost člověka vyžaduje, aby jednal podle vědomé a svobodné volby, to znamená hýbán a podněcován z nitra osobním přesvědčením, a ne ze slepého vnitřního popudu nebo pouze z vnějšího donucení. Této důstojnosti člověk dosahuje tím, že se osvobozuje z každého zajetí vášní, směřuje k svému cíli svobodnou volbou dobra..."

0/0
17.3.2010 14:39

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

nevadí, že jsem tě citoval?

0/0
17.3.2010 14:50

Bohata socka

Re: hmm

zas ty vasne... furt samy sex... to je prece trosku jinak.... mozna jsou typy, ktery jde o sex jako presne bez kecu ty pohyby, vybiti pudu, ale nekdo proste je citlivx a potrebuje nehu, povidani v posteli, hladit se, dotykat se a podobne Komu tak strasne ublizuji dva lidi. co spolu maji lasku? proc to tak silene cirkvi vadi? Neni to nahodou vec tech dvou? Proc by se nemohli mit lidi radi i tak, ze si ty projevy naklonnosti projevuji fyzicky? Me tak pokrytecka studena a mrtva moralka v cirkvich odpuzuje na maximum, jeste kdyz vidim ty otresne habity knezi. Byl jsem na jednom psychologickem skoleni a jedne z bodu a cinnosti bylo vyjadrovat naklonnost druhemu cloveku. Fyzicky pohlazenim. Nas svet potrebuje lasku. Lidi maji malo lasky, za to strasne moc nenavisti. Uz staci, jaky ma blahodarny vliv na psychiku cloveka masaz. Obycejna klasicka masaz. Lidi jsou taky telo. nejhrajte si na duchy! kdyby Buh chtel, at je clovek duch, nestvori ho jake telo!!!!!!

0/0
17.3.2010 14:56

iuosovo nevlastní druhé já

hmm

R^R^R^

0/0
17.3.2010 15:06

Králík z klobouku

Re: hmm

V tomhle případě prvním, komu to vadilo, nebyla právě církev, ale pokrytečtí studení a mrtví moralisté útočící proti církvi. Ale církevní hierarchie nezklamala a přidala se k nim nakonec. Největší sranda bude, až Ratzingerové a Vlci přijdou k nebeské bráně a uvnitř v nebi už bude plno ateistů družně se bavících s Pánembohem a pedofilů hrajících si s dětmi a Vlk s PapaRatzim si budou muset společně s jinými bojovníky za mravnost pár let počkat na chodbě, než se s tím vyrovnají. ;-D Ale všichni víme, že celé náboženství je sice pravdivé, ale jen jako taková velká metafora "vyššího principu", že?

0/0
17.3.2010 15:33

proLogos

Re: hmm

Já s podstatou naprosto souhlasím.

Pokud Ti dva budou chtít být spolu, nikdo a nic jim to nepřekazí. Tím méně pofidérní příkazy, které nebudou chtít slyšet, natož chápat. Církev, ani já nikomu nic nezakáže. Ty syrový paragrafy mají někam vést, proto tu jsou. Kam že vedou?Že "láska" je trvalý cit, který se projevuje trvalou náklonností. Z čehož plyne, že vede k trvalému svazku mezi dvěma lidmi (teď nutně nemyslím manželství, ale prostě věrnost).

To je to jediné, co křesťanství sleduje pod hlavičkami jako čistota, pudy... Aby nebylo nazýváno láskou, co je ukojením potřeby, aby se omezily případy sexu na jednu noc, protože člověka redukují. (buď se sexuje s odstupem, nebo z toho vychází psychické nepokoje, fobie, nenávist, smutek atd.).

Nemyslím si, že starost o to, jak kdo jedná je výlučně soukromou záležitostí jedince. Protože pokud je "jedno, s kým, hlavně aby vůbec", projeví se pragmatické myšlení i v ostatních společenských oblastech nedostatkem citu a soucitu.

0/0
17.3.2010 15:39

Králík z klobouku

Re: hmm

Nikdo a nic jim to nepřekazí. Ale za třicet let z toho třeba někdo udělá aféru ;-D

Jo a láska má cenu jenom když je trvalá? Takže pokud jednou pošlu peníze na charitu nebo jednou pustím sednout babičku v tramvaji, tak to bylo jen nečisté ukojení mé potřeby pomáhat, a onu babičku tím "redukuji", zatímco aby to byl projev lásky, musel bych na tu charitu posílat peníze až nadosmrti a tu babičku si vzít za ženu? Mimochodem, podstata lásky spočívá právě v tom vzájemném ukojení potřeb - v tom, že člověk vnímá potřeby druhého (druhých) a naplňuje je a totéž si nechá líbit od nich.

Ono to tak platí i v té erotické lásce. Lepší trvalá láska než krátká nebo přelétavá, ale lepší krátká nebo přelétavá než žádná. Kdo se dobrovolně vzdá lásky, je na nejlepší cestě stát se citovým mrzákem.

0/0
17.3.2010 15:52

proLogos

Re: hmm

Láska je láskou, když je trvalá. Tak je to od jakživa. Proto je láska nejcennějším citem, proto ji tak málo lidí poznává. Jen bych rád uvedl citáty, které vyjadřují, jak lásku cítím (doplním pak):

Láska je nesobecká, láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne: vyjadřuje nekončící život.

"Povinnost bez lásky činí mrzutým, zodpovědnost bez lásky činí bezohledným,

spravedlivost bez lásky činí tvrdým, pravda bez lásky činí kritickým, výchova bez lásky činí rozporuplným, chytrost bez lásky činí vychytralým, laskavost bez lásky činí malicherným, znalost věcí bez lásky činí neústupným, moc bez lásky činí násilnickým, čest bez lásky činí pyšným, vlastnictví bez lásky činí lakotným, víra v cokoli bez lásky činí fanatickým.

0/0
18.3.2010 7:41

proLogos

Re: hmm

Peníze na charitu byste poslal, abyste pomohl. Smysl pomoci charity je pozvednout potřebné k samostatnosti, ne je donekonečna podporovat. Jenže, to se jednou částkou nevyřeší.

Pokud byste "pustil sednout" babičku, předpokládám, že byste to při další příležitosti udělal znova a že ten čin nevyšel z lítosti, nebo "že se to tak dělá", ale z lásky - poznávat potřeby druhých, ulehčovat je. Nejde o tělesnou přitažlivost, nejde o poznání, nejde o vzájemný souhlas - nejde tedy o manželství.

Proč teda "nepustit do postele" ženu, která o to stojí a o kterou stojíte Vy? Víte moc dobře sám, že sex není "pustit babičku sednout". Je plný emocí, vyjadřuje intenzivní tělesnou blízkost a doplňování se. V pojetí křesťanství vyjadřuje i duševní doplňování se - vyžaduje tedy poznání a naplnění potřeb protějška. Proto vztahy na jednu noc nemají nic společného s láskou. Pokud omezím vzpomínky na dřívější vztah, kde jsem se stejným způsobem daroval, tak redukuju svoje city, bez kterých sex není plnohodnotný.

0/0
18.3.2010 7:55

proLogos

Re: hmm

Proto: Pohlavní styk sám o sobě je tělesným úkonem a pokud nemá co do činění s lidskostí (rozum, cit) stává se pudovým, tedy zvířecím.

Sex je naproti tomu produktem lásky (nikdy ne naopak), která je trvalým citem. Vyjadřuje tělesné i duševní doplňování se, míří k vzájemnému uspokojení protějšku - ne k sebeuspokojení.

Láska tedy nevychází ze sexu, nevím, proč na něj bývá redukovaná. Projevuje se přeci hlavně v duševní oblasti - pomocí, posilou, humorem atd... Teprve v partnerské oblasti pak tělesně.

0/0
18.3.2010 8:06

Třikrát blokovaný Marík

A já myslel, že je to tam

samej nemocnej.

Ale to vyplynulo z článků Idnesu...

0/0
17.3.2010 14:27

Frances Farmer

Vlku, jsi k smíchu

"Okolní svět nás hodnotí podle svých měřítek, podle ´výkonu´ a ne podle posvátných prostředků, které má církev v rukou, nebo podle jejího zakladatele"

Okolní svět vás hodnotí přesně podle toho, jak kdysi učil váš šéf:

"Poznáte je po ovoci - dobrý strom nemůže nést špatné ovoce." ;-D

0/0
17.3.2010 14:10

orinka3

nesouhlasím s výrokem

že v církvi je méně případů pedofilie. Můj názor je, že církvi se to jen daří šikovněji tutlat. Kdo si dnes připomene případ studenta Nováka, který olomouckého arcibiskupa Graubnera upozornil na případ kněze Merty, který zneužíval chlapce? A jak to dopadlo??? Student Novák byl odejit, kněz přesunut jinam a bylo uklizeno. Nedělám si iluze, že jinde je tomu jinak. Kdo poukáže, je potrestán a viník s kuloárech napomenut, navenek je vše OK. Církev je ztělesněné pokrytectví. A celibát nekomentuju už vůbec:-/

0/0
17.3.2010 13:45

kolda501

Re: nesouhlasím s výrokem

přesně tak, nedělám si iluze, jsem přesvědčen že procento pedofilních prohřešků je v řadách katolickýc kněží vyšší než je běžný průměr.;-)

0/0
17.3.2010 13:56

fomik

Re: nesouhlasím s výrokem

Důkaz? Mimochodem, s kolika kněžími jste se setkal?

0/0
17.3.2010 14:08

kocour Mikeš

Re: nesouhlasím s výrokem

Včera s jedním a ještě teď se nemůžu posadit.;-D

0/0
17.3.2010 15:30

proLogos

Re: nesouhlasím s výrokem

Bohužel, tak jak jste to napsala to vyznívá docela nešťastně.

- Buď se "domníváte, že případů je více" a církev je nezveřejňuje - proto je pokrytecká.

- Nebo "církev je pokrytecká" a proto nutně musí existovat případy zneužití, které jsou tutlány.

Uvádíte jeden případ, který jsem také pročítal. S Mons. Graubnerem v jeho postupu nesouhlasím, ale nemůžu vědět, jaké měl informace on. Nicméně, prosím nezevšeobecňujte to na 1632 českých kněží a miliony věřících, kteří církev tvoří.

0/0
17.3.2010 14:11

999666999

On je tam ještě také někdo jinej?

;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
17.3.2010 13:29

kolda501

Re: On je tam ještě také někdo jinej?

ano také jisté procento normálních homosexuálů, heterosexuálů a pár těch co drží celibát ;-)

0/0
17.3.2010 13:58

fomik

Re: On je tam ještě také někdo jinej?

Drtivá většina!

0/0
17.3.2010 14:15

kolda501

Re: On je tam ještě také někdo jinej?

OK .. tak se nečerti;-)

0/0
17.3.2010 16:38

Bohata socka

Jak to je v prirode.

Kdyby chtel Buh, aby lide nesoulozili, nevybavil by je pohlavnimi organy, pohlavnimi hormony a pohlavnim pudem. Kdyby Buh nechtel, at clovek ji, nevybavil by ho chuti, cichem, travicim ustrojim a ustni dutinou. Prirodu stvoril Buh. Je trebas se divat do prirody, nebot to je prace Bozich rukou.

0/0
17.3.2010 13:29

fomik

Re: Jak to je v prirode.

A jak to souvisí s problémem pedofilů? Celibát Bůh nenařídil, ale, jak ukazuje chování prvokřesťanů, je-li člověk zapálen pro Krista, dokáže se odpoutat od tělesnosti. Ovšem jednoduché to není, samotný člověk na to nemá.

0/0
17.3.2010 13:34

Bohata socka

Re: Jak to je v prirode.

Proc by se mel clovek odpoutavat do telesnosti? Ucini ho to charakterove lepsim? Znate nekoho, kdo se odpoutany od telesnosti osobne? Jak ten clovek vypada, v cem konkretnim je lepsi nez clovek telesny a jak se to projevuje v kterych konkretnich situacich? dekuji z aopdoved.

0/0
17.3.2010 14:25

Bohata socka

Re: Jak to je v prirode.

Dodatek. Vse je tak, jak Buh zaridil. Buh nedal lidem kridla, proto neletaji, leda v umele vyrobenych pristrojich - letadlech, ale jinak proste kridla nemaji. Nebyl plan Boha, aby lidi meli kridla, tak je nemaji. Sulina a vaginy lidi maji. dale maji varlata a vajecniky. Testosteron a estrogen. Pohlavni pud se da snizit na minimum odnentim pohlavnich organu - kastraci. Tomu rozumim a myslim, ze by to bylo rozumne, pokud by to cirkev podporovala, pac by tito kastrati nemeli pohl. pud, tudiz by skandaly se szenuzivanim kohokoli vymizely.

0/0
17.3.2010 14:30

fomik

Re: Jak to je v prirode.

Hmm...proč žil tedy Ježíš celibát? Proč jej žil Jan Křtitel? Proč jej žilo velké množství křesťanů od seslání Ducha svatého? Možná to je proto, že člověk je nejen tělo, ale i duch.  Protože je něco víc než jen tělesné pudy...

0/0
17.3.2010 14:36

Bohata socka

Re: Jak to je v prirode.

Ok, ja to chapu. Ja jen jsem clovek, ktery soucasne potrebuje viru v Boha, ale soucasne musim mit nekoho, koho muzu fyzicky objimat. Tulit, mazlit atd. Ani nejde o sex jako ty smesne pohyby, to je az na poslednim miste. Proste mit lasku, cit, nehu. To je jako s deckem. Nekteremu staci, kdyz mu date stavebnici merkur a ho to plne zabavi na hodiny a hodiny prace. Pak mate mazlive decka, co potrebuji kontakt a dotykani a povidani a podobne. Nekdo je samotar, nekdo je spolecensky. Ja myslim. ze by se mel kazdy rozhodnout sam. Ale atraktivni mlady kluk se silnym pohl. pudem, potrebou lasky a spolecensky a podobne by se mel dobre rozhodnout, zda je celibat opravdu pro nej spravna volba. Myslim, ze pokud presto by chtel, ze by cirkev mela automaticky doporucit kastraci jako jeden z prostredku, jak docilit toho, aby slo dosahnout toho cile.

0/0
17.3.2010 14:43

fomik

Re: Jak to je v prirode.

Máte pravdu. Proto se biskupové snaží bohoslovce posílat na setkání mládeže, aby byli ve styku s děvčaty. A nejeden to skutečně vzdá a odejde ze semináře. Navíc jsou kandidáti nikoliv podporováni ve svém rozhodnutí stát se knězem, ale naopak. Oni musí moc dobře vědět, co chtějí, proč to chtějí, kvůli komu to chtějí. Oni moc dobře vědí, že se nebudou moci tulit. Pouze duchovně ke Kristu. Církev má za těch 2000 let veliké zkušenosti, které ani mnohdy nedovedeme docenit. To, proč těch několik jedinců tak fatálně selhalo, je na vyšetření příslušnými biskupy... A z výsledků se Církev opět poučí.

0/0
17.3.2010 15:08

Bohata socka

Re: Jak to je v prirode.

Jo tak v tom pripade to je udelano spravne a ze selhani par jedincu by se nemely delat zavery;-)

0/0
17.3.2010 15:52

kolda501

Re: Jak to je v prirode.

a je to jisté že žili v celibátu?? těžko to můžeš brát jako nesporný fakt ....... když jste si jakýmsi "nedopatřením" spálili drtivou většinu evangelií. :-P

0/0
17.3.2010 16:41

Irish Stout

Celibát v tom určitě roli hraje

Normální muž v pětadvaceti letech nemůže být hormormonálně na úrovni osmdesátiletého kmeta. Do hampejzu legálně chodit nesmí, a která ženská by se hnala za velebníčkem, když z toho nic nekouká, jen věčné scházení na zapřenou?

0/0
17.3.2010 13:07

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.