Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Církví zmítá skandál se zneužíváním dětí kněžími. Je to proto, že se nežení?

V USA zaplatila církev miliony dolarů obětem zneužívání, v Irsku museli rezignovat biskupové. Další případy hlásí Holandsko, Itálie, Španělsko, Francie, Kanada, Mexiko a nejnověji Německo a Rakousko. S novou naléhavostí se objevuje stará myšlenka, že je na vině hlavně celibát. Naznačil to nedávno vlivný rakouský kardinál Schönborn, ale záhy své výroky korigoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

66-Fuck-Fascism

pedofil

http://www.dsss.cz/userFiles/ostrav-olom-prer16-5-09-007_5.jpg

0/0
3.4.2010 22:38

vencv

Za co je vlastně církev zodpovědná

Z velkého počtu diskusních příspěvků a názorů (nejenom k tomuto článku) vyplývá jednoznačný závěr, že za individuální pochybení osob, které církev ordinuje, je činěna zodpovědnou církev. Se "spravedlivým" hněvem je na ni požadována náprava.

Tento přístup již ovšem není uplatňován v jiných případech. Jestliže se individuální prohřešek vyskytne u jiné občanské instituce (řekněmě ministerstva, policie, politické strany..) nikdo veřejně nespekuluje, zda a nakolik je vinna dotyčná instituce, nezatracuje např. ministerstvo kultury, školství, že v důsledku chybných administrativních postupů, neodborného řízení činnosti, nedbalého výkonu služebních povinností... se plní dětské domovy, věznice, rostou počty narkomanů, gamblerů atd.  

Proč jenom v případě církve, je volán k zodpovědnosti i Vatikán?

0/0
24.3.2010 14:19

blondie76

Re: Za co je vlastně církev zodpovědná

Protože v případě církve je velký rozpor v tom, co na jedné straně hlásá; a jak obratně tutlá desítky let skandály a manipuluje obětmi i informacemi na straně druhé. Každá jiná instituce by své viníky vydala k potrestání. Proto.

0/0
24.3.2010 18:12

barbu do

To se mají ženit s chlapečky?

0/0
21.3.2010 19:14

přibližně před hodinou

jen hodně slaboduchý jedinec

potřebuje ke své víře církev;-D

0/0
21.3.2010 18:56

zakladna2

Nežení

se proto, že církev nedopustí, aby jakýkoliv majetek kněze zdědila jeho manželka nebo nedej bůh děti. To je celý důvod celibátu. Všecno musí zůstat Vatikánu.:-P

0/0
21.3.2010 18:40

mildapr

Nesmysl

Jestli je někdo tak naivní, že si myslí, že pravidla pro chování lidí, včetně pravidel pro chování duchovních, stanovil Bůh, pak s ním není o čem diskutovat. Veškerá pravidla si stanovili lidé sami. Katolická církev je instituce, která trvá už několik staletí a je mimořádně konzervativní. Což ale nezamená, že je to ku prospěchu. Vzhledem k tomu, jak její vliv trvale klesá, bych si troufl tvrdit, že spíš ne.

0/0
19.3.2010 13:44

erth

Re: Nesmysl

   do kolika umíte počítat? Na tohle už musíte použít  prsty všech končetin. I normální opičák by nepoužil několik ale mnoho. Především díky konzervatismu katolické církve a hledání Božího řádu je Evropa Evropou. Jen pro pochopení několik příkladů, Ono hledání Božího řádu je koherentní s velikány antiky, sv. Janem Zlatoústým, sv. Tomášem Akvinským, Kopernikem, Keplerem,  Newtonem atd.

0/0
20.3.2010 15:19

A.AsalBerija

ach joo...

meli byste je nechat na pokoji... pan buh ve sve nekonecne moudrosti je zrejme takovymi chtel mit... no jinak by byli prikladem pro sve ovecky.. nebo se ehm. jaksi pletu pane ehm haliku???;-D;-D

0/0
18.3.2010 17:26

osmera

divne

pobavilo me jak autor mezi radky naznacuje ze si plno tech zneuzitych svoje zneuziti vymyslelo. To si jako mysli ze je tak snadne vystoupit a rict ze byl dlouhodobe zneuzivan. V dnesni spolecnosti je to takrka nemozne protoze i obet je vetsinou spolecnosti odsouzena a krome vnitrni ujmy si bude do budoucna nest stigma toho ze byl zneuzity(-a)

Opak je pravdou, tech pripadu je neskonale vice, vetsina deti i dospelich toto nezverejni ani v teto vlne odhaleni, navzdy to musi zustat skryto, navic se k tomuto pocitu studu pridava to ze knezi je autorita proti ktere se nesmi nic spatneho rict, coz podporuje cirkev ktera obetem naznacuje ze kdyz neco reknou proti knezim, tak vlastne ublizuji cirkvi.

Nemyslim si ze v tom hraje celibat roli, jen se proste do cirkve uchyluje vice lidi s nejak narusenou osobnosti (utek ze sveta do cirkve).

Reseni je aby cirkev nedelala tajne tribunaly, ale pri nejmensim podezreni to predala svetske moci, jedine tak se muze ocistit (jestli je to jeste mozne).

0/0
18.3.2010 13:55

celim

Re: divne

No on když si někdo vzpomene po mnoha letech na své zneužívání, tak mi to přijde jako způsob, jak přijít k penězům. Různě ze světa máme mnoho případů, kdy dokud třeba chlap byl chudý, tak bylo vše OK, ale jakmile zbohatl, tak si sekretářka vzpoměla, že byla obtěžována! Jinak nějaké tajné církevní tribunály jsou nesmyslem, protože každý občan a kněze nevyjímaje je především stíhán za své činy světským právem! Žádná církev nemá moc šancí ho před trestem ukrývat. Nejvýše tak do okamžiku, kdy je právoplatně odsouzen a nucen nastoupit výkon trestu. Již není středověk, aby světské právo končilo u brány církevního objektu!Jinak by se dopouštěla trestného činu maření rozhodnutí soudu, nebo jak je to právnicky správně nazváno(nejsem právník).

0/0
18.3.2010 15:38

celim

Je to vše problematické!

Nelze mít jednoznačně odsuzující názor na chování církve a jejích činitelů v některých případech, protože nejsou známy okolnosti těch konkrétních případů. Bulvární zkratky lidí nenávidějící cokoliv co souvisí s vírou a křesťanstvím jsou ubohé. Celibát resp. jeho zrušení neřeší pedofilní sklony. Nicméně před vstupem do semináře by se měly provádět důkladné psychologické testy, aby se eliminovali kandidáti kněžství se sexuálními úchylkami, neboť v případě, že selžou, tak výrazně poškodí nejen tu oběť, ale i církev! Co se týče celibátu, tak v tom bych byl pro návrat k tradicím před jeho zavedením. Když se někdo pro něj rozhodne, tak je to určité plus, ale přesto nejsem plně přesvědčen, že pro dobrou práci v církvi musí být vlastní rodina překážkou. Ale rozhodnutí by mělo ležet na knězi a ne na církvi. On by měl zvážit, do jaké míry by byl schopen se plně věnovat svým farníkům a současně i rodině. Domnívám se, že je to dost náročný úkol a ne každý je schopen jej zvládnout .

0/0
18.3.2010 13:43

Tom30

single celibát

Nemyslím si, že moje rozhodnutí nezabývat se ženskými jako potenciálními partnerkami by znamenalo celibát. Žiju single, ale bez sexu bych nepřežil. Jinak ale to musej mít katoličtí kněží fakt těžký. U ostatních Vyznání to maj už dávno pořešený, no proč asi?

0/0
18.3.2010 9:39

proLogos

Re: single celibát

Protože dali prioritu lidským věcem.

Jan 15:19 "Kdybyste náleželi světu, svět by miloval to, co je jeho. Protože však nejste ze světa, ale já jsem vás ze světa vyvolil, proto vás svět nenávidí."

0/0
18.3.2010 10:42

URB-Resident v týlu nepřítele

Že katolická církev je rájem homosexuálů a pederastů

není nic nového, ale zajímavé že se to stává novinářským hitem až po odchodu Kalouska z KDU, která je politickým křídlem katolíků. ;-O

0/0
18.3.2010 9:26

999666999

Mimo úchyláků žádnej chlap bez ženský nebude!

Buď vojíždí kuchařku nebo ministranty jinak to nejde ;-D;-D;-D;-D

0/0
18.3.2010 9:26

cosinus

Náhubkový zákon v praxi

Je to trochu mimo téma, ale toto mne však pobavilo, aneb jak funguje náhubkový zákon v praxi: "Nedávno v našich médiích proběhly zprávy o protestantském pastorovi, který sexuálně zneužíval svého klienta, a také zprávy o jistém sbormistrovi slavného dětského pěveckého souboru a středočeském zubním lékaři, kteří se údajně nepřiléhavě chovali k nezletilým".

0/0
18.3.2010 9:20

VildaB

Nesmysl

Základní problém je v tom, že celibát je nesmysl. Člověk byl stvořený se sexuálními potřebami, které měl uspokojovat v manželství. I apoštolové byli ženatí a měli děti. A to včetně Petra, o kterém katolíci prohlašují, že je jejich prvním papežem. Takže nechápu jak došli k celibátu, k něčemu tak nepřirozenému. V Bibli žádný takový požadavek není. Naopak v požadavcích na dozorce křesťanského sboru je dobře vést rodinu. Kdyby to bylo špatné v Bibli je to zakázané.

0/0
18.3.2010 9:13

José Antonio

Re: Nesmysl

Jenže Sola scriptura je především protestantský princip.

0/0
18.3.2010 9:16

proLogos

Re: Nesmysl

Ale mimo sv. Pavla, který na prvním apoštolském koncilu neváhal kritizovat představitele prvotní církve, Petra a Jakuba.

Mt 19:12 "...a někteří nežijí v manželství, protože se ho zřekli pro království nebeské. Kdo to může pochopit, pochop."

0/0
18.3.2010 10:47

Proximus19

Re: Nesmysl

jde hlavně o asketický pohled ranného křesťanství (ovlivněného Platonem) že vše pozemské a tělesné je špatné. Pak už s celibátem nedokázal udělat nic ani Tomáš Akvinský.

0/0
18.3.2010 10:59

proLogos

Re: Nesmysl

V tom případě i židovští esejci museli být ovlivněni Platónem. Nebral bych to úplně kategoricky, protože spektrum chápání židovství bylo široké. Ale obecně je to samozřejmě možné, protože Palestina byla v helénistické části světa.

Domnívám se, že Tomáš spojil novoplatónizmus s podobným chápáním věcí v křesťanství/židovství.

0/0
18.3.2010 11:30

kapybarak

pravda je zde

http://www.youtube.com/watch?v=-HvQ8gmF_b4

0/0
18.3.2010 9:12

Johanes

Re: pravda je zde

Žádné pravdy neexistují, jsou pouze věci které se nám líbí nebo nelíbí ...

0/0
18.3.2010 9:22

prof. PhDr. Jarmil Falus, DrSc.

40% kněží jsou homosexuálové , poslouchal jsem v rádiu

rozhovor s nějakým českým sexuologem a 40% kněží jsou homosexuálové podle anonymního průzkumu mezi nima :-/ a do církve nejdou kvůli tomu, že by chtěli prznit malé kluky, ale proto, že v církvi je celibát a tak nebudou sexem s babou muset společnosti nic dokazovat Rv:-)

0/0
18.3.2010 8:59

José Antonio

Souhlas

Na jedné straně demoliberálové nutí církev přijímat do seminářů homosexuály a na straně druhé se pak vítězoslavně šklebí, když tihle jejich menšinoví miláčkové začnou zneužívat děti (nebo lépe řečeno adolescenty, o ty tu jde hlavně).

0/0
18.3.2010 8:52

Sami.el

Re: Souhlas

Myslím, že problém není v  sexuální orientaci, jde převážně o náhražkový sex, jako v base. Už jste někdy viděli ministrantku? Já ne. Kdyby existovaly, většinou by se oběťmi stávaly právě ony. Katolická církev je světem mužů,oběťmi jsou tedy chlapci. Děvčata jaksi nejsou na skladě.

0/0
18.3.2010 20:54

proLogos

Re: Souhlas

Já ano.. U nás ministrantují mnohdy i 3 najednou. I když se při posluhování u oltáře preferují chlapci/muži, není to pravidlo, jako např. u kněžství.

0/0
19.3.2010 9:49

Johanes

Církev?

Zbytečná instituce ...

0/0
18.3.2010 8:52

pokin

Re: Církev?

Pro tebe.

0/0
18.3.2010 8:53

snoopee

Re: Církev?

pro mne taky

0/0
18.3.2010 8:56

ororokorebuch

Re: Církev?

taky

0/0
18.3.2010 9:12

proLogos

Re: Církev?

pro mě ne

A pro společnost už vůbec není zbytečná, protože její neexistence by znamenala umlčení konzervativního hlasu. A pluralitou názorů v občanské společnosti je tvořená demokracie.

0/0
18.3.2010 10:49

Proximus19

Re: Církev?

Velice rozumný názor R^! Je s drobnou změnou... Křesťanství=názorový přínos, církev=zbytečnost

0/0
18.3.2010 11:10

proLogos

Re: Církev?

Zastoupení v církvích zohledňuje ochotu křesťanů stát se součástí nějakého názorového proudu uvnitř křesťanství (a že jsou mezi ortodoxií a protestantstvím zásadní rozdíly).

Např. globálně 65% část křesťanství představovaná jednou církví tak vyznačuje jistou názorovou sílu a umožňuje i předpoklad, jakým způsobem se celé křesťanství bude vyvíjet dál.

Církev je shromážděním lidí stejného cítění kolem autorit. Pokládám to za samovolný proces, kterému se nedá zabránit.

0/0
18.3.2010 11:54

Proximus19

Re: Církev?

...což ovšem ta katolická poněkud přehnala a stala se (nad)státem, bankou, dobyvatelem, pseudomorálním soudcem... Zahrádkáři, buddhisté, posluchači opery a jiná shromáždění lidí stejného cítění podobné ambice myslím nemají ;-).

0/0
18.3.2010 13:08

akademik Richard

Re: Církev?

takovych bude vic. Clovek nepotrebuje pro viru v Boha zadnou takovou mocenskou organizaci.

0/0
18.3.2010 10:19

proLogos

Re: Církev?

Jenže víra v boha a svou předurčenost k velkým činům projevoval i Hitler. Mimo Církev ho moc lidí do války nekritizovalo.

A argument, že víra je osobní záležitost člověka přesně v tomhle světle neobstojí.

0/0
18.3.2010 10:33

Proximus19

Re: Církev?

ale případů, kdy si církev pro podporu vybrala tu špatnou stranu, je taky v dějinách dost...

0/0
18.3.2010 11:26

proLogos

Re: Církev?

Jo, je mnoho věcí, které pokládám za chyby a o kterých ještě moc nevím.

Mlčky ale předpokládám, že pokud byla církev dobovou filozofickou a morální autoritou, nešlo nikdy o všeobecné přidání se na špatnou stranu.

0/0
18.3.2010 11:35

Najdete na iDNES.cz