Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pohádka o zlaté rybce dospěla na Islandu do svého konce

Obrazně řečeno: islandský rybář rozhazoval své bankovní tak dobře, že získal klientů více, než má jeho ostrovní země obyvatel. Cizincům slíbil tučnější sousta, než mají doma, když mu svěří své peníze. Velká krizová vlna, která se přivalila ze Spojených států, však stáhla islandské sítě pod vodu. A teď nastává čas napnout síly... 340 tisíc klientů z Británie a Nizozemska žádá po 317 tisících Islanďanů vrátit své úspory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

FKus

Island aj.

Já myslím, že Češi by mohli vykládat. První jsme museli sanovat banky cca 1.mld. Kčs, pak vytunelovanou ekonomiku a nakonec tu máme dluh 200 mld. jehož okamžitým splacením by došlo ke katastrofálnímu propadu HDP. A prohrané arbitráže v řádu desítek mld. Kč jsme také museli zaplatit a nikdo se s námi nebavil. Vážení, když o tom tak přemýšlím, tak jsme vytvořili hospodářský zázrak hodný poválečného Německa, a bez Marshallova plánu. Bohužel, tyká se to hlavně těch, kteří patří do té větší skupiny obyvatel, jenž mohou o nadprůměrné mzdě jenom snít.

0/0
19.3.2010 13:58

dneska.taky.lidi.věří.všemu

mimochodem

a jak to dopadlo s těmi bankéři?

0/0
19.3.2010 6:48

dneska.taky.lidi.věří.všemu

to je zhruba půlka toho, co celý ostrov vyprodukuje za šest

takže to je zhruba to, co celý ostrov vyprodukuje za TŘI měsíce. ;-)

0/0
19.3.2010 6:46

Terrormachine

...

premysleny system ako donutit male staty vstupit do EU...

0/0
17.3.2010 9:48

PepaVonDepo

Hloupost

od Islandské vlády byla převzít tu banku a zaručit se za ní. Poučení?  Když se do něčeho s3r3 stát, tak to zaplatí daňový poplatník. ;-(:-/  Ale to už víme. Rv

0/0
17.3.2010 9:16

Hydrolog

Re: Hloupost

Milý Pepo z depa, celý dluh vznikl za poslední desetileté období po privatizaci původně státních bank. Nezodpovědné chování bankéřů přivedlo Island tam, kde je. Exekutoři by měli přijít nejdřív k nim. Já vím, že ortodoxním lidem pravé vůle se to neposlouchá dobře, ale je to tak.

V Řecku je to asi kapku jinak, tam dluh vznikl především nezodpovědností politiků, kteří řadu let lhali, až se jim od huby prášilo a voliči, Evropská unie atd. jim to hezky žrali.

0/0
17.3.2010 9:26

petyo

Re: Hloupost

Já bych řekl, že nezodpovědní byli spíš lidé a firmy co do těch bank dávali své peníze očekávajíc vysoké zisky bez práce.

0/0
17.3.2010 10:22

PetroleumLampoIdorablo

Tradiční manipulace

Autor se snaží vnutit dojem, jakoby krach způsobili Islanďané nebo vedení státu.

Krach ovšem způsobila soukromá banka, jako obvykle se řídící svými vlastními rozhodnutími. Navíc cizincům nabízela daleko lepší podmínky než Islanďanům.

Ostatně, zdá se, že celá akce směruje toliko k ožebračení Islanďanů a o uzmutí jejich bohatství. Si holenkové mysleli, že si můžou užívat svého bohatství. Arabové, Indové, Lat. Amerika a další by jim mohli povídat....

0/0
17.3.2010 8:46

PetroleumLampoIdorablo

Re: Tradiční manipulace

nakonec, i Řekové. Řecká pravice falšovala výkazy, dělala dluhy za dohledu a pomoci MMF a , světě div se, Goldman and Sachs, jednoho z hlavních organizátorů bubliny s hypotékami.

A dnes přesně podle rad MMF má krizi řešit osvědčenou metodou.

Ostatně, stejný mustr (přiveď ke krachu a pak "oprávněně" škrtej) nám ordinuje i naše pravice. Vznosně tomu říká - reforma.

0/0
17.3.2010 8:51

Alinič

Re: Tradiční manipulace

Problem Islandu neni krach jedne banky. Problem je, ze se za vklady v te bance zarucila vlada. Na zaklade tohoto ji zacali sverovat sve penize lide z celeho sveta, specialne z Nizozemi a GB . No a vladu voli kdo? A v Recku? Kdo dostava 16 platu ve statni sfere? kdo chodi do duchodu v 61? Takze i v Recku za jejich situaci muzou hlavne volyci . 

0/0
17.3.2010 8:58

Hydrolog

Re: Tradiční manipulace

Voliči za to mohou svým způsobem také, ale ti většinou nemají potřebné informace. V první řadě za krach ekonomik (Řecka, Islandu) mohou politici, kteří nastavují pravidla fungování, a to včetně dozoru nad bankovním sektorem. Už by si konečně všichni měli uvědomit, že politická a ekonomická svoboda znamená především zodpovědnost za svá rozhodnutí.

0/0
17.3.2010 9:15

petyo

Re: Tradiční manipulace

Hlavně za to můžou populisti.

0/0
17.3.2010 10:27

Najdete na iDNES.cz