Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Maďarský prezident chce rozbít Slovensko, prohlásil premiér Fico

Napětí mezi Bratislavou a Budapeští se opět přiostřilo. Maďarský prezident László Sólyom chce rozbít Slovensko, prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Reagoval na Sólyomův nedávný výrok o tom, že by se Maďaři na Slovensku měli učit slovenštinu jako cizí jazyk. Bratislava hodlá proti výrokům Sólyoma oficiálně protestovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JCage

Proc je tam

jeden odstavec dvakrat? 8-o

0/0
4.6.2010 13:31

Huffnaggelův duch

Musím se postavit za Slováky...

Když se onehdá umisťovaly dvojjazyčné česko polské tabule kolem Těšína, byl skandál, že je někdo ničil. Když se to dostalo do TV, najednou začly vylézat staré spory a hádky. Nikdo by asi nebyl rád, kdyby si u něj dovoloval někdo tak, jak to dělají Maďaři na Slovensku...

0/0
16.3.2010 20:58

Lumir_B

Patriotismus se sice u nás nenosí ALE ......

sudetští Němci a Maďaři dokazují, že je potřeba.

To jsou stále řeči o přátelství mezi národy, přitom se každý stále snaží získat vliv na úkor druhého. My v ČR se tváříme, že jsme nad věcí a kdovíjak ...a zatím nám Němci pomalu upravují výklad dějin, který pak sami poslušně papouškujeme a ještě se cítíme velkoryse, jak chápeme nový pohled na věc.

Držím Slovákům palce s jejich vlasteneckým zákonem. A všem těm chytráčkům, kteří se budou pošklebovat vzkazuju, ať se podívají do USA

0/0
16.3.2010 19:23

vokroj

Ti se snad ještě pobijou?

;-D;-D

0/0
16.3.2010 16:09

celim

Tak já tedy nevím!

Je pro Maďara se slovenskou státní příslušností jiná řeč než mateřská cizím jazykem?Já myslím, že přestože je pro život na Slovensku nezbytné umět Slovensky, tak přesto pro Maďara slovenština zůstává cizím jazykem. To přece neznamená, že těmito slovy chtějí Maďaři udělat ze Slovenska opět Horní Uhry, kterými tisíc let byly!

0/0
16.3.2010 13:11

viveka77

Re: Tak já tedy nevím!

Jasně R^ Pro každého je jiná řeč, než mateřská cizím jazykem, přece :-)

0/0
16.3.2010 13:14

Two-by-four

Re: Tak já tedy nevím!

To je sice pravda, ale ve skolach se vyucuje statni jazyk daneho statu a ostatni jazyky pak  jako cizi, kdyz se do takoveho kurzu prihlasis. Napr. v Kanade, kde je hodne pristehovalcu se ve skole uci Anglictinu (ci Franc. v Q.) bez ohledu na to zda jsou rodice Vietnamci, Nemci nebo treba Cesi.  A vyucuje se to anglicky, coz je nejlepsi zpusob. Svuj matersky jazyk se muze kazdy naucit doma ci se zdokonalovat v kurzech. Proto i Madari na Slovensku, kteri maji slovenske obcanstvi, by se meli ucit slovenstinu jako kazde jine slovenske dite ve skole a madarstinu, podle potreby v kurzech cizich jazyku.  To , ze uz ho umi z domu je pak jen jejich vyhoda v tom kurzu, ze to maji lehci. Mimochodem, je to nakonec i v jejich zajmu umet dobre Slovensky, pokud na Slovensku ziji.

0/0
16.3.2010 18:40

Rataslaw

Re: Tak já tedy nevím!

R^R^R^

0/0
16.3.2010 18:47

Apimas

Re: Tak já tedy nevím!

Učit se mateřský jazyk v kurzech cizích jazyků? To myslíte vážně?

Když už uvádíte jako příklad Kanadu, učí se snad v Quebecku frankofonní Kanaďané francouzštinu v nějakých kurzech cizích jazyků?

0/0
16.3.2010 20:41

Gašpo

Re: Tak já tedy nevím!

No vtom je práve "jádro pudla". Nepoznáš ako to s nimi chodí. Presadia si slovenčinu ako cudzí jazyk, potom budú kričať že cudzí jazyk by mal byť voliteľný a nepovinný a následne sa budú dožadovať maďarských úradov, pretože slovensky nebudú vedieť. Nakoniec autonómia....

Máte v čechách štátom financované školy pre nemeckú menšinu kde sa učí čeština ako cudzí jazyk???:-)

Ja by som ani necekol, že už teraz majú u nás maďari prehnané výhody oproti iným menšinám i oproti svojej v iných štátoch. Ale oni sú už taký, že ak sa im razantne nepostavíš, postupne ťa zožerú. Tú povahu pandúra majú v genoch.

Naviac ich politici zem dotiahli ku kolapsu a zneužívajú teraz všetkomožné aby odpútali pozornosť od toho že najvačší nepriateľ maďara je maďar sám.;-D

0/0
16.3.2010 15:27

Gašpo

Re: Tak já tedy nevím!

Ešte dodám že "slovenský maďar", ktorý si dovidí aspoň na špičku nosa by mal byť rád, že žije na druhej strane hranice a nebude po zbytok života živoriť z almužien európskej únie.

0/0
16.3.2010 15:45

scarleth

Re: Tak já tedy nevím!

Vy to musíte mít v životě hrozně těžký 8-o

0/0
16.3.2010 19:16

Apimas

Re: Tak já tedy nevím!

Tolik nesmyslů najednou už jsem dlouho nečetl! :-)

Povahu pandúra v genoch? A nemůžete mít spíš Vy v genech povahu prostoduchého pasáčka ovcí? Jste s tímto obrazem spokojen?

Autonomii by už Maďaři na Slovensku mohli a měli mít dávno. Konec konců jsou to právě oni, kdo žije už přes 1100 let na stejném území, k nikomu se nepřistěhovali, pouze hranice (která do té doby vůbec neexistovala) byla vytvořena naprosto benevolentně a nesmyslně v jejich neprospěch.

A co se týče výhod života na Slovensku, o víkendu jsem ho, stejně jako Maďarsko, navštívil, a skutečně bych na místě Maďarů se Slováky neměnil, pohled na slovenské dědiny v okolí Nitry byl skutečně tristní. A propos je docela zajímavé, kolik kovaných Slováků se v poslední době vystěhovává z Bratislavy do maďarské Rajky, že?

0/0
16.3.2010 20:52

holkazdaleka2

kdo zije na slovensku ma navstevovat

slovenske skoly, kdo v madarsku madarske.... tak je to vsude na svete

0/0
16.3.2010 12:34

celim

Re: kdo zije na slovensku ma navstevovat

No já si to nemyslím. Nanejvýš by se měl povinně učit slovenštinu. Mimochodem, četl jsem v nějakých pamětech historku, že takový Ferdinand Peroutka se před 1.sv.válkou na gymnáziu vůbec neučil němčinu, neboť nebyla povinná, ale chodil tuším na angličtinu(nebo francouzštinu, už nevím)! Faktem je, že Maďaři drželi Slováky daleko víc u huby než Rakušáci Čechy! Přitom si vzpomínám, že v době vzniku ČSR nebyla na Slovensku žádná VŠ a jen tuším dvě gymnázia. Celé školství jsme jim tam museli vybudovat a museli tam přijít naši učitelé, protože měli malý počet vlastních.Ty vychovali až čeští učitelé, a proto se od nás ani nemohli dříve než na začátku války odtrhnout.

0/0
16.3.2010 13:25

Two-by-four

Re: kdo zije na slovensku ma navstevovat

No a to ma byt jako argument pro, nebo proti.  Uvadis fakta, ktera jsou z velke casti pravdiva, ale jaksi to moc nesouvisi.  A vyrok " . . . Nanejvýš by se měl povinně učit slovenštinu" se mi taky moc nezda.  Takze "nanejvys slovenstinu" a "na-nejmin ci prinejmensim co ?

0/0
16.3.2010 18:47

Gašpo

Poniektorým čechom by som doporučil

nech sa zamyslia ako by sa im páčilo keby si na nich nemci dovoľovali čo na nás maďari a keby mali problém sa na niektorých úradoch dohovoriť česky. A až potom nech píšu príspevky.

Tu nejde o žiadny primitivizmus zo strany Slovákov, je to len prirodzená obrana. Choďte sa pozrieť do maďarska aké práva a vymoženosti tam má slovenská menšina. Ušetrím Vám cestu, nemajú žiadne. O tom že by maďarský štát financoval slovenské školy sa im ani nezdá.

Maďari boli odjakživa agresívny a teraz to ešte priživuje frustrácia z hospodárskej situácie. Cítili sa nadradený a teraz sú na dne.

Fica osobne nemusím, ale som rád že si nenechá sr*ť na hlavu.;-)

0/0
16.3.2010 11:36

scarleth

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Vážený, co to tu blábolíte např. o dorozumívacím problému. Všichni maďaři, kteří žijí na Slovensku umějí slovensky perfektně, v mnoha případech líp, než sami Slováci. Váš jazykový zákon a aféra s učebnicema je směšná - např. Slovenská menšila nemá možna v maďarsku žádné vymoženosti - ale jak je velká?, ale jaké vymoženosti mají u Vás maďaři?? Vy se od nich raději něco učte, to co umějí líp než vy a zameťte si před vlastním prahem!!

0/0
16.3.2010 11:45

Gašpo

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Vážený pane, asi ste maskovaný maďar, ktorého tristná ekonomická situácia vyhnala robiť gastarbaitra do Čiech. V tom prípade s vami nemá cenu diskutovať a je mi Vás ľúto. ;-D

0/0
16.3.2010 11:51

scarleth

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

mno, tak máte pravdu v tom, že já jsem jasné dítě rakousko - uherska :-), neboť z matčiny strany jsem Rakušák a z otcovi čistý Maďar - proto jsem přesná a ne mrtvá ;-D ale od narození žiji v Čechách, takže nejsem žáný přistěhovalec za prací, jako mnoho Slovaků u nás, takže urážky si strčte do kapsy 8-o 

0/0
16.3.2010 12:00

viveka77

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Všichni myslím ne, stalo se mi, že jsem se nedomluvila, a nebylo to proto, že by si mysleli, že jsem Slovenka, hledali po vesnici někoho kdo by mi rozuměl. Vesnička Krúžna u Rožňavy.

0/0
16.3.2010 11:53

scarleth

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

tak asi někdo kolem 70-80 let ne?

0/0
16.3.2010 11:57

viveka77

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Bylo to před cca 25 lety, to je pravda.

0/0
16.3.2010 12:17

Gašpo

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Teraz to nie je o moc lepšie. Ale ľudia nebláznite. Maďari majú na Slovensku dvojjazyčné nápisy, majú svoje školy až do stredného stupňa financované štátom. Je skutočne tak absurdné chcieť po nich aby uznali slovenčinu ako úradný jazyk a nerobili si nároky že na úradoch sa bude hovoriť maďarsky a vyplňovať maďarské formuláre a verejné nápisy budú len v maďarčine?

Ako sa cíti čech keď príde do Karlových Varov? Páči sa mu to? A akceptoval by keby odtiaľ čeština zmizla úplne?

Predsa sa nedá argumentovať históriou, to by sme sa dostali až k sťahovaniu národov a všetci by sme boli doma cudzincami. 8-o

0/0
16.3.2010 12:33

viveka77

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Čech keď príde do Karlových Varov sa cíti podobne, ako Maďar keď príde napríklad do Dunajskej Stredy.

Ináš píšeš rozumne, dnes je to už houby problém, len je zábavné sledovať ako tu poniektorí vyskakujú.

0/0
16.3.2010 13:01

viveka77

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Mám príbuzných v Komárne aj v Nových Zámkoch, Slovákov aj Maďarov a všade tam ľudia spolunažívajú pohodovo, kým nepricestujú provokatéri zo stredného Slovenska. :-)

0/0
16.3.2010 13:03

xino

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Čo to trepeš kdo kde vycestuje?Kto by do takej diery cestoval a načo?Najväčší provokatéri sú v Maďarsku aj s tým gardistom Csákym a Durajom na čele SMK.

0/0
16.3.2010 14:41

ZAHORAN

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

o Vy se od nich radej neco ucte, co umej lip..,eh..skoda, ze Ste zustala stat v pulce     vety..lepsi co p/sl. O'HARA.? Vareni rybich hlav?, priprava Csirke-paprikasu? tanceni   csardase? jak strcit usmolenou madarskou pracku do EU penezenky?

o Co rikate k spanile jizde pana presidenta Solyoma do Vojvodiny. To si zase              chudak zdrbnul co? Lonskej rok mu dal Fico varechou po ruce..na tu si foukal o den

pozdeji na pulce mosta. Na Komarno  s tim Stepanovym simlem se dival dalekohle- dem..loni taky mel potize s nastevou Rumunska..stal na hranici jak ten kul v plote,

nakonec mu Rumuni poslali taxik..nejak mu to poucovani nejde..lepe by udelal, kdy-  by s pastoracni cinnost fokusoval na ANYOORSZAG..co rikate p/sl. S-O'HARA?

0/0
16.3.2010 17:28

scarleth

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

díky za O´Haru ;-)R^ a k Vašemu příspěvku - víte, vůči některým lidem se v určitých případech cítím skutečně trošku výš a nemám zapotřebí reagovat na slátaniny. Takže Vám odpoví a popřeji toto - držte se zuby nehty vzkvétajícího Slovenska a hlavně Vašeho Fica, on Vás jistě dovede k takovému štěstí, které si zasloužíte ;-)

0/0
16.3.2010 19:14

ZAHORAN

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

o Slataniny rikate? Tak se laskave posadte a prectite si znovu co Jste seslohovala..

Jeste otazka p/sl O'Hara..co tak Vy vite o o tem jazykovem zakone? Hmmm? Jo a

a nezminila Jste se vcem se od Arpada, Honda, Konda a Tehetetoho co ucit.

o Jinak Vase reakce svedi o plnem zasahu..ze by maly Trianon?

0/0
16.3.2010 19:31

scarleth

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

tak takto - já být Slovákem, tak se v první řadě hanbou propadnu např. za scénku a trapnost ohledně nevpuštění na území Slovenska sousedního presidenta. To musím říct, to jsme se tu fakt pobavili. Dále bych se styděla být přívržencem Fica, to bych musela být fakt moc hloupá, abych mu ty žvásty dlabala. Stejně jako u nás nohshledi Paroubka. A víte co, co kdybyste mě poučil a např. mi řekněte nějakou opravdu významnou osobnost Slovenska? Třeba nějakého krále, který by nebyl maďarem.... nebo nějakou významnou zásluhu či čin Slovenska, aniž by bylo v závěsu někoho jiného.... ráda se nechám poučit, skutečně. Musím říct, ráda jsem jezdívala na Slovensko a to dlouhé roky. Naposledy jsem tam byla loni v létě.... bylo fajn a pro mě překvapující, jak Slováci hopkali, jakmile jsem promluvila česky :-) ale pořád se raději vracím domů, fakt že jo... pořád je to velký rozdíl. díky za rozhovor

0/0
16.3.2010 19:48

ZAHORAN

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

o Vzala jste na sebe neprimo brime hanby..sl.S-O'HARA..nedelejte to, tak za prve       nejste Slovenka..von ten LASZLO mel potize vlezu i do Rumunska, takze jaka pak

hanba? Madari, nikdo nevi proc, vzdy si mysleli, ze maj NAVRCH..nekolik historickych obkladu bicem..jim akazalo jejich misto, napr. u Villagose, kulminace byla v Triano-   ne. Od te doby plizive kvileni leti pustou NEM SOHA..Pujde rodina tohoto leta po krat-  ky zastavce v DUNA-SERDAHELY, kde lokalni Madari hopkali pri Vasi cestine. Pozn.   Slovaci nehopkali pred Nemci, proc by meli hopkat, prominte pred VamI?..a pak da-

le na ceste do TATABANYE..tam na pylone sedi ten 5-metrovy TURUL..pro Madari je   to jako ne nabozensky, ale narodni MARIA-ZELL.

K zasluznym Sovakum se vyjadrim, az predlozite ten list, ktery by mel byt studovan       Slovaky, Srbi, Rumuny a Ukrajinci i ty Vas maj plny zuby..za rozhovor prosim ndekuj-   te, rado se stalo..

0/0
16.3.2010 23:57

scarleth

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

díky. Jen malinká poznámka-to hopkání před Čechem neberte moc jako urážku... jen vysvětlím-za prvé to nebylo na jihu Slovenska, takže ne u Maďarů. Projížděla jsem dva týdny celým Slovenskem a všude to bylo stejné a to pro to, že tam bohužel byl cestovní ruch tak mrtvý na většině místech, že "obsluhující Slováci" by hopkali před každým, z koho by byly cítit peníze ;-( protože např. když kdekoliv promluvil můj doprovod - SLOVÁK ;-) tak se nikdy nic nepohlo, takže nakonec jsem všude mluvila já, aby jsme dosáhli svého cíle 8-o ale jistě se to zlepší - mimo jiné - jedna z věcí, kterou se můžou na Slovensku od maďarů přiučit je obsluha např. v restauracích, hezký den

0/0
17.3.2010 7:32

ZAHORAN

Re: MALA LASKAVOST p/sl S-O'HARA..

o Restauracie, hmm v tom mozete mat pravdu..mimochodom ak obsluhu PATRIE vo Vysokych Tatarach porovnavate s GELERTOM a i dokonca KISS RABLO.., ale co

tak male restauracie okolo Balatonu.

o Pardon, za tvrdsi obsah prispevku, eh..posledne Vase ECHO by svedcilo, ze mo-

zte byt, co to hovorim, STE velmi sumna Madarka-Ceska.

o Rovnako prajem, pekny den...

0/0
17.3.2010 14:46

viveka77

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Myslím, že kdyby se jednoho dne mocnosti dohodly, že od Vltavy na západ bude všechno patřit k Německu, byli bychom ještě mnohem agresivnější, než jsou Maďaři na sever od Dunaje dnes.

0/0
16.3.2010 11:50

Gašpo

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Vy a agresívny??? Možno v hospodě u televize s hokejem.;-D;-D;-D

0/0
16.3.2010 11:54

AugustusTiberius

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

;-DR^

0/0
16.3.2010 13:34

vokroj

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Ani Slováci se zatím z té dlouholeté ftustrace zatím nedostali ....

0/0
16.3.2010 16:18

vokroj

Re: Poniektorým čechom by som doporučil

Příspěvky jsme zvyklí podávat demokraticky tak, jak uznáme za vhodné a nic na tom asi nikdo nemíní měnit ...

0/0
16.3.2010 16:24

Heralik7

Fuj....

Fico na slovensku, u nas paroubek a plno dementu, co tuhle luzu volej... fuj, muzete si za to sami, slovaci. Stejne jako my si muzeme za toho kripla Paroubka...

0/0
16.3.2010 10:48

scarleth

Re: Fuj....

jo ! bohužel :-/

0/0
16.3.2010 10:54

Svými dukáty zachráním Jyrku!

To se musí Jiří Jánošík i jeho maďarská matka

v hrobě obracet...

0/0
16.3.2010 10:41

celim

Re: To se musí Jiří Jánošík i jeho maďarská matka

A otec byl slovenský Žid

0/0
16.3.2010 13:15

jarda

SLOTA JAKO VELITEL TANKOVÉ DIVIZE

Pošlete Slotu s tankama do Budapešti a u Dunaje by měl zazpívat Slovenskou hymnu. :-PRv

0/0
16.3.2010 10:38

Svými dukáty zachráním Jyrku!

Slováci sice Maďarům zabrali území, ale znak Horních Uher si

na svou (tedy ruskou;-D) státní vlajku dali jako uznání svrchovanosti Maďarů na jejich území.

0/0
16.3.2010 10:32

xino

Re: Slováci sice Maďarům zabrali území, ale znak Horních Uher si

Tak to vidím- u vás už začali žně hloposti a ty si sklízel co to šlo.

0/0
16.3.2010 11:04

jtach

a za vsechno muze Benes

Kdyby do dekretu napsal, ze se maji s nemci odsunout i madari, byl by klid

0/0
16.3.2010 10:17

Pravda vyděsí!

Tak co, kdo je hloupější: Laurel Fico nebo Oliver Paroubek?

0/0
16.3.2010 10:15

scarleth

Re: Tak co, kdo je hloupější: Laurel Fico nebo Oliver Paroubek?

myslím že jsou jako vejce vejci Rv oba blbci

0/0
16.3.2010 10:36

jarda

Re: Tak co, kdo je hloupější: Laurel Fico nebo Oliver Paroubek?

Pane "scarleth" super přirovnání ! R^

0/0
16.3.2010 10:40

Najdete na iDNES.cz