Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nových učitelů, kteří ve školství zůstanou, je stále méně, říká děkanka

Zdaleka ne každý, kdo zamíří na pedagogickou fakultu, se stane učitelem. Natož dobrým. Ve školách zůstává sotva půlka absolventů - ostatní odcházejí. Kvůli penězům, ale také poté, co zjistí, že se při volbě povolání zmýlili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nickivan

Stát chce vycvičit nadšené učitele

Stát chce. Ministerstvo chce. Chce reformu. Chce psychologické testy. Chce udržet učitele ve škole. Chce se Specializovat na skutečně zapálené učitele.... Bla. Bla. Bla.

Jsem "zapálený učitel" s realistickým pohledem na věc - 40+letý neaprob. angličtinář - a  snažím se vzdělávat se dál. Ale:  Hypotéka. Každodenní starosti. Školní projekty. Nová maturita. Nová, nová maturita. Plný úvazek + prezenční (denní!) studium. Opravdu stát chce vycvičit nadšené učitele? Nevěřím!

0/0
16.3.2010 0:00

jirke

výhody a nevýhody

Učitelé mají v očích veřejnosti několik výhod - prázdniny, očividně krátkou pracovní dobu, poměrně solidní plat. Na co si tedy mohou stěžovat? Učitelské povolání je nesmírně manažersky náročné a zároveň klade požadavek na odbornou způsobilost - kdo by si to chtěl s učitelem vyměnit a zlobit se mnohdy s mamánky, které doma neuměli vychovat? to ale pomiňme, oproti jiným profesím podobného druhu nemají učitelé např. supervize - nemají v rámci zaměstnání možnost sdílet problémy a diskutovat o nich, hledat řešení, a tak si je často nosí domů a vyhořívají... málokdy se dočkají ocenění a pochvaly. Učitelům by určitě prospěla péče, aby věděli, že si mohou vážit sami sebe a vážili si jich proto i jiní.

0/0
15.3.2010 12:40

LimonadovyJoe

Re: výhody a nevýhody

Nemají možnost diskutovat - asi v kabinetech při srkání kávy zarytě mlčí. Odborná způsobilost - první rok je to makačka, pak už snad i nuda, když vykládáš zpaměti po Xté ty samé nesmysly. V některý oborech (např. matematice pro ZŠ a SŠ) se celkem nic nemění, takže to s tím studiem a odbornou přípravou také nebude tak žhavé.

0/0
15.3.2010 17:00

LimonadovyJoe

Nevěřím tomu, že odcházejí kvůli penězům.

Maximálně ještě tak jazykáři nebo učitelé výpočetky. Ale řekněte mi, kde si jouda s kombinací zeměpis-tělocvik pro střední školy najde mimo školství práci s osmnáctkou nástupáku a přes dvacítku po pár letech praxe + tři měsíce volna a pracovní den cca 4 hodiny.

0/0
15.3.2010 11:35

URB-Resident v týlu nepřítele

Re: Nevěřím tomu, že odcházejí kvůli penězům.

Vězenská služba a ani s vězni do styku nepříjde. S titulem raketová kariera a nic nemůže pokazit.

0/0
15.3.2010 11:43

URB-Resident v týlu nepřítele

S titulem magistr se může na učitelování vykašlat

K kvůli titulu tam šel. Pak už jen flek na magistrátu a houf slepic na práci a starostlivost o vyprazňování jeho ozdoby. ;-D

0/0
15.3.2010 11:14

pravda je nepříjemná, že ?

Re: S titulem magistr se může na učitelování vykašlat

Vyjímečně s tebou souhlasím. Kdo nemá na jinou školu, jde na pajdu. Tu udělá každej :-/

0/0
15.3.2010 11:30

URB-Resident v týlu nepřítele

Re: S titulem magistr se může na učitelování vykašlat

To ještě není nic, proti titulu bakalář. Syn pracuje v silové složce a tento titul by mu pomohl k rychlejšímu postupu. Ví o nějakém z jejich oboru, kde se neskládají ani přijímačky. Musí se ovšem zaplatit a tak sáhnu do štruzoku. No, zaplatit? Přesněji koupit.

0/0
15.3.2010 11:40

Najdete na iDNES.cz