Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdo z vás má 35 procent, pánové, aneb jak rozumět předvolebním průzkumům

Čas do voleb se krátí a na voliče se co chvíli valí nový průzkum, jak si která strana vede. Mezera mezi ODS a ČSSD se dramaticky svírá a rozevírá, Věci veřejné a Miloš Zeman jsou tu nad, tu pod pětiprocentní hranicí. Přinášíme návod, jak průzkumům rozumět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pravdavítězí

Rozumět předvolebním průzkumům není třeba.

Stačí se dívat okolo vlastníma očima a k vyhodnocení použítt vlastní hlavu,selský rozum,kupecké počty a být mezi lidmi.Pak nepotřebuji výklady průzkumů a návody od jedné,modré straně fandících novinářů.V LN dne 15.4.2006 Topolánek prohlásil:"Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat co máme v plánu,nikdy ve volbách nevyhrajeme.".Přiznání přesvědčení,že co volič to vůl!.Pak se nechal zvěčnit na bilboardy se svou"šťastnou rodinou"majíc milenku v jináči a po intenzivní masáži voličských mozků spřátelenými sdělovadly a za pomoci Kubiceho zprávy utrpěla ODS"vítězství"100:100.Po velkém trápení díky  zradě a za pomoci korupce(konstatoval i Klaus) začala uskutečňovat v této zemi mičurinské pokusy s obyvatelstvem.Bylo to období,kdy jejich"dobré nápady"bezohledně a arogantně válcovaly zdravý rozum.Výhody byly směrovány k příznivcům a sponzorům,peníze do"eráru"byly ždímány hlavně z nižších vrstev obyvatel.Volně dle feldkuráta Katze ze Švejka:"To se nám to hoduje,když to"socky"platí!"

0/0
5.3.2010 8:46

Pšenda

Re: Rozumět předvolebním průzkumům není třeba.

Ze hned taky nepripises Skromachovo "Volebni sliby nebyly zasazeny do realneho ramce" a z posledni doby debatu Paroubka se studenty... kecy.roumen.cz (scan clanku z novin)

0/0
10.5.2010 14:19

pikin

SPOZ

[>-]R^SPOZ15 %R^ možná 22%[>-]EUR^

0/0
5.3.2010 7:53

benmari

Volte DSSS

Jedině DSSS má ve volebním programu jasno,takže jí budu volit i když se bohužel do parlamentu nedostane.!!

0/0
5.3.2010 7:47

mufik

lidi myslete

Každá strana má volební program který se nedá splnit vyniká vtom ČSSD.Není možný aby v Čechách byl 47% ibecilů ČSSD35 KSČ12%.Rv

0/0
5.3.2010 4:07

Kru-cipísek

Velice zajímavě napsaný článek.... (3)

...ke své politické propagaci vybere právě to jediné číslo, které je vysoké. Třeba jde vytáhnout jen názor mužů 20 až 30 let v Praze, kteří vlivem kombinací těch chyb preferují třeba Modrobílé ve značně vysokém procentu, například 28%. Při hodnocení z pohledu republiky ale je těch procent jen 3,1. To je naprosto běžně používaná metoda.

Vždycky je třeba znát: jak velký byl vzorek, jaký byl způsobe jejich nalezení/výběru, kdy proběhlo dotazování, jak zněla přesně otázka, jsou-li to data čistá nebo přepočítávaná. A pak je možné se o číslech dohadovat a srovnávat je navzájem, pokud jsou všechny tyto sledované hodnoty stejné nebo alespoň téměř stejné.

S úsměvem občas koukám na reprezentativní průzkumy v ČR na vzorku 120 obyvatel a nepokrytě se směju, když důchodci v jihomoravském kraji volí Modrobílé z 23,45%. Ono to totiž obnáší reálně přibližně 1,65 důchodce. No, takže asi tak. Průzkumy jsou dobré, není to však žádná modla.

0/0
5.3.2010 2:20

Kru-cipísek

Velice zajímavě napsaný článek.... (2)

...přinesou vždy jiné výsledky, než telefonické anebo internetové. Telefonické proto, že dostupná jsou čísla pouze na pevné linky, takže ten konečný dotazovaný vzorek je značně nereprezentativní, internetové proto, že to je spíše dobrovolná anketa, než průzkum. O reprezentativnosti zde nelze mluvit ani v náznaku. Pak je třeba ještě připočítat výběrovou a rozptylovou chybu, která je závislá na celkovém dotazovaném vzorku. Jiné výsledky a hodnoty budou pro vzorek 10.000 lidí a jiné pro 500 dotazovaných lidí. K tomu si přidejme "lidský faktor". Tazatelé jsou jen lidé placení od rozhovoru. A tak není-li v dohledu supervizor, snadno si paní ve věku 45 let do počítače zanesou jako muže 27 let, pokud právě tento typ osob ve výběru vzorku ještě chybí. Navíc připočítejme statistické, výběrové, rozptylové chyby. Výsledkem je, že každý průzkum je zcela jiný a prakticky ani jeden z nich nelze vzájemně srovnávat, jak to běžně dělají média. A navíc - zcela běžný jev, každá politická strana si.....

0/0
5.3.2010 2:15

Kru-cipísek

Velice zajímavě napsaný článek....

Článek se jmenuje Kdo z vás má 35 procent, pánové, aneb jak rozumět předvolebním průzkumům, ale v článku samotném nenajdeme ani slovo o tom, jak teda těm průzkumům rozumět. Nevím, proč člověk,. co tomu nerozumí, si vůbec může dovolit takový nadpis použít.

S průzkumama je to tak: existuje pár agentur, které se z nějakého důvodu dobře zapsaly u politických stran. Ne proto, že by výsledky falšovaly, ale prostě proto, že ve své době byly docela známé. Potíž s průzkumy je v několika rovinách. Jednak každá agentura používá jinou otázku, takže jsou výsledky s jinými agenturami naprosto neporovnatelné. Jednak některé agentury výsledky z terénu přepočítávají koeficienty, ne podle stran, ale podle jiných kritérií, třeba voliči - nerozhodnutí, nebo přijdou - nepřijdou k volbám, apod. Dalším problémem je způsob dotazování: osobní rozhovory....

0/0
5.3.2010 2:09

annien

pánové

kdo z vás ho má 35, se přiznejte ;-D

0/0
5.3.2010 0:47

nejlepsi 111

Ja teda , jsem uz davno ve strane.

;-D

0/0
4.3.2010 22:50

taknebotak

žádná pravice a levice dávno neexistuje

ani u nás ani ve světě, všechno je střed protože bez sociálních výhod už nikde žádné strany nevyhrávají ... nenechte se rozeštvat volebním humbukem. Nakonec to vypadá tak, že se našim populistickým politikům korupční aféry hodí do krámu, lidi se hádají o aféry a nevnímají program. Mě zajímají konkrétní programy, volební hesla už dnes umí opapouškovat kde kdo

0/0
4.3.2010 22:36

klíma

Re: žádná pravice a levice dávno neexistuje

Programy  ? neuskutecnitelne?

0/0
4.3.2010 22:39

alikedu

nesmysl

Je trapné mluvit ve zkorumpované zemi o agenturách vytvářejících předvolební průzkumy. Situace je velmi prostá. Agentury zažunglují správnými dotazy a získají správné odpovědi. Pak mohou bez uzardění tímto způsobem vydírat politické strany, které následně hledaí cestu, jak si dotyčné agentury naklonit.  Obráceným způsobem se dostaly do bleskurychlého povědomí strany Top 09 a Věci veřejné - to znamená, že si aguntury zaplatily předem. Socialisté typu Zemana si se situací díky Šloufovi a jeho "konzultační" také vědí rady. Paroubkovci a pravý střed již mnoho let situaci drží pevně pod krkem. Zatímco Paroubek do agentur sype zrní průběžně, tak ódéeska se do věci pouští o to razantněji maximálně dva měsíce před volbami. Komunisté se smějí, protože ony agentury jim asi patří - alespoň soudě podle konzistentních výsledků za posledních 20 let.

0/0
4.3.2010 22:16

Mysel

Re: nesmysl

Ale, ale... Modni kecy o zkorumpovanosti vseho a vsech po sto padesate?

Je treba jit trochu do hloubky tematu:

Existuje u nas nekolik renomovanych agentur, ktere poskytuji velmi presne vysledky. Jen je nesmi nekdo domrvit, kdyz z nich smoli clanek na iDnes, do Blesku, prispevek do "zprav" Novy. Nejde o korupci, jen o lidskou blbost pri praci s informacemi.

A pak je tu takova hezka specialitka. CSSD si zalozila oklikou svoji agenturu. Je na biledni, ze ta verejne mineni nezkouma, ale pouze manipuluje. A nasim drahym takyzurnalistum to nevadi, jeji propagandu prebiraji. Jednou je to agentura, tak jake s tim strachy, ze?

0/0
5.3.2010 0:46

zlomená lopata

Nešel bych volit....

Nešel bych volit, ale musím. Současný agresivní nástup levice mě děsí. Proč mě děsí levice? Nepoznal jsem jinou levici než vládu komunistů do roku 1989, Demagogické výblitky s. Filipa a o Paroubkových výrocích škoda mluvit. Vysloveně mě uráží, jak ten pán považuje lidi za tupé stádo, které čeká až mu dobrý hospodář dá nažrat. A že potom bude práskat bičem, to už si podle něho nemá nikdo spočítat. Jaká může být ještě levice ?

0/0
4.3.2010 22:14

klíma

Re: Nešel bych volit....

Tak zvol nekterou tu stranu, co tady vladnou uz 20let a jsme pred statnim bankrotem.

0/0
4.3.2010 22:35

Bonda

Kde je veřejnoprávnost ČT????

Svinstvo české politické scény příživuje i "veřejnoprávní" ČT. Volby by měly být rovnou startovní čarou pro všechny zúčastněné politické strany,.Jak to ale je?

Předsedové profláknutých politických stran, jsou i v upoutávkách na diskuse v krajích, moderované V. Moravcem. Proč profláknuté?

Za dobu jejich působení ve vrcholné politice nevyšetřené (zastavené vyšetřování) : 1.) ČSSD a ODS společně: opční akciový program dozorčí rady ČEZ, Pandury, 2.) ČSSD: Gross a jeho investiční "genialita", 3) ODS - Řebíčkův Viamont, Open Card 4.) KDU ČSL - TOP 09 - Kalousek byl u všeho, co smrdělo: Gripeny, Pandury, Šťáva.

Tam kde se "napakovali" členové těchto politických stran, nebyla "politická vůle" věci vyšetřit. To zajistil osvědčený tým Kučera, Vesecká, Němec.

Všichni je známe. Proč nedostanou prostor noví, které neznáme. Kde je veřejnoprávnost ČT ? Kuratela politických stran promítnutá ve složení rady ČT občanům vnucuje proláknuté a zprofanované tváře. To je pane Janečku veřejnoprávnost?

0/0
4.3.2010 21:34

zberanek

Nevolte parlamentní strany

Současné parlamentní strany, včetně TOP 09, jsou opravdu pro rozumné voliče - nevolitelné. Připadají mi podobné, jako bývalá a neslavná národní fronta.

0/0
4.3.2010 21:19

on.

Re: Nevolte parlamentní strany

R^

0/0
4.3.2010 21:24

klíma

Re: Nevolte parlamentní strany

R^

0/0
4.3.2010 22:40

annien

Re: Nevolte parlamentní strany

a kohopak budeš volit, čéče?

0/0
5.3.2010 0:48

benmari

Jedině DSSS

DSSS !!R^

0/0
5.3.2010 7:44

anticenzor

průzkum

Předvolebním průzkumů je potřebné rozumět tak, že nebudeme volit parlamentní strany.

0/0
4.3.2010 21:06

eAA00

Re: průzkum

Slibuji před svými druhy !

0/0
5.3.2010 8:40

jarda

NIKDO NEMÁ 35% , JEN PAROUBEK .

A s KSČM bude mít  135%. ;-D;-O;-€;-O;-DRv

0/0
4.3.2010 21:06

on.

tak jsem na to prisel

ramos je placenej ODS, protoze ty kydy oslavujici CSSD nemohou pusobit, nez kontraproduktivne

0/0
4.3.2010 21:01

noorange

Souzi, z toho Ficozákona zbyde kontrolovatelná

akorát ta hymna ráno ve školách;-D

0/0
4.3.2010 20:48

woodward5

Re: Souzi, z toho Ficozákona zbyde kontrolovatelná

a běda, jestli nějakej pepíček nebude zpívat dost hlasitě;-D

0/0
4.3.2010 21:17

ramos

proto zrušil Langer finanční policii?

Podle zákona hrozí osobám nebo firmám propadnutí nelegálně získaného

majetku ve prospěch státu. Finanční policie bude podávat návrh

prokurátorovi v případě majetku, který přesahuje prokazatelné příjmy o

1500 násobek minimální mzdy, co je 450 tisíc eur.

Prokurátor následně vyzve podezřelého, aby do 30 dní vysvětlil nebo dokázal, jak majetek získal.

0/0
4.3.2010 20:37

ramos

Re: proto zrušil Langer finanční policii?

O jeho případném propadnutí státu rozhodne soud.

Zákon

umožňuje zásah proti lidem, kteří prokazatelně žijí nad své poměry, u

nichž je důvodné podezření, že podstatná část jejich majetku pochází z

nepoctivých zdrojů.

0/0
4.3.2010 20:37

666

Re: proto zrušil Langer finanční policii?

Zákon je od toho, aby se dal obejít. Tento nic neřeší

0/0
4.3.2010 20:39

noorange

už vidím, jak berňák jede na Floridu kontrolovat majetek

;-D;-D;-D, hlavně slíbit pomalejším vše, co ramos

0/0
4.3.2010 20:37

ramos

Re: už vidím, jak berňák jede na Floridu kontrolovat majetek

tak v USA by ty naše zázrační zlatokopy zavřeli hned...tam totiž mají opatření daleko přísnější, třeba proti praní špinavých peněz.....

0/0
4.3.2010 20:38

noorange

Re: už vidím, jak berňák jede na Floridu kontrolovat majetek

ale vo USA to není, to je o pohybu peněz

0/0
4.3.2010 20:40

ptáček

Mno,

ale k volbám chodí tak max. 40 % voličů. U těch předpokládám určité IQ. Co ten zbytel občanů, co kašlou na volby ?

0/0
4.3.2010 20:32

noorange

Re: Mno,

ty se musí spokojit s každým režimem

0/0
4.3.2010 20:42

woodward5

Re: Mno,

to není pravda, komunistický voliči choděj pravidelně, to máš hned pořádnou porci trumberů s IQ tykve.;-)

0/0
4.3.2010 20:44

dikobras

Re: Mno,

40%= Jenže 13% lidí kteří mají určité IQ volí ČSSD a zhruba 7% komouše,takže jak vidíte i blbci chodí k volbám.

0/0
4.3.2010 20:47

noorange

Re: Mno,

je to krásný vejlet, do vesničky střediskové... Franta Renons, nejchytřejší na vsi, udělá osvětu v nálevně a je jasno a slaví.

0/0
4.3.2010 20:53

dikobras

Re: Mno,

Komouš?

0/0
4.3.2010 20:56

ramos

BRAVO!

Zákon umožňuje zásah proti lidem, kteří prokazatelně žijí nad své

poměry, u nichž je důvodné podezření, že podstatná část jejich majetku

pochází z nepoctivých zdrojů. „Slovenskou společnost dlouhodobě

traumatizuje a demoralizuje skutečnost, že státní orgány nemohou účinně

zakročit proti takovýmto osobám,“ uvedl Fico.

0/0
4.3.2010 20:30

ramos

Bude to také v Česku?

Slovenský parlament ve

čtvrtek schválil zákon o prokazování původu majetku.

0/0
4.3.2010 20:29

666

Re: Bude to také v Česku?

Hej, hej, v Česku to bude omnoho horšie, Jyrka všetko sľúbi, ale nikdo netuší, čo všetko splní. Myslím, že zostane len u planých sľubov:-)

0/0
4.3.2010 20:32

ramos

Re: Bude to také v Česku?

pokud politici nepřijmou zákon o prokázání původu majetku je to důkaz toho, že nejsou čistí...

0/0
4.3.2010 20:40

dikobras

Re: Bude to také v Česku?

Ale to si pište,že tento zákon neschválí a tím dokážou jejich zkorumpovanost.Stejně se jim nic nestane i kdyby řekli:" Bereme úplatky,takže lidi pořádně makejte ať z Vás máme co nejvíce" takže je to celkem jedno

0/0
4.3.2010 20:50

noorange

Kšeft s lidskou hloupostí kombinovanou se ztrátou paměti

je nejlepší byznys. Napálit omezence je vždy daleko jednodušší než chtít napálit chytráka. Bohužel ve volbách bývá masa těch pomalejších vítaným artiklem pro populistické strany strany, které se  zaštítí sociální starostlivostí. A slíbí vše!

0/0
4.3.2010 20:28

666

Re: Kšeft s lidskou hloupostí kombinovanou se ztrátou paměti

Pravda jest

0/0
4.3.2010 20:34

ramos

levicoví voliči

nám zbývají dvě strany, které můžeme volit, tj. ČSSD nebo KSČM! ostatní strany jsou pravicové a znamenají pro nás velké nebezpečí, a to i Zemanova štvavá vysílačka....Věci veřejné jsou pravicové, TOP09 ultrapravicová, ODS pravicová, lidovci rozhodně nejsou levicoví, spíše vyčuraní a přidají se k tomu, u kterého to bude výhodné...koalice sl idovci znamená pro ČSSD velké kompromisy..proto si přeji koalici ČSSD A KSČM, zavést majtková přiznání, referendum a vyšší daně bohatým!!!!!

0/0
4.3.2010 20:23

Xaver3

Re: levicoví voliči

To, co tu meleš, je prostoduchý třídní boj.

Ty potřebuješ nepřítele jako náplň tvého zakyslého života :-)

0/0
4.3.2010 20:26

ramos

Re: levicoví voliči

Slovenský parlament ve

čtvrtek schválil zákon o prokazování původu majetku.

0/0
4.3.2010 20:32

Najdete na iDNES.cz