Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Umírání nemusí být jen strašné, myslí si sestra roku

Zdravotní sestra Bronislava Husovská pracuje už pět let s nevyléčitelně nemocnými lidmi, za kterými dojíždí domů. Že by byla její práce pesimistická, si nemyslí. "Mnohem horší to je podle mě v nemocnici, kde lidé umírají sami," popsala iDNES.cz žena, která byla zvolena Sestrou roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Karelka

Nemusí být strašné sestro roku,

když v tom nejsi ty, nebo někdo z rodiny. Anebo se na tebe vyprdne stát až dojdou prašule a ty budeš např. věkem třeba přes 60let a stát opět bude přemýšlet, jak ušetřit aby poslanci měli na nové platy a výlety do Japonska a třeba do Austrálie. Nebo na nové zbraně, nutně do Afgha a Iraku. Jinak Lanto úpřimnou soustrast a buď rád, že jste narazili na dobré lidi, je dobře, že ještě jsou!R^

0/0
1.3.2010 23:44

Lanta2004

Umírání příbuzného - mnohdy trauma pro celou rodinu

Pominu fakt,že se za pobyt v hospicu platí mnohdy mnohatisícové poplatky a pro mnoho lidí a rodin je taková péče finančně nedostupná(pak z nouze tito lidé volí levnější LDNky s naprosto tragickými službami) ,tak pro mnoho lidí může být dost komlikované,když nejbližší volné místo v hospicu je někde desítky kilometrů daleko od bydliště.Taková rodina se jen těžko může umírajícímu věnovat a denně s ním být v kontaktu.Domácí péči o umírajícího také mnohdy rodina nedokáže např. kvůli pracovnímu vytížení či kvůli nedostatku zkušeností realizovat.

Před čtrnácti dny mi umírala na rakovinu matka.Měli jsme jako rodina veliké štěstí na nemocnici a její zaměstnance,nebot se nám podařilo pro matku až do poslední chvíle zajistit 24.hodinovou péči na samostatném nemocničním pokoji v nemocnici,kterou máme věichni členové rodiny takřka na dosah ruky.Takže jsme se u mamky střídali v návštěvách prakticky denně a v jakoukoli denní či noční dobu.Nicméně tuhle možnost určitě nemá každý.

0/0
28.2.2010 17:59

Lanta2004

Re: Umírání příbuzného - mnohdy trauma pro celou rodinu

I my to měli jaksi za úplatu a mimo běžná pravidla.Řešení problému

tak vidím ne v propagování mnohdy nedostupných hospiců,ale hlavně ve

zlepšení práce stávajících LDN a v možnosti si připlatit nadstatndard v

běžných nemocnicích,kde by mohl umírající člověk za asistence rodiny v

klidu a při plné péči dožít tak jak to bylo umožněno nám.

0/0
28.2.2010 17:59

dino_na_idnes

Re: Umírání příbuzného - mnohdy trauma pro celou rodinu

A jaké páky byste použil na zlepšení stavu LDNek? Měl jsem možnost jednu navštívit, když tam (díky bohu velmi krátkodobě) byla umístěna babička. Ano, je to otřesné a její zážitky jsou děsivé, ale přestavím-li si, že bych měl být zaměstnancem a pohybovat se v tom prostředí den co den bez toho, abych si pacienty odlidštil, na to prostě není psychika člověka stavěna.

A druhá věc je, že sestra roku se zabývá osmdesáti pacienty. A co kdyby měla pracovat se stovkami, zvládala by to stejně dobře?

0/0
28.2.2010 18:10

Lanta2004

Re: Umírání příbuzného - mnohdy trauma pro celou rodinu

Pokud to ti lidé nezvládají tak at to nedělají.Tahle práce by měla být jen pro toho kdo na to má schopnosti.Pokud jde zlepšit práci v hospicu tak by to mělo jít i v LDNce.Jenomže naše zdravotnictví dnes je bohužel v takovém stavu,kdy jdou velké peníze do pojištoven a lukrativních provozů,zatímco nezajímavý a neperspektivní umírající pacient nikoho moc nezajímá.To je dost smutné.I člověk,který nemá fungující rodinu by měl mít možnost umírat v důstojném prostředí:-/.Já se byl v LDNCe podívat a rodiče či příbuzného bych tam nedal ani v největší krizi.S lidmi se tam nakládá mnohdy jak s dobytkem:-/

0/0
28.2.2010 18:18

dino_na_idnes

Re: Umírání příbuzného - mnohdy trauma pro celou rodinu

Takže se shodneme na tom, že by se měl udržet kvalitní personál a to stojí peníze, vzhledem k nárokům na práci v LDNce bych řekl dost velké peníze. No a teď už zbývá jen otázka - existuje realizovatelný scénář, podle něhož by k tomu mohlo dojít?

0/0
28.2.2010 19:10

sámvelkýmao

no

podívat se na tu paní v reálu,zemřu zřejmě ihned..............i když jinak jsem zcela zdráv..............................

0/0
28.2.2010 17:43

starší sestra Boha

Reforma ODS: umírání není zadarmo

;-D

0/0
28.2.2010 17:39

sámvelkýmao

Re: Reforma ODS: umírání není zadarmo

už za to rouhání se budete smažit v pekle...................

0/0
28.2.2010 17:44

starší sestra Boha

Re: Reforma ODS: umírání není zadarmo

peklo už je tady na zemi

0/0
28.2.2010 17:45

sámvelkýmao

Re: Reforma ODS: umírání není zadarmo

fakt dobrej náhled na život.že to nevyřešíte jednou provždy...................

0/0
28.2.2010 18:07

sámvelkýmao

Re: Reforma ODS: umírání není zadarmo

shlédněte film hellraiser 3 - peklo na zemi..........................

0/0
28.2.2010 18:08

Najdete na iDNES.cz